Αποστολέας Θέμα: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?  (Αναγνώστηκε 43111 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #75 στις: 28/04/08, 13:11 »
+1000000 :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #76 στις: 28/04/08, 15:35 »
Παιδια, εχουμε χασει τη μπαλα...

Χριστιανος ειναι αυτος που οχι μονο πιστευει, αλλα συμμετεχει και στη λατρεια, δηλαδη πηγαινει εκκλησια, προσευχεται κλπ,κλπ...ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΤΥΠΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥ!! Οπως δεν παω μονο καθε Μεγ. Εβδομαδα εκκλησια ετσι δεν παω και καθε Κυριακη...εδω δεν κανουμε μαθηματα! Ομως οταν λες οτι εισαι αθεος δε λες Χριστος Ανεστη, δεν πας στην Ανασταση κλπ κλπ

Αυατ που λεει ο Roufus ειναι γενικολογιες, οτι εχει γινει εθυμοτυπικο το Χριστος Ανεστη, οτι δεν το πιστευει κανεις κλπ...Αυτα ασε να το ξερει ο καθενας που το λεει καλυτερα...

Κατι αλλο...δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε αρκετο κοσμο που γραφει εδω του τι σπαει η εκκλησια...Αν εχεις προβλημα δεν πας, δε ριχνεις χρημα για κερι και εξω απο την πορτα...Ακομα κι αλλιως αν το δουμε, η εκκλησια ειναι επιχειρηση...σου αρεσει και ψωνιζεις, δε σ' αρεσει δεν ψωνιζεις...αν σε ενδιαφερει και απλα σε χαλανε καποια πραγματα παλεψε να τα αλλαξεις...Εδω δινω δικιο στη Μικα, εχουμε αυτο που μας αξιζει...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #77 στις: 28/04/08, 16:14 »
Επίσης θα συμφωνήσω με τον faser ότι το να πηγαίνεις στην εκκλησία το Μεγάλο Σάββατο ή στην περιφορά του Επιταφείου την Μ.Παρασκευή είναι έθιμο. Όπως το να λες Καλά Χριστούγεννα ή Χρόνια Πολλά σε κάποιον που γιορτάζει το όνομα του!!

 Ρε παιδιά ξεκολλήστε λίγο με αυτο το θέμα! Δεν είναι ανάγκη να συγχέουμε συνεχώς την πίστη με την παράδοση! Στο κάτω κάτω ας πούμε πχ στο χωριό μου η περιφορα του Επιταφείου ήταν πάντα ένας ''τόπος'' συγκέντρωσης της παρέας μου και άλλων γνωστών.Με άλλα λόγια η συγκέντρωση των συγχωριανών, ανθρώπων που έιχαμε να δούμε καιρό και τωρα μαθαίναμε νέα τους και λοιπα..
  Δεν είναι ανάγκη να γινόμαστε αφοριστικοί συνεχώς και να χαλάμε τη ζωή μας.Το ότι είμαστε άθεοι δεν είναι ανάγκη να μας κάνει να καταστρεφουμε και την παραδοση!Γιατί ότι και να κάνουμε αυτά τα στοχεία είναι μέρος της ζωής μας εδω και αιώνες, όπως το ίδιο συμβαίνει και με όλες τις υπόλοιπες χώρες. Στη Γερμανία πχ το 60% είναι άθεοι κάτι όμως που δεν τους αποτρέπει από το να γιορταζουν τα Χριστούγεννα ή την Γιορτή του Αγίου Αίματος ή όπως τη λένε τελος πάντων! Ακριβώς για το λόγο ότι είναι ενα εθιμο που διατηρήθηκε μέσα στο πέρασμα των χρόνων!
 Όπως είπε και ο Σεφέρης '' ο άνθρωπος εξουδετερώνεται όταν χάνει το προσωπικό του ύφος''!Αυτά τα στοιχεία συνθετουν το δικό μας ύφος και ακόμα και αν δεν πιστεύουμε κάποιοι από μας στην ύπαρξη συνόρων ή ξερω εγω δεν πρέπει να είμαστε πεπεισμενοι ότι για να ενοποιηθουν τα κράτη κύριο στόχος είναι να χάσει πρώτα από όλα το καθένα τπ προσωπικό του ύφος και τις παραδόσεις του.Γιατί τοτε θα δημουργήσουμε μαζοποιημένους ανθώπους και θα έχουμε εντελώς το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που παλέψαμε και επιδώξαμε.
 Το παραπάνω είναι λίγο άσχετο με το θέμα αλλα το είπα όχι για να πέσουν να με φάνε οι της αντίθετης άποψης αλλά σαν προσωπική άποψη και πως βλέπω τα πραγματα από την δική μου οπτική γωνία...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #78 στις: 28/04/08, 16:17 »
Ναι ρε συ, αλλα οπως βλεπεις στην Ψωροκωσταινα η παραδοση ειναι αρκετα συνδεδεμενη με την Χριστιανικη πιστη...Anyway, εγω δεν το ειπα για να κατηγορησω κανενα, ουτε εχω σκοπω να κυνηγαω τους αθεους να δω αν πηγαν εκκλησια...Ημαρτον...Απλα εγω δε θα το εκανα...οπως δεν πιστευω στα ζωδια και γι' αυτο δεν τα διαβαζω...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #79 στις: 28/04/08, 20:26 »
το να τρώω πιτόγυρα την Μ. Παρασκευή που κάθεται κάπως άσχημα..
δεν φανταζεσαι ποσο εψαχνα για κανα γυραδικο ανοικτο την μ.παρασκευη...

και να θες ειναι κλειστα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #80 στις: 30/04/08, 16:31 »
Παιδια, εχουμε χασει τη μπαλα...

Χριστιανος ειναι αυτος που οχι μονο πιστευει, αλλα συμμετεχει και στη λατρεια, δηλαδη πηγαινει εκκλησια, προσευχεται κλπ,κλπ...ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΤΥΠΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥ!! Οπως δεν παω μονο καθε Μεγ. Εβδομαδα εκκλησια ετσι δεν παω και καθε Κυριακη...εδω δεν κανουμε μαθηματα! Ομως οταν λες οτι εισαι αθεος δε λες Χριστος Ανεστη, δεν πας στην Ανασταση κλπ κλπ

Αυατ που λεει ο Roufus ειναι γενικολογιες, οτι εχει γινει εθυμοτυπικο το Χριστος Ανεστη, οτι δεν το πιστευει κανεις κλπ...Αυτα ασε να το ξερει ο καθενας που το λεει καλυτερα...

Κατι αλλο...δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε αρκετο κοσμο που γραφει εδω του τι σπαει η εκκλησια...Αν εχεις προβλημα δεν πας, δε ριχνεις χρημα για κερι και εξω απο την πορτα...Ακομα κι αλλιως αν το δουμε, η εκκλησια ειναι επιχειρηση...σου αρεσει και ψωνιζεις, δε σ' αρεσει δεν ψωνιζεις...αν σε ενδιαφερει και απλα σε χαλανε καποια πραγματα παλεψε να τα αλλαξεις...Εδω δινω δικιο στη Μικα, εχουμε αυτο που μας αξιζει...
Ε επειδη ακριβως "αν σε ενδιαφερει και απλα σε χαλανε καποια πραγματα παλεψε για να τα αλλαξεις" ναι εμενα με ενδιαφερει να μην υπαρχει εκκλησια και παλευω γι ανα το αλλαξω, δεν βρισκω που ειναι το κακο στο να λεω την γνωμη μου και να την συζητας.

Εγω δεν το βρισκω καθολου γενικολογια. Ειναι οντως ενα εθιμο η ανασταση και το να λες χριστος ανεστη για λιγο καιρο μετα την ανασταση (οσο το θυμαται ο καθενας δλδ) παλι εθιμοτυπικο ειναι. Ειναι συνηθεια, στο λεει η γιαγια σου ο παππους ο θειος σου, τους βλεπεις και συ τους λες εν αχριστος ανεστη ετσι γιατι ειναι το εθιμο.  Για τον περισσοτερο κοσμο ετσι ειναι και δν ειναι καθολου δυσκολο να το διαπιστωσεις αυτο.

το να τρώω πιτόγυρα την Μ. Παρασκευή που κάθεται κάπως άσχημα..
δεν φανταζεσαι ποσο εψαχνα για κανα γυραδικο ανοικτο την μ.παρασκευη...

και να θες ειναι κλειστα ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Εγω ομως βρηκα ανοιχτο. ;D
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #81 στις: 30/04/08, 18:39 »
Το μην πατάς τις κάλτσες σου ,καλύτερο ήτανε...Γιατί το άλλαξες;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #82 στις: 30/04/08, 18:41 »
Το μην πατάς τις κάλτσες σου ,καλύτερο ήτανε...Γιατί το άλλαξες;
Πρωτων γιατι μπορω να το αλλαξω( :P) και δευτερον γιατι και αυτο ειναι κατι που πιστευω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #83 στις: 30/04/08, 18:52 »
Σωστά αυτό είναι στο χέρι σου και μπορείς να το αλλάξεις.Το άλλο όμως για το οποίο αγωνίζεσαι να αλλάξεις ,το να μην υπάρχει Εκκλησία ,κάποιοι το επέβαλλαν κιόλας στους συνανθρώπους τους (βλέπε πρώην ΕΣΣΔ,Αλβανία κλπ.),αλλά δεν το καταφέρανε.Μήπως τελικά απ'το να αγωνίζεσαι να αλλάξεις κάτι που δεν πιστεύεις ,είναι καλύτερα να αφήσεις ελεύθερους εμάς που το πιστεύουμε;Μήπως ξεχνάς ότι ΔΕΝ είναι τα πάντα πολιτική;Αυτό αγνοήσανε και εκείνοι και κυρίως για αυτό διαλύθηκαν.Ότι ο άνθρωπος έχει και άλλες ανάγκες και ερωτηματικά δηλαδή...Αν εσύ έχεις τις απαντήσεις,τις έχεις για τον εαυτό σου.Επέτρεψε σε παρακαλώ σε εμάς να αναρωτιόμαστε ακόμα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #84 στις: 30/04/08, 18:57 »
Σου απαγορευσα να αναρωτιεσαι? Οχι. Ετσι και εγω λεω δημοσια την γνωμη μου οτι η θρησκεια ειναι σκλαβεια. Μπορω να επιχειρηματολογησω με παρα πολλα στοιχεια, αν θες ευχαριστως να το συζητησουμε εκτενως (οπως κανουμε κιολας) δεν σου απαγορεψα τιποτα ομως.

Αλλα αν ειχες εσυ εναν φασιστα ο οποιος πιστευει οτι ειναι καλο να σκοτωνει ευραιους, θα τον αφηνες να πιστευει οτι θελει και εσυ θα κραταγες την αποψη σου για τον εαυτο σου και οι 2 σας θα χαρασατε τις πορειες σας? Δεν νομιζω. Ετσι και εγω πιστευω οτι η εκκλησια καθοδηγει, και δεν θελω να αφησω τους συνανρθωπους μου να καθοδηγουνται οποτε την αποψη μου δεν θα την κρατησω για τον εαυτο μου αλλα θα την συζητησω και παραεξω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #85 στις: 30/04/08, 19:02 »
Δηλαδή κατά τη γνώμη σου η Εκκλησία είναι σαν τον φασίστα που σκοτώνει εβραίους...Και καθοδηγεί τους ανθρώπους σε τέτοιου είδους πράξεις...Και πρέπει εσύ να γλυτώσεις τον κόσμο από του χάρου τα δόντια...Ο.Κ !
Αυτό που για σένα είναι σκλαβιά για μένα είναι ελευθερία.Πλήρης διαφωνία...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #86 στις: 30/04/08, 19:09 »
Θελεις να κανω εναν απολογισμο για το ποσους εχει σκοτωσει η εκκλησια ανα τους αιωνες? Για να δουμε προχειρα, σταυροφοριες, ιερα εξεταση, εμφυλιοι προτεσταντων/καθολικων, εικονομαχια (για κοιτα και η ορθοδοξη εκκλησια εχει κανει σφαγες), καταστροφη αρχαιων "ειδωλων" και πιστεων της ειδωλολατρειας (ωπ να σου παλι και η ορθοδοξη εκκλησια, για να αποφυγω γνωμες οπως "η καθολικοι μονο κανουν σφαγες). Αυτα τα ολιγα πολυ πολυ προχειρα. Φυσικα αν πιασουμε σοβαρα την λιστα πιστεψε με δεν θα τελειωσουμε ποτε. Οποτε ναι η εκκλησια ειναι και αυτη κατι σαν το φασιστα που σκοτωνει εβραιους. Σκοτωνει και αυτη.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #87 στις: 30/04/08, 19:23 »
Δεν είναι η θρησκεία που σκοτώνει, οι άνθρωποι είναι. Αν εγώ σε σφάξω με ένα μαχαίρι, δεν φταίει ο δημιουργός του αλλά εγώ. Ο δημιουργός, είχε άλλο στο μυαλό του όταν το έφτιαχνε.

Επομένως, δεν φταίνε όλοι οι παπάδες, αστυνομικοί, πολιτικοί, μετανάστες, αλβανοί, αμερικάνοι, πλούσιοι, φτωχοί, κλπ επειδή κάποιοι δεν είναι σωστοί άνθρωποι.

Όλους θα μας βόλευε να τα ισοπεδώσουμε όλα, να βγάλουμε ένα γρήγορο συμπέρασμα για να τελειώσει η συζήτηση και να πάμε παρακάτω, αλλά το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #88 στις: 30/04/08, 19:28 »
Φυσικα και ειναι αρκετα πιο πολυπλοκο, αν τα πραγματα ηταν τοσο προφανη θα ειχαμε ανακαλυψη την αληθεια εδω και πολυ καιρο. Το ζητημα ειναι οτι οσο πιο βαθια το ψαχνεις ανακαλυπτεις οτι τελικα δεν ειναι και τοσο πολυπλοκο ειναι ομως κατι καλα καλημενο. Εγω δεν ειπα οτι ειναι η εκκλησια που σκοτωνει απο μονη της, πιστευω οτι απο την δημιουργια της υπαρχει για να εξουσιαζει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #89 στις: 30/04/08, 21:44 »
Εγω δεν ειπα οτι ειναι η εκκλησια που σκοτωνει απο μονη της, πιστευω οτι απο την δημιουργια της υπαρχει για να εξουσιαζει.
You just said the right thing my friend!

Λοιπόν, ας ξεκινήσουμε από το βασικό. Οι άνθρωποι θεοποίησαν τη φωτιά, τον κεραυνό και τα φυσικά φαινόμενα γιατί τα φοβόντουσαν και ήθελαν να προστατευτούν.Ύστερα έδωσαν ονόματα σε αυτά, πχ Ο Δίας, ο Ρα, η Ίσις  και δεν συμμαζευεται (τα ονόματα είναι ενδεικτικά, υπάρχουν πάρα πολλέςς θρησκείες). Έρχεται ο Χριστιανισμός και αρχίζει τρομερές διώξεις για να κατασρέψει και να αφομοιώσει οτιδήποτε υπάρχει πέρα από αυτα.Φτάνει στην άκρα συνέπεια του και εκμεταλλευόμενος την αμαθεια, τον φόβο, την αμορφωσιά των ανθρώπων επιβάλλει μέσω της εκκλησίας εναν εξτρεμιστικό ηθικισμό και μια Ιερά Εξεταση που 'καθαρίζει οτιδήποτε διαφοερτικό έχει μεέινει.Η Ορθόδοξη ,πέρα της εικονομαχίας που ανέφερε ο Άρης και πολλά άλλα ,ακόμα μας κρατάει δέσμιους με τις νηστείες, τις εξομολογήσεις, τα δήθεν ηθικιστικα και τους αφορισμούς κατα καιρούς.

Καταλήγω. Η θρησκεία από μόνη της υποδουλώνει τον άνθρωπο στη  με την έννοια ότι ο άνθρωπος κρατάει ακόμα τα δεσμά του φόβου μεσα του.Η θρησκεία σε συνδιασμό με την εκκλησία ή τους δήθεν ''εκπροσώπους'' του θεού αποτελεί τον χειρότερο δεσμό  που υπάρχει, αυτόν που κράτησε για 1000 χρόνια τον πλανήτη στο απόλυτο σκοτάδι πνευματικά και ακόμα τα υπολείμματα του τα βιώνουμε μεχρι σήμερα και ειδικότερα στην ελλάδα.

Εγω προσωπικά συμφωνώ με αυτό που γράφει ο Άρης, απλά γιατί σε αυτό το θέμα είμαι της ίδια σκέψης.Από την άλλη ,σε εκείνον που συνεχίζει να πιστεύει στον θεό θα ήταν χαζομάρα από μέρος μου να επιβάλλω την άποψη μου.Όπως είπα ο θεός είναι η αποδειξη του φόβου του ανθρώπου για τα φυσικά και  πλέον και κοινωνικά φαινόμενα. Με άλλα λόγια τον έχουμε ανάγκη ως προστάτη της ύπαρξης μας. Και εκεί κολλάει η έννοια ''δουλεία'',  γιατί η εξάρτηση μας από αυτόν είναι εντελώς ''δουλική'', είναι ένας ''πανανθρώπινος'' προστάτης του κόσμου τον οποίο οφείλουμε να προσκυνάμε και να πιστευουμε για να μας έχει καλά ,αλλιώς  θα μας εκδικηθεί (ή θα πάμε στον κόλαση ή θα γίνει κοσμική καταστροφή ή ξέρω εγω....).
 Όπως είπα η εκκλησία είναι το πιο καλοστημένο παιχνίδι εδω και αιώνες. Βαριέμαι όμως να γυρνάω να κάνω copy/paste την αποψη μου... :P

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #90 στις: 30/04/08, 22:39 »
...είναι ένας ''πανανθρώπινος'' προστάτης του κόσμου τον οποίο οφείλουμε να προσκυνάμε και να πιστευουμε για να μας έχει καλά ,αλλιώς  θα μας εκδικηθεί (ή θα πάμε στον κόλαση ή θα γίνει κοσμική καταστροφή ή ξέρω εγω....).

Tί λέτε ρε κατεστραμένοι?
Εμεινε ρε κανα εγκεφαλικό κύτταρο, ή φύγαν όλα πανικόβλητα? Ποιός τα λέει αυτα, οτι αν "δεν πιστεύεις στην Θεό, θα πάς στη κόλαση" ή "θα θυμώσει ο καλός Θεούλης και θα γίνει Βιβλική καταστροφή"? Τα ακούσατε απο κανέναν της Εκκλησίας, ή είναι οι συνήθεις επαναστατικές παρερμηνείες?

Καταλήγω. Η θρησκεία από μόνη της υποδουλώνει τον άνθρωπο στη  με την έννοια ότι ο άνθρωπος κρατάει ακόμα τα δεσμά του φόβου μεσα του.Η θρησκεία σε συνδιασμό με την εκκλησία ή τους δήθεν ''εκπροσώπους'' του θεού αποτελεί τον χειρότερο δεσμό  που υπάρχει, αυτόν που κράτησε για 1000 χρόνια τον πλανήτη στο απόλυτο σκοτάδι πνευματικά και ακόμα τα υπολείμματα του τα βιώνουμε μεχρι σήμερα και ειδικότερα στην ελλάδα.
Ποιό φόβο? Οτι θα πέσει φωτιά να τον κάψει? Θεωρείς οτι οι σημερινοί Ελληνες (μιας και η Ελλάδα έχει το πρόβλημα) πηγαίνουν στην Εκκλησία επειδή φοβούνται κάτι? Οτι δεν θα έχουν την εύνοια του Θεού? Οτι δεν θα πάει καλά η σοδεία? Θέλω να πιστεύω οτι δεν είμαστε τόσο μαλ***σμένος λαός. Τη κοσμοσυρροή στις εκκλησίες την αποδίδω προσωπικά αλλού.

Και συγνώμη, ποιά είναι τα υπολλείματα 1000 ετών σκοταδισμού που βιώνουμε ακόμα στην Ελλάδα? Εντονότερα φυσικά...

(Προσπαθώ να προσπεράσω τα σχόλια περι ολόκληρου πλανήτη, καθώς και το γεγονός οτι υπάρχουν θρησκείες που απαιτούν κλειτοριδεκτομή, αλλα ΟΧΙ!!!! εμάς μας πείραξε το κεράκι στην Εκκλησία....)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/08, 22:42 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #91 στις: 30/04/08, 22:55 »
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η Ελληνική Εκκλησία, γιατί δεν πιστεύω οτι ταυτίζεται με τη διδασκαλία του Ιησού.
Στο θέμα θρησκείας, έχω να πω οτι η θρησκεία δεν υποδουλώνει κανέναν άνθρωπο. Ο ίδιος ο άνθρωπος είναι αυτός που την αντιλαμβάνεται λάθος. Δεν επιβάλλεται από κανέναν (στο σχολείο διδάσκεται,αλλά από κει και πέρα αν θες την απορρίπτεις), εάν συμφωνείς με την θεωρία της, την πιστεύεις ειδάλλως δηλώνεις άθεος ή οτιδήποτε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #92 στις: 01/05/08, 00:08 »
Ποιό φόβο? Οτι θα πέσει φωτιά να τον κάψει? Θεωρείς οτι οι σημερινοί Ελληνες (μιας και η Ελλάδα έχει το πρόβλημα) πηγαίνουν στην Εκκλησία επειδή φοβούνται κάτι? Οτι δεν θα έχουν την εύνοια του Θεού? Οτι δεν θα πάει καλά η σοδεία? Θέλω να πιστεύω οτι δεν είμαστε τόσο μαλ***σμένος λαός. Τη κοσμοσυρροή στις εκκλησίες την αποδίδω προσωπικά αλλού.
Άποψη μου είναι πως όποιος πιστεύει, πιστεύει γιατί φοβάται...  ακόμα κι αν δεν το καταλαβαίνει... και θα στο εξηγήσω:

Κλασική κουβέντα κάποιου χριστιανού: ''Ανάβω το κεράκι για να με έχει ο θεός καλά.''
Δηλαδή αν δεν ανάψεις το κεράκι? Ο θεός δε θα σε έχει καλά?
Πιστεύω πως αυτή η σκέψη υπάρχει υποσυνείδητα στο μυαλό των χριστιανών και γενικότερα όλων όσων πιστεύουν σε κάποια θρησκεία...

Αυτό το φόβο προσπαθεί μάλιστα να καλλιεργήσει κάθε εκκλησία στον λαό της για να πιστέψει σε αυτήν, για να νιώθει εξαρτημένος από αυτήν...και μόλις το καταφέρει...

...αρχίζει το εύκολο κομμάτι... η εκμετάλλευση!! 8)

« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/08, 00:09 από gers »

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #93 στις: 01/05/08, 00:16 »
Επομένως, δεν φταίνε όλοι οι παπάδες, αστυνομικοί, πολιτικοί, μετανάστες, αλβανοί, αμερικάνοι, πλούσιοι, φτωχοί, κλπ επειδή κάποιοι δεν είναι σωστοί άνθρωποι.

Αν και σηκωνει πολλη κουβεντα διαφωνω καθετα με αυτο. Δηλαδη εκτος απο τους αλβανους, αμερικανους, ελληνες κτλ. οι οποιοι ανηκουν στις αλλες κατηγοριες εχουν συγκεκριμενες ιδιοτητες και λογο υπαρξης, και οσο λαθος η σωστοι και αν φαινονται, ολοι τους σε "συνεργασια" δρουν εις βαρος τις μιας κατηγοριας (φτωχων, μεταναστων). Οσοι και αν το λενε ισοπεδωση, ειναι σιγουρο οτι ενας καλος επιχειρηματιας η πολιτικος η δεν ξερω τι, αν τηρει στην ουσια τα προσχηματα δεν θα οφελησει την θιγομενη πλειοψηφια.   
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #94 στις: 01/05/08, 00:27 »
Αυτό το φόβο προσπαθεί μάλιστα να καλλιεργήσει κάθε εκκλησία στον λαό της για να πιστέψει σε αυτήν, για να νιώθει εξαρτημένος από αυτήν...
Ωπα ρε παιδιά και πρέπει να φύγω τώρα...

Μια γρηγορη ερώτηση και το βράδυ έρχομαι δριμύτερος:

Σε ποιο σημείο της ζωής σας είχατε ανθρωπο της εκκλησίας να σας φοβίζει και να σας λέει οτι χωρίς την εκκλησία θα καείτε στο πύρ το εξώτερον?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #95 στις: 01/05/08, 00:47 »
Αυτό το φόβο προσπαθεί μάλιστα να καλλιεργήσει κάθε εκκλησία στον λαό της για να πιστέψει σε αυτήν, για να νιώθει εξαρτημένος από αυτήν...
Ωπα ρε παιδιά και πρέπει να φύγω τώρα...

Μια γρηγορη ερώτηση και το βράδυ έρχομαι δριμύτερος:

Σε ποιο σημείο της ζωής σας είχατε ανθρωπο της εκκλησίας να σας φοβίζει και να σας λέει οτι χωρίς την εκκλησία θα καείτε στο πύρ το εξώτερον?
Όταν βρεις λίγο χρόνο, διάβασε την Αποκάλυψη του Ιωάννη και θα καταλάβεις τι φοβούνται εκείνοι που πιστεύουν..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #96 στις: 01/05/08, 00:53 »
Δεν πρέπει να είμαι χριστιανός γιατί οι χριστιανοί κάποτε κατέστρεψαν τους ναούς και σκότωσαν χιλιάδες στις σταυροφορίες,δεν πρέπει να είμαι καπιταλιστής γιατί αυτοί ρουφάνε το αίμα του εργάτη,δεν πρέπει να είμαι κομμουνιστής γιατί κάποτε ο Στάλιν "έφαγε" κάποια εκατομμύρια αντιφρονούντων,δεν πρέπει να είμαι Έλληνας γιατί στην Άλωση της Τριπολιτσάς κάναμε "όργια",δεν πρέπει να είμαι πολίτης του κόσμου ,γιατί συμμετέχω στην παγκοσμιοποίηση,δεν πρέπει να είμαι άνθρωπος γιατί ,οι άνθρωποι σκοτώνουν ,βιάζουν,κλέβουν,ρε παιδιά δεν αυτοκτονούμε καλύτερα ,τόσο σκάρτοι που είμαστε όλοι;Ε ναι λοιπόν ,μιας και είμαστε τόσο "κατσαπλιάδες" εκεί έρχετε η θρησκεία και σου ζητάει απλά ένα συγγνώμη.ΣΥΓΓΝΩΜΗ.Σου λέει πες ένα συγγνώμη και ξεκίνα από την αρχή,σαν να ξαναγεννιέσαι.Χωρίς να κουβαλάς ενοχές και πληγές του παρελθόντος.Γιατί αυτή είναι η πραγματική σκλαβιά παιδιά.Να είσαι δούλος του ίδιου σου του εαυτού και των πράξεών σου.Οι άνθρωποι θα σε ρίξουν στο πιο βρωμερό μπουντρούμι,θα σε ψήσουν στην ηλεκτρική καρέκλα,ή σε πιο ελαφριές καταστάσεις θα σε αποστρέφονται για τα λάθη σου,αλλά ο Χριστός σου λέει ,δεν με νοιάζει.Σε δέχομαι.Αρκεί και εσύ να παραδεχθείς ότι κάνεις και ανοησίες που και που.Γι αυτό μάγκες ο Χριστιανισμός είναι ελευθερία.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #97 στις: 01/05/08, 00:57 »
Αυτό το φόβο προσπαθεί μάλιστα να καλλιεργήσει κάθε εκκλησία στον λαό της για να πιστέψει σε αυτήν, για να νιώθει εξαρτημένος από αυτήν...
Ωπα ρε παιδιά και πρέπει να φύγω τώρα...

Μια γρηγορη ερώτηση και το βράδυ έρχομαι δριμύτερος:

Σε ποιο σημείο της ζωής σας είχατε ανθρωπο της εκκλησίας να σας φοβίζει και να σας λέει οτι χωρίς την εκκλησία θα καείτε στο πύρ το εξώτερον?
Όταν βρεις λίγο χρόνο, διάβασε την Αποκάλυψη του Ιωάννη και θα καταλάβεις τι φοβούνται εκείνοι που πιστεύουν..
Επίσης και το ''Κατα Χριστιανών'' του Πορφύριου..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #98 στις: 01/05/08, 01:14 »
Η Αποκάλυψη είναι γεμάτη συμβολισμούς και δεν είναι τυχαίο ότι είναι το τελευταίο βιβλίο της Βίβλου.Η ερμηνεία της είναι τρομερά δύσκολη ακόμα και για πεπειραμένους θεολόγους.Διαβάστε τα άλλα πρώτα και αφήστε την για το τέλος...
Παιδιά ειλικρινά δεν θέλω να συνεχίσω αυτή την άχαρη συζήτηση,γι αυτό επιτρέψτε μου να πω μια κουβέντα ακόμα και δεν θα επανέλθω.Όλοι οι άνθρωποι είτε πιστοί είτε όχι ,έχουνε την ίδια ακριβώς ροπή ,στην καλωσύνη και τη κακία.Κανείς δεν είναι χειρότερος ή καλύτερος.Έχω κάτω από τη φωτογραφία μου ,αυτούς τους στίχους του Σιδηρόπουλου ,που είναι από το τραγούδι "Εν κατακλείδι" από το δίσκο "Φλου".Εν κατακλείδι  λοιπόν οι μοναδικές ιδέες για μένα που είναι "στεγανές" και δεν "μπάζουν κρύο" είναι του Χριστού.Όχι των απλών ανθρώπων.Γι αυτό τα λόγια Του υπάρχουν και εμπνέουν 2000 χρόνια τώρα και όχι επειδή όλοι έχουν πάθει ομαδική παράκρουση και πιστεύουνε σε φαντάσματα.Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη μετά από αναζήτηση σε όλα τα επίπεδα ,ιδεολογίων,φιλοσοφιών και ιδεοληψιών ακόμα.Νοιώθω ελεύθερος γιατί το νοιώθω εγώ.Όπου και να βρίσκομαι,όποιες και να'ναι οι συνθήκες.Τη σκλαβιά ή την έχεις ή δεν την έχεις μέσα σου.Προσωπική καθαρά άποψη και να ξέρετε ότι πραγματικά σέβομαι όποιον έχει αντίθετη άποψη.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Είναι ο Θεός παντοδύναμος τελικά?
« Απάντηση #99 στις: 01/05/08, 01:22 »
Το ''εν κατακλείδι'' το χουν βάλει και στο βιβλίο μας στα θρησκευτικά... :P Δεν θα το σχολιάσω γιατι θα γίνω πολύ κακιά βραδιάτικα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/04, 21:53
από Johnie Darko
9 Απαντήσεις
4005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 20:08
από Winmmisterakias
26 Απαντήσεις
10033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 23:54
από nefelh
32 Απαντήσεις
12430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 16:01
από Eagle Of Kamelot
48 Απαντήσεις
15708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 19:09
από fertis
2 Απαντήσεις
3359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:21
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
4151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 14:04
από PerfectDark
4 Απαντήσεις
3499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 08:54
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/16, 23:04
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
3189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/23, 18:07
από Kasey00