Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Ενισχυτές

Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή

(1/47) > >>

Alex_Under:
Ακολουθώντας τις οδηγίες του φίλτατου adr1anos στο συγκεκριμένο τόπικ (τον οποίο και ευχαριστώ)
Headphones Out για ενισχυτή που δεν έχει.
κατέστρωσα σχέδιο, προμηθεύτηκα υλικά και κατασκεύασα επιτυχώς μία passive διάταξη που έχει ώς είσοδο το output του ενισχυτή και δύο εξόδους, μία για το ηχείο του ενισχυτή και μία για ακουστικά. Η επιλογή των εξόδων γίνεται με ένα DPDT SwitCh και μπορούμε να διαλέξουμε αποκλειστικά σαν έξοδο τα ακουστικά ή αποκλειστικά σαν έξοδο το ηχείο συνδεδεμένο παράλληλα όμως με διάταξη αντιστάσεων μεγάλου φορτίου ώστε να λειτουργήσει και σαν attenuator. Σε αυτή την λειτουργία, ο ενισχυτής χρειάζεται περίπου διπλάσιο volume για να αποδώσει την ίδια ένταση αν ήταν συνδεδεμένος κατευθείαν στο ηχείο.
Το σχεδιάγραμμα είναι το παρακάτω



Υλικά που χρειάστεικαν:
1) 4 αντιστάσεις των 8.2Ohm και των 50Watt (ζήτησα 25άρες αλλά είχε μόνο 50άρες. Δεν πειράζει, καλύτερα). 6€ η μία, σύνολο 24€
2) 2 mono 1/4 Jack female
3) 1 stereo 1/4 Jack female
4) 1 ποτενσιόμετρο 5Κ
5) 1 DPDT Switch έξι ακροδεκτών
6) 1 μεταλικό κουτί για στέγαση των εξαρτημάτων.



Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την διαδικασία













Σε κάθε βήμα γινόντουσαν μετρήσεις με το πολύμετρο ώστε να διασφαλιστεί η ορθότητα των κολλήσεων αλλά και το ότι τα Ohms κρατιόνταν στα επιθυμητά επίπεδα. Αφού έκανα ένα αρχικό τεστ και είδα ότι το όλο πράγμα λειτουργεί κανονικά, το τοποθέτησα πάνω στον Fender Superchamp XD μου. Ξεβίδωσα το χερούλι του ενισχυτή, έκανα μια τρύπα στον πάτω του κουτιού και χρησιμοποιώντας την ίδια βίδα που συγκρατούσε το χερούλι, βίδωσα σταθερά το κουτί επάνω στον ενισχυτή.



Ολοκληρωμένο



Από πίσω διακρίνονται οι είσοδος από τον ενισχυτή και η έξοδος προς το ηχείο.



Υπήρχε μια δυσλειτουργεία. Όταν διάλεγα σαν έξοδο το ηχείο συνέχιζα να έχω ήχο και από τα ακουστικά.
Γι' αυτό έφταιγε η υποδοχή των ακουστηκών που ήταν μεταλική και γειωνόταν πάνω στο κουτί. Διορθώθηκε βάζοντας τεφλόν στα πάσα και μια λαστιχένια ροδέλα.

Συμπέρασμα: Η όλη διάταξη μου στοίχισε περί τα 35€ σύνολο.
Στην λειτουργία του ηχείου, όπως είπα επειδή η διάταξη λειτουργεί και ως attenuator, πετυχαίνω καλύτερο, πιο tube-y ήχο σε χαμηλές εντάσεις.
Στην λειτουργία των ακουστικών ήταν πραγματικά μια πολύ ευχάριστη έκπληξη η ποιότητα του ήχου. Σαν ακουστικά έχω κάτι Philips των 9€ (μέχρι και στα Supermarket τα πουλάνε) παρόλα αυτά μου 'ρθε να δακρύσω από το πόσο καλό ήταν το αποτέλεσμα. Πραγματικά απρόσμενο.
Η διάταξη δοκιμάστηκε για μισή περίπου ώρα μέσα στην οποία δεν παρατηρήθηκε κάτι απρόσμενο, όπως θόρυβος ή έκλυση μεγάλης θερμοκρασίας από τις λάμπες. Όλα φαίνονται να δουλεύουν ρολόι.

Πλέον θα μπορώ να παίζω όλες τις ώρες χωρίς να σκέφτομαι μήπως ενοχλώ.
 8)

adr1anos:
Μπράβο Alex, συγχαρητήρια!

Μαρμελακι:
Οριστε... ποιος εχει αναγκη την webber και την behringer οταν εχουμε τετοια μυαλα στο φορουμ :-)
Μπραβο και στους δυο σας!
Αυτο το "μηχανακι" μεχρι ποσα βατ ενισχυτη μπορει να σηκωσει? Φανταζομαι αναλογα με τις αναγκες μπαινουν και αναλογες αντιστασεις.

Παντα ηθελα να παρω μια κεφαλη ενισχυτη (λαμπατη παντα) αλλα σχεδον καμια δεν εχει εξοδο για ακουστικα.
Με ενα τετοιο λυνεται το προβλημα  :)

Ερωτηση, αν μονο οι αντιστασεις σου πηγαν €24, ολα τα αλλα εκαναν μονο €9?
Ποση ωρα σε πηρε να το φτιαξεις?

mitsosfrusciante:
Α ρε φυσικη β λυκειου αθανατη.Καπου πηρε το ματι μου τυπο για συνδεση παραλληλων αντιστασεων..... 1 προς R κ ετσι.....

Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood:
Μπορώ να υποθέσω οτι με το κατάλληλο switch, μπορούμε να αναιρούμε τελείως τη χρήση του attenuator, να τον κάνουμε δηλαδή άμεσα μάχιμο για live, χωρίς να πειράζει καλώδια?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View