Αποστολέας Θέμα: Τα δαχτυλα μου πετανε μακρυα απο την ταστιερα!  (Αναγνώστηκε 52644 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
Καταρχας να πω ενα μεγαλο μπραβο στο φορουμ.ειμαι νεος εδω και ειμαι καταενθουσιασμενος.εχω ενα προβλημα. πχ οταν παιζω την πρωτη θεση της πεντατονικης στην μπασσα μι που ειναι 5-8 με 1 και 4 δαχτυλο τοτε οταν παταω στο 8ο ταστο μετο 4ο δαχστυλο το δευτερο και τριτο δαχτυλο πετανε μακρυα απο την ταστιερα.δεν μπορω να κανω κατι για αυτο.επισης οταν κουναω το κικρο δαχυλακι κουνανε και τα αλλα 2.το μεσαιο και το ring finger δηλαδη αυτα που ειπα στο παραδειγμα.ο καθηγητης της κιθαρας μου (ηλεκτρικης)με μαλωνει και ολο κανουμε και προσπαθω ασκησεις αλλα δεν εχουν αποτελεσμα.ρε παιδια εσεις που ξερετε μηπως εχω τιποτα σαν την δυστονια?

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
προς θεού ... μη βάζεις τέτοιες σκέψεις στο μυαλό σου.
είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που παθαίνεις   
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει κάποιο θέμα προβλήματος όπως είπε και ο Κώστας.Είναι φυσιολογική λειτουργία του χεριού.Απλά προσπάθησε να τα έχεις όσο πιο κοντά μπορείς για να είναι πιο γρήγορες οι κινήσεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
νιρβάνας, καλώς ήρθες στο forum, μην αγχώνεσε, με την εξάσκηση θα το διορθώσεις.
Παρατηρείται αυτό το πρόβλημα στους αρχάρειους και γώ το αντιμετώπισα, αλλά μέσα από την εξάσκηση τώρα είμαι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
νιρβάνας, καλώς ήρθες στο forum, μην αγχώνεσε, με την εξάσκηση θα το διορθώσεις.
Παρατηρείται αυτό το πρόβλημα στους αρχάρειους και γώ το αντιμετώπισα, αλλά μέσα από την εξάσκηση τώρα είμαι μια χαρά.
το θεμα ειναι πως εγω παιζω δυο χρονια και τωρα το παρατηρησε ο δασκαλος μου

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
νιρβάνας, καλώς ήρθες στο forum, μην αγχώνεσε, με την εξάσκηση θα το διορθώσεις.
Παρατηρείται αυτό το πρόβλημα στους αρχάρειους και γώ το αντιμετώπισα, αλλά μέσα από την εξάσκηση τώρα είμαι μια χαρά.
το θεμα ειναι πως εγω παιζω δυο χρονια και τωρα το παρατηρησε ο δασκαλος μου
Καλα,μετα από 2 χρονια μαθηματων ,τωρα το ειδε ο δασκαλος σου? ??? ??? ???
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
νιρβάνας, καλώς ήρθες στο forum, μην αγχώνεσε, με την εξάσκηση θα το διορθώσεις.
Παρατηρείται αυτό το πρόβλημα στους αρχάρειους και γώ το αντιμετώπισα, αλλά μέσα από την εξάσκηση τώρα είμαι μια χαρά.
το θεμα ειναι πως εγω παιζω δυο χρονια και τωρα το παρατηρησε ο δασκαλος μου
Καλα,μετα από 2 χρονια μαθηματων ,τωρα το ειδε ο δασκαλος σου? ??? ??? ???
ναι...τι να κανουμε.ξερεις αυτος ειναι ο δευτερος μου.πανω στους 8 μηνες αλλαξα τον πρωτο που μου εμαθε χαλια και τωρα δεν μπορω να συνηθησω.και ακου το κακο.μου λεει πως οταν παιζω πανω απο 200 τεμπο επειδη πετανε τα δαχτυλα δεν εχω χρονο να τα κατεβασω και εχω προβλημα.μου ειπε πως αν το κανω ετσι δεν θα γινω ποτε καλος και απογοητευτικα.ηθελα να ρωτησω αν και στο μπασο πρεπει τα δαχτυλα παεφτουν πανω στην ταστιερα σαν αγρκιστρα.(στο 4 χορδο μπασσο).

Αποσυνδεδεμένος VaBassix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Groove..!
    • Προφίλ
Welcome καταρχας!  ;)

Να σου πω οτι ολοι εχουμε αντιμετωπησει αυτο το προβλημα...ενας τροπος να το διορθωσεις ειναι να μελετας Καθε μερα σε πολυ αργο tempo (60 πχ) δακτιλοθεσιες στους τροπους και αλλες ασκησεις στους τροπους ....( αμα δεν ξερεις τι ειναι πες μου να σου εξηγησω ή ρωτα τον δασκαλο σου να σου δηξει) και καθως το κανεις αυτο αργα αργα να προσπαθεις να μην τα "αφηνεις " να πετανε

Παράθεση
.ηθελα να ρωτησω αν και στο μπασο πρεπει τα δαχτυλα παεφτουν πανω στην ταστιερα σαν αγρκιστρα.(στο 4 χορδο μπασσο).

και στο μπασο παλι θες τα δαχτυλα να ειναι πολυ κοντα στιν ταστιερα...επισης το χερι πρεπει να ειναι λιγο πιο ισιο γιατι στο μπασο εισαι καπως πιο "συμαζεμενος" (δεν ξερω αμα χρησημοποιησα την σωστη λεξη ελπιζω να καταλαβες) 8)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
νομίζω πως αυτό όσο πάει και βελτιώνεται...(δλδ τα δάχτυλα όσο πάνε μένουν όλο και πιο κοντά στην ταστιέρα)
μετά από ένα σχεδόν χρόνο το είδε ο δάσκαλός σου?
παρ'όλ'αυτά είναι φυσικό....

παίζεις σε πάνω από 200τέμπο?

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ότι και να παίζεις (μπάσο - κιθάρα) τα χέρια και τα δάχτυλα πρέπει να είναι χαλαρά , κάνοντας μόνο τις απαραίτητες κινήσεις . Σχεδόν σαν να βεριέσαι ένα πράμα  ;)  .


για τα μεσαία δάχτυλα σου που πετάνε θα σου πρότεινα να δουλέψεις λίγο περισσότερο ακκόρντα που απαιτούν συγκεκριμένη δαχτυλοθεσία .
σιγά σιγά όλα θα γίνουν ... μη σε πιάνει πανικός και απογοήτευση .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
νομίζω πως αυτό όσο πάει και βελτιώνεται...(δλδ τα δάχτυλα όσο πάνε μένουν όλο και πιο κοντά στην ταστιέρα)
μετά από ένα σχεδόν χρόνο το είδε ο δάσκαλός σου?
παρ'όλ'αυτά είναι φυσικό....

παίζεις σε πάνω από 200τέμπο?
παιζω τις ασκησεις της πεντατονικης σε ολες τις θεσεις της και τις τελειωποιω και μετα παω στην επομενη.εγω ηδη κανει μεχρι την δευτερη μεχρι 230 τεμπο που εχει το κουρδιστιρι παραπανω δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
επισης ηθελα να ρωτησω αν μπορω να διωρθωσω καποια χτυπηματα της κιθαρας στο πλαστικο.πρεπει να την τριψω και ξανα βαψιμο στο μαστορη>?

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
νομίζω πως αυτό όσο πάει και βελτιώνεται...(δλδ τα δάχτυλα όσο πάνε μένουν όλο και πιο κοντά στην ταστιέρα)
μετά από ένα σχεδόν χρόνο το είδε ο δάσκαλός σου?
παρ'όλ'αυτά είναι φυσικό....

παίζεις σε πάνω από 200τέμπο?
παιζω τις ασκησεις της πεντατονικης σε ολες τις θεσεις της και τις τελειωποιω και μετα παω στην επομενη.εγω ηδη κανει μεχρι την δευτερη μεχρι 230 τεμπο που εχει το κουρδιστιρι παραπανω δεν εχει
Απο περιεργεια, τι αξιες παιζεις στα 230? ???
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
νομίζω πως αυτό όσο πάει και βελτιώνεται...(δλδ τα δάχτυλα όσο πάνε μένουν όλο και πιο κοντά στην ταστιέρα)
μετά από ένα σχεδόν χρόνο το είδε ο δάσκαλός σου?
παρ'όλ'αυτά είναι φυσικό....

παίζεις σε πάνω από 200τέμπο?
παιζω τις ασκησεις της πεντατονικης σε ολες τις θεσεις της και τις τελειωποιω και μετα παω στην επομενη.εγω ηδη κανει μεχρι την δευτερη μεχρι 230 τεμπο που εχει το κουρδιστιρι παραπανω δεν εχει
Απο περιεργεια, τι αξιες παιζεις στα 230? ???
Οταν λες αξιες τι ενοεις?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τέταρτα...όγδοα...μισά....

αν ανα ένα χτύπο του μετρονόμου παίζεις μία νότα τότε παίζεις τέταρτα...
αν παίζεις μία νότα ανά τέσσερις χτύπους τότε ολόκληρα...
κτλ

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τέταρτα...όγδοα...μισά....

αν ανα ένα χτύπο του μετρονόμου παίζεις μία νότα τότε παίζεις τέταρτα...
αν παίζεις μία νότα ανά τέσσερις χτύπους τότε ολόκληρα...
κτλ
Να υποθεσω hot_sause οτι ειχαμε την ιδια απορία...?
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν υπάρχει το thread ..... χτυπήσαμε φλέβα πάλι  :P
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τέταρτα...όγδοα...μισά....

αν ανα ένα χτύπο του μετρονόμου παίζεις μία νότα τότε παίζεις τέταρτα...
αν παίζεις μία νότα ανά τέσσερις χτύπους τότε ολόκληρα...
κτλ
Να υποθεσω hot_sause οτι ειχαμε την ιδια απορία...?

ναι
μου φαίνεται περίεργο να παίζει με μόνο δύο χρόνια με δάσκαλο σε 230 τέμπο...αλλά εξαρτάται από το "πως" παίζει στα 230....
δεν θα απαντούσα μιας και σε σένα απευθυνόταν η ερώτηση αλλά αργούσες και ήθελα να δω την απάντηση :P

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Καταρχας να πω ενα μεγαλο μπραβο στο φορουμ.ειμαι νεος εδω και ειμαι καταενθουσιασμενος.εχω ενα προβλημα. πχ οταν παιζω την πρωτη θεση της πεντατονικης στην μπασσα μι που ειναι 5-8 με 1 και 4 δαχτυλο τοτε οταν παταω στο 8ο ταστο μετο 4ο δαχστυλο το δευτερο και τριτο δαχτυλο πετανε μακρυα απο την ταστιερα.δεν μπορω να κανω κατι για αυτο.επισης οταν κουναω το κικρο δαχυλακι κουνανε και τα αλλα 2.το μεσαιο και το ring finger δηλαδη αυτα που ειπα στο παραδειγμα.ο καθηγητης της κιθαρας μου (ηλεκτρικης)με μαλωνει και ολο κανουμε και προσπαθω ασκησεις αλλα δεν εχουν αποτελεσμα.ρε παιδια εσεις που ξερετε μηπως εχω τιποτα σαν την δυστονια?
H λεξη κλειδι εδω ειναι η χαλαρωση.Ξεχνα για λιγο καιρο το μετρονομο και κανε το εξης:Oταν πας να παιξεις σε ενα ταστο αντι να βαζεις δυναμη για να πατηθει το ταστο απλα θα αφηνεις το δαχτυλο να πεφτει πανω του.Και μονο το βαρος του δαχτυλου ειναι αρκετο τις περισσοτερες φορες για να ακουστει η νοτα.Φαντασου δηλαδη ποση δυναμη βαζεις εσυ τωρα για να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα και σιγα σιγα θα μπεις στο νοημα.Οταν λοιπον ο εγκεφαλος σου καταγραψει την ελαχιστη δυναμη που χρειαζεται καθε δαχτυλο για να τασταρει μια νοτα τοτε αυτη θα ειναι η κυρια μεριμνα σου τουλαχιστον για μερικες εβδομαδες.Θα παιζεις δηλαδη κλιμακες δινοντας βαση οχι στο αργα η στο γρηγορα αλλα στο χαλαρα.Τα δαχτυλα θα πεφτουν σχεδον βαριεστημενα πανω στην ταστιερα και με αυτο το τροπο θα λυθουν ολα τα προβληματα που εχεις με την ανεξαρτησια δαχτυλων.
Αν λοιπον εχεις παντα αυτο στο μυαλο σου....την ελαχιστη δηλαδη εφαρμογη δυναμης και κατα συνεπεια χαλαρωση....το νευρικο σου συστημα θα συνηθισει και μετα απο λιγο καιρο δεν θα το σκεφτεσαι τοσο.Παιζε λοιπον οχι γρηγορα  ουτε αργα......αλλα οσο γρηγορα μπορεις ωστε να εισαι απολυτα χαλαρος(και ακριβης βεβαιως βεβαιως ;D ).Χρησιμοποιησε αυτη την αρχη για τα παντα στην κιθαρα(ακομα και για τα μπαρε ;D ) θα δεις τεραστια βελτιωση.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
H λεξη κλειδι εδω ειναι η χαλαρωση.Ξεχνα για λιγο καιρο το μετρονομο και κανε το εξης:Oταν πας να παιξεις σε ενα ταστο αντι να βαζεις δυναμη για να πατηθει το ταστο απλα θα αφηνεις το δαχτυλο να πεφτει πανω του.Και μονο το βαρος του δαχτυλου ειναι αρκετο τις περισσοτερες φορες για να ακουστει η νοτα.Φαντασου δηλαδη ποση δυναμη βαζεις εσυ τωρα για να πετυχεις το ιδιο αποτελεσμα και σιγα σιγα θα μπεις στο νοημα.Οταν λοιπον ο εγκεφαλος σου καταγραψει την ελαχιστη δυναμη που χρειαζεται καθε δαχτυλο για να τασταρει μια νοτα τοτε αυτη θα ειναι η κυρια μεριμνα σου τουλαχιστον για μερικες εβδομαδες.Θα παιζεις δηλαδη κλιμακες δινοντας βαση οχι στο αργα η στο γρηγορα αλλα στο χαλαρα.Τα δαχτυλα θα πεφτουν σχεδον βαριεστημενα πανω στην ταστιερα και με αυτο το τροπο θα λυθουν ολα τα προβληματα που εχεις με την ανεξαρτησια δαχτυλων.
Αν λοιπον εχεις παντα αυτο στο μυαλο σου....την ελαχιστη δηλαδη εφαρμογη δυναμης και κατα συνεπεια χαλαρωση....το νευρικο σου συστημα θα συνηθισει και μετα απο λιγο καιρο δεν θα το σκεφτεσαι τοσο.Παιζε λοιπον οχι γρηγορα  ουτε αργα......αλλα οσο γρηγορα μπορεις ωστε να εισαι απολυτα χαλαρος(και ακριβης βεβαιως βεβαιως ;D ).Χρησιμοποιησε αυτη την αρχη για τα παντα στην κιθαρα(ακομα και για τα μπαρε ;D ) θα δεις τεραστια βελτιωση.

πολύ ωραία συμβουλή και θα το προσέχω κι εγώ απο δω και πέρα....

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
δεν υπάρχει το thread ..... χτυπήσαμε φλέβα πάλι  :P
τι ενοεις?το λες κοροιδευτικα?

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τι ενοεις?το λες κοροιδευτικα?


όχι απλά όπως φαίνεται θα έχουμε πρόβλημα συνεννόησης και αλληλοαντίληψης  ;D 


 
ηδη κανει μεχρι την δευτερη μεχρι 230 τεμπο που εχει το κουρδιστιρι παραπανω δεν εχει
Απο περιεργεια, τι αξιες παιζεις στα 230? ???
Οταν λες αξιες τι ενοεις?
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
τι ενοεις?το λες κοροιδευτικα?


όχι απλά όπως φαίνεται θα έχουμε πρόβλημα συνεννόησης και αλληλοαντίληψης  ;D 


 
ηδη κανει μεχρι την δευτερη μεχρι 230 τεμπο που εχει το κουρδιστιρι παραπανω δεν εχει
Απο περιεργεια, τι αξιες παιζεις στα 230? ???
Οταν λες αξιες τι ενοεις?
δεν πειραζει ρε μαν

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τι ενοεις?το λες κοροιδευτικα?


όχι απλά όπως φαίνεται θα έχουμε πρόβλημα συνεννόησης και αλληλοαντίληψης  ;D 


 
ηδη κανει μεχρι την δευτερη μεχρι 230 τεμπο που εχει το κουρδιστιρι παραπανω δεν εχει
Απο περιεργεια, τι αξιες παιζεις στα 230? ???
Οταν λες αξιες τι ενοεις?
δεν πειραζει ρε μαν
Παντως Νιρβανα,να εισαι σιγουρος οτι η διαθεση ειναι να βοηθησουμε,και οχι να ειρωνευτουμε.Αν και εγω ειμαι καινουριος στο φορουμ,βλέπω οτι σε γενικες γραμμες εδω πολλα παιδια ειναι προθυμα να βοηθησουν,σε αντιθεση με ''άλλα''φορουμ που ο σαρκασμος και η ειρωνια ειναι σε πρωτη γραμμη...
Ενταξει τωρα αμα και καποιος παλιος πει και μια κουβεντα παραπανω, με στοχο παντα το χιουμορ,ε ετσι γινεται και στο στρατο!Υπομονη μεχρι να παλιωσεις και συ! ;)
Το σιγουρο ειναι οτι εδω δε γινεται διαγωνισμος γνωσεων,αλλα ανταλλαγη και ''μοιρασμα''εμπειριων.
Just my 2 cents... :)
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νιρβανα το σχολιο αυτο πιστευω εγινε διοτι δε γινεται να κανεις μαθηματα 2 χρονια και να εχεις αλλαξει και 2 δασκαλους και να μην ξερεις τι ειναι οι αξιες, πραγμα που μαθαινεις απο τα πρωτα κιολας μαθηματα, φανηκε περιεργο, γι'αυτο ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
9780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/02, 14:21
από Σωτήρης
13 Απαντήσεις
10824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/05, 22:32
από profsokin
64 Απαντήσεις
41919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/09, 19:40
από jkstigma
3 Απαντήσεις
3796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/03, 21:06
από Σιδηρόπουλος
12 Απαντήσεις
11143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 13:37
από EdwardScissorhands
10 Απαντήσεις
4753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 09:35
από GEO_ZZZZ
2 Απαντήσεις
3072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 22:02
από AIDONOGLOU NEKTARIA
0 Απαντήσεις
4167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/19, 14:52
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/21, 17:46
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/22, 01:00
από Ioannis Anastassakis