Αποστολέας Θέμα: Breedlove ή Ovation?...  (Αναγνώστηκε 6142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Breedlove ή Ovation?...
« στις: 17/03/10, 15:08 »
παιδιά καλησπέρα!!αν κάποιος έχει εμπειρία ή γνωρίζει κάτι παραπάνω για τα συγκεκριμένα μοντέλα,θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά του...
εχω εδω και 15 χρόνια περίπου μια Fender La Brea μαύρη(ηλεκτροακουστική) την οποία και σκέφτομαι να δώσω με σκοπό να πάρω ενα απο τα δυο μοντέλα α)BREEDLOVE AC25/SM ή β)OVATION CELEBRITY CDX24 FLAME RED
ευχαριστώ εκ των προτέρων...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/10, 15:11 από georgios13 »
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #1 στις: 17/03/10, 18:05 »
Τις εχεις δοκιμασει και σου αρεσαν το ιδιο?
Εγω θα επερνα την πρωτη, δεν την εχω δοκιμασει, αλλα τα ακριβα μοντελα της εταιρειας ειναι φανταστικα. Δεν υπονοω οτι ειναι και αυτο (αφου δεν το εχω ακουσει απο κοντα), αλλα οι ovation δεν μου αρεσουν καθολου, ουτε απο ηχο, ουτε ειναι ευκολο να παιξεις με το bowlback σχημα τους.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #2 στις: 17/03/10, 20:06 »
φίλε Jezus δεν εχω ακουμπήσει Breedlove(στην επαρχία δεν έχεις μεγάλη ευχέρεια δοκιμών)και η αλήθεια είναι πως λίγα πράγματα ακούγονται γενικά γι'αυτές αλλά μόνο καλά!!!γι'αυτό έκανα και την ερώτηση.Ταλαντεύομαι ανάμεσα σ'αυτά τα 2 μοντέλα,η ζυγαριά γέρνει περισσότερο ίσως προς την Breedlove και προσπαθώ να συλλέξω όσες περισσότερες πληροφορίες γίνεται γιατί τέτοιες αγορές δεν γίνονται κάθε μέρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 17/03/10, 20:24 από G&B »
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #3 στις: 17/03/10, 23:22 »
Θα μού επιτρέψεις να σού πω ότι πρόκειται για δύο πολύ διαφορετικές κιθάρες ως προς το σχήμα και τον ήχο τους.  Εγώ μάλλον θα προτιμούσα τη Breedlove λόγω ποιότητας κατασκευής, αν και με τα λεφτά που κοστίζει μπορείς να βρεις καλύτερα μοντέλα Ovation από την Celebrity. Και επειδή ακριβώς αυτές οι αγορές δεν γίνονται κάθε μέρα, θα πρέπει να δοκιμάσεις ο ίδιος τις κιθάρες για να δεις ποια σού ταιριάζει καλύτερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #4 στις: 18/03/10, 11:30 »
το πρόβλημά μου(όπως προανέφερα)είναι πως την Breedlove δεν μπορώ να την δοκιμάσω(που να την βρώ...?),εχεις παίξει(ή έχει παίξει κανείς) μ'αυτη την κιθάρα???με την Ovation εχω παίξει,είναι κιθάρα εργαλείο αλλά νομίζω,απο όσο εχω ψάξει,εχω ακούσει σε video μόνο,πως ο ήχος της Breedlove είναι πιο γεμάτος,η ποιότητα κατασκευής πολύ καλή και το παίξιμό της πολύ πιο εύκολο(γι'αυτό κυνηγάω το θέμα)...
Dean,Cort δοκίμασα,δεν μου έκαναν"κλίκ",Yamaha έτσι κι έτσι...κάτι άλλο???
το Balladeer ας πούμε της Ovation είναι πιο καλό απο το Celebrity???
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/10, 11:44 από G&B »
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #5 στις: 18/03/10, 22:55 »
Έχω δει από κοντά τις Breedlove και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ποιοτικές και καλοφτιαγμένες κιθάρες για την τιμή τους. Δυστυχώς δεν έπαιξα με κάποια, καθώς δεν με ενδιέφερε η αγορά ακουστικής κιθάρας τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνωμη για τον ήχο και το playability. Σχετικά με τις Οvation, η Balladeer είναι σίγουρα καλύτερο όργανο από τη Celebrity, αφού έχει καπάκι από συμπαγές ξύλο (το οποίο δεν έχει η Celebrity), καλύτερα ηλεκτρικά και γενικά ανώτερη ποιότητα υλικών και κατασκευής.

Σχετικά με τις διαφορές μεταξύ των δύο κιθάρων που έχεις παραθέσει, μια σημαντική διαφορά είναι το σώμα. Στις Ovation είναι το γνωστό bowlback το οποίο λόγω σχήματος, μεγέθους και υλικών έχει μεγάλη διαφορά στον ήχο σε σχέση με ένα κλασσικό σώμα φτιαγμένο από ξύλα. Επίσης το μπράτσο στις Ovation είναι πολύ πιο λεπτό απ' ό,τι στις περισσότερες ακουστικές κιθάρες και μοιάζει περισσότερο με μπράτσο ηλεκτρικής στις διαστάσεις. Αυτό μπορεί να σε βολέψει, μπορεί και όχι. Τέλος οι Ovation γενικά (δεν μπορώ να μιλήσω συγκεκριμένα για κάθε μοντέλο) έχουν καλύτερο ήχο όταν είναι ενισχυμένες και υποτίθεται ότι χάνουν κάπως σε καθαρό ακουστικό ήχο. Όπως βλέπεις οι διαφορές είναι πολλές και σημαντικές, γι αυτό σού είπα ότι πρόκειται για εντελώς διαφορετικά όργανα και είναι δύσκολη η σύγκριση μεταξύ τους. Εν κατακλείδι θα έλεγα ότι αν η προηγούμενη εμπειρία σου είναι κυρίως ή αποκλειστικά από ακουστική κιθάρα και δεν σε ενδιαφέρει τόσο ο ενισχυμένος ήχος, τότε μάλλον θα πρέπει να προτιμήσεις τη Breedlove. Aν κλίνεις περισσότερο προς το playability μιας ηλεκτρικής κιθάρας και σε ενδιαφέρει κυρίως πώς ακούγεται η κιθάρα στον ενισχυτή, τότε οι Ovation είναι μια από τις καλύτερες επιλογές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #6 στις: 18/03/10, 23:12 »
φίλε Απόλλων σ'ευχαριστώ πολύ!!!
ό'τι εχω ακούσει και δει για τις Breedlove μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις...το κακό όμως είναι πως δεν την έπιασα στα χέρια μου για τους λόγους που προανέφερα κι αυτό με κάνει κάπως διστακτικό...θέλω να έχει βαθύ ήχο,καλή ποιότητα κατασκευής και ταστιέρα με ελαφριά καμπύλη για ευκολότερο και πιο ξεκούραστο πιάσημο ακόρντων(η δική μου ας πούμε η Fender La Brea με ταστιέρα ηλεκτρικής είναι αρκετά καλή αλλά έχει φλάτ ταστιέρα και με κουράζει κάπως μετά απο λίγη ώρα,κυρίως στα μπαρέ...)
με βοηθά όμως το οτι την είδες απο κοντά και σου'κανε καλή εντύπωση,ποιοτικά τουλάχιστον...
αν αποφασίσω κάποια στιγμή να την πάρω σκέφτομαι να την παραγγείλω απο εδώ,είναι αξιόπιστο μαγαζί???έχει πάρει κάποιος απο εδώ???
http://guitare.playback-europe.com/breedlove-ac25_sm-49571.html
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/10, 00:50 από G&B »
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #7 στις: 20/03/10, 18:08 »
Συμφωνω με αυτα που εγραψε ο Απόλλων, τα ειπε με πολλες λεπτομερειες!
Οσο αφορα το μαγαζι που λες, δες τον πινακα "Αγορα", και κυριως αυτα τα θεματα

Eχει παραγγειλει κανεις απο http://guitare.playback-europe.com/ ;;

PLAYBACK + CHRONOPOST = μεινετε μακρυα!!!

Σε γενικες γραμμες απο τετοια καταστηματα, εκτος αν εισαι ατυχος σαν εμενα και ταλαιπωρηθεις, δεν θα αντιμετωπισεις προβληματα!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #8 στις: 21/03/10, 01:38 »
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,συμβουλές σας!!!πρός την Breedlove γέρνει η ζυγαριά το βλέπω εγώ...η τιμή στο Playback είναι κορυφαία(στην Ελλάδα την είδα σε ένα μοναδικό e-shop 1.150).Θα συνεχίσω την έρευνα και ίσως το ρισκάρω... :-\
πάντως αν υπάρχει κάποιος ο οποίος έπαιξε με την συγκεκριμένη μάρκα θα εκτιμούσα πολύ να μου έλεγε τις εντυπώσεις του...
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #9 στις: 21/03/10, 12:15 »
Καλημερα κι απο εδω...ειμαι δηλωμενος Ovation fan,κατοχος τριων ovation (adamas,elite και μιας celebrity deluxe) και εχουν περασει κι αλλες απο τα χερια μου...o λογος που μου αρεσουν ειναι οτι ''παιζουν'' καλα μεσα σε μια rock μπαντα και εχουν εξειρετικο cut-thru-the-mix λογω κατασκευης.Επισης,αντεχουν σε μεγαλες εντασεις on stage χωρις να εχουν feedback....το δυνατο τους σημειο για μενα ειναι οταν κουμπωνουν σε ενισχυτη....τεσπαν...εγω πιστευω οτι ειναι λιγο ''αδικη'' η συγκριση μεταξυ BREEDLOVE AC25 και OVATION CELEBRITY CDX24...η μια κοστολογείται κοντα στα 1100 ευρω ενω η αλλη γυρω στα 500 (...αν κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με)...η δικαιη συγκριση θα ηταν ισως με μια Ovation Elite (usa),custom baladeer η καποια αντιστοιχη....με τη μια και μοναδικη breedlove που εχω παιξει παντως (δε θυμαμαι μοντελο,σορυ) την εδινε ενας φιλος απο το φορουμ πριν κανα χρονο,θυμαμαι οτι ειχε ''ζεστο'' ηχο και σχετικα τονισμενα τα ''μεσαια'' της...καθολου ασχημη επιλογη ειδικα αν ειναι η μοναδικη ακουστικη που εχεις.Αντιπροσωπος της Breedlove παντως ειναι ο Λογοθετης...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/10, 12:22 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #10 στις: 21/03/10, 15:00 »
καλησπέρα φίλε mace.Κατ'αρχήν σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!συμφωνώ πως αν μπορούσαμε να τις βάλουμε στην ίδια κατηγορία(χρημάτων,ποιότητας),πιο δίκαιη σύγκριση θα ήταν Breedlove AC25/SR με Ovation Balladeer...
Δεν είναι της ίδιας κατηγορίας ηχητικά,σχηματικά κλπ σίγουρα(αυτό το ξεκαθαρίσαμε)...όμως η κάθε μία έχει δική της''προσωπικότητα'' ξεχωριστή και αυτό με προβληματίζει...λόγω του οτι παίζω στο σπίτι,σε παρέες,τυχαίνει καμιά φορά σε κανένα μπαράκι παρείστικα κλπ,ακουστικά η Fender La Brea που έχω με ικανοποιούσε,απλά σκέφτομαι να αναβαθμιστώ λιγάκι ;).Πιστεύω πως η Breedlove πλεονεκτεί(απο την άποψη πως χωρίς ενισχυτή υπερέχει ή κάνω λάθος???)...Και τα δικά σου σχόλια είναι θετικά για την Breedlove πέρα απο την πόρωση των Ovation :P...ο φίλος γιατί την έδινε αν θυμάσαι??σίγουρα θα έχει εμπειρία σ'αυτές...
Η τιμή των 1.160 που προανέφερα ήταν στο Λoγοθέτη σε αντίθεση με τα 890 του Playback!!!μεγάλη διαφορά νομίζω που σε δελεάζει πολύ...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/03/10, 15:04 από G&B »
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #11 στις: 21/03/10, 21:43 »
...αν και τα ειπαμε και σε πμ ποσταρω κι εδω για αλλους τυχον  ενδιαφερομενους....δυστυχως δε μπορω να σε διαφωτισω περισσοτερο σχετικα με τον φιλο που την εδινε...ισως δει το θρεντ και απαντησει.Παντως απ'οτι μου ειχε πει,θα πηγαινε για κατι ακριβοτερο,μαλλον Μαρτιν.Τωρα,απ'οτι φαινεται,εχεις μαλλον ηδη καταληξει οσον αφορα την αγορα,οποτε go for it....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #12 στις: 15/05/10, 19:02 »
Λοιπόν παιδια νομίζω πως πρέπει κάπου εδώ να κλείσω το θεμα που άνοιξα στην αναζήτησή μου για αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας...
κατ'αρχάς ευχαριστώ τους φίλους που βοήθησαν με τις απόψεις τους!!!
Η αγορά ολοκληρώθηκε και η κιθάρα είναι στα χέρια μου...Breedlove Pro Series C25/CR Herringbone
http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Breedlove-Pro-Series-C25-CR-Natural/art-GIT0014358-000
τώρα πλέον έχω άποψη γι'αυτή...ΜΟΝΑΔΙΚΗ,ΥΠΕΡΟΧΗ........
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #13 στις: 15/05/10, 19:52 »
Ωραιος...να τη χαιρεσαι και να ειναι καλοπαιχτη...ποσταρε και ενα review οταν παιξεις αρκετα για να υπαρχει στο φορουμ... :) :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #14 στις: 15/05/10, 19:54 »
Λοιπόν παιδια νομίζω πως πρέπει κάπου εδώ να κλείσω το θεμα που άνοιξα στην αναζήτησή μου για αγορά ηλεκτροακουστικής κιθάρας...
κατ'αρχάς ευχαριστώ τους φίλους που βοήθησαν με τις απόψεις τους!!!
Η αγορά ολοκληρώθηκε και η κιθάρα είναι στα χέρια μου...Breedlove Pro Series C25/CR Herringbone
http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Breedlove-Pro-Series-C25-CR-Natural/art-GIT0014358-000
τώρα πλέον έχω άποψη γι'αυτή...ΜΟΝΑΔΙΚΗ,ΥΠΕΡΟΧΗ........


Δν ξερω απο ηχο, αλλα απο εμφανιση σκιζει...καλοπαιχτη!!

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #15 στις: 17/05/10, 12:15 »
παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!...
να'στε καλά και..................ΤΡΕΛΑ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ!!!!!!!!!!!!............ ;D ;D ;D
τώρα είμαι σε αναμονή για ζωνούλα με το λογότυπο της Breedlove απο
http://minotaur.gr/catalog/index.php?language=gr
 
και σε δεύτερο χρόνο(ζωή να'χουμε...)θα ψάξω για ενισχυτή(ήδη κάποιοι φίλοι του forum μ'έβαλαν σε σωστό δρόμο σκέψης για την επιλογή)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/10, 12:21 από G&B »
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #16 στις: 18/05/10, 17:32 »
με'γεια!
Oi Breedlove είναι φοβερές!

απλά να έχεις υπόψιν σου αν τις μεταφέρεις συχνά, πως είναι λίγο ευαίσθητες... θέλουν ΠΟΛΥ προσοχή!!! :)
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος G&B

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Breedlove ή Ovation?...
« Απάντηση #17 στις: 23/07/10, 17:03 »
ευχαριστώ πολύ!!!!
πραγματικά είναι εκπληκτικό όργανο...ο ήχος της είναι υπέροχος και ο έλεγχός της απόλυτος...
...όσα κοστίζουν μια δραχμή γι'άλλους κοστίζουν μια ζωή,δεν είναι κρίμα...???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/03, 16:45
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
Ovation

Ξεκίνησε από Alchimistis Τα καλύτερα...

18 Απαντήσεις
11526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/09, 14:12
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
4096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 16:53
από mace
16 Απαντήσεις
6038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/10, 17:05
από kotamauri
4 Απαντήσεις
3195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/12, 15:50
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/12, 21:05
από kospas12345
13 Απαντήσεις
8690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/12, 12:51
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/14, 18:13
από bigfoot
1 Απαντήσεις
15855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/15, 13:22
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
2005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/22, 21:41
από BitCollector