Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτροπληξια :D  (Αναγνώστηκε 6879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ηλεκτροπληξια :D
« στις: 26/12/08, 17:19 »
γεια σας, εχω ενα προβλημα εδω και 1-2 βδομαδες, καθε φορα που παιζω την ηλεκτικη κιθαρα στο σπιτι μου και ακουμπαω τα ποδια μου καταλαθος στο πλακακι στο πατωμα με χτυπαει ρευμα οταν αγγιζω τις χορδες (τα χερια μου ειναι στεγνα), δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο, σκευτομαι οτι κατι εχει να κανει με τα ηλεκτρικα της κιθαρας , καθως επισης ακουγετε ενας θορυβος οταν εχω ανοιχτο το αμπ στο βρωμικο, και μολις πιανω με το χερι μου τις χορδες αυτο σταματαει, γενικα πιστευω οτι εχει να κανει με την γειωση, αλλα πως θα το φτιαξω αυτο στην κιθαρα? εχω μια Ibanez Gio με τρεμολο, Ευχαριστω προκαταβολικα  :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #1 στις: 26/12/08, 17:22 »
είναι ένα καλωδιάκι μέσα στην κιθάρα η γείωση...
αν δεν ξες να το φτιάξεις πήγαιε σε μάστορα, ψάξε κάποιο αρχείο ή βίντεο στο νετ ή περίμενε έναν πιο έμπειρο να σου πει τι να κάνεις... :P

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #2 στις: 26/12/08, 23:17 »
γιατί να το φτιάξεις?sounds fun!
 :P ::)

ο θόρυβος πάντως 'ερχεται απο τους μαγνήτες.
αλλάζοντας μαγνήτες ή και κιθάρα θα φτιάξει το πρόβλημα..ή πιο απλά...noisegate!
(από πεταλιέρα ή ενισχητή effect)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #3 στις: 26/12/08, 23:51 »
Δες αν υπάρχει πρόβλημα γείωσης του ενισχυτή σου .Φαίνεται με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι σε κάποιο μεταλικό μέρος του ,ιδιαίτερα σε κάποιο τζακ εισόδου (που βάζεις το βύσμα της κιθάρας ).Αν ανάβει υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την γείωση και δες αν βάλεις ανάποδα το φίς του ενισχυτή στην πρίζα ,μήπως διορθωθεί.Αλλιώς πρέπει να ελέγξεις καλά για πρόβλημα γείωσης ενισχυτή (που συνήθως εκεί είναι το πρόβλημα ).Αν ο ενισχυτής σου είναι εντάξει και συνενίζεται το πρόβλημα ,κάνεις έλεγχο για γείωση κιθάρας.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #4 στις: 27/12/08, 13:07 »
Πήγαινε στην Αναζήτηση http://forum.kithara.gr/index.php?action=search και γράψε γείωση και θα βρεις πολλά σχετικά θέματα.

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #5 στις: 27/12/08, 15:08 »
γιατί να το φτιάξεις?sounds fun!
 :P ::)

ο θόρυβος πάντως 'ερχεται απο τους μαγνήτες.
αλλάζοντας μαγνήτες ή και κιθάρα θα φτιάξει το πρόβλημα..ή πιο απλά...noisegate!
(από πεταλιέρα ή ενισχητή effect)


Sounds fun αλλα αν καμια μερα τον ψησουν 220 volt δεν θα ειναι καθολου ωραιο, πιστεψε με.

Και απο την αλλη, αλλαγη μαγνητων, η και κιθαρας για ενα προβλημα γειωσης? Ειμαστε με τα καλα μας?  ::)

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #6 στις: 27/12/08, 15:17 »
γιατί να το φτιάξεις?sounds fun!
 :P ::)

ο θόρυβος πάντως 'ερχεται απο τους μαγνήτες.
αλλάζοντας μαγνήτες ή και κιθάρα θα φτιάξει το πρόβλημα..ή πιο απλά...noisegate!
(από πεταλιέρα ή ενισχητή effect)


Sounds fun αλλα αν καμια μερα τον ψησουν 220 volt δεν θα ειναι καθολου ωραιο, πιστεψε με.

Και απο την αλλη, αλλαγη μαγνητων, η και κιθαρας για ενα προβλημα γειωσης?
Ειμαστε με τα καλα μας? ::)
:eee :hmm
εγώ του είπα πως να σταματήσει τον θόρυβο που λέει πως ακούει.διάβασε πρίν πάς να την πείς και να μιλήσεις.
 ::)

και το sounds fun αναφαίρομαι σε άτομα,που έχουν χιούμορ και μπορούν να καταλάβουν κρύα αστεία.
είμαστε με τα καλά μας δηλαδή?αχχχ είμαστε??εγώ φορώ πυτζάμες.

καθως επισης ακουγετε ενας θορυβος οταν εχω ανοιχτο το αμπ στο βρωμικο, και μολις πιανω με το χερι μου τις χορδες αυτο σταματαει, γενικα πιστευω οτι εχει να κανει με την γειωση, αλλα πως θα το φτιαξω αυτο στην κιθαρα? εχω μια Ibanez Gio με τρεμολο, Ευχαριστω προκαταβολικα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/08, 15:21 από GiorgarasK. »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #7 στις: 27/12/08, 17:03 »
Καλό είναι εδώ μέσα όταν κάποιος γράφει το πρόβλημα του να μην λέμε κρύα αστεία γιατί μπορεί να τα πάρει σοβαρά και το παιδί να γίνει barbeque.Απο κει και πέρα συμφωνώ με τους άλλους,μάλλον γείωση της κιθάρας ή του ενισχυτή είναι

http://alexplorer.net/guitar/basics/grounding.html

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #8 στις: 27/12/08, 18:01 »
χαχα, νταξει μη πλακωνεστε ενα αστειο ειπε το παιδι xD, δεν τρεχει κ τπτ, παντος προβλημα γειωσης δεν ειναι, ανοιξα τα ηλεκτρικα και ειναι ενταξει, σκευτομαι μηπως φταιει το καινουριο ποτεσιομετρο για Tremble που μου εβαλε ο μαστορας, ειναι αρκετα μεγαλυτερο απο το μαμα και σκευτικα μπας και χαλαει την ταση του ρευματος... γ**ωτο... αν περναγα α'εξαμηνο τωρα θα τα ηξερα αυτα  ;D , ευχαριστω παντος για την ανταποκρηση, θα τσεκαρω κ τα λινκς. xD

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #9 στις: 27/12/08, 21:12 »
γιατί να το φτιάξεις?sounds fun!
 :P ::)

ο θόρυβος πάντως 'ερχεται απο τους μαγνήτες.
αλλάζοντας μαγνήτες ή και κιθάρα θα φτιάξει το πρόβλημα..ή πιο απλά...noisegate!
(από πεταλιέρα ή ενισχητή effect)


Sounds fun αλλα αν καμια μερα τον ψησουν 220 volt δεν θα ειναι καθολου ωραιο, πιστεψε με.

Και απο την αλλη, αλλαγη μαγνητων, η και κιθαρας για ενα προβλημα γειωσης?
Ειμαστε με τα καλα μας? ::)
:eee :hmm
εγώ του είπα πως να σταματήσει τον θόρυβο που λέει πως ακούει.διάβασε πρίν πάς να την πείς και να μιλήσεις.
 ::)

και το sounds fun αναφαίρομαι σε άτομα,που έχουν χιούμορ και μπορούν να καταλάβουν κρύα αστεία.
είμαστε με τα καλά μας δηλαδή?αχχχ είμαστε??εγώ φορώ πυτζάμες.

καθως επισης ακουγετε ενας θορυβος οταν εχω ανοιχτο το αμπ στο βρωμικο, και μολις πιανω με το χερι μου τις χορδες αυτο σταματαει, γενικα πιστευω οτι εχει να κανει με την γειωση, αλλα πως θα το φτιαξω αυτο στην κιθαρα? εχω μια Ibanez Gio με τρεμολο, Ευχαριστω προκαταβολικα  :)

Δηλαδη επιμενεις οτι για καποιο προβλημα buzz στο βρωμικο καναλι χρειαζεται χωρις να εξετασουμε πρωτα τι συμβαινει, γιατι κατ ευθειαν εσπευσες να ποσταρεις ''αλλαγη μαγνητων η και κιθαρας'', να αλλαξει μαγνητες η και κιθαρα?

Και μην γινεσαι επιθετικος, δεν θελω ουτε να στην πω ουτε τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #10 στις: 27/12/08, 21:58 »
παντος προβλημα γειωσης δεν ειναι, ανοιξα τα ηλεκτρικα και ειναι ενταξει,

Αν διαβάσεις άλλα σχετικά θέματα, θα δεις οτι η γείωση δεν αφορά μόνο στα ηλεκτρικά της κιθάρας αλλά συνδέεται με την γείωση του ενισχυτή και κατ'επέκταση με την γείωση της ηλεκτρικής εγκατάστασης του σπιτιού (εννοείται ότι βάζεις το φις του ενισχυτή σε πρίζα με γείωση, έτσι; )

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #11 στις: 28/12/08, 00:27 »
γιατί να το φτιάξεις?sounds fun!
 :P ::)

ο θόρυβος πάντως 'ερχεται απο τους μαγνήτες.
αλλάζοντας μαγνήτες ή και κιθάρα θα φτιάξει το πρόβλημα..ή πιο απλά...noisegate!
(από πεταλιέρα ή ενισχητή effect)



Sounds fun αλλα αν καμια μερα τον ψησουν 220 volt δεν θα ειναι καθολου ωραιο, πιστεψε με.

Και απο την αλλη, αλλαγη μαγνητων, η και κιθαρας για ενα προβλημα γειωσης?
Ειμαστε με τα καλα μας? ::)

 :eee :hmm
εγώ του είπα πως να σταματήσει τον θόρυβο που λέει πως ακούει.διάβασε πρίν πάς να την πείς και να μιλήσεις.
 ::)

και το sounds fun αναφαίρομαι σε άτομα,που έχουν χιούμορ και μπορούν να καταλάβουν κρύα αστεία.
είμαστε με τα καλά μας δηλαδή?αχχχ είμαστε??εγώ φορώ πυτζάμες.

καθως επισης ακουγετε ενας θορυβος οταν εχω ανοιχτο το αμπ στο βρωμικο, και μολις πιανω με το χερι μου τις χορδες αυτο σταματαει, γενικα πιστευω οτι εχει να κανει με την γειωση, αλλα πως θα το φτιαξω αυτο στην κιθαρα? εχω μια Ibanez Gio με τρεμολο, Ευχαριστω προκαταβολικα  :)



Δηλαδη επιμενεις οτι για καποιο προβλημα buzz στο βρωμικο καναλι χρειαζεται χωρις να εξετασουμε πρωτα τι συμβαινει, γιατι κατ ευθειαν εσπευσες να ποσταρεις ''αλλαγη μαγνητων η και κιθαρας'', να αλλαξει μαγνητες η και κιθαρα?

Και μην γινεσαι επιθετικος, δεν θελω ουτε να στην πω ουτε τιποτα.

όχι ο θόρυβος στον ενισχητή δεν υπάρχει μόνο οταν υπάρχει γείωση,στο βρόμικο κανάλι.
ντάξ αλλάζοντας κιθάρα ή μαγνήτες είναι ακραίο αλλά με ένα oisegate ο ήχος θα φτιαχνόταν,είτε γίνεται εξαιτίας της γείωσης είτε όχι..
Καλό είναι εδώ μέσα όταν κάποιος γράφει το πρόβλημα του να μην λέμε κρύα αστεία γιατί μπορεί να τα πάρει σοβαρά και το παιδί να γίνει barbeque.Απο κει και πέρα συμφωνώ με τους άλλους,μάλλον γείωση της κιθάρας ή του ενισχυτή είναι

http://alexplorer.net/guitar/basics/grounding.html


δεν ξέρω τί είναι γείωση και πόσο επικίνδυνο είναι γιαυτό έκανα και κρύα αστειάκια..my bad
και επείδη ένας σε ένα φόρουμ σου είπε
γιατί να το φτιάξεις?sounds fun!
 :P ::)

δεν σημαίνει οτι θα συνεχίσεις να το κάνεις,εκτός αν δεν σκέφταισαι καθόλου.
το παιδί απο το πόστ του φάνηκε να έχει χιούμορ(που συνεπάγεται συνήθως με την ευφυΐα)και πήρα ρίσκο να χαζομαρέψω..τελικά μου βγήκε ξινό

καλά τώρα αυτό που κάνουμε είναι ανούσιο,γιαυτό σταματώ να τσακώνομαι
« Τελευταία τροποποίηση: 28/12/08, 00:29 από GiorgarasK. »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #12 στις: 28/12/08, 06:08 »
Δες αν υπάρχει πρόβλημα γείωσης του ενισχυτή σου .Φαίνεται με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι σε κάποιο μεταλικό μέρος του ,ιδιαίτερα σε κάποιο τζακ εισόδου (που βάζεις το βύσμα της κιθάρας ).Αν ανάβει υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την γείωση και δες αν βάλεις ανάποδα το φίς του ενισχυτή στην πρίζα ,μήπως διορθωθεί.Αλλιώς πρέπει να ελέγξεις καλά για πρόβλημα γείωσης ενισχυτή (που συνήθως εκεί είναι το πρόβλημα ).Αν ο ενισχυτής σου είναι εντάξει και συνενίζεται το πρόβλημα ,κάνεις έλεγχο για γείωση κιθάρας.
Aκριβως και εγω εκει νομιζω πως υπαρχει προβλημα..και αυτο βεβαιως ειναι το πιο επικινδυνο..δοκιμασε επισης την κιθαρα σου με ενα αλλο ενισχυτη.αν δουλευει κανονικα,διχως θορυβους καινα σε τιναζει,τοτε εχεις προβλημα ενισχυτη.αυτο το φιαχνει μονο ενας καλος ειδικευμενος τεχνιτης.(αν ρωτησεις στο φορουμ πολλοι θα σου απαντησουν)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #13 στις: 28/12/08, 10:58 »
...υπαρχει και η περιπτωση παντα να φταιει η γειωση της εγκαταστασης σου,στην εν λογω περιπτωση του σπιτιου σου.Πολλες εγκαταστασεις λογω παλαιοτητας,χανουν την αγωγιμοτητα της γειωσης τους(συνη8ως πρεπει να ειναι 5-10 Ωμ),με αποτελεσμα μικροδιαρροες του τυπου που περιγραφεις.Αν δεις οτι διορθωνεται το προβλημα σου οταν βαζεις την κιθαρα σου σε αλλον ενισχυτη σε αλλο χωρο (πχ στο σπιτι του κολητου σου η στο στουντιο κλπ) τοτε πολυ πιθανο να φταιει η ηλεκτρικη εγκατασταση του σπιτιου σου και μονο ενας ηλεκτρολογος μπορει να σε βοηθησει.Σε πρωτη φαση παντως δες μηπως ο ενισχυτης σου εχει διακοπτη ''ground lift'' στο πισω μερος του και σε ποια θεση ειναι αυτος.Δευτερο δοκιμασε ενα αλλο καλωδιο τροφοδοσιας ρευματος.Ειδικα αν εχει αυτο το τριπολικο (σαν αυτο που χρησημοποιουμε στα pc μας) τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να εχει κοπει εσωτερικα ο αγωγος της γειωσης.Τριτο,παρε την κιθαρα σου σε αλλον χωρο-πριζα-δωματιο-σπιτι,μαζι-χωρις τον ενισχυτη σου.Τεταρτο,τσεκαρε οπωσδηποτε τη γειωση εσωτερικα στην κιθαρα σου.Ελπιζω να σε βοηθησα  :) 
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #14 στις: 28/12/08, 13:49 »
η κιθαρα απο μονη της δεν εχει προβλημα το τσεκαρα, τωρα πως μπορω να τσεκαρω τη γειωση του ενισχυτη? κουμπακια για ground lift δεν εχει, τωρα εγω ουτε τη γειωση του σπιτιου μπορω να ελενγξω, οποτε θα ειναι 1 απ τα 2, επισης εβαλα το καλωδιο της μπριζας αναποδα στην μπριζα οπως προαναφερθικε κ τοτε εκτος απ τις χορδες, με χτυπαγε ρευμα και στα μεταλικα ακρα των καλωδιων που ενωνουν amp-pedal-κιθαρα

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #15 στις: 28/12/08, 14:02 »
Χα,χα...γελαω γιατι τι nickname σου ταιριαζει απολυτα με το προβλημα που αντιμετοπιζεις....τεσπαν...λοιπον,δες αν μεταφερεις τον εξοπλισμο σου σε διπλανο δωματιο,πχ κουζινα,τι γινεται....επισης μπορεις ευκολα να ελεγξεις την κατασταση της γειωσης της εγκαταστασης σου με ενα δοκιμαστικο.Απλα ακουμπα το δοκιμαστικο κατσαβιδι σου στον ακροδεκτη γειωσης της πριζας σου (αν ειναι σουκο,στο ''αυτακι'' που βλεπεις στο πλαι).Δεν θα πρεπει να αναβει ΚΑΘΟΛΟΥ,ουτε καν αμυδρα.Αν δεις οτι εχεις εστω και λιγο φως στο λαμπακι,τοτε σιγουρα το σπιτι σου εχει προβλημα γειωσης,κατι συνηθες στις πιο παλιες κατοικιες  :-\ ...επισης δοκιμασε να αλλαξεις και το καλωδιο τροφοδοσιας του ενισχυτη σου,εαν αυτο εινα αποσπομενο.

From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτροπληξια :D
« Απάντηση #16 στις: 29/12/08, 02:19 »
Ανεκαθεν γινοταν αυτο ή πειραξες κατι?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
30966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/16, 19:27
από modfori