Αποστολέας Θέμα: ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ  (Αναγνώστηκε 12837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonis_t

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διαβάζοντας μερικές αγγελίες αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση είναι  τα τραγικά ορθογραφικά λάθη που υπάρχουν . Όταν μάλιστα υποτίθεται ότι εδώ γράφουν κυρίως νέοι άνθρωποι , παιδιά που έχουν φάει χρόνια σε ωδεία , που είναι κοντά στις τέχνες και στον πολιτισμό , κυριολεκτικά με σοκάρει το γεγονός να μη γνωρίζουν ορθογραφία . Παιδιά , δεν είναι μόνο πέντε συγχορδίες η τέχνη , βιβλία δε διαβάζει κανείς ; Διότι αν δε γνωρίζεις πως γράφεται μια λέξη δε γνωρίζεις και από που προήλθε και κατά συνέπεια δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς τι πραγματικά σημαίνει . Μιλάμε μηχανικά πλέον? Και τους στίχους? Τους καταλαβαίνετε άραγε? Τι να πω. Δώστε λίγη προσοχή. Είναι κρίμα......

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #1 στις: 06/11/03, 11:03 »
Είμαι απόλυτα σύμφωνος με την προσοχή που πρέπει να δείχνουμε στην ορθογραφία.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί η μη γνώση της προέλευσης μιας λέξης οδηγεί κατά συνέπεια και στην μη κατανόηση της.

Ας διατηρούμε το μέτρο αποφεύγοντας τα όρια της υπερβολής...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #2 στις: 06/11/03, 11:45 »
προσωπικά δεν με πειράζει. Καλό είναι βέβαια να ξέρουμε ορθογραφία, αλλά και αν δεν ξέρουμε it doesn't matter

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #3 στις: 06/11/03, 13:53 »
Εγω παιδες ειμαι μαλωμενος με την ορθογραφια...και δεν το μετανιωνω! :P

Αποσυνδεδεμένος Νατάσα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αν δεν μπορείς να βρεις λύση βρες άλλο πρόβλημα.
    • Προφίλ
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #4 στις: 06/11/03, 14:15 »
Είμαι απόλυτα σύμφωνος με την προσοχή που πρέπει να δείχνουμε στην ορθογραφία.
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί η μη γνώση της προέλευσης μιας λέξης οδηγεί κατά συνέπεια και στην μη κατανόηση της.

Ας διατηρούμε το μέτρο αποφεύγοντας τα όρια της υπερβολής...

Κι ομως, εχει δικιο ο antonis_t .. Δυο κραχτα παραδειγματα ειναι το "δωρο, να δωρον" αντι του   "δωρον αδωρον" και το "ως αναφορα" (το οποιο ενιοτε, συντακτικα και γραμματικα εχει λογικη) αντι του "οσον αφορα". Ανεφερα 2 παραδειγματα που δυστυχως ακουω & διαβαζω συχνα. Το να γραψει καποιος τη λεξη "παραλληλεπιπεδο" ανορθογραφα, παει στο καλο.. 'Αλλα ειναι αυτα που βγαζουν ματι και σου'ρχεται ενα ταρακουλο οταν τα διαβαζεις..

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #5 στις: 06/11/03, 14:57 »
Παρατηρώντας κάποια μηνύματα παιδιών, τα ορθογραφικά τους λάθη είναι τραγικά και βγάζουν μάτι στην κυριολεξία! Δεν λέω ότι όλοι πρέπει να ξέρουμε άπταιστα ορθογραφία, αλλά ούτε τα βασικά? Οι περισσότεροι από εμάς δουλεύουμε ήδη, γράφουμε mails, επιστολές κλπ. Δλδ, το ίδιο γίνεται και εκεί? Για μένα είναι πολύ λυπηρό να τα βλέπω, τόση αδιαφορία για την ελληνική μας γλώσσα? Βιαζόμαστε τόσο πολύ να γράψουμε και να στείλουμε το μήνυμα όπως όπως?
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/03, 14:59 από delfinaki »

Αποσυνδεδεμένος Kapetan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Έρχομαι..αι..αι...
    • Προφίλ
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #6 στις: 06/11/03, 15:21 »
Θα συμφωνίσω και εγώ και θα υπενθυμίσω ότι το word έχει πρόγραμμα ορθογραφίας.
Αν κάποιος είναι τόσο άσχετος μπορεί να το συμβουλευτεί.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #7 στις: 06/11/03, 15:22 »
Μα καλά πειά λάθυ γοίνωντε? Καλά δαι λαίω καμοιά φωρά κάνουμαι καναίνα λάθως παραπάνο αλλά δεν νωμύζο να πραίπη να γύνοι λώγως!!!

Αφτά!!!!!!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #8 στις: 06/11/03, 15:26 »
Μα καλά πειά λάθυ γοίνωντε? Καλά δαι λαίω καμοιά φωρά κάνουμαι καναίνα λάθως παραπάνο αλλά δεν νωμύζο να πραίπη να γύνοι λώγως!!!

Αφτά!!!!!!

Παναγία μου!!!!! Σου παραδίδω εντατικά δωρεάν μαθήματα ορθογραφίας, στείλε μου μήνυμα  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #9 στις: 06/11/03, 15:47 »
Συμφωνώ ότι γίνονται πολλά λάθη ! Αυτό όμως που με εκνευρίζει πραγματικά πάρα πολύ είναι η λέξη Μήνυμα !! Όλοι έχουν κινητά και όλοι το γράφουν λάθος... μύνημα... Καλά ρε παιδιά όταν πάτε να στείλετε μήνυμα δε βλέπετε πως γράφεται ;  :o

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #10 στις: 06/11/03, 16:11 »
Σίγουρα δεν μπορείς να καταδικάσεις κάποιον μόνο και μόνο επειδή κάνει ορθογραφικά λάθη, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να αρνηθώ πως σε αρκετές περιπτώσεις έχω βγει έξω από τα ρούχα μου με πράγματα που έχω διαβάσει, σε βαθμό τέτοιο μάλιστα που να μου περνάει κι από το μυαλό η σκέψη πως ο χρήστης μπορεί να το κάνει κι επίτηδες...ρήματα που καταλήγουν σε όμικρον (αγαπό, χτυπό, θέλο κλπ) για παράδειγμα. Είναι ποτέ δυνατόν να αγνοείς έναν τέτοιο θεμελιώδη κανόνα της ορθογραφίας?! ::)

Κι αν μιλάμε για λάθη από κεκτημένη ταχύτητα, υπάρχει πάντα η δυνατότητα διόρθωσης του post...πόσοι κάνουν χρήση όμως?

Και κάτι τελευταίο...όταν έχουμε γνώση της ορθογραφικής μας ανεπάρκειας, γιατί δεν ενισχύουμε την ποιότητα γραφής μας μέσα από το λόγο των υπολοίπων που γράφουν εδώ μέσα? Γιατί αλήθεια δεν επιδιώκουμε τη γλωσσική πιστότητα, αλλά κλείνουμε το ζήτημα με ένα απλό "ε, τι να κάνουμε...δεν είμαι καλός στην ορθογραφία"?
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/03, 16:23 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #11 στις: 06/11/03, 16:31 »
Συμφωνώ ότι γίνονται πολλά λάθη ! Αυτό όμως που με εκνευρίζει πραγματικά πάρα πολύ είναι η λέξη Μήνυμα !! Όλοι έχουν κινητά και όλοι το γράφουν λάθος... μύνημα... Καλά ρε παιδιά όταν πάτε να στείλετε μήνυμα δε βλέπετε πως γράφεται ;  :o

Σε κάποιο παλιό μοντέλο της Nokia (ή Ericsson ήταν?? άτιμα γεράματα!) η λέξη μήνυμα γραφόταν ως εξής: Μύνημα!!!
Μετά μου λες εσύ να κοιτάμε το κινητό? Εδώ ακόμα και στο Word έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα λάθους!

ΠΡΟΣ ΠΑΣΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΑΙ (όπως λέμε κατεύθυνση):
Να μπει Αυτόματος Ορθογραφικός Έλενχος στα στα μηνύματα.
Ευχαριστώ!

Αυτά!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #12 στις: 06/11/03, 16:35 »
Αμάν πια: ΕΛΕΓΧΟΣ

Αποσυνδεδεμένος j_melt

  • Ο Κάπελας
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλισσα της σιωπής, πάρε με από εδώ...
    • Προφίλ
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #13 στις: 06/11/03, 17:03 »
Καρχαρία: Ο τρόπος που έγραψες τον Έλενχο-Έλεγχο σιγουρα θα πείσει για την εφαρμογή του!  ;D :P

Bluewind: 'Γιατί ... κλείνουμε το ζήτημα με ένα απλό "ε, τι να κάνουμε...δεν είμαι καλός στην ορθογραφία"? ' Είναι θέμα αντίδρασης... Όταν έχεις ένα ελάττωμα που δεν είναι κάτι το εξαιρετικά σοβαρο και δεν ενοχλεί άμεσα κάποιον, όλοι όμως σου τη λένε να το διορθώσεις, συνήθως αντιδρας σε στυλ "Έτσι είμαι και σε όποιον αρέσω". Θεωρείς πλέον αυτό το ελαττωματάκι μέρος της προσωπικότητας σου και αρνείσαι να το αλλάξεις.
Άλλωστε ξέρω ανθρώπους που έχουν δουλέψει στην ανορθογραφία τους και εξακολούθουν να κάνουν μεγάλα λάθη, πράγμα που με οδηγεί στο συμπέρασμα οτι είναι κάτι που το μαθαίνεις ως ένα βαθμό, άλλα το έχεις κιόλας. Η ικανότητα να θυμάσαι τη σωστή ορθογραφία χωρίς πολύ κόπο είναι, πιστεύω, κάτι εμφυτο. Χρειάζεται εξάσκηση αν την έχεις και μπορείς να βελτιωθείς ως ένα σημείο αν δεν την έχεις, αλλα δεν είναι πάντα εφικτο να πετύχεις την ικανοποιητική αποφυγή λαθών. Και δεν είναι δα και τόσο τραγικό...
Κάπου νυχτώνει κι ο ήλιος παγώνει
Χάνεται ο δρόμος και που να σταθώ
Κάπου βραδιάζει, μην κλαις, δεν πειράζει
Πες πως τελειώνει ο κόσμος εδώ

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #14 στις: 07/11/03, 09:14 »
j_melt>  delfinaki>  

Αιγό θα γράφο ώπος θαίλω! Το πρώβλυμα ύνε δοικώ σας! Να πρωσπαιρνάται τα μυνοίματα μου γοια να μοιν αίχαιται πρώβλυμα!

Αφτά!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Νεκταρία

  • Μάνα του λόχου/forum
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κανείς δεν είναι κανενός.
    • Προφίλ
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #15 στις: 07/11/03, 10:03 »
j_melt>  delfinaki>  

Αιγό θα γράφο ώπος θαίλω! Το πρώβλυμα ύνε δοικώ σας! Να πρωσπαιρνάται τα μυνοίματα μου γοια να μοιν αίχαιται πρώβλυμα!

Αφτά!


Μα παλληκάρι μου, αν συνεχίσεις να γράφεις έτσι, εγώ πάντως θα προσπερνάω τα μήνυματά σου, γιατί όταν τα διαβάζω (μετά από προσπάθεια ομολογουμένως), δυσκολεύομαι να τα καταλάβω,τόσο απλά...

Κάτι άλλο που θα ήθελα να πω είναι ότι μπορεί μερικά από τα παιδιά που γράφουν ανορθόγραφα, κατά τη γνώμη μας, να έχουν κάποια ιδιαιτερότητα/δυσκολία στην γλώσσα (κάποια μορφή δυσλεξίας για παράδειγμα) και είτε να το ξέρουν και να προσπαθούν, είτε να μην το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα.

Το έχετε σκεφτεί αυτό;;;;;
Πολλές φορές βαθιά αναρωτήθηκα
τριγύρω οι άνθρωποι αν μ΄ αγαπούνε
για ότι φαίνομαι ή αν αληθινά
για ότι είμαι εγώ κοντά μου ζούνε

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #16 στις: 07/11/03, 10:22 »
Τω θαιμα ηνε ατωπω. Δαιν υμασται γλοσολωγηκω φωρουμ. Δυλαδι αν καπηως δαιν ξαιρη ωρθωγραφήα πυράζη??????Αυτώ ήναι αίμαισως ρατσησμώς.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #17 στις: 07/11/03, 10:34 »
Καλά ρε παιδιά τώρα μιλάτε σοβαρά? Δηλαδή σας εκνευρίζει όταν βλέπετε ορθογραφικά λάθη? Εντάξει δεν αναφέρομαι στα 2 προηγούμενα που είχα γράψει εγώ. Είναι φως φανάρι ότι τα έχω γράψει επίτηδες!
Αλλά τώρα το ότι κάποια άτομα κάνουν λάθη το θεωρείτε εκνευριστικό?? Έχετε σκεφτεί ποτέ ότι κάποια άτομα ΔΕΝ έχουν πάει σχολείο? Μην νομίζετε ότι επειδή μπαίνουν στο Internet πρέπει να είναι και μορφωμένοι. Κάποιοι ακόμα είναι σε μικρή ηλικία και δεν ξέρουν να γράφουν καλά. Επειδή εσείς μάθατε να γράφετε χωρίς λάθη από τα 12 (για παράδειγμα) ή έχετε σπουδάσει φιλολογία, δημοσιογραφία ή δεν ξέρω εγώ τι πρέπει και εμείς να ξέρουμε να γράφουμε?
Εγώ προσωπικά ασχολούμαι με υπολογιστές, είμαι τεχνικός δικτύων. Εδώ και 12 χρόνια που ξεκίνησα να ασχολούμαι με pc σταμάτησα να γράφω σε χαρτί! Χρησιμοποιώ συνέχεια το WORD, ακόμα και αν θέλω να δω μια λέξη το ανοίγω για να δω πως γράφετε. Τι να κάνουμε δεν μου χρειάστηκε ποτέ ούτε στην δουλειά μου η ορθογραφία. Δεν λέω καλό είναι αλλά δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να μάθω και στο σχολείο αυτά έμαθα. Δεν ήμουν ο άριστος μαθητής τι να κάνουμε. Ευτυχώς η μάνα μου είχε και μια κόρη να βλέπει και κανένα καλό βαθμό! Ότι ξέρω ξέρω, προσπαθώ να μην κάνω λάθος, πιστέψτε με, αλλά κάποιες φορές είναι αναπόφευκτο!!!

Νεκταρία έχεις απόλυτο δίκιο.

Αυτά!!!!! >:(

ΥΓ) Και συγνώμη το ΕΛΕΝΧΟΣ από το ΕΛΕΓΧΟΣ έχει τοση διαφορά? Εγώ το βλέπω συνέχεια γραμμένο και με τους τρόπους και το θεωρώ σωστό. Δεν ξέρω για σας και πιστέψτε με πάλι, δεν με νοιάζει κιόλας. 8) (χωρίς παρεξήγηση!!)
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #18 στις: 16/11/03, 14:11 »
Κάτι άλλο που θα ήθελα να πω είναι ότι μπορεί μερικά από τα παιδιά που γράφουν ανορθόγραφα, κατά τη γνώμη μας, να έχουν κάποια ιδιαιτερότητα/δυσκολία στην γλώσσα (κάποια μορφή δυσλεξίας για παράδειγμα) και είτε να το ξέρουν και να προσπαθούν, είτε να μην το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα.

Το έχετε σκεφτεί αυτό;;;;;

Νεκταρια μου, αυτο ακριβως θα ελεγα κι εγω...

Διδασκω πολλα χρονια τωρα και εχω συναντησει πολλες περιπτωσεις δυσλεξιας, απο πολυ ελαφριες μεχρι απιστευτου επιπεδου δυσκολιας στην ορθογραφια... Ειχα μαθητρια που μου ειχε παραδωσει γραπτο οπου ειχε γραψει τη λεξη 'and' με τρεις διαφορετικους τροπους και παλι δεν την ειχε πετυχει!

Και πιστεψτε με, δεν εχει καμια σχεση ουτε με την ευφυια των ατομων αυτων, ουτε με τις υπολοιπες ακαδημαικες ικανοτητες τους...

Και η αληθεια ειναι οτι δεν αποκλειεται να μην το εχουν καν συνειδητοποιησει πολλοι οτι συμβαινει αυτο, αν οι καθηγητες τους δεν το εχουν εντοπισει...

Ας μην κρινουμε λοιπον τοσο βιαστικα...





Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #19 στις: 16/11/03, 22:46 »
Η προσπάθεια για σωστή γραφή το δίχως άλλο δείχνει άνθρωπο που σέβεται τους αναγνώστες των κειμένων του....

Το " ε , και τι έγινε " , δείχνει την επκρατούσα τάση της νεοελληνικής κοινωνίας....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #20 στις: 17/11/03, 10:09 »
Τω θαιμα ηνε ατωπω. Δαιν υμασται γλοσολωγηκω φωρουμ. Δυλαδι αν καπηως δαιν ξαιρη ωρθωγραφήα πυράζη??????Αυτώ ήναι αίμαισως ρατσησμώς.

Έρεβε, εσύ είσαι στην φωτό?  :o :o

psomas

  • Επισκέπτης
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #21 στις: 17/11/03, 12:39 »
όχι ρε, δεν είναι ο έρεβος. Του έστειλα μια φωτογραφία μου και αμέσως τηνέβαλε στο προφίλ του!!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #22 στις: 17/11/03, 13:52 »
όχι ρε, δεν είναι ο έρεβος. Του έστειλα μια φωτογραφία μου και αμέσως τηνέβαλε στο προφίλ του!!

χαχαχαχα! καλό!
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Avgi

  • Επισκέπτης
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #23 στις: 17/11/03, 14:12 »
Να θυμισω εδω οτι ο Μποστ ηταν ανορθογραφος απο αποψη.Εγραφε τρομερες ανορθογραφιες μονο και μονο γιατι ετσι πιστευε οτι εκανε πιο γραφικα τα γραπτα του και ισως θεωρουσε την ανορθογραφια ενα ειδος μικρης προσωπικης επαναστασης.
Προσωπικα ως φιλολογος και μαλιστα σε δυο γλωσσες, μπορω να πω οτι σχεδον νοιωθω πονο μες στην καρδια ;D, οταν βλεπω ορθογραφικα λαθη και μαλιστα εκνευριζομαι ακομη πιο πολυ οταν ατομα, υποτιθεται μορφωμενα, απο εδω μεσα κανουν τραγικα λαθη.Εχω δει ουκ ολιγα.Αλλα απο την αλλη δε μου βρισκεται ενα κοκκινο στυλο να αρχισω τις διορθωσεις, πραγμα που θα εκανα με μεγαλη ευχαριστηση :P.
Αυτο που με εκνευριζει ομως ακομη περισσοτερο και θεωρω επιεικως απαραδεκτο ειναι οταν η δασκαλα του γιου μου δεν του διορθωνει τα ορθογραφικα λαθη στις εκθεσεις του με το σκεπτικο οτι το παιδι ειναι ακομη πολυ μικρο και θα πληγωθει ψυχολογικα.Οποτε αναγκαζομαι και κανω εγω τις διορθωσεις και τον βαζω να γραφει τα λαθη του.Ειδαλλως το παιδι θα ηταν εντελως ανορθογραφο.
Οσο για τη δυσλεξια που αναφερθηκε παραπανω,δεν εχει σχεση με ορθογραφικους κανονες αλλα εχει να κανει με μια δυσλειτουργια του εγκεφαλου στο να κατανοησει και να αναπαραγαγει σωστα τη σχεση φωνηματος και συμβολου.
Τα δυσλεκτικα παιδια εχουν παντα υψηλο δεικτη ευφυιας ή στο μεσο ορο.Ποτέ χαμηλοτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/03, 15:13 από CHCOME »

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ
« Απάντηση #24 στις: 17/11/03, 15:31 »
Egv παντως εδω να δηλωσω οτι εχω μια μορφη δυσλεξιας....πολλες φορες οταν γραφω χειρογραφα κειμενα το σιγμα το τελικο το κανω σαν μεσαιο...βεβαια τωρα πια το διορθωνω αλλα οι γονεις μου παιδευτηκαν αρκετα μεχρι να μου το μαθουν...κατα τα αλλα ειμαι πολυ καλο παιδι και πολυ ομορφο.... ;D
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/07, 19:47
από Steel Dragon
2 Απαντήσεις
2676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/07, 23:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
10 Απαντήσεις
6563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 15:35
από hoba
6 Απαντήσεις
4371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 15:36
από paloukwths
4 Απαντήσεις
4469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/09, 09:27
από Ο Νέος Κιθαρωδός
7 Απαντήσεις
3781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 21:52
από MiXoLydian
0 Απαντήσεις
2024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/10, 18:42
από krios80
0 Απαντήσεις
1783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/10, 01:32
από krios80
0 Απαντήσεις
47475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 21:29
από Korgy
3 Απαντήσεις
2729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 17:06
από hot_sauce (φλουτσ)