Αποστολέας Θέμα: Eπιστημη: Ειναι ο Χρονος Κβαντισμενο μεγεθος?  (Αναγνώστηκε 59108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Παντως για τους "ψαγμενους" το ταξιδι στο χρονο μπορει να γινει..μεσω των Ακασικων αρχειων στα οποια δεν μπορεις να παρεμβεις, απλα μπορεις να δεις!! Βεβαια αυτο απαιτει γνωσεις αστρικου ταξιδιου, και υψηλο βαθμο αγνοτητας για να μπορεσεις να δεις τις πληροφοριες που θελεις...
Για την ωρα ας χαρουμε το παρον με το μπανακι μας και το ποτο μας, και για το μελλον βλεπουμε....

"Ακασικων αρχειων"??? ? τι είναι αυτό. Για δώσε κανένα hint ?

Πάντως το ...δεν μπορεις να παρεμβεις, απλα μπορεις να δεις!! είναι αντίφαση. Αν μπορείς να δεις τότε επεμβαίνεις στο σύστημα (αλληλεπιδράς με τα φωτόνια). Εκτός αν τα "Ακασικων αρχειων" είναι το κλειδί σε αυτά που λές οπότε περιμένω το hint.


Προκειται πλεον για παρα-φυσικη ... μαλλον πνευματισμο!
Προκειται για ενα ειδος αρχειων που υπαρχουν στον αστρικο κοσμο ( στον οποιον ταξιδευεις με την αστρικη σου προβολη...λιγο hitech αλλα αυτο λεει η βουδιστικη θρησκεια ) και στα οποια εχουν προσβαση μονο οι ανωτεροι ιερεις των βουδιστων! Εκει μπορουν απλα να δουν το παρελθον, το παρον και το μελλον του καθε ανθρωπου, αλλα δεν μπορουν να επεμβουν! Εξαλλου οι Βουδιστες πιστευουν στο Καρμα..στο προτετελεσμενο γεγονος, οποτε τα ακασικα αρχεια δεν ειναι τιποτα αλλο απο το προγραμματισμενο μελλον....( Matrix...CTRL+ALT+F4 )
Προτεινω το Τριτο Ματι του Λομπσανγκ Ραμπα καθως και το Κιτρινο Χιτωνα του ιδιου..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια βιβλια σχετικα, οσοι γνωριζετε απο αυτα.

Εκτός από τα βιβλία του Hawking έχουν πέσει στα χέρια και τα συστήνω τα εξής:

"Η κόμη της Βερενίκης" του Γ. Γραμματικάκη, Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης
(αν και λίγο φλύαρο....)

"Υπερχορδές, η θεωρία των πάντων" επιμέλεια P. Davies & J. Brown, εκδόσεις Κάτοπτρο
(καλό, λίγο πιο δύσκολο από τα βιβλία του Hawking)

"Περί αστέρων και συμπάντων", του Β. Ξανθόπουλου
(μικρό απλό και πολυ πολυ καλο!!!), δεν θυμάμαι εκδοτικό οίκο να σου πω

Το βιβλίο της σειράς ντοκιμαντερ "Cosmos" του Carl Sagan το οποίο όμως το έχω σε γερμανική μετάφραση και δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά. Αν το βρεις (έστω και στα αγγλικά) είναι πολυ πολύ πολύ καλό και απλό.

Καλούτσικο είναι και το "The physics of star trek" του L. M. Krausse (έχει μεταφραστεί και στα ελληνικα)

ουφφφ αυτά θυμάμαι τώρα... καλά είναι όμως για αρχή (αν και ίσως πια λίγο παλιά... )




"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
  Εσεις τι πιστευετε οτι γινεται αν "κοψουμε" ενα χρ διαστημα σε πολυ πολυ μικρα κομματια?

   Πως συμπεριφερονται τα φαινομενα αυτα σε πολλες διαστασεις? και:

   την γνωμη σας για το παραδοξο του Ζηνωνα.


Ελααααααααααααααα??????????????????????????
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε μου δεν ξέρω, ειλικρινά. Μπορεί όντως ο Hawkins να χει φάει τα ψωμιά του...Μπορεί και όχι...Παλιότερα διάβαζα κατα κόρον βιβλία (εκλαϊκευμένα βέβαια) του Hawkins και άλλων και με είχε συναρπάσει-κι ακόμα με συναρπάζει-η εξέλιξη του σύμπαντος και ότι αυτό περιέχει. Πάντως θα σε παρακαλούσα να με διαφωτίσεις ως προς τις νέες θεωρίες που αναφέρεις δείνοντας μου ενδεικτικές βιβλιογραφίες. Έχω σταματήσει κάπου εκεί με τις "χορδές" (όχι τις κιθάρας μου φυσικά):) Και σίγουρα ισχύει αυτό που είπες: Αφήστε και κάνα νέο!
Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Φίλε μου δεν ξέρω, ειλικρινά. Μπορεί όντως ο Hawkins να χει φάει τα ψωμιά του...Μπορεί και όχι...Παλιότερα διάβαζα κατα κόρον βιβλία (εκλαϊκευμένα βέβαια) του Hawkins και άλλων και με είχε συναρπάσει-κι ακόμα με συναρπάζει-η εξέλιξη του σύμπαντος και ότι αυτό περιέχει. Πάντως θα σε παρακαλούσα να με διαφωτίσεις ως προς τις νέες θεωρίες που αναφέρεις δείνοντας μου ενδεικτικές βιβλιογραφίες. Έχω σταματήσει κάπου εκεί με τις "χορδές" (όχι τις κιθάρας μου φυσικά):) Και σίγουρα ισχύει αυτό που είπες: Αφήστε και κάνα νέο!
Φιλικά

Οπως ειπα οι μοντερνοι επιστημονικοι οικοι δεν αφηνουν τη δημοσιευση νεων ερευνων ΠΡΙΝ αυτες γινουν δεκτες! Οποτε μεχρι στιγμης ειναι λιγο δυσκολο να σου πω βιβλιογραφια ( καλα ντε..μη νομισεις και οτι εγω κυκλοφορω με ενα βιβλιο στο χερι.... ;D )! Δυστυχως οι περισσοτερες "παρα"θεωριες που εχω ακουσει ειναι ειτε απο περιοδικα με τετοιο περιεχομενο ( Τριτο Ματι, Αβατον, κλπ κλπ ) και που και που απο κανενα πιο επιστημονικο περιοδικο ( πχ Focus )!
Ο Χωκινς ειναι οντως ενας απο τους επιστημονες του "λαου"...λιγο δυσκολο να ξαναβγει καποιος σαν αυτον!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
Kala re paidia exete poly plaka.Ginate oloi epistimones.Aradiasate 5 pragmata pou akousate kai prospatheite na prokalesete deos se osous den gnorizoun.Kante ligo krati.Katarxin kaneis sas den gnorizei periodika autou tou periexomenou kai o filos freemind grafei to focus os epistimoniko periodiko.min trelathoume tora pou to focus einai epistimoniko periodiko.oso gia auta ta themata afiste na milisoun antropoi pou exoun afierosei tin zoi tous oli pano se auta kai pame gia kana kafe oloi mazi giati emeis eimaste i teleutaia tripa tis flogeras.gia osous theloun pragmatika omos na mathoun gia themata epistimonika kai oti exei na kanei me tin texnologia kai tin epistimi tous protino to kalytero elliniko periodiko pou yparxei stin agora alla na to skeptite prin to agorasete giati tha prepei na exete arketes gnoseis gia na katalabete to periexomeno tou.

TO PERISKOPIO TIS EPISTIMIS

se ksena periodika den tha anafertho giati an pame se ksenes glosses den tha katalaboume oute mia leksi.an thelete kapoia themata mporo na ta anaptikso giati eimai fanatikos tis epistimis.
Gia to fos pou milate ena pragma tha po.I theoria tis sxetikotitas tou Ainstain basistike sto oti i taxytita tou fotos einai statheri pantou kai apedikse ti symbainei otan auti brei ena empodio.nees theories omos anatrepoun tin theoria auti tou ainstain.ara kala tha kanoume na ta afisoume stin akri auta kai na asxolitoume me kati pou gnorizoume ligo kalytera.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Ρε συ emilio μια απορία... αφού μαζευτήκαμε όλοι οι εξυπνακηδες και τολμάμε να μιλάμε για θέματα που δεν θα έπρεπε να αφορούν εμάς αλλά τους ειδικούς μόνο, αφού προτείνουν κάποιοι βιβλιά ή περιοδικά που δεν καταλαβαίνουν και όλα αυτά γίνονται για να προκαλέσουμε το δέος στους υπόλοιπους με αμπελοφιλοσοφίες, να σε ρωτήσω... εσύ γιατί κάνεις ακριβώς το ίδιο πράγμα? Γιατί από ό,τι είδα και περιοδικό προτείνεις, και άποψη επί του θέματος έχεις... εκτός σαφώς αν ανήκεις στους ειδικούς που έχουν το ελεύθερο να σκέφτονται και να ψάχνουν και όχι σε εμάς τους υπόλοιπους που σχηματίζουμε αγέλη...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
Vagabond apantisa se mia kopelitsa pou thelise na mathei gia periodika kai auto pou egrapsa den einai diki mou gnomi.Ego eipa oti exo diabasi.Oxi na arxiso na grafo san na eimai idimon.oute na grafo ekfrasis mesa apo periodika pou den tha katalabei kaneis.ASe tora sou leo.Min tin psaxneis.Asta gia allous auta.Emeis apla zoume gia na taizoume tous epistimones!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Vagabond apantisa se mia kopelitsa pou thelise na mathei gia periodika kai auto pou egrapsa den einai diki mou gnomi.Ego eipa oti exo diabasi.Oxi na arxiso na grafo san na eimai idimon.oute na grafo ekfrasis mesa apo periodika pou den tha katalabei kaneis.ASe tora sou leo.Min tin psaxneis.Asta gia allous auta.Emeis apla zoume gia na taizoume tous epistimones!

Πρεπει να σταματησω να σπουδαζω Φυσικη.....Οχι και να πληρωνω στο κυλικειο για να τρωνε οι καθηγητες μου!!!Θα ασχοληθω με κανα σουβλατζιδικο ή κανα φορτηγο "εκκενωσεις βοθρων" και θα αφησω ατομα που ξερουν να φιλοσοφουν και να διαβαζουν να επεκτεινουν τις ανθρωπινες γνωσεις!!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Vagabond apantisa se mia kopelitsa pou thelise na mathei gia periodika kai auto pou egrapsa den einai diki mou gnomi.Ego eipa oti exo diabasi.Oxi na arxiso na grafo san na eimai idimon.oute na grafo ekfrasis mesa apo periodika pou den tha katalabei kaneis.ASe tora sou leo.Min tin psaxneis.Asta gia allous auta.Emeis apla zoume gia na taizoume tous epistimones!

Πρεπει να σταματησω να σπουδαζω Φυσικη.....Οχι και να πληρωνω στο κυλικειο για να τρωνε οι καθηγητες μου!!!Θα ασχοληθω με κανα σουβλατζιδικο ή κανα φορτηγο "εκκενωσεις βοθρων" και θα αφησω ατομα που ξερουν να φιλοσοφουν και να διαβαζουν να επεκτεινουν τις ανθρωπινες γνωσεις!!!
Μεταξύ μας freemind έτσι όπως πάει το πράγμα δεν αποκλείεται να ανοίξεις σουβλατζίδικο ;D(Γ**ώ τα κωλοπτυχία μου >:() Ελπίζω μόνο να τα λές σουβλάκια και όχι.... καλαμάκια ???.

Παιδιά πρέπει να δώσω και έναν πόντο στον emilio πάντως.Εκτός από αυτούς που ασχολούνται αμφιβάλλω αν υπάρχουν και πολλοί που να γνωρίζουν τι σημαίνει "κβαντισμένο μέγεθος". Και ομολογώ ότι όταν άνοιξα ένα λεξικό να διαβάσω τι σημαίνει μπερδεύτικα πιο πολύ.Και είμαι και των θετικών επιστημών :-[(τρομάρα μου). Βέβαια κάνουμε συζήτηση αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι απάντηση μπορεί να περιμένει κανείς σε μια ερώτηση του τύπου "Τί πιστεύεται οτι θα γίνει αν κόψουμε τον χρόνο σε πολύ μικρα κομματάκια" ???. Ακόμα και έναν φυσικό να ρωτήσεις θα σου πέι ότι έχουμε μια διαμέριση χρόνου...ε και???? Νομίζω ότι η συζήτηση πολύ λίγο διαφέρει από μια άλλη που είχαμε κάνει σχετικά με συνομοσιολογία όπου όλοι είχαμε κάτι να πούμε,το οποίο κάπου το ακούσαμε ή το διαβάσαμε, αλλά φυσικά δεν μπορούσαμε να το αποδείξουμε.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Πολυ θετικο αυτο Pontifika...Και βεβαια οταν θα λεω σουβλακια θα εννοω σουβλακια..και οχι ενα δειγμα μαζι με μια χαρτοπετσετα 2χ2....και πλαστικη μαλιστα για να πασαλειβονται περισσοτερο!!
Βεβαια ο emilio εκανε το λαθος και αναφερθηκε λιγο επιθετικα σε οσους εγραψαν σε αυτο το θεμα, συμπεριλαμβανοντας και ατομα τα οποια ηρθαν με βιβλιογραφια ( ενδεικτικα αναφερω τον Γιωργο Σταθη )! Απλα θα μπορουσε να αναφερει σε ποια σημεια διαφωνει με αυτα που εχουν ειπωθει και να τα διορθωσει!!
Οσον αφορα το ιδιο το topic..Οντως ειναι κατι γενικο που απασχολει γενιες και γενιες απο επιστημονες! Ομως αυτο δε παυει να δινει το δικαιωμα στον απλο μεσο ανθρωπο να απαντησει σε αυτο το ερωτημα!! Εξαλλου το ιδιο το ερωτημα τεθηκε παρα πολυ απλα απο τον Sotriani..που σημαινει οτι ο καθενας με την δικη του λογικη μπορει να απαντησει..Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οι απαντησεις που δωθηκαν ηταν παρα πολυ απλες, κατανοητες και ο καθενας εξηγησε με το δικο του τροπο τα πιστευω του!!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
Mia erotisi ston filo freemind tha ithela na kano.
Epidi apo oti exeis katathesei eisai 20 xronon (an einai sosto) pos mporei na les oti eisai fisikos tin stigmi pou to poly poly na mpaineis sto deutero etos ton spoudon sou.Ektos kai an den einai alithia auto pou grafeis (i ilikia sou).

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Mia erotisi ston filo freemind tha ithela na kano.
Epidi apo oti exeis katathesei eisai 20 xronon (an einai sosto) pos mporei na les oti eisai fisikos tin stigmi pou to poly poly na mpaineis sto deutero etos ton spoudon sou.Ektos kai an den einai alithia auto pou grafeis (i ilikia sou).

Η ηλικια μου ειναι σωστη..Απλα κερδισα ενα χρονο και τωρα τελειωνω το δευτερο ετος των σπουδων!
Ουδεποτε ειπα οτι ειμαι Φυσικος..Αντιθετως χρησιμοποιω τον ορο "σπουδαζω" φυσικη, πραγμα που σημαινει οτι συνεχως μαθαινω νεα πραγματα! Εξαλλου θα ηταν και προσβολη για αυτους που εχουν γινει πλεον Φυσικοι, να εξομοιωνω τον εαυτο μου με αυτους!!
Δεν καταλαβα ομως τι ρολο εχει το ετος σπουδων! Δηλαδη αμα ειμαι νηπιο, σημαινει πως δεν ξερω γραμματα? Πως δεν εχω αναπτυξει καμια αντιληψη για τον κοσμο? Πως δεν εχω την ικανοτητα να κανω σκεψεις πανω σε καποια θεματα, ή να εχω διαβασει και κατι γι'αυτα?Εγω σε ολα μου τα post αναφερω οτι ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη...ή οπου αναφερω κατι πιο επισημο, λεω και ενα μερος της βιβλιογραφιας ή προτεινω βιβλια! ( εστω και επιστημονικης φαντασιας..γραμμενα απο επιστημονες..Εξαλλου ο χρονος ανηκει στη φιλοσοφια της επιστημης και μπορει να επιτρεψει πολλα σχολια και θεωριες )!
Και ειναι παραξενο πως δεν μου εχεις κανει καποια διορθωση σε αυτα που εχω πει, γιατι ειπαμε...ειμαι ενας απλος φοιτητης και ιδιαιτερα στο τομεα της Φυσικης προσπαθω να ακουσω ολες τις γνωμες και τις διορθωσεις, αλλα στηριζεσαι στο γεγονος οτι "ειμαι μικρος ακομα για τετοια πραγματα"... ???
Μηπως ανηκεις στην θεωρια "αμα δεν μπορεις να αντιλογησεις με καποιον..απεδειξε πως ειναι τρελλος και τελειωσε η υποθεση..."..
Ειμαι ανοικτος σε προτασεις και διορθωσεις!! Για μια θεωρια παλευουμε ολοι...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   Καταρχην φιλε Εμιλιο αν ειχες διαβασει ποτε το Περισκοπιο Της Επιστημης, οπως περιτρανα λες, θα ηξερες οτι το συγκεκριμενο θεμα (που χωρις να πεις κατι ουσιαστικο, απαξιωνεις, μαζι και εμας) ειναι ερωτηση αναγνωστη προς την συνταχτικη ομαδα του και εχει 3 σελιδες απαντηση!!!!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
  Καταρχην φιλε Εμιλιο αν ειχες διαβασει ποτε το Περισκοπιο Της Επιστημης, οπως περιτρανα λες, θα ηξερες οτι το συγκεκριμενο θεμα (που χωρις να πεις κατι ουσιαστικο, απαξιωνεις, μαζι και εμας) ειναι ερωτηση αναγνωστη προς την συνταχτικη ομαδα του και εχει 3 σελιδες απαντηση!!!!
Βρε παλιομπαγάσα γιατί δεν γράφεις και την απάντηση και μας ταλαιπωρείς με λεξικά  :P;D
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   Aν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι στο τευχος Δεκεμβριου 2000! Δεν ειμαι 100% σιγουρος!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Vagabond apantisa se mia kopelitsa pou thelise na mathei gia periodika kai auto pou egrapsa den einai diki mou gnomi.Ego eipa oti exo diabasi.Oxi na arxiso na grafo san na eimai idimon.oute na grafo ekfrasis mesa apo periodika pou den tha katalabei kaneis.ASe tora sou leo.Min tin psaxneis.Asta gia allous auta.Emeis apla zoume gia na taizoume tous epistimones!
Φίλε μου εγώ ζω για να απορώ, να ψάχνω και να μαθαίνω και όχι για να ταϊζω κανέναν... καμία αυθεντία δεν μπορεί να μονοπωλήσει το δικαίωμα και τη δυνατότητα να σκέφτεσαι και να συμπεραίνεις, ανεξάρτητα από το αν θα κάνεις λάθη στα συμπεράσματά σου... μου αρέσει να κάνω λάθη... μέσα από αυτά μαθαίνω... οπότε θα "την ψάχνω" και δεν θα τα αφήνω "για άλλους αυτά". Αν εσύ το επιθυμείς, μπορείς να το πράξεις. Ας συνεχιστεί η συζήτηση με ειδικούς αφ' ενός και περίεργους τύπους σαν εμένα αφ' εταίρου...
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Avgi

  • Επισκέπτης
Tελικα εγω εμεινα με την απορια..Ειναι κβαντισμενο η κβαντιζομενο??
 ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
Afou tin exeis tin apantisi re sotriani ti mas zalizeis?Les na gnorizoume perisotera apo autous pou ta grafoun?
Mallon to kaneis gia na dimiourgeis entiposeis kai esy kai oloi oi alloi pou apantoun.An auti einai i aporia tis zoi sou ti na sou po?Mallon tha prepei na akolouthiseis kapoio allo dromo stin zoi sou kai oxi na asxolise me ti kithara.gr.An theleis na apantiseis se auta ta erotimata.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Afou tin exeis tin apantisi re sotriani ti mas zalizeis?Les na gnorizoume perisotera apo autous pou ta grafoun?
Mallon to kaneis gia na dimiourgeis entiposeis kai esy kai oloi oi alloi pou apantoun.An auti einai i aporia tis zoi sou ti na sou po?Mallon tha prepei na akolouthiseis kapoio allo dromo stin zoi sou kai oxi na asxolise me ti kithara.gr.An theleis na apantiseis se auta ta erotimata.

3 posts που κατηγορεις και εξευτελιζεις αυτους που εχουν απαντησει σε αυτο το post! Πουθενα δεν αναφερεις μια θεωρια, μια διορθωση ή κατι που θα κανει τον απλο αναγνωστη να καταλαβει γιατι ολοι εμεις τα λεμε ολα λαθος ή κανουμε επιδειξη.... ??? Μηπως παλι λεω κατι λαθος??
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/03, 01:31 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Tελικα εγω εμεινα με την απορια..Ειναι κβαντισμενο η κβαντιζομενο??
 ;D ;D
Είναι Καβαντιζόμενο επειδή το έγραψα εγώ(γνήσιος απόγονος του Αλβέρτου :P).
Βασικά διαβάζοντας για τους κύκλους του ρολογιού ένος επεξεργαστή έπεσα πάνω στην φράση "κβάντο χρόνου".Μη γνωρίζοντας ακριβώς τί είναι το κβάντο και συμπεραίνοντας ότι αποτελεί μια υποδιαίρεση κάποιου διαστήματος(χρονικού στην προκείμενη περίπτωση) είπα ότι ο χρόνος είναι κβαντιζόμενο. Φυσικά μπορεί και να κάνω λάθος και περιμένω διόρθωση από κάποιον που γνωρίζει.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
Epidi file freemind sou aresei na paizeis eksigise kai stous allous pou den kseroyn giati ego den xrisimopoio epistimonikes orologies kai theories kai epidi esy eisai spoudazon fysikos ti einai to fos apo pou proerxete kai ti sxesei exei to kbanto me to fos.Giati apo auta pou exete grapsei eseis edo apodikniete oti milate gia na prokalesete tous ypoloipous.Apantise mou loipon auto pou grafo kai meta ta ksanaleme.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Epidi file freemind sou aresei na paizeis eksigise kai stous allous pou den kseroyn giati ego den xrisimopoio epistimonikes orologies kai theories kai epidi esy eisai spoudazon fysikos ti einai to fos apo pou proerxete kai ti sxesei exei to kbanto me to fos.Giati apo auta pou exete grapsei eseis edo apodikniete oti milate gia na prokalesete tous ypoloipous.Apantise mou loipon auto pou grafo kai meta ta ksanaleme.

Ποιος παιζει? Μια απλη αποδειξη ζητησα οτι μπορεις να δικαιολογησεις την απαξιωση σου γι'αυτα που λεμε...Τελικα θα μας πεις αν ξερεις τιποτα απο αυτα που διαφημιζεις και μας πουλας μουρη οτι ξερεις ή να σταματησουμε να σου απανταμε? Επειδη ειμαι καλο παιδι ομως θα κανω μια μικρη αναφορα στα θεματα που εθιξες παραθετωντας και την βιβλιογραφια ( οχι για να μη λεμε λογια του αερα..οπως κανουν καποιοι αλλοι )

Παράθεση
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΩΣ?
[/b]
ΦΩΣ ειναι μια μορφη ενεργειας. Διαδιδεται με κυματα που κινουνται πιο γρηγορα απο οποιαδηποτε αλλη υλικη οντοτητα του Συμπαντος. ( Neil Ardley Λεξικο της επιστημης σελιδα 76 Εκδοσεις Ερευνητες )
ΦΩΣ ειναι εγκαρσια ηλεκτρομαγνητικα κυματα τα οποια ξεκινουν απο τη φωτεινη πηγη και διαδιδονται προς ολες τις κατευθυνσεις ( Θεωρια του Maxwell στο βιβλιο ΦΥΣΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ Γ' Λυκειου σελιδα 14 )
Επειδη ομως το φως εκτος απο κυματικη φυση εχει και σωματιδιακη φυση ( δηλαδη αλληλεπιδρα με την υλη ) υπαρχει και ανανεωμενη πλεον θεωρια του Planck που αναφερεται στα κβαντα φωτος ή φωτονια!
Συμφωνα με την κβαντικη θεωρια του Planck το φως εκπεμπεται και απορροφαται απο τα ατομα της υλης οχι κατα συνεχη τροπο αλλα ασυνεχως ( δηλαδη σε καθορισμενα πακετα ενεργειας που ονομαζονται κβαντα ή φωτονια ). Με αυτο το τροπο ο Planck καταφερε να εξηγησει φαινομενα οπως το φωτοηλεκτρικο φαινομενο ( δηλαδη την εκπομπη ηλεκτρονιων απο την επιφανεια των μεταλλων, οταν προσπιπτει πανω τους καταλληλη ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια..καπως ετσι λειτουργουν και οι αισθητηρες των συναγερμων.. ή τουλαχιστον οι παλιοι ). Βεβαια η αληθεια ειναι πως ο Einstein ηταν αυτος που χρησιμοποιησε την θεωρια του Planck για να εξηγησει το φαινομενο ( και χαρη σε αυτη την εξηγηση πηρε το Νομπελ, και οχι για την θεωρια της Σχετικοτητας που πολλοι νομιζουν )! Πιστευω οτι εκανα την συνδεση φωτος-φωτονιων που ζητησες,ετσι?? Αν καπου δεις καποιο λαθος, σε παρακαλω στειλε επιστολη διαμαρτυριας στους παρακατω συγγραφεις ή εκδοτικους οικους
1.Λεξικο των Επιστημων ( Neil Ardley Εκδοσεις Ερευνητες )
2.Φυσικη Γενικης Παιδειας Γ' Λυκειου ( Πετρος Γεωργακακος, Αθανασιος Σκαλωμενος, Νικολαος Σφαρνας, Ιωαννης Χριστακοπουλος, εκδοσεις ΟΕΔΒ )
3.Οδηγος Κυματικης-Οπτικης ( Πανεπιστημιο Αθηνων Βασιλιου-Ντοβα Α., Ευταξιας Κ., Λοντος Χ., Χατζηκωντης Β. )
Οπως ειδες το θεμα απο μονο του σηκωνει ορολογια και λιγες παραπανω γνωσεις απο καποια αλλα! Κανεις δεν πιεστηκε να μπει στο συγκεκριμενο θεμα και να το διαβασει ολο!! Αν τωρα εσυ ο ιδιος δεν καταλαβαινεις ορολογιες, τοτε μην τους βαζεις ολους στο ιδιο καζανι..Απλα ανοιξε ενα βιβλιο της Β Γυμνασιου ή της Γ Λυκειου γενικης παιδειας ( μιλαμε για απλα βιβλια, φτηνα και αρκετα καλα στο τροπο γραφης τους! Πιο απλα βιβλια δεν μπορω προσωπικα να βρω πανω σε αυτο το θεμα ). Αυτα...
Ελπιζω τωρα να μου πεις που εχω κανει λαθος σε οτι αναφερω (  η πλακα ειναι πως ξαφνικα πεταχτηκαμε στο φως...ενω το θεμα ειναι για το χρονο? Μηπως ετυχε τωρα τελευταια να διαβασεις κανα βιβλιο για το Φως και ηρθες να μας το αναλυσεις?  :D ) και να διορθωσεις και αλλα ατομα που εκαναν το λαθος να απαντησουν σε αυτο το απορρητο θεμα!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Άρα έχω δίκαιο :D
Από ότι κατάλαβα το κβάντο αποτελεί την ελάχιστη υποδιαίρεση καποιου μεγέθους. οποτε το μέγεθος δεν μπορεί να θεωρηθεί κβαντισμένο αλλά κβαντιζόμενο.

Είμαι θεός ;D :P
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
Epidi file freemind sou aresei na paizeis eksigise kai stous allous pou den kseroyn giati ego den xrisimopoio epistimonikes orologies kai theories kai epidi esy eisai spoudazon fysikos ti einai to fos apo pou proerxete kai ti sxesei exei to kbanto me to fos.Giati apo auta pou exete grapsei eseis edo apodikniete oti milate gia na prokalesete tous ypoloipous.Apantise mou loipon auto pou grafo kai meta ta ksanaleme.

Μέχρι στιγμής έχω δεί έναν μόνο να έχει θιχτεί -ή όπως αλλιώς θέλεις πέσ΄το- με τον τρόπο που μιλήσαμε και αυτός (o θιγμένος, δηλ. εσύ) θα μπορούσε να είναι λιγότερο επιθετικός, λιγότερο προκλητικός -ειδικά στο ιντερνετ που είναι εύκολο να γίνουν παρεξηγήσεις.  Προσωπικά δεν είχα καμιά πρόθεση να προκαλέσω κανένα ή να το παίξω έξυπνος και δεν διέκρινα καμιά τέτοια πρόθεση από κανένα άλλο (και κυρίως από τον freemind).

Αντίθετα, και ελπίζω να κάνω λάθος,[/u] μου φαίνεται σαν να εμφανίζεσαι ως o white knight-σωτήρας και υπερασπιστης όσων δεν μπορούν να απαντήσουν λόγω του κολλήματος που φάγαν από την "εκθαμπωτική"  μας μούρη.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω καμία όρεξη να σου κάνω επίθεση. Θεωρώ όμως ότι στιλ σου είναι επιθετικό ή τουλάχιστον παρεξηγήσιμο. Νομίζω ότι αν δεν έχεις σκοπό το flame-war πρέπει να ξεκαθαρίσεις την θέση σου και το θέμα να λήξει.

Όπως είπα από την δική μου μεριά δεν υπήρχε καμιά πρόθεση να το παίξω έξυπνος ούτε να προσβάλλω κανένα.

my two cents
"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/03, 18:01
από ερεβος
3 Απαντήσεις
2698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/07, 23:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 09:44
από Βραζίλης
38 Απαντήσεις
48837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/18, 15:15
από saved
0 Απαντήσεις
2410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 10:45
από tasosSG
0 Απαντήσεις
1475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 17:33
από goodday
6 Απαντήσεις
3492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
33 Απαντήσεις
9855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 19:45
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
15450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 15:50
από Antony2198
0 Απαντήσεις
1777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/14, 14:24
από diji grampsas