Αποστολέας Θέμα: Cort Earth 70 vs. 100  (Αναγνώστηκε 7019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Cort Earth 70 vs. 100
« στις: 27/10/13, 21:30 »
Χαίρετε και καλώς σας βρήκα!


Μπαίνω με εισαγωγή στο θέμα.  ;D  Λοιπόν παίζω κιθάρα εδώ και 7 περίπου χρόνια και τα περισσότερα απο αυτά με μια ηλεκτρική Cort (Zenox Z22) από την οποία έχω μείνει ΠΟΛΥ ευχαριστημένος. Τον τελευταίο χρόνο την είχα παρατήσει λόγω πανελληνίων αλλά από τον ιούλιο ξαναξεκίνησα και ειδικά τον τελευταίο μήνα που είμαι Πάτρα (Πάτρα πέρασα γι αυτό) γυρνάω σε σπίτια φίλων συνκιθαριστών και παίζουμε όλοι μαζί και είναι πολύ ωραία η φάση. Το πρόβλημα είναι ότι ΟΛΟΙ παίζουν είτε κλασσική είτε ακουστική οπότε εγώ πρέπει να γυρίζω όλη την Πάτρα με μια σχετικα βαριά ηλεκτρική + ενισχυτή! Σκέφτηκα λοιπόν να αγοράσω μια ακουστική αφού ούτως ή αλλιώς όταν παίζουμε παρείστικα πολύ σπάνια παίζω σόλο κλπ. Επίσης Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι και γενικά στις διακοπές η ακουστική μπορεί να με ακολουθεί πολύ ευκολότερα απ' ότι η ηλεκτρική.


Μετά από μια έρευνα αγοράς λοιπόν κι επειδή τις Cort τις εμπειστεύομαι πάρα πολύ, κατέλειξα ανάμεσα σε 2, τις earth 70 και earth 100. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να τις ακούσω κάπου (δεν υπάρχουν πουθενά στην Πάτρα και δε θέλω να περιμένω μέχρι τις διακοπές των χριστουγέννων για να έρθω Αθήνα) κι έτσι δεν μπορώ να καταλάβω ποια θα είναι η διαφορά τους ηχητικά. Είδα στο site ότι οι διαφορές τους είναι ότι η 70 έχει Advanced Scalloped X-Bracing ενώ η 100 Advanced X-Bracing και η 100 έχει επίσης κοκάλινο nut και καβαλάρη. Κλείνω προς την 70 επειδή θα μου κοστίσει €220 με μεταφορικά από thomann (η μαύρη) ενώ η 100 €305 με μεταφορικά (η μαύρη επίσης) οπότε αν πάω με την 100 θα πάρω μάλλον την natural η οποία βγαίνει €275 με μεταφορικά και θήκη, επειδή δεν μπορώ να δικαιλογήσω €70 (25% περισσότερο) για το χρώμα! ;D


Θα ήθελα όμως να μου πείτε τι πιστεύετε και αν αξίζει να θυσιάσω το μαύρο για την 100.
Ευχαριστώ!

edit- Λέω να θυσιάσω επειδή από αυτά τα samples που άκουσα στο thomann ο ήχος της 100 μου άρεσε περισσότερο-κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Επίσης μόλις είδα ότι και οι δύο έχουν scalloped x-bracing αλλά για κάποιο λόγο στα specs στο site της cort το γράφει μόνο στη μια, αλλά στο overview και στις 2. Αυτό όμως με μπερδεύει ακόμη περισσότερο γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να έχουν διαφορετικό ήχο. Τόση διαφορά κάνει το κοκάλινο nut και ο καβαλάρης?
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/13, 22:55 από Goofis »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #1 στις: 27/10/13, 23:29 »
Φίλε, δεν είναι το nut που κάνει τη διαφορά, αλλά μάλλον το καπάκι (top), το οποίο στην Εarth 100 είναι από καλύτερης ποιότητας ξύλο. Θα σού έλεγα λοιπόν να δώσεις τα παραπάνω λεφτά, πάρε την 100. Από την άλλη πλευρά, και επειδή είσαι φοιτητής, ακόμα και με την 70 θα ξέρεις ότι έχεις μια πολύ καλή κιθάρα που δεν αποτελεί ουσιαστικά μεγάλο συμβιβασμό δεδομένης της διαφοράς τιμής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #2 στις: 27/10/13, 23:44 »
Ευχαριστώ για την απάντησή σου! Μάλλον θα προτιμήσω την 100 γιατί μου ακούγεται πιο ωραία. Μπορεί να μην έχω καμιά τρελή εμπειρία, αλλά εντάξει τι μου αρέσει μπορώ να ξεχωρίσω όταν το ακούσω και νομίζω ότι, αν πάρω την 70, όταν θα παίζω και θα την ακούω θα με τρώει που δε μάζεψα λίγα παραπάνω χρήματα. Η διαφορά τους είναι €50 που εντάξει δεν είναι αμελητέο ποσό, ειδικά για έναν φοιτητή το 2013, αλλα πιστεύω αξίζει.

Ξέρεις περίπου πόσο θα μου κοστίσει για να την πάω κάπου να μου φτιάξουν το action; Γιατί μόνο από ηλεκτρικές έχω εμπειρία σε τέτοια θέματα.

Ευχαριστώ και πάλι!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/10/13, 23:48 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #3 στις: 27/10/13, 23:50 »
Δεν έχω ιδέα για setup στην Ελλάδα, και ειδικά για ακουστική κιθάρα. Πάντως είναι καλύτερα να περιμένεις να πάρεις την κιθάρα στα χέρια σου και όταν παίξεις λίγο θα δεις αν χρειάζεται κάτι τέτοιο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #4 στις: 27/10/13, 23:56 »
Ναι δεν είναι σίγουρο ότι θα την πάω αλλά το πιο πιθανό είναι να θέλω να μειώσω λίγο την απόσταση των χορδών από την ταστιέρα  ;D


Ευχαριστώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #5 στις: 20/11/13, 02:36 »
Ακόμη δεν έχω καταλήξει σε κάποια οπότε ξαναζητώ βοήθεια. Άκουσα από κοντά και τις Yamaha FG-700S και Washburn WD-7S μεταξύ άλλων και μπορώ να πω ότι από άποψη ποιότητας και ήχου έμεινα αρκετα ικανοποιημένος από τη Yamaha. Μου είπαν ότι από βδομάδα θα έχουν και την WD-10SCE οπότε θα πάω για να ακούσω κι αυτή. Ποια είναι η άποψή σας για τη Yamaha;

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #6 στις: 23/11/13, 03:33 »
Καμία άποψη;  :-\

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #7 στις: 23/11/13, 10:55 »
Kατ΄αρχήν κοίτα μήπως βρεις να δοκιμάσεις και την WD-10S, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη από τις δύο προαναφερθείσες. Δεύτερον, μπορώ να ρωτήσω σε τι τιμές βρήκες αυτές τις δύο κιθάρες; Γιατί έχω την εντύπωση ότι η Yamaha είναι πιο ακριβή από την Washburn, οπότε έχεις και τη διαφορά τιμής σαν σημαντικό (ίσως) παράγοντα.

Εν πάση περιπτώσει, εγώ μάλλον θα προτιμούσα μια από τις Washburn. Αν όμως εσένα σού άρεσε περισσότερο η Yamaha και η διαφορά τιμής δεν είναι τόσο μεγάλη, τότε σαφώς και θα πρέπει να πάρεις αυτή που σού άρεσε περισσότερο. Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς απόψεις σε θέματα προσωπικού γούστου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #8 στις: 23/11/13, 11:19 »
Μου είπε τελική τιμή και για τις 2 (WD-10SCE, FG-700S) €220. Τον ρώτησα και για την WD-10S αλλά μου είπε ότι δεν έχει είναι προγραμματισμένη κάποια παραλαβή τουλάχιστον μέχρι Ιανουάριο. Θα υπάρχει κάποια διαφορά στον ήχο λόγω του cutaway;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #9 στις: 23/11/13, 14:15 »
Σχετικά με το cutaway, το θέμα δεν είναι τόσο αν κάνει διαφορά στον ήχο ή όχι. Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι αν το χρειάζεσαι, και σύμφωνα με όσα έχεις αναφέρει μέχρι τώρα θα έλεγα ότι η απάντηση είναι μάλλον "όχι". Γιατί λοιπόν να πληρώσεις παραπάνω για κάτι που δεν θέλεις και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις; Εκτός αν σκέφτεσαι ότι κάποια στιμγή θα χρειαστείς μια ηλεκτροακουστική κιθάρα και θέλεις να την έχεις εξ αρχής. Ούτως ή άλλως, πρέπει να δοκιμάσεις την WD-10SCE, ώστε να αποκτήσεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. Μετά, όπως τα βλέπω εγώ λοιπόν, οι επιλογές σου είναι ως εξής:

Αν ακόμα σού αρέσει περισσότερο η Yamaha, την αγοράζεις και τελείωσε η υπόθεση.

Αν δεις ότι η Washburn είναι καλύτερη, θα πρέπει να ψάξεις μήπως μπορείς να βρεις την WD-10S με λιγότερα χρήματα (στην Ελλάδα ή το εξωτερικό) ή να περιμένεις μέχρι τον Ιανουάριο που θα τη φέρει το συγκεκριμένο κατάστημα.

Αν δεν θέλεις να περιμένεις ή να το ψάξεις περισσότερο, αγοράζεις επί τόπου την WD-10SCE. Eιδικά αν νομίζεις ότι κάποια στιγμή θα σού είναι χρήσιμη η δυνατότητα ενίσχυσης, ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή. Αποκτάς μια καλή ηλεκτροακουστική σε συμφέρουσα τιμή.

Σε κάθε περίπτωση, δεν βλάπτει να διαπραγματευτείς με το κατάστημα. Ακόμα κι αν σού είπε τελική τιμή 220 Ευρώ, μπορείς κι εσύ να τού πεις ότι δεν είσαι σε θέση να δώσεις πάνω από 200. Δε χάνεις τίποτα να προσπαθήσεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #10 στις: 23/11/13, 16:40 »
Όσον αφορά το cutaway και τα ηλεκτρικά, αν τα έχω θα τα χρησιμοποιήσω. Απλώς δεν μου είναι και απαραίτητα επειδή έχω την ηλεκτρική. Τέλος πάντων θα πάω να την ακούσω κι όλας και αναλόγς θα πράξω.


Ευχαριστώ πολυ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #11 στις: 23/11/13, 18:30 »
Όσον αφορά το cutaway και τα ηλεκτρικά, αν τα έχω θα τα χρησιμοποιήσω.

Κι εγώ αν είχα έναν εκτυπωτή laser, θα τον χρησιμοποιούσα. Από τη στιγμή που δεν μού χρειάζεται όμως, δεν βλέπω το λόγο δώσω ένα κάρο λεφτά για να τον αγοράσω... ::)

Με την ίδια λογική εσύ μπορεί να βλέπεις να ηλεκτρικά της κιθάρας σαν πλεονέκτημα και αντικειμενικά δεν έχεις άδικο. Είναι όμως κάτι που το πληρώνεις έξτρα, και ουσιαστικά θυσιάζεις το ποιοτικό επίπεδο της κιθάρας για κάτι το οποίο όπως λες κι εσύ δεν χρειάζεσαι απαραίτητα. Αφήνω το γεγονός ότι για να αξιοποιήσεις επαρκώς τα ηλεκτρικά, χρειάζεσαι και έναν ενισχυτή ηλεκτροακουστικής κιθάρας. Ο ενισχυτής της ηλεκτρικής δεν είναι φτιαγμένος για αυτό το σκοπό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #12 στις: 23/11/13, 18:48 »
ουσιαστικά θυσιάζεις το ποιοτικό επίπεδο της κιθάρας


Εννοείς ότι με τη διαφορά των χρημάτων θα μπορούσα να πάρω μια ποιοτικώς καλύτερη κιθάρα ή ότι ποιοτικά η ηλεκτροακουστική είναι χειρότερη της αντίστοιχης ακουστικής; Αν εννοείς το δεύτερο μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί συμβαίνει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #13 στις: 23/11/13, 19:20 »
Εννοείς ότι με τη διαφορά των χρημάτων θα μπορούσα να πάρω μια ποιοτικώς καλύτερη κιθάρα ή ότι ποιοτικά η ηλεκτροακουστική είναι χειρότερη της αντίστοιχης ακουστικής; Αν εννοείς το δεύτερο μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί συμβαίνει αυτό;

Στην ουσία το ίδιο πράγμα λες. Αν πρόκειται να δώσεις 220 Ευρώ για μία ηλεκτροακουστική που ούτε χρειάζεσαι ούτε μπορείς να αξιοποιήσεις ενώ μπορείς να πάρεις μια εξίσου καλή ακουστική με 170 ή 180, ποιά είναι η πιο λογική και συμφέρουσα αγορά; Ή για να το δούμε αλλιώς, αν μια ακουστική και μια ηλεκτροακουστική έχουν την ίδια τιμή, δεν είναι λογικό να υποθέσουμε ότι η ακουστική θα είναι καλύτερη ποιοτικά, αφού στην ηλεκτροακουστική πληρώνεις παραπάνω για τα ηλεκτρικά; Φυσικά θα υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε μάρκες και μοντέλα, αλλά από τη στιγμή που έκανες σαφές από την αρχή ότι ο προϋπολογισμός σου είναι περιορισμένος, δεν έχει νόημα να ψάχνεις κάτι παραπάνω αν αυτό είναι σε τελική ανάλυση περιττό...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #14 στις: 23/11/13, 19:28 »
Οκ! Αυτό είχα καταλάβει! Ευχαριστώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #15 στις: 27/11/13, 02:16 »
Τελικά, αφού άκουσα και την Washburn κατέληξα στην Yamaha. Τόσο από άποψη ήχου όσο και από άποψη playability μου άρεσε περισσότερο. Μου άρεσε το glossy στο σώμα αλλά satin στο μπράτσο για να μην "κολλάει" το χέρι (είναι ακριβώς το ίδιο με τη ηλεκτρική μου και το έχω συνηθίσει), μου άρεσε πολύ περισσότερο η ταστιέρα και γενικά, τουλάχιστον ανάμεσα στα 2 που έπιασα, h Yamaha μου φάνηκε συνολικά πιο "προσεγμένη". Στα 230 τελική με RITTER padded θήκη νομίζω ήταν καλή αγορά!


Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!  :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #16 στις: 27/11/13, 08:59 »
Ωραίος! Με γειά και καλόπαιχτη... :)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #17 στις: 27/11/13, 10:44 »
Μεγειά!

Αποσυνδεδεμένος Goofis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Cort Earth 70 vs. 100
« Απάντηση #18 στις: 28/11/13, 01:20 »
Σας ευχαριστώ!  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
14066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/05, 15:58
από master of puppets
9 Απαντήσεις
4295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/04, 17:32
από KOYPEAS
48 Απαντήσεις
15622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/06, 17:35
από mogli
0 Απαντήσεις
1469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/06, 17:30
από inthewoods
10 Απαντήσεις
4594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/07, 14:21
από amfenster
21 Απαντήσεις
6338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/07, 22:58
από Kiratzoharris
5 Απαντήσεις
2612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 22:39
από YmiRLinG
11 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/12, 19:11
από Wise_One
8 Απαντήσεις
4123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/15, 17:40
από saved
1 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/19, 21:33
από Uriah