Αποστολέας Θέμα: Floor POD Simple  (Αναγνώστηκε 8909 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #25 στις: 16/09/08, 11:31 »
Βασικά αν το βάλεις καρφί στο input με τις προενισχύσεις ενεργοποιημένες θα έχεις ΤΡΕΛΟ θόρυβο και τσίριγμα! Να ένα "μην"!  ;D

Ακριβώς!! Κι εκεί στηρίζεται το "Δεν υπάρχει σωστό και λάθος". Άλλοι το γουστάρουν αυτό, άλλοι οχι. Βέβαια κι εγώ μέχρι να μάθω κάποια πράγματα, το γούσταρα γιατί δεν ήξερα τις εναλλακτικές λύσεις που έχω και πίστευα οτι "έτσι είναι, τι να κάνουμε τώρα?"...

Just try before buy.

Αν είσαι από Αθήνα φίλε και μπορώ να σου φανώ χρήσιμος, επειδή έχω το Floor Pod, μη διστάσεις. Συναντιόμαστε σε κάποιο στούντιο και το δοκιμάζεις όση ώρα γουστάρεις.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #26 στις: 16/09/08, 12:51 »
Εεεεεεεεεεε?  ??? ??? ???
Μισο γιατι δεν καταλαβα.... λετε οτι αν βαλεις το pod δλδ, με καποιο modeller on πχ rectified στο input του ενισχυτη θα εχεις θορυβο και τσιριγμα?

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #27 στις: 16/09/08, 13:37 »
Θόρυβο και τσίριγμα ίσως οχι....

Ο ήχος όμως δεν είναι καλός. Τώρα ο καθένας το ακούει όπως θέλει αυτό. Ως θόρυβο και τσίριγμα, ως "παραμόρφωση"...ως "κάπως" τέλος πάντων. Αλλά είπαμε, είναι υποκειμενικό αυτό...σε κάποιους κάθεται καλά αυτό, σε κάποιους άλλους οχι. :)

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #28 στις: 16/09/08, 17:13 »
ΟK..θα παω να το ακουσω..Ετσι κι αλλιως..υπαρχουν και αλλα πραγματα εκτος τον model amps που χρειαζομαι απο το πεταλ..Οποτε δεν εχω προβλημα να τα απενεργοποιώ..!

edit1.Mενω Ναυπλιο..
edit2.Τοσο κακος ειναι ο ενισχυτης μου?Εμενα δεν μου ακουγεται ασχημος..
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/08, 17:31 από apressas »

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #29 στις: 16/09/08, 19:08 »
Κοιτα, ο ενισχυτης σου μπορει να μην σου ακουγεται ασχημος, αλλα οσο θα δοκιμαζεις ενσιχυτες θα δεις οτι μπορει να μην σε καλυπτει καπου.
Ουτως η αλλως, οταν δεις οτι δεν σου αρεσει, μπορεις να πας με λιγα λεφτα σε πολυ καλα μηχανηματα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Floor POD Simple
« Απάντηση #30 στις: 20/09/08, 02:23 »
Εεεεεεεεεεε?  ??? ??? ???
Μισο γιατι δεν καταλαβα.... λετε οτι αν βαλεις το pod δλδ, με καποιο modeller on πχ rectified στο input του ενισχυτη θα εχεις θορυβο και τσιριγμα?
Θόρυβο και τσίριγμα ίσως οχι....

Ο ήχος όμως δεν είναι καλός. Τώρα ο καθένας το ακούει όπως θέλει αυτό. Ως θόρυβο και τσίριγμα, ως "παραμόρφωση"...ως "κάπως" τέλος πάντων. Αλλά είπαμε, είναι υποκειμενικό αυτό...σε κάποιους κάθεται καλά αυτό, σε κάποιους άλλους οχι. :)


Πάρε ένα XT, μια GT8, μια Tonelab, οτιδήποτε. Ενεργοποίησε τις προενισχύσεις και τις καμπίνες, βάλε το gain λίγο παραπάνω από το μισό (5 συνήθως, εκτός των spinal tap  ;D), και σύνδεσε την κιθάρα στο input του ενισχυτή με την ένταση σε στουντιακά επίπεδα (να μη σε θάβουν τα drums δηλαδή). Αν δεν έχεις τσίριγμα ή θόρυβο ή και τα δύο, τότε μάλλον κάτι πάει λάθος. Το'χω δοκιμάσει και με τις τρείς προαναφερθείσες (και με πολλές άλλες), και σε μικρότερους αλλά και σε μεγαλύτερους ενισχυτές και είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Μιλάω πάντα για ρυθμίσεις παραμόρφωσης στην πεταλιέρα και όχι καθαρό.



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
1890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/07, 11:03
από JohnRageOn
2 Απαντήσεις
2803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 14:32
από JP.M
1 Απαντήσεις
1588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/09, 12:00
από GermanRock
Ποιο midi floor board;

Ξεκίνησε από sfanfan Εφέ

7 Απαντήσεις
4488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/15, 18:29
από sfanfan
1 Απαντήσεις
7275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/23, 19:25
από Kasey00
1 Απαντήσεις
5820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/19, 12:11
από saved