Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή μαγνητών σε (2) strat  (Αναγνώστηκε 5400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Αλλαγή μαγνητών σε (2) strat
« στις: 17/02/09, 12:20 »
Καλημέρα συμφορουμίτες!Έχω 2 κιθάρες που θέλω να καλυτερέψω των ήχο τους και προβληματίζομαι.
ορίστε και τα όργανα.

Fender strat custom shop 68' reverse

Fender Lite ash korea


Λοιπόν βασικά σκέφτομαι την Lite Ash να την κάνω λίγο πιο γκαζάτη,μιας και ο bridge δεν μου αρέσει καθόλου, και να βάλω ένα σετάκι seymour duncan jb jr/lil 59' ή lil 59 και di marzio chopper ή cool rails με lil screamin demon.Ο neck μαγνήτης της Lite Ash είναι πάρα πολύ καλός και σκέφτομαι να τον βάλω στην 68' strat,οπότε στην 1η να αλλάξω και τους 2.Και στην 68 θέλω να αλλάξω neck και bridge, να βάλω κάτι λίγο πιο δυνατό, ας πούμε duncan SSL-4 quarter pounder ή Fender Lace Sensor Red για την bridge και τον duncan της άλλης για neck.Η Lite Ash από τη μάνα της φοράει duncan aps-1.Από την 68' ζητάω ένα blues έως classic rock,από SRV και Ηendrix έως Blackmore ήχο και από Lite Ash Θέλω από Gary Moore μέχρι Dio από τα πρωσωπικά του.Ο υπόλοιπος εξοπλισμός μου είναι από pedals Jam compressor,A.P mods Treble Booster, T-Rex Mudhoney, ibanez Ts-9, Boss Bf-2 Flanger, MXR carbon Copy, Boss DD-3 και ενισχυτή ένα Kustom Defender και ένα Blackheart handsome Devil.Έχετε άποψη για αυτούς τους μαγνήτες?γιατί ζωνατανά δεν έχω παίξει με κανένα τους.Aν έχετε να προτείνεται κάτι εναλλακτικό πείτε το αλλά θα ΄θελα να μου πείτε κυρίως για αυτούς που ανέφερα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά παίδες!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/09, 11:41 από MakisSRV »
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών σε (2) strat
« Απάντηση #1 στις: 17/02/09, 12:50 »
Στην Αμερικανικη Βαζεις εναν hs-3 στη γεφυρα. Κατα τα αλλα την κορεατικη την αφηνεις οπως ειναι αλλα στη γεφυρα βαζεις JB

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών σε (2) strat
« Απάντηση #2 στις: 17/02/09, 23:42 »
κοίτα την korea θέλω να την κάνω τελείως σολιστικέ κατάσταση γιατι θέλω να ηχογραφήσω ένα πρότζεκτ με ήχο ας πούμε Gary moore-the loner style για να σου δώσω να καταλάβεις οπότε θέλω να αλλάξω και neck για να μπορεί να ''ακολουθήσει'' τον briidge.Τον ΗS-3 τον κρατάω.Επίσης θα ήθελα να μην κάνουν πολύ θόρυβο.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/02/09, 00:24 από MakisSRV »
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών σε (2) strat
« Απάντηση #3 στις: 18/02/09, 17:29 »
HS3 δαγκωτο.... Ριξε και μια αυτια εδω να ακουσεις τη δικια μου με τον hs3 πανω!



Επισης τσεκαρε τον trilogy και τον sinner απο bareknuckle... Ειναι λιγο ακριβοι βεβαια και εγω προσωπικα δεν θα εκανα τετοια επενδυση για korea οργανο οποτε θα προσανατολιζομουν μονο στην αμερικανα. Γνωμη μου παντα ε...

Ελπιζω να ψιλοβοηθησα!!!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών σε (2) strat
« Απάντηση #4 στις: 19/02/09, 11:10 »
Στην Κορεατικη JB γεφυρα χωρις δευτερη σκεψη! Η αλλη δεν χρειαζεται καποια αλλαγη. Απλα παιρνεις ενα noise gate και καθαρισες.

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών σε (2) strat
« Απάντηση #5 στις: 20/02/09, 12:44 »
Εγώ στη θέση σου, θα έβαζα το Pickguard της Lite Ash, όπως είναι στην άλλη strat.

Και θα έβαζα 2 full sized διπλούς στην lite ash, προτιμώντας seymour duncan custom 5 για bridge (τον trembucker) και 59 για neck.

Αυτό όμως προϋποθέτει να πάρεις ένα HH pickguard και αν δεν υπάρχει χώρος για δύο διπλούς στο σώμα, να το σκάψεις, το οποίο δεν είναι τίποτα το φοβερό.

Σε περίπτωση που μείνεις ως έχεις, θα σου πρότεινα να δεις και τους Hotrails από Duncan.

Αν θες βοήθεια περί εγκατάστασης, εδώ είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών σε (2) strat
« Απάντηση #6 στις: 20/02/09, 13:58 »
Για να μη βαζω αλλο θεμα βαzω και μια τριτη strat. Ειναι mex hss, 5-switch και ο ηχος προοριzεται για classic, alternative rock.

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή μαγνητών σε (2) strat
« Απάντηση #7 στις: 27/02/09, 21:51 »
Η παρακατω μου φαινεται αρκετα ενδιαφερουσα επιλογη :

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssjbsdbrsl59_wh_set.htm
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αλλαγή μαγνητών σε (2) strat
« Απάντηση #8 στις: 09/03/09, 05:14 »
Αν η κιθάρα έχει routing για HSH παίζεις με το κλασικό JB / l59/ Jazz με 5θέσιο και ένα push pull για να σπλιττάρουν όλοι. Αυτά για την κορεάτισα διότι στην άλλη με το που θα ακουμπήσεις το κολλητήρι πάνω έχασε 30% αξία, χώρια που αυτοί στο Custom Shop ξέρουν τι βάζουν πάνω.

Στρατούλα χωρίς μονούς??? γινεται??? δεν γίνεται....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
10198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/04, 13:28
από Arg0
105 Απαντήσεις
54557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 22:13
από kkmspm (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
11920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:21
από Gabriel6th
32 Απαντήσεις
22255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/06, 18:09
από tendril
15 Απαντήσεις
6555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/08, 19:18
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 11:46
από teo_gp
2 Απαντήσεις
3080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 01:16
από Giorgos K.
11 Απαντήσεις
4557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 22:05
από Arisse
2 Απαντήσεις
2838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/09, 16:05
από ibanezman
1 Απαντήσεις
4180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 23:25
από fanhs