Αποστολέας Θέμα: VOX Tonelab SE Live!(Βοηθεια-Συμβουλες)  (Αναγνώστηκε 4465 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος slideguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Καλησπερα συναδελφοι. Ειμαι και εγω εδω και 2 μηνες κατοχος μιας Vox Tonelab SE. Η πεταλιερα ειναι απιστευτη. Οσο παιζω καθε μερα μαθαινω και περισσοτερα. Το θεμα ειναι οτι σε μιαμιση εβδομαδα παιζω σε live με το συγκροτημα μου. Ειχα διαβασει σε ενα post εδω πριν λιγο καιρο για κατι βουητα που κανει η πεταλιερα σε λαμπατους ενισχυτες.Και λεω να ρωτησω τους κατοχους που εχουν παιξει live με την πεταλιερα να μου πειτε δυο λογια πως να την ρυθμισω τωρα που θα παιξω. Ξερετε μην παω τωρα και γινω ρεζιλι δε λεει θα ηθελα να εχω ενα καλο ηχο. Γι'αυτο και ζηταω τις συμβουλες σας απο εσας τους παλιους να μου πειτε. Ευχαριστω.

Υ.Γ.: Προχθες εβαλα την πεταλιερα σε εναν Laney 15watt λαμπα και ηταν λες και ακουγοταν ο ηχος μεσα απο ένα πηγαδι.

Ειμαι προθυμως να ακουσω τις συμβουλες σας. Παντα φιλικα. Βασιλης. :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: VOX Tonelab SE Live!(Βοηθεια-Συμβουλες)
« Απάντηση #1 στις: 14/08/09, 14:41 »
Σε ποιόν ενισχυτή θα βάλεις την πεταλιέρα σου κατ'αρχάς?

Αποσυνδεδεμένος slideguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: VOX Tonelab SE Live!(Βοηθεια-Συμβουλες)
« Απάντηση #2 στις: 14/08/09, 15:28 »
Πριν δυο χρονια που ειχα παιξει χωρις πεταλιερα αλλα με ενα metal zone και ενα delay επαιξα σε εναν Marshall λαμπατο. Νομιζω πως παλι αυτα τα μηχανηματα θα βαλει ο υπευθυνος. Γιατι τα εχει ξαναβαλει δυο τρεις φορες. Οποτε λογικα σε λαμπατο.

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: VOX Tonelab SE Live!(Βοηθεια-Συμβουλες)
« Απάντηση #3 στις: 14/08/09, 15:45 »
Εγώ είμαι κάτοχος της LE. Δεν είχα ποτέ προβλήματα βουητού όπου και αν την χρησιμοποιούσα. Απλά πρόσεχε το gain σου και το noise reduction..

Αποσυνδεδεμένος slideguitar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: VOX Tonelab SE Live!(Βοηθεια-Συμβουλες)
« Απάντηση #4 στις: 14/08/09, 15:49 »
Οκ θα προσπαθησω να τα κρατησω σε νορμαλ επιπεδα.

Αποσυνδεδεμένος StageMaster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • !!!!
    • Προφίλ
Απ: VOX Tonelab SE Live!(Βοηθεια-Συμβουλες)
« Απάντηση #5 στις: 17/08/09, 12:30 »
Εχω την SE εδω και 4 χρονια και θα σου πω τα εξης:
Εφ'οσον ειναι λαμπατος ο ενισχυτης παιξε στη λουπα και οχι στη προενισχυση.Μ'αυτον το τροπο ακυρωνεις τα equaliser του ενισχυτη και παιζεις αυτα που εχεις ρυθμισει στη πεταλιερα με τους ακριβεις της ηχους.Δε θα δουλευει ουτε η ενταση του ενισχυτη οποτε θα πειραξεις την ενταση της πεταλιερας εκει που τη θελεις.Λογικα αν ειναι Marshall θα δουλευει μονο το Pressence του.
Αν δεν εχει λουπα-μαλλον αδυνατο το βλεπω για λαμπατο αλλα λεμε τωρα-τοτε κανε ενα short soundcheck επιτοπου και ρυθμισε τα πριμα-μεσαια-μπασσα εκει που θελεις να μη σε βγαλει μουντο η πολυ πριμο και μετα ψαχνεσαι...

Η λογικη στις modeling πεταλιερες ειναι να παιζεις στη λουπα του ενισχυτη σου,να ρυθμισεις τους ηχους σου εκει που θες και μετα να παιζεις σ οποιουδηποτε ενισχυτη τη λουπα.Μη κανεις το λαθος και ρυθμισεις ηχους με τα ακουστικα,θα σου βγουν αλλα πραγματα στον ενισχυτη!!

Και το καλυτερο για το τελος...
Αν νομιζεις πως δε μπορεις να τα καταφερεις,δε προλαβαινεις τωρα,δε σου βγαινουν οι ηχοι κλπ. τοτε παρε 2-3 πεταλακια να κανεις τη δουλεια σου στο live και ασε τη πεταλιερα για μετα αφου τη μαθεις καλα πρωτα.
Σου μιλαω εκ πειρας... ;D ;D ;D
Ελπιζω να βοηθησα
Keep on Rockin'

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 13:09
από Σκίρων
9 Απαντήσεις
5527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 12:20
από PlusYeaR
7 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 15:39
από teo_gp
2 Απαντήσεις
2902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 16:42
από Seth21
1 Απαντήσεις
3063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 15:13
από Fteo
5 Απαντήσεις
4563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:30
από Panos the Greek
5 Απαντήσεις
3702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/10, 17:47
από lordi13
10 Απαντήσεις
5257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 17:47
από Anaximandros
2 Απαντήσεις
3054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 23:22
από foulis
40 Απαντήσεις
11711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/15, 18:26
από AnimaPura