Αποστολέας Θέμα: παρακαλω ριξτε μια ματια...  (Αναγνώστηκε 4772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παρακαλω ριξτε μια ματια...
« στις: 20/10/08, 22:52 »
χαιρετε! παιζω κιθαρα περιστασιακα εδω και 1.5 χρονο. ως πρωτη κιθαρα εχω μια squier telecaster η
οποια πιστευω οτι στα λεφτα της ειναι γ******ρη!  την εχω αναβαθμισει βεβαια με εναν humbucker seymour
 duncan, τοποθετησα ενα επιπλεον ταστο (παραδοξως δουλευει αψογα) και εχω κανει διαφορες στιλιστικες
μετατροπες. τωρα λοιπον θελω να αγορασω κατι αξιοπρεπες που θα μου δωσει και καποια επιπλεον ωθηση
για να ασχοληθω πιο σοβαρα. αν και δεν ειμαι φανατικος της stratocaster οφειλω να ομολογησω οτι η lite
ash με ενθουσιασε με την εμφανιση, τα χαρακτηριστικα και βεβαιως την τιμη της
 (490ε για thomman μιλαμε παντα).
βεβαια εχω ακουσει αρνητικα σχολια για διακυμανσεις στην ποιοτητα κατασκευης και το βαρος.η καλυτερη
τιμη που βρηκα στη λαρισα οπου σπουδαζω ειναι 600. δεν εχω βρει καποια για να παιξω και το μονο
σημειο αναφορας που εχω για strat ειναι μια highway 1 φετινο μοντελο και μια made in japan 10ετιας
ενος ξαδερφου. οποτε σκεφτομαι να παραγγειλω απο thomman βασιζομενος στην εγγυηση επιστροφης χρηματων.

εχει παιξει κανεις με lite ash?
εχει κανεις παραπονα απο το thomman?
ειναι καλη αγορα για καποιον που παιζει κυριως ρυθμικα απο '70s '80s hard rock & metal?
υπαρχει καμια hard rock-metal μπαντα απο λαρισα που να ψαχνει vocalist?
εκατσε κανεις να διαβασει ολοκληρο το thread?

ευχαριστω εκ των προτερων για την υπομονη σας...

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #1 στις: 20/10/08, 23:14 »
Φίλε για την κιθάρα που ρωτάς δεν ξέρω να σου πω,  αλλά θέλω να σου επισημάνω το εξής:  ναι μεν υπάρχει εγγύηση επιστροφής χρημάτων (εντός 30 ημερών),  εν τούτοις θα πρέπει να αναλάβεις εσύ τα έξοδα αποστολής (και δεν είναι λίγα).   Επειδή πριν λίγο καιρό έψαχνα για κιθάρα κι εγώ,  τηλεφώνησα στο thomann να τους ρωτήσω και αυτό μου είπαν.  Αυτοί αναλαμβάνουν έξοδα αποστολής μόνο αν η κιθάρα είναι ελαττωματική.  Αν απλά θες να την δώσεις πίσω διότι "δεν σ'αρέσει", την πάτησες.  Καλή τύχη ό,τι κι αν κάνεις. :)


Υ.Γ:  Τα ίδια ισχύουν και για το playback παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #2 στις: 20/10/08, 23:53 »
ελαττωματικη ποτε θεωρειται? μονο αν εχει προβλημα στα ηλεκτρικα, αν ειναι χτυπημενη η κατι πολυ εμφανες? αν πχ. η
κιθαρα μετα την ρυθμιση (υψος χορδων, τρεμολου) τασταρει σε πολλα σημεια δεν θεωρειται ελαττωματικη? επισης, ποσο περιπου κοστιζει η ρυθμιση (εννοω ΚΑΙ την δουλεια στα ταστα εαν χρειαζεται) απο καποιον επαγγελματια? σε squier την ψαχνεις μονος σου με γυαλοχαρτα αλλα σε κιθαρα των 500Ε το σκεφτεσαι...

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #3 στις: 20/10/08, 23:59 »
ελαττωματικη ποτε θεωρειται? μονο αν εχει προβλημα στα ηλεκτρικα, αν ειναι χτυπημενη η κατι πολυ εμφανες? αν πχ. η
κιθαρα μετα την ρυθμιση (υψος χορδων, τρεμολου) τασταρει σε πολλα σημεια δεν θεωρειται ελαττωματικη? επισης, ποσο περιπου κοστιζει η ρυθμιση (εννοω ΚΑΙ την δουλεια στα ταστα εαν χρειαζεται) απο καποιον επαγγελματια? σε squier την ψαχνεις μονος σου με γυαλοχαρτα αλλα σε κιθαρα των 500Ε το σκεφτεσαι...

αυτα που αναφερεις γινονται με ενα απλο σετταρισμα. το να βαλεις νεα ταστα (ΜΟΝΟ ΑΝ ο μαστορας που εμπιστευεσαι κρινει απολυτως αναγκαιο) στοιχιζει γυρω στα 100 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #4 στις: 21/10/08, 00:09 »
ελαττωματικη ποτε θεωρειται? μονο αν εχει προβλημα στα ηλεκτρικα, αν ειναι χτυπημενη η κατι πολυ εμφανες? αν πχ. η
κιθαρα μετα την ρυθμιση (υψος χορδων, τρεμολου) τασταρει σε πολλα σημεια δεν θεωρειται ελαττωματικη? επισης, ποσο περιπου κοστιζει η ρυθμιση (εννοω ΚΑΙ την δουλεια στα ταστα εαν χρειαζεται) απο καποιον επαγγελματια? σε squier την ψαχνεις μονος σου με γυαλοχαρτα αλλα σε κιθαρα των 500Ε το σκεφτεσαι...
Φίλε μου δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω.  Δεν θέλω να σου δώσω κάποια λάθος απάντηση και την πατήσεις.  Απλά ήθελα να σου επισημάνω αυτή την λεπτομέρεια.  Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τους στείλεις email,  ή να πάρεις τηλέφωνο (προτείνω την 2η λύση,  στάνταρ θα έχεις απάντηση  ;)).

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #5 στις: 21/10/08, 01:12 »
κατ' αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις. λεγοντας δουλεια στα ταστα εννοω αν ενα ταστο ειναι λιγο πιο σηκωμενο απ το
προηγουμενο και η συγκεκριμενη νοτα σχεδον δεν ακουγεται. επισης οταν μια νοτα βγαινει καθαρη αλλα στο bending κολλαει αρα αναγκαζεσαι να σηκωσεις την χορδη σε αβολο υψος η προσπαθεις να λιμαρεις λιγο το ταστο. οσοι ξεκινησαν με κιθαρα
των 200Ε θα καταλαβαινουν τι εννοω. βεβαια, θελω να ελπιζω οτι σε μια κιθαρα των 500Ε δεν θα αντιμετωπιζα τετοιο προβλημα.
ετσι κι αλλιως ουτε το επιπεδο μου αλλα ουτε και οι απαιτησεις μου απο μια κιθαρα των 500Ε ειναι υψηλες.

τωρα θα μου πειτε 'πολυ το κουρασες ρε φιλε. αφου δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις και
σου κ****σε η συγκεκριμενη κιθαρα, παρ' την να τελειωνεις!'

το κακο για μενα ειναι οτι θα εχετε δικιο!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #6 στις: 21/10/08, 14:42 »
Απ' ότι έχει γραφτεί σε διάφορα threads για τις lite ash, υπάρχουν πράγματι διακυμάνσεις κυρίως στο βάρος. Επίσης πολύ πιθανόν να χρειαστεί setup κατευθείαν, αλλά αυτό είναι απλό. Νομίζω ότι η σειρά lite ash κατασκευάζεται στην Κορέα- προσωπικά δε μου λέει κάτι αυτό, για άλλους σημαίνει ότι πρέπει να πετύχεις "καλό κομμάτι".
Στην Αθήνα έχω πετύχει lite ash σε 1-2 μαγαζιά, αν μπορείς καλό είναι να κατέβεις και να δοκιμάσεις. Και πάλι βέβαια, αν μετά παραγγείλεις από thomann κανείς δεν εγγυάται ότι το βάρος και η ποιότητα κατασκευής/το εργοστασιακό setup θα είναι το ίδιο με της κιθάρας που θα δοκιμάσεις με τα χέρια σου.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #7 στις: 22/10/08, 10:31 »
Μπορείς να πεις που την βρήκες την lite ash γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ?

Αποσυνδεδεμένος bihlas87

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #8 στις: 22/10/08, 11:59 »
σκοπευα να κατεβω αθηνα σε 2 βδομαδες. δεν ξερω και πολλα απο αθηνα, να παω κλασικα στα στενα στην πανεπιστημιου η ακαδημιας (δεν θυμαμαι)? ο στολλας δεν θα εχει περισσοτερες fender για δοκιμη? που βρισκεται? μπηκε χθες και μια αγελια για μια highway 1 με 450Ε, sunburst-maple, πολυ καλη κατασταση, και ψηνομαι αν και δεν ειχα σκοπο να παρω κιθαρα πριν τα χριστουγεννα που θα ματσωσω.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #9 στις: 22/10/08, 13:50 »
Ο στόλλας δεν έχει κατάστημα λιανικής στην Αθήνα.Τα περισσότερα μαγαζιά μουσικών οργάνων βρίσκονται περιμετρικά απ'τα Εξάρχεια.Κάπου πρέπει στο forum να έχει θέμα με τα μαγαζιά και τις διευθύνσεις τους,για ψάξε το λίγο.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #10 στις: 22/10/08, 13:53 »
Τις περισσότερες fender πάντως έχω την εντύπωση ότι θα τις βρείς στο guitar store (οδος Σουλτάνη στα εξάρχεια)
και στον Καγμάκη (οδος Εμμ. Μπενάκη)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #11 στις: 22/10/08, 16:23 »
Στον Καγμάκη έχεις πολλές πιθανότητες, αλλά πάρε καλύτερα πρώτα ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν υπάρχει διαθέσιμη για δοκιμή.
Επίσης έχω πετύχει lite ash στον Κοσμά (βρίσκεται σχεδόν δίπλα στο σταθμό του ΗΣΑΠ στο Μαρούσι).
Τα 450 για τη highway είναι καλή τιμή, την είδα κι εγώ την αγγελία, αλλά μη βιαστείς...δοκίμασε πρώτα όσες περισσότερες κιθάρες μπορείς όταν κατέβεις Αθήνα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: παρακαλω ριξτε μια ματια...
« Απάντηση #12 στις: 23/10/08, 09:39 »
Στον Καγμάκη έχεις πολλές πιθανότητες, αλλά πάρε καλύτερα πρώτα ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν υπάρχει διαθέσιμη για δοκιμή.
Επίσης έχω πετύχει lite ash στον Κοσμά (βρίσκεται σχεδόν δίπλα στο σταθμό του ΗΣΑΠ στο Μαρούσι).
Τα 450 για τη highway είναι καλή τιμή, την είδα κι εγώ την αγγελία, αλλά μη βιαστείς...δοκίμασε πρώτα όσες περισσότερες κιθάρες μπορείς όταν κατέβεις Αθήνα.

Ευχαριστώ.Θα περάσω μία βόλτα απ'τον Καγμάκη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
11770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/07, 10:04
από IxNiLaTiS
14 Απαντήσεις
4624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/07, 22:03
από gers
1 Απαντήσεις
2136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/07, 19:57
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 19:31
από Stinky
13 Απαντήσεις
5160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:20
από Jezus
15 Απαντήσεις
5862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 03:11
από jim.ni
9 Απαντήσεις
4200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 01:02
από vartanis
9 Απαντήσεις
4309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 16:44
από Vicarious
7 Απαντήσεις
4681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 15:13
από Moonchild_
0 Απαντήσεις
1762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 10:41
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)