Αποστολέας Θέμα: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?  (Αναγνώστηκε 16014 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #25 στις: 02/03/08, 20:19 »
παίζεις σε studio monitor ηχεία?αλλιώς???

monitor m-audio ηχεια...

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #26 στις: 02/03/08, 21:00 »
τότε για παράδειγμα αν πάρεις ένα pod 2 κατά την γνώμη μου θα ακούγεσαι πολύ καλύτερα από τώρα που παίζεις με την tonelab! αν δεν κάνω λάθος η tonelab είναι λίγο ποιο παλιομοδίτικη!... ;D και μεταξύ αυτής και του pod νομίζω ότι αποδίδει καλύτερα το pod στα studio monitor!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #27 στις: 02/03/08, 21:04 »
τότε για παράδειγμα αν πάρεις ένα pod 2 κατά την γνώμη μου θα ακούγεσαι πολύ καλύτερα από τώρα που παίζεις με την tonelab! αν δεν κάνω λάθος η tonelab είναι λίγο ποιο παλιομοδίτικη!... ;D και μεταξύ αυτής και του pod νομίζω ότι αποδίδει καλύτερα το pod στα studio monitor!

ειχα το Pod xt live κ το πουλησα.. για ν παρω την vox...και δε τα συγκρινω σε καμια περιπτωση...ομως....μ αρεσει το vintage / φυσικο και οχι το digital που εβγαζε το pod

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #28 στις: 02/03/08, 21:15 »
οκ τότε!no problem!!!από λαμπάτα δες κάποια που έχει η seymour duncan και κάτι από damage control!εγώ μάλλον δεν ξέρω  :-\ να σε κατατοπίσω περί λαμπάτων πεταλιών!αλλά ίσως με τα χρήματα αυτά που θα έδινες για 2-3 λαμπάτα πετάλια να αγοράζες κάποιον λαμπάτο παράδειγμα τον peavey classic 30 και σε συνδυασμό με την tonelab να είσουν βασιλιάς!!!

καλή αναζήτηση...
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #29 στις: 02/03/08, 21:15 »
Λαμπάτα πετάλια, λαμπάτοι ενισχυτές, σε λίγο θα ψάχνετε τη βελτίωση σε λαμπάτες καμπίνες.

Έλεος παιδιά, τα κλασσικότερα πετάλια που έχουν βγεί είναι solid state. Ο ενισχυτής εκτός από λάμπες έχει και PCB ή κύκλωμα P2P. Οι μόνες λάμπες που θα κάνουν ως δια μαγείας τη διαφορά είναι οι φωτισμού, ανάψτε τες και διαβάστε για να γίνετε καλύτεροι και να βρείτε τι χρειάζεται ο καθένας πέρα από παραφιλολογία.

Τι εφφέ χρειάζεσαι? Που δεν μπορεί να στα δώσει πχ το amplitube ή το guitar rig ή η πεταλιέρα σου? Αποφάσισε σχετικά με αυτό, και μετά δες πόσα χρήματα μπορείς να δώσεις και δοκίμασε αντίστοιχα πεταλάκια ή άκουσε demo τους. Λαμπάτα ή όχι.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #30 στις: 02/03/08, 21:41 »
οκ τότε!no problem!!!από λαμπάτα δες κάποια που έχει η seymour duncan και κάτι από damage control!εγώ μάλλον δεν ξέρω  :-\ να σε κατατοπίσω περί λαμπάτων πεταλιών!αλλά ίσως με τα χρήματα αυτά που θα έδινες για 2-3 λαμπάτα πετάλια να αγοράζες κάποιον λαμπάτο παράδειγμα τον peavey classic 30 και σε συνδυασμό με την tonelab να είσουν βασιλιάς!!!

καλή αναζήτηση...

για καλυτερο ηχο στα live τα θελω τα πεταλια..

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #31 στις: 02/03/08, 22:19 »
Νομίζω πως ο φίλος GeorgeLynch δεν μιλάει μόνο για λαμπάτα αλλά και για αναλογικά!! αυτό έχω πιάσει από την όλη συζήτηση!! :-\


Να προτείνω λοιπόν!!

Για τον ήχο που θέλεις κοίτα τα Electro-Harmonix Metal Muff, τα Damage Control ειδικά το Demonizer, το T-Rex Bloody Mary, και το MI Audio Tube Zone που μερικοί θα σου πουν ότι δεν κάνει για μέταλ αλλά εγώ θα σ πω πως επειδή είναι τόοοσο ευέλικτο μπορείς να Βγάλεις ότι παραμόρφωση θέλεις ακόμα και πολύ σκληρή μεταλιά!! :o
άκου το εδώ:
http://www.miaudio.com/TZ3.htm
κάτω κάτω εκεί που λέει Metal Rythm και Tight Sound αν και πραγματικά ακούγετε πολύ πιο καλά!! Στο λέω γιατί το έχω.. ;)

Τώρα θα σου προτείνω να πάρεις και ένα Delay.. το θέμα με τα Delay όμως είναι πως με αναλογικά-λαμπάτα θα πάρεις Vintage ήχο μόνο και καθόλου ευελιξία οπότε προτείνω περισσότερο ψηφιακά.. κοίτα τα κλασσικά Digidelay, Boss DD-6, τα Tc electronic (Nova Delay) τα Electro-Harmonix (stereo Memory man with Hazarai) και πολλά άλλα που τώρα δεν μου ρχοναται..  ;D ;D

στον σκληρό ήχο σε βοηθάει συνήθως κι ένα Flanger αλλά δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα για να σ προτείνω συγκεκριμένα..  :-\

καλή τύχη! ;)

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #32 στις: 02/03/08, 22:34 »
κι εγω θα σου λεγα να παρεις ενισχυτη καλυτερα και να κρατησεις την πεταλιερα...αυτο που πας να κανεις θα σου φαει χρονο και χρημα και διχως αποτελεσμα...παρε εναν λαμπατο...η πεταλιερα ειναι παρα μα παρα πολυ καλη και κανε την δουλεια σου και πιστευω ισως να μην χρειαστεις και πεταλια...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #33 στις: 02/03/08, 23:44 »
τι ουσιαστικα φιλε μου??αν δεν παρεις ενα πεταλι να το βαλεις στον ενισχυτη που εχεις να το ακουσεις οτι και να σου πουν ειναι ενα μηδενικο...μην περιμενεις να βρεις το καλο πεταλι απο προτασεις συνφορουμιτων...εξαρταται παντα τι παιζεις,με τι ενισχυτη τι κιθαρα κλπ..2 οι λυσεις...η ψαχνεις στο utube να δεις περιπου τι παιζει να παρεις μια γνωμη η τρεχατε ποδαρακια μου με την κιθαρα σου και τον ενισχυτη σου αν ειναι ευκολο να τον μετακινησεις σε σπιτι φιλων η σε μαγαζια να δοκιμαζεις ενα ενα...ξερω ειναι βαναυσο αλλα ειναι ο μονος τροπος...

επισης μπορει αν παιζεις μεταλ ενα πεταλι να σου σφυριζει και να μην σ αρεσει δηλαδη να θες και noise supressor για να τ ακουσεις χωρις τους μικροφωνισμους...

ειναι μανικι η υποθεση πεταλι γι αυτο να ξερεις οτι μεχρι να βρεις αυτο που θελεις θα κανεις και λαθη,θα εχεις και 5-6 πεταλια στο συρταρι σου που μετα απο καιρο θα εχεις καταλαβει οτι δεν σου κανουν και θα εχεις χασει και χρηματα αλλα ετσι ειναι αυτο το hobby...

πιο καλα δε λεγονται ... ειναι μακρυς ο δρομος φιλαρακι ...

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #34 στις: 03/03/08, 13:09 »
σιγα...ρε παιδια...θα φαμε κ ξυλο επειδη βαλαμε ενα Post και καναμε μια ερωτηση...?


Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #36 στις: 04/03/08, 13:59 »
χαιρετε,ενας φιλος αγορασε τον valveking παιζει black metal(immortal,meyhem,dimmu borgir)αλλα θελει πιο πολυ
dist αν παρει το ibanez ts9 θα του βγαλει βρωμα για black metal?ευχαριστω.
immortal

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #37 στις: 04/03/08, 14:29 »
θα του βγάλει πιο πολύ βρώμα αλλά όχι σε metal χαρακτήρα.. το ts-9 είναι ένα πετάλι με πολλά μεσαία κάτι που στην μέταλ δεν προτιμάται.. καλό είναι να πάρει ένα πετάλι με Middle control για να επιτυγχάνει και πιο mid-scoop ρυθμίσεις.. ;)

Αποσυνδεδεμένος hammer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #38 στις: 04/03/08, 14:56 »
οκ,το πεταλακι αυτο θα μπει στο fx loop στο βρωμικο καναλι?
immortal

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #39 στις: 04/03/08, 15:47 »

για καλυτερο ηχο στα live τα θελω τα πεταλια..

φίλε μου εγώ πάντως το έλυσα το πρόβλημα μου και βρίσκονται ήδη στο δρόμο τα πετάλια που έχω παραγγείλει.

rack 31μπαντ equalizer και Mi Audio distortion+overdrive + digidelay

και εγώ Tonelab είχα και την έδωσα;) πριν 3 μέρες

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #40 στις: 04/03/08, 16:22 »
οκ,το πεταλακι αυτο θα μπει στο fx loop στο βρωμικο καναλι?

Ανάλογα! αν σ αρέσει περισσότερο η χροιά της παραμόρφωσης του ενισχυτή βάζεις το πετάλι πρίν.. στο input.. αν προτιμάς τον ήχο του πεταλιού το βάζεις στη λούπα..

Γενικά όποιο πετάλι έχεις τελευταίο στη σειρά(ή προενίσχυση κτλ), παίρνεις τον δικό του ήχο!!
π.χ. αν έχεις on το πετάλι και τον ενισχυτή σου στο βρώμικο και το πετάλι είναι στο input (πριν τον ενισχυτή) το πετάλι θα δίνει απλά παραπάνω gain με την χροιά του ενισχυτή όμως να μένει!! αν το βάλεις στη λούπα, (και τα 2 on πάλι) η προενίσχυση του ενισχυτή σου θα δίνει παραπάνω gain πάλι αλλά στο πετάλι αυτή τη φορά και έτσι θα έχεις τη χροιά του πεταλιού! ;)

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα!! ;D

Αποσυνδεδεμένος thanal9999

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #41 στις: 24/03/08, 22:18 »
Λαμπάτα πετάλια, λαμπάτοι ενισχυτές, σε λίγο θα ψάχνετε τη βελτίωση σε λαμπάτες καμπίνες.

Έλεος παιδιά, τα κλασσικότερα πετάλια που έχουν βγεί είναι solid state. Ο ενισχυτής εκτός από λάμπες έχει και PCB ή κύκλωμα P2P. Οι μόνες λάμπες που θα κάνουν ως δια μαγείας τη διαφορά είναι οι φωτισμού, ανάψτε τες και διαβάστε για να γίνετε καλύτεροι και να βρείτε τι χρειάζεται ο καθένας πέρα από παραφιλολογία.

Τι εφφέ χρειάζεσαι? Που δεν μπορεί να στα δώσει πχ το amplitube ή το guitar rig ή η πεταλιέρα σου? Αποφάσισε σχετικά με αυτό, και μετά δες πόσα χρήματα μπορείς να δώσεις και δοκίμασε αντίστοιχα πεταλάκια ή άκουσε demo τους. Λαμπάτα ή όχι.

 ;) Ετσι οπως τα λες ειναι... και αυτα ισχύουν ειτε για ερασιτέχνες είτε για ανθρώπους που το ψάχνουν πιιο "σοβαρά"...

Αποσυνδεδεμένος sstavrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #42 στις: 26/03/08, 16:57 »
Καλά πεταλάκια είναι και αυτά της visual sound ιδιαίτερα το Jekyll & Hyde συνδιασμός overdrive (σαν το screamer) και distortion ουσιαστικά είναι δυο πεταλάκια σε ένα με αρκετές ρυθμίσεις ή και το  Route 66 που είναι συνδιασμός compressor και οverdrive πάλι δυο σε ένα. Για πιο πολλές πληροφορίες δες στην σελίδα της εταιρίας θα βρείς και άλλα πεταλάκια που θα σε ενδιαφέρουν.

http://www.visualsound.net/v2jh.htm

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/brand/Visual+Sound

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #43 στις: 28/03/08, 21:57 »
Aπο λαμπατα πεταλια, βαλτε υποψην και τα blackstar.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #44 στις: 29/03/08, 00:14 »
Φυσικά βάλτε κ την Tech21, ως ναυαρχίδα εταιρία σε αναλογικά solid-state πεταλάκια.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος JimTemoe

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΈΛΛΗΝΑ ΜΑΓKA...!ΑΡΣΕΝΙΚΕ...!
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #45 στις: 29/03/08, 01:09 »
Και αλλο ενα απο μενα  8)
HUGHES & KETTNER TUBEMAN ΠΕΤΑΛΙ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗΣ
High-end, λαμπάτο, πετάλι κιθάρας, τριών καναλιών (clean, crunch & lead) που χρησιμοποιεί λυχνία τύπου 12AX7.

Και ακουστε το εδω... 8)
http://www.hughes-and-kettner.com/products.php?id=11&mode=prod&hus=561230bc93f99713ebb4c35a13327280#

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #46 στις: 29/03/08, 01:42 »
Και αλλο ενα απο μενα  8)
HUGHES & KETTNER TUBEMAN ΠΕΤΑΛΙ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗΣ
High-end, λαμπάτο, πετάλι κιθάρας, τριών καναλιών (clean, crunch & lead) που χρησιμοποιεί λυχνία τύπου 12AX7.

Και ακουστε το εδω... 8)
http://www.hughes-and-kettner.com/products.php?id=11&mode=prod&hus=561230bc93f99713ebb4c35a13327280#


Sorry αλλά αν ακούγεται στην πραγματικότητα έτσι όπως ακούγεται στα demo του site τότε δεν μπορώ να καταλάβω τι ωραίο υπάρχει σ αυτό το πετάλι!! ακούγεται λες και το έχουν βάλει line στην κάρτα ήχου χωρίς προσομοίωση καμπίνας..

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: Αναλογικα ( tube ) πεταλακια....ποια?
« Απάντηση #47 στις: 29/03/08, 01:56 »
ρε παιδια υπάρχει πουθενά κανένα δείγμα ν'ακουσουμε από πεταλάκια Blackstar? έχω φάει τον τόπο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
62 Απαντήσεις
37608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 17:16
από newGuitarMan
2 Απαντήσεις
2829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 10:05
από parlats
25 Απαντήσεις
9673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/07, 20:37
από djkostas
6 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 23:32
από missionary
hybrid vs tube

Ξεκίνησε από Jizzzm « 1 2 » Ενισχυτές

27 Απαντήσεις
10647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/15, 21:18
από kotsos.a
2 Απαντήσεις
2263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 23:23
από Evangelos 123
20 Απαντήσεις
8368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/08, 22:15
από The common cunning linguist
87 Απαντήσεις
28032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 19:22
από dunkan
1 Απαντήσεις
2787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 19:11
από Salinas
11 Απαντήσεις
5410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 09:18
από tech21man