Αποστολέας Θέμα: Buzzing  (Αναγνώστηκε 3901 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Buzzing
« στις: 20/11/15, 11:31 »
Καλημέρα στους συμφορουμίτες!


Εχω ένα προβληματακι σχετικό με το buzzing κυρίως στις 3 μπασες χορδες και στα τάστα 2-4.


Η ιστορια εχει ως εξης:
Οταν πρωτοπηρα την κιθαρα (Larivee) - απο τον πατέρα μου, είχε αρκετά ψηλό action, ήταν δυσκολόπαιχτη, απο ήχο μέτρια και ορισμένα τάστα της ήταν λίγο φαγωμένα (φυσικη φθορά)...
Απο buzzing είχε κάτι ψιλοπράγματα κυρίως στη μπάσα ΜΙ χορδή, αφού τη ζόριζες αρκετά όμως....
Μου ειπε πως την είχε ψηλά λόγω προβλήματος που του έκαναν οι χορδές καθώς τις χτυπούσε ... "τσίγκλιζαν" !!!! (buzzing)!


Την πήγα για ένα γενικό σετάρισμα, αλλαγή χορδών (11αρες φορουσε- 11αρες εβαλα), φάγωμα στα τάστα....


Την πήρα με αρκετά χαμηλό action (ήταν σουπερ η αίσθηση, μαλακή σαν βαμβάκι) και ήχο γλυκό...
Με δακτυλισμούς ή με απαλό άρπισμα, κελαϊδούσε, αν όμως έπαιρνες πένα και άρχιζες τα πιο έντονα χτυπήματα, έτριζαν σχεδόν όλες οι χορδές....
Μίλησα με το παιδί απο το setup και μου είπε να ρυθμίσω λίγο την βέργα (να την ξεσφίξω, να κάνει λίγο τόξο παραπάνω).
Το έκανα σταδιακά μέχρι περίπου το 1/2 της στροφής, δοκιμάζοντας παράλληλα τον ήχο.
Την έχω αφησει εκεί τώρα.
Το buzzing ομως εχει παραμείνει (εχει μειωθεί βέβαια). Το παρατηρώ πλέον μόνο στην μπάσα ΜΙ χορδή (τάστα 2-3) και στην ΡΕ (ανοιχτή ή στα 2-4). Ειδικά η μπάσα ΜΙ δεν λέει να στρώσει με τίποτα....
Αρχισα να κοιτω και να διαβάζω περι σεταρίσματος στο νετ κι έκανα κάποιες μετρήσεις (σύμφωνα με τα λεγομενα στο νετ). Την μέτρησα και την βρίσκω σχεδόν εντάξει - θα μπορούσα να μειώσω το τόξο και λίγο (να σφίξω δηλ τη βέργα).


Αφου κάνατε τον κόπο και διαβάσατε όλο αυτο το κατεβατό (!) για πειτε καμμια γνώμη τώρα....


Είναι πιθανό το buzzing να προέρχεται μόνο απο κάποια τάστα που δεν φαγώθηκαν σωστά??
Μήπως θέλει γενικότερα να σηκωθούν λίγο οι χορδές στη θέση του καβαλάρη (αλλαγή καβαλάρη δηλ)??


Σημειωτέον πως ο πατέρας μου παραπονιόταν πως απο όταν πρωτοπήρε την κιθάρα (οταν ήταν καινουργια, δηλ.) έκανε buzzing, οποτε είναι πιθανό να φταίει κάτι απο κατασκευαστική άποψη???


Συμπαθάτε με αν σας κούρασα...   :)
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Buzzing
« Απάντηση #1 στις: 20/11/15, 11:43 »
Μετρα ποσο ψηλα-χαμηλα ειναι το νατ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzzing
« Απάντηση #2 στις: 20/11/15, 20:51 »
Υποθέτω πως εννοείς στο σημείο που πατάνε οι χορδές...
ΜΙ μπασο: περίπου 1,4χιλιοστα απο το κατω μερος της χορδης στο σημειο που παταει στο νατ εώς το μπρατσο της κιθαρας. Χωρις να παταω τη χορδη πουθενα....


Με πατημενο το 2ο ταστο, μετρηση στο 1ο, απόσταση απο το κατω μερος της χορδης εως το ανω μερος του ταστου, μικρότερη απο ένα φυλλο χαρτι. Φαινεται σαν να ακουμπάει ελαφρα στο 1ο ταστο.


Μηπως φταιει ο καβαλάρης???
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Buzzing
« Απάντηση #3 στις: 20/11/15, 23:06 »
Δυστυχώς (ή ευτυχώς) δεν υπάρχει σωστό ή λάθος setup.
Υπάρχει μεν ένας μπούσουλας, αυτά που βλέπεις στο internet κλπ, αλλά όλα έχουν να κάνουν με τον κάθε παίκτη.

Γενικά, χαμηλό action = πούπουλο αλλά θα buzzάρει, ψηλό action = κοπάνημα και δε χαμπαριάζει τίποτα.

Οπότε βρίσκεις το σημείο που βολεύει εσένα και μόνο.

Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/action.htm
Ο τύπος το εξηγεί πολύ ωραία.


Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzzing
« Απάντηση #4 στις: 21/11/15, 19:41 »
Καβαλάρη δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις τόσο εύκολα.
Μπορείς καταρχήν να βάλεις απο κάτω ένα μικρό φιλετάκι ξύλου και να τον σηκώσεις ελάχιστα. Δοκιμάζεις και βλέπεις...
Επίσης μπορείς να αλλάξεις και την φορά του καβαλάρη. Δεν την ξέρω την συγκεκριμένη κιθάρα, οπότε δεν ξέρω τι καβαλάρη έχει, σε κάποιες ακουστικές έχει λόγο που μπαίνει με συγκεκριμενη φορά...

Πολύ χαμηλό action και ακουστική πάντως, δύσκολα δεν θα μπαζάρει. Και αν δεν στο κάνει αμέσως, θα στο κάνει στην οποιαδήποτε αλλαγή θερμοκρασίας/υγρασίας που θα επηρρεάσει τα ξύλα. Είναι πιο ευαίσθητες οι ακουστικές όπως και να το κάνουμε. Το πόσο χαμηλό θεωρεί ο καθένας βέβαια ένα action είναι εντελώς υποκειμενικό, θεωρώ ότι δεν το έχεις κατεβάσει για να σολάρεις με ευκολία στα τελευταία τάστα ε?  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/15, 19:45 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzzing
« Απάντηση #5 στις: 22/11/15, 19:00 »
Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες, γνωμες σας.


Θα την ξαναπαω στο μαγαζι να την ξαναδουμε με τον μαστορα...
Εκανα ενα μικρο τεστακι μονος μου, προθετοντας μια μικρη οδοντογλυφιδα (ενα τμημα της) στη θεση που παταει η ΜΙ μπασο και όλα εστρωσαν! Πρεπει να την ανέβασα περιπου ενα χιλιοστο.....


Υποθετω λοιπον πως θέλει γενικα λιγο ανέβασμα στο νατ και ξαναρυθμιση στη βεργα.
Ελπιζω να μου κατσει τελικά...
Σαν θηλυκό κι αυτο (Η κιθάρα) έχει τα τσαλιμάκια της!!!!!


Keep on rocking ( :beer )





- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzzing
« Απάντηση #6 στις: 22/11/15, 19:23 »
Eυγενικα παντα, βαλε και λιγο χερι στον μαστορα. Αυτος ειναι ο επαγγελματιας, δεν μπορει να του βρισκεις εσυ τι μπορει να φταιει, θα επρεπε ισως να το ειχε ψαξει λιγο παραπανω... Πληρωνεται γι αυτο. Δεν τον γνωριζω, ουτε το λεω με κακια, αλλα εχω βρεθει πολλες φορες (οπως ολοι μας λιγο πολυ) στα πηγαινε/ελα σε μαστορες.... Ειναι φορες που δεν το αντιμετωπιζου οπως θα επρεπε (γνωμη μου βεβαια...)

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzzing
« Απάντηση #7 στις: 23/11/15, 10:46 »
χαχαχα ναι εχεις δικιο...
Τελικά ολα τα μαστόρια (είτε πρόκειτε για αυτοκινητο, είτε για κιθάρα, είτε....) θέλουν λίγο "γκάζωμα".


Γεγονος ειναι βεβαια πως ο ανθρωπος μου είπε πως την ρυθμισε χαμηλα επειδη του ειπα πως παιζω κυριως με δάχτυλα και να του την πάω άμεσα να την ξαναδουμε...
Απορώ βέβαια πως δεν παρατήρησε το μπάζινγκ αυτός, καθώς ήταν αρκετά έντονο όταν την παρέλαβα (οχι με τα δαχτυλα, μόνο με πένα). Υποθέτω πως είπε απο μέσα του "Ετσι μου είπε ο πελάτης, έτσι έκανα κι ας τρίζει λίγο...."


Εγω ψάχτηκα εντωμεταξυ λίγο, για να αποκτήσω και "ιδίαν" γνώμη για το τι μπορεί να φταίει ....
- Route 66 -

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 20:27
από faser
8 Απαντήσεις
5496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/11, 23:22
από Μelexdy
6 Απαντήσεις
2978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 15:36
από hot_sauce (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
4780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/12, 23:59
από kbasilis
24 Απαντήσεις
7928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/16, 15:01
από saved