Αποστολέας Θέμα: Το tab στο πενταγραμμο  (Αναγνώστηκε 3436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kara1991

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το tab στο πενταγραμμο
« στις: 05/07/09, 23:58 »
Παιδια εχω μια απορια.Ειμαι αυτοδιδακτος και κανω τα πρωτα μου βηματα στην κιθαρα εδω και λιγες ημερες.Θα ηθελα να ρωτησω,γιατι ειναι σημαντικο να μαθω τις νοτες στο πενταγραμμο και να μην ξερω μονο το tab,δηλαδη τους αριθμους οι οποιοι δηλωνουν τι δαχτυλο πρεπει να τοποθετησω σε ποια χορδη κτλ...Το ιδιο πραγμα δεν ειναι?Τα ιδια πραγματα δεν δειχνουν?Ή το εχω καταλαβει λαθος?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Το tab στο πενταγραμμο
« Απάντηση #1 στις: 06/07/09, 00:54 »
Είναι σα να προσπαθείς να μάθεις μια ξένη γλώσσα, και σου λένε τυχαίες λέξεις, χωρίς κάποια δομή.

Γνωρίζοντας κάτι παραπάνω για τη νότες που χτυπάς, με ποιές συνυπάρχει, πως λέγονται όλες μαζί, ποιές έπονται, μαθαίνεις καλύτερα. Και πιστεύω οτι η κατάλληλη γνώση αρμονίας, αποτελεί ένα μεγάλο σκαλί που ξεχωρίζει τον τεχνικό κιθαρίστα απο το μουσικό κιθαρίστα. Είναι καλύτερα να διαβείς αυτό το σκαλί σε μικρά κομματάκια, παρά να το παρατήσεις και να το πιάσεις "αργότερα"...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος lunatic

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το tab στο πενταγραμμο
« Απάντηση #2 στις: 06/07/09, 01:25 »
Συμφωνώ 100%
Τώρα μπορεί να σου φαίνεται σπαστικό να πρέπει να διαβάζεις πεντάγραμμο και άχρηστο. Έτσι κι αλλιώς το ίδιο ακούγεται και αν το παιξεις απο tab.
Το θέμα είναι όμως ότι ξέροντας να διαβάζεις και να σκέφτεσαι με νότες, συγχορδίες, αρμονία γενικότερα είναι ο μόνος τρόπος να ξέφύγεις από την απλή εκτέλεση ενος κομματιού και να κατανοήσεις και θέματα δομής και αρμονίας, και τελικά να μπορείς να κάνεις δικούς σου αυτοσχεδιασμούς ή να γράφεις.

Μήν παρατήσεις το πεντάγραμμο, και μήν επαναπαυθείς στα tabs. Ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνεις τώρα, σε λίγα χρόνια θα καταλάβεις γιατι...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
10902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 21:43
από Δημήτρης (Gear)
4 Απαντήσεις
41323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 14:53
από Stergios Kourou
30 Απαντήσεις
24810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/09, 05:17
από Moonchild_
0 Απαντήσεις
5115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/17, 23:51
από STEFANOS604