Αποστολέας Θέμα: Λίρα Αγγλίας - Διακυμάνσεις  (Αναγνώστηκε 7851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Λίρα Αγγλίας - Διακυμάνσεις
« στις: 21/09/09, 16:33 »
Για οσους αγοραζουν απο αγγλια οπως εγω, παιζει ρολο η καθημερινη ισοτιμια ευρω και λιρας. Σημερα για παραδειγμα πλησιαζει το 0,905 και το καταστημα dv247 ανανεωνει τις τιμες σε ευρω καθε μερα. Πχ το καλοκαιρι ενδιαφερομουν για τον ενισχυτη fender blues junior o οποιος πωλειται σταθερα στις 370 λιρες. Εκεινη την περιοδο η ισοτιμια ηταν 0,85 και ο ενισχυτης εβγαινε 435ε χωρις μεταφορικα. Σημερα με λιγα δεκατα υποτιμηση παει στα 408ε. Αν περιμενει καποιος και πεσει και αλλο πχ 0,94 τοτε θα τον αγορασει στα 393ε (σε συγκριση με thomann που τον δινει στα 479).
Ανοιξα αυτο το ποστ για ενημερωση αλλα και παρακολουθηση της ισοτιμιας απο το παρακατω site. Ειχα ρωτησει το dv247 για τις διακυμανσεις και μου ειπαν οτι με πιστωτικη θα χρεωθεις αμεσως και με την ισοτιμια της ημερας. Οποτε αν πχ μονο για σημερα πεσει η λιρα αρκετα και παραγγειλει καποιος, τοτε κερδισε. Ειναι λιγο σαν ρουλετα γιατι περιμενωντας κανεις παρα πολυ μπορει να την πατησει. Ετσι ειχα παθει πριν 1μιση χρονο και εχασα μια ευκαιρια.

Παρακολούθηση Ισοτιμίας
http://www.xe.com/
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίρα Αγγλίας - Διακυμάνσεις
« Απάντηση #1 στις: 21/09/09, 17:02 »
Αν και δεν ψωνίζω από αγγλία, το ποστ είναι αρκετά χρήσιμο.

Η τακτική που θα ακολουθούσα εγω (χωρίς να γνωρίζω από οικονομικά, οπότε μπορεί να είναι και ηλίθια τακτικη) είναι όταν η ισοτιμία ακολουθεί ανοδική πορεία να περιμένω, και στην πρώτη πτώση να κάνω τις αγορές μου. Με το σκεπτκό ότι μετά είναι πιθανό να ακολουθήσει καθοδική πορεία. Οπότε μπορεί να μην πέτυχα την μέγιστη ισοτιμία, αλλά μια πολύ κοντά σε αυτή...
δεν ξέρω μπορεί να λέω και μπαρούφες χαχαχαχα αλλά τώρα μου ήρθε...
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίρα Αγγλίας - Διακυμάνσεις
« Απάντηση #2 στις: 21/09/09, 17:48 »
Ειχα ρωτησει το dv247 για τις διακυμανσεις και μου ειπαν οτι με πιστωτικη θα χρεωθεις αμεσως και με την ισοτιμια της ημερας.

Απο προσωπικές εμπειρίες γνωρίζουμε αν όντως έτσι έχουν τα πράγματα;

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίρα Αγγλίας - Διακυμάνσεις
« Απάντηση #3 στις: 21/09/09, 19:26 »
Ναι ισχυει 100% αυτο φιλε Serviani ;) Aν το σκεφτεις ειναι το πιο λογικο και το πιο δικαιο για τους πελατες.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/09/09, 19:32 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Λίρα Αγγλίας - Διακυμάνσεις
« Απάντηση #4 στις: 21/09/09, 20:03 »
Η ισοτιμία έχει σημασία την ημέρα που θα πάρουν τα λεφτά από το λογαριασμό ή την πιστωτική σου κάρτα και όχι όταν κάνεις την παραγγελία. Και σύμφωνα με το νόμο (τον οποίο δεν τηρούν όλα τα μαγαζιά, αλλά συζητάμε με βάση τι θα έπρεπε να ισχύει) αυτό πρέπει να γίνει όταν το προϊόν που αγόρασες είναι έτοιμο για αποστολή. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι αν η κιθάρα ή ο ενισχυτής που θέλεις υπάρχει σε στοκ δεν θα μεσολαβήσει πάνω από 1 μέρα, αν όχι μπορεί να περάσουν τουλάχιστον 2-3 μέρες και σε μερικές περιπτώσεις περισσότερο από τη στιγμή που θα γίνει η παραγγελία μέχρι να φύγει το ποσό από το λογαριασμό σου. Σε αυτό το χρονικό διάστημα η ισοτιμία μπορεί να έχει αλλάξει. Το DV247 ή οποιοδήποτε άλλο μαγαζί θα πάρει το ποσό της πληρωμής από την πιστωτική κάρτα του αγοραστή την ίδια μέρα αν το προϊόν είναι διαθέσιμο, πράγμα που σημαίνει ότι ξέρεις πόσο ακριβώς θα πληρώσεις σε Ευρώ. Αν όμως το προϊόν δεν υπάρχει σε στοκ, τότε η πρακτική αυτή αποτελεί παρατυπία, αν όχι παρανομία. Βέβαια εσένα ως αγοραστή από την Ευρώπη πιθανόν να μην σε απασχολεί και πολύ αυτό, δεδομένου ότι εξασφαλίζεις αυτό που θες σε καλύτερη τιμή.

Πάντως επειδή παρακολουθώ εντατικά την αγορά, μέχρι και πριν ένα χρόνο περίπου οπότε η ισοτιμία λίρας-Ευρώ ήταν γύρω στο 0,65-0,70, οι αγορές από Ευρωπαϊκά μαγαζιά (Γερμανία, Γαλλία) για έναν κάτοικο Αγγλίας ήταν πολύ συμφέρουσες. Σήμερα με την ισοτιμία να είναι πιο κοντά στο 0,9, πολλές φορές οι τιμές των Βρετανικών καταστημάτων είναι πιο χαμηλές, με αποτέλεσμα να γίνονται πιο ανταγωνιστικά και για τους κατοίκους των χωρών της Ευρωζώνης. Όσον αφορά όμως σε μεταβολές της ισοτιμίας σε διάστημα μερικών ημερών, κάθε πρόβλεψη είναι μάλλον επισφαλής.

Τέλος να αναφέρω ότι υπάρχουν πολλοί εύκολοι τρόποι να παρακολουθεί κανείς τις νομισματικές ισοτιμίες. Εγώ π.χ. έχω ένα gadget στο sidebar των Windows Vista που μού δίνει οποιαδήποτε νομισματική ισοτιμία επιλέξω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίρα Αγγλίας - Διακυμάνσεις
« Απάντηση #5 στις: 21/09/09, 20:44 »
Παντως οταν ο κολλητος μου ειχε κανει μια παραγγελια, του τραβηξαν τα χρηματα εκεινη ακριβως τη στιγμη που εκανε την παραγγελια και επειδη αργουσαν εκνευριστικα αυτα που ειχε παραγγειλει να φτασουν στο dv247 ακυρωσε την παραγγελια και του εβαλαν πισω στο λογαριασμο περισσοτερα χρηματα απ'οσα ειχε πληρωσει και του ειχαν παρει απο την καρτα ???
« Τελευταία τροποποίηση: 21/09/09, 20:48 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Λίρα Αγγλίας - Διακυμάνσεις
« Απάντηση #6 στις: 21/09/09, 23:06 »
Για αποδειξη των παραπανω, παραθετω τα μαιλ που ειχα εκεινο τον καιρο για μια κιθαρα squier tele, οπου με ενημερωσαν οτι θα εκανε 2-3 βδομαδες να παραδοθει αλλα θα χρεωνομουν τη μερα της αγορας με την πιστωτικη.

***************************************************
Hi,
I am interested in buying this guitar.
Squier Standard TelecasterΒR Electric Guitar, Antique Burst Rosewood
http://www.dv247.com/invt/40751

I read that this guitar is not in stock, so i would like to know how many days do you estimate for delivery in Greece!

Regards

Nick
********************************************
Hi,

Thanks for your enquiry,
These teles are a special order guitar and usually take around 2-3 weeks to get hold of.
Please call me on 01708 771983 for more information or to place this order

Regards

Gareth

*******************************************
Before i order this guitar i have some questions for you.

1) When will my credit card be charged?  The day i'll make the order
OR the day the product arrives in your store? (you wrote about 2-3
weeks)

2) What price will i pay (in pounds) ?
*******************************************
Hi,

Thanks for your enquiry,
The guitar is £152.88 in pounds £GBP

Your card will be charged immediately.
Please call me on 01708 771983 for more information or to place this order

Regards

Gareth
******************************************



Την εκανα τη βλακεια μου τοτε κ δεν παρηγγειλα με αποτελεσμα να παει η κιθαρα στα 220ε μετα απο 2 βδομαδες, αλλιως θα ειχα αγορασει μια standard squier tele me 168e!
Μετα απο αυτο το παθημα δεν την ξαναπατησα. Αν δειτε υποτιμηση ορματε την ιδια μερα (προυποθετει πιστωτικη καρτα).
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος FABRICAUDIO

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
    • fabricaudio
Απ: Λίρα Αγγλίας - Διακυμάνσεις
« Απάντηση #7 στις: 25/09/09, 13:41 »
Εαν ψωνισζετε συχνα η καλυτερη λυση να μετατρεψετε μερικα χρηματα σε λιρες οταν η ισοτιμια ειναι καλη και ετσι εχετε το κεφαλι σας ησυχο. Ειναι μεγαλος ''τζογος'' η ισοτιμια αλλα συνηθως αποδιδει. Τα τελευταια 2 χρονια τωρα που παρακολουθω ευρωπαικα και αγγλικα μαγαζια συμπερανα οτι τα ευρωπαικα αργουσαν να ανανεωσουν τις τιμες αλλα σιγα σιγα βελτιωθηκαν. Υπηρχαν φορες που ο Thomann ηταν 200 ευρω ακριβοτερος λογω ισοτιμιας αλλα εχει αρχισει να βελτιωνεται. Αλλωστε ο ανταγωνισμος οφελει παντα τον καταναλωτη, καιρος ειναι πια να εχουμε ποιοτητα σε αναταγωνιστικες τιμες


Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: 25/09/09, 13:44 από FABRICAUDIO »
Recording Studio-Record Label
www.fabricaudio.com

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
7252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/10, 17:52
από Dr Bluz (G.K.)