Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μουσικά όργανα και εξοπλισμός

Προβλημα με ibanez και με fender

(1/4) > >>

armagedon:
Ξεκιναω με την ibanez(PF350).Πιθανον σαν μοντελο να σας ειναι αγνωστο,σαν κιθαρα ομως ειναι πολυ καλη.το προβλημα ειναι οτι χανει λιγο (ακουγεται ομως η διαφορα) απο τη ΜΙ νοτα χαμηλα και κατω μεχρι τελους.ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει και τι λυση μου συνιστατε?
Η fender (stratocaster αμερικης mod 78)δεν χανει βεβαια, αλλα η ΜΙ ,ΛΑ, ΡΕ χορδες ακουγονται σαν να βγαζουν διπλο ηχο(ειδικα η ΜΙ).Αν υπαρχει βεβαια κατι που μπορω να κανω απο μονος μου(η τουλαχιστον τι μπορει να συμβαινει )γιατι λεφτα για επισκευες δεν περισσευουν.ευχαριστω εκ των προτερων..

teo_gp:
H Ibanez θέλει μάλλον ρύθμιση intonation. Αν δεν ξέρεις τι και πως κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Όσον αφορά στη fender δοκίμασε να μειώσεις το ύψος των μαγνητών και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου (και αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στις strat).

armagedon:

--- Παράθεση από: teo.gp στις 03/12/08, 11:23 ---H Ibanez θέλει μάλλον ρύθμιση intonation. Αν δεν ξέρεις τι και πως κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Όσον αφορά στη fender δοκίμασε να μειώσεις το ύψος των μαγνητών και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου (και αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στις strat).

--- Τέλος παράθεσης ---
Τι σημαινει ρυθμιση intonation?μπορω να το κανω εγω?αν οχι ξερεις περιπου ποσο μπορει να κοστιζει?οσον αφοπα τη fender  πραγματι το ιδιο προβλημα το ειχα και με μια αλλη που ειχα.ευχαριστω πολυ θα χαμηλωσω τους μαγνητες και θα ξανα επικοινωνησω..

faser:

--- Παράθεση από: fenderakis στις 03/12/08, 11:38 ---
--- Παράθεση από: teo.gp στις 03/12/08, 11:23 ---H Ibanez θέλει μάλλον ρύθμιση intonation. Αν δεν ξέρεις τι και πως κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Όσον αφορά στη fender δοκίμασε να μειώσεις το ύψος των μαγνητών και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου (και αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στις strat).

--- Τέλος παράθεσης ---
Τι σημαινει ρυθμιση intonation?μπορω να το κανω εγω?αν οχι ξερεις περιπου ποσο μπορει να κοστιζει?οσον αφοπα τη fender  πραγματι το ιδιο προβλημα το ειχα και με μια αλλη που ειχα.ευχαριστω πολυ θα χαμηλωσω τους μαγνητες και θα ξανα επικοινωνησω..

--- Τέλος παράθεσης ---
H Ibanez σου τι γέφυρα έχει; Αν είναι vintage (σαν της fender δηλαδή) τότε η διαδικασία είναι πανεύκολη.. Αν είναι floating (δηλαδή πηγαίνει αρκετά πάνω και αρκετά κάτω) τότε η διαδικασία είναι λίγο πιο δύσκολη αλλά όχι ακατόρθωτη..

teo_gp:

--- Παράθεση από: fenderakis στις 03/12/08, 11:38 ---
--- Παράθεση από: teo.gp στις 03/12/08, 11:23 ---H Ibanez θέλει μάλλον ρύθμιση intonation. Αν δεν ξέρεις τι και πως κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Όσον αφορά στη fender δοκίμασε να μειώσεις το ύψος των μαγνητών και μάλλον θα λυθεί το πρόβλημά σου (και αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο στις strat).

--- Τέλος παράθεσης ---
Τι σημαινει ρυθμιση intonation?μπορω να το κανω εγω?αν οχι ξερεις περιπου ποσο μπορει να κοστιζει?οσον αφοπα τη fender  πραγματι το ιδιο προβλημα το ειχα και με μια αλλη που ειχα.ευχαριστω πολυ θα χαμηλωσω τους μαγνητες και θα ξανα επικοινωνησω..

--- Τέλος παράθεσης ---

Πάρε ένα ηλεκτρονικό κουρδιστήρι και κούρδισε μια (καινούρια... :)) χορδή. Ας πούμε τη Μι που έχεις και το πρόβλημα. Στο δωδέκατο τάστο το κουρδιστήρι θα έπρεπε να σου δίνει πάλι Μι... Αν χάνει λίγο τότε η κιθάρα θέλει ρύθμιση intonation. Με ένα κατσαβιδάκι μετακινείς (σφίγγεις ή ξεσφίγγεις) το βαγονάκι της γέφυρας που πατάει η προβληματική χορδή. Μετακινώντας το προς τα δεξιά αυξάνεις τον τόνο της χορδής στο 12ο τάστο και αντίστροφα (ελπίζω να μην τα θυμάμαι ανάποδα, θα το δεις άλλωστε). Πειραματίζεσαι λοιπόν μέχρι να βρεις το σημείο στο οποίο η Μι ελεύθερη θα είναι Μι και στο 12ο τάστο. Προσοχή!! Με καινούριες χορδές μόνο, διαφορετικά είναι άδικος κόπος... Δοκίμασέ το, είναι πολύ απλό ;) ;) ;)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View