Αποστολέας Θέμα: Ματ Σε 2 Υφέσεις  (Αναγνώστηκε 4744 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ματ Σε 2 Υφέσεις
« Απάντηση #1 στις: 11/09/06, 01:59 »
Ελπίζω κάποτε οι Έλληνες καλλιτέχνες να αντιληφθούν, πως δε θα πέσει ο ουρανός στο κεφάλι τους, αν προσφέρουν και κανένα κομμάτι τους (έστω sample βρε αδελφέ) ως mp3 μέσα από το site τους, για να τους ακούσουν κι όσοι δεν τους γνωρίζουν. Να δω πότε ακριβώς θα πάψουν να φοβούνται τη διαδικτυακή "πειρατεία".

Όχι πως δεν υπάρχουν τρόποι ήδη, αλλά γι' αυτό ακριβώς επιβάλλεται να δίνουν τη δυνατότητα στο κοινό να πάρει μια ιδέα από το έργο τους καθ' όλα νόμιμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ματ Σε 2 Υφέσεις
« Απάντηση #2 στις: 11/09/06, 02:20 »
Ελπίζω κάποτε οι Έλληνες καλλιτέχνες να αντιληφθούν, πως δε θα πέσει ο ουρανός στο κεφάλι τους, αν προσφέρουν και κανένα κομμάτι τους (έστω sample βρε αδελφέ) ως mp3 μέσα από το site τους, για να τους ακούσουν κι όσοι δεν τους γνωρίζουν. Να δω πότε ακριβώς θα πάψουν να φοβούνται τη διαδικτυακή "πειρατεία".

Όχι πως δεν υπάρχουν τρόποι ήδη, αλλά γι' αυτό ακριβώς επιβάλλεται να δίνουν τη δυνατότητα στο κοινό να πάρει μια ιδέα από το έργο τους καθ' όλα νόμιμα.

Από μια περιήγηση που έκανα στην επίσημη ιστοσελίδα του συγκροτήματος, θα έλεγα ότι κάθε άλλο παρά περιεκτική και κατατοπιστική μπορεί να χαρακτηριστεί ως προς το γενικότερο περιεχόμενό της. Επομένως θα απέδιδα σε έλλειψη υποδομής και προσπάθειας την απουσία mp3 από το δικτυακό τους τόπο.

Εξάλλου όποιος δεν ζει σε κάποια δύσβατη και αποκομμένη βουνοκορφή των Άνδεων ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων, γνωρίζει ότι η "διαδικτυακή πειρατεία" θα λάβει χώρα ούτως ή άλλως και σίγουρα ανεξάρτητα από την ύπαρξη ή μη ηχητικών δειγμάτων της δουλειάς ενός καλλιτέχνη στην επίσημη ιστοσελίδα του. Απόδειξη (αν χρειάζεται) ότι, με αφορμή το παρόν thread, μια ντουζίνα τουλάχιστον από εμάς έχουν ήδη τις δύο δισκογραφικές δουλειές του εν λόγω συγκροτήματος στην "πειρατική" τους δισκοθήκη... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Απ: Ματ Σε 2 Υφέσεις
« Απάντηση #3 στις: 15/02/07, 15:47 »
Οι ματ σε 2 υφέσεις εγκαινιάζουν το νέο "myspace" τους.
 
Νέα, μουσική, ακυκλοφόρητες ηχογραφήσεις (σύντομα...) online.
 
Επισκέψεις και σχόλια (καλά αλλα κυρίως κακά...) ευπρόσδεκτα!
 
www.myspace.com/checkmatein2flats
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
Απ: Ματ Σε 2 Υφέσεις
« Απάντηση #4 στις: 16/08/07, 21:42 »
http://www.matse2ifesis.net


το site εχει πλεον ανανεωθει..
αξιζει μια βολτα ξανα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ματ Σε 2 Υφέσεις
« Απάντηση #5 στις: 26/08/07, 16:06 »
Να δω πότε ακριβώς θα πάψουν να φοβούνται τη διαδικτυακή "πειρατεία".

Όταν θα τους κόψει να πάνε σε συμβολαιογράφο να κατοχυρώσουν τα κομμάτια τους ;)
Πάντως έχουν ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Ματ Σε 2 Υφέσεις
« Απάντηση #6 στις: 26/08/07, 17:21 »
Να δω πότε ακριβώς θα πάψουν να φοβούνται τη διαδικτυακή "πειρατεία".

Όταν θα τους κόψει να πάνε σε συμβολαιογράφο να κατοχυρώσουν τα κομμάτια τους ;)
Πάντως έχουν ενδιαφέρον.

Anaximandros,
αλήθεια, πριν κάνεις το συγκεκριμένο σχόλιο σήμερα, μπήκες καθόλου στη σελίδα των παιδιών να δεις εαν υπάρχει μπ3 ή όχι?
Προφανώς όχι, διότι θα έβλεπες πως υπάρχει λίστα 5-6 τραγουδιών για ακρόαση.
Και κάτι άλλο. Είσαι σίγουρος οτι δεν τους έχει κόψει (!) ακόμα και πως τα κομμάτια τους (μετά από δύο δίσκους(!)) δεν έχουν κατοχυρωθεί σε συμβολαιογραφο όπως λες ή κάπως αλλιώς??
 ::)

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ματ Σε 2 Υφέσεις
« Απάντηση #7 στις: 26/08/07, 17:33 »
Βάγια, έχουν ολόκληρα mp3 και τα κατέβασα και για να το βάλουν στη σελίδα τους, ε δεν είναι και τόσο χαζοί ;)
Δε με καλύπτουν βέβαια μόνο πέντε κομμάτια τους για να καταφέρω όπως λες να τους κόψω. Όμως το πρόβλημα είναι ότι πολλοί, ανεξαρτήτως των Ματ, φοβούνται την πειρατία και απλά περιέγραψα ένα λόγο.
Δεν έχω κάτι με τους Ματ, ίσα ίσα, εκτιμάω τη δουλειά τους ;)

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Ματ Σε 2 Υφέσεις
« Απάντηση #8 στις: 26/08/07, 19:08 »
Μάλλον δεν με κατάλαβες!
Το "Είσαι σίγουρος οτι δεν τους έχει κόψει...", είχε να κάνει με το "Όταν θα τους κόψει να πάνε σε συμβολαιογράφο..." που είπες σε προηγούμενο σου ποστ  ::) Εγώ δεν θα πω αν είναι χαζοί ή όχι... ::) Απλά ο τρόπος σου έδειξε μια σιγουριά για το μη κατοχυρωμένο της δουλειάς τους το οποίο δεν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Ματ Σε 2 Υφέσεις
« Απάντηση #9 στις: 27/08/07, 00:25 »
Πολλές φορές παραδέχομαι ότι έχω πρόβλημα με την έκφρασή μου και οι άλλοι με παρεξηγούνε ;)
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μιλούσα γενικά. Μπαίνω σε διάφορα σάιτ Πανεπιστημίων ή καλλιτεχνών και βλέπω αυτό ακριβώς το πρόβλημα.
Όσο για το θέμα της κατοχύρωσης, απλά έδωσα μία πιθανή εξήγηση. Ποτέ δεν είμαι σίγουρος γι αυτά που λέω, αφού συνήθως τυχαίνει μετά από κάποιο καιρό να τα απορρίπτω.
Εντάξει, παραδέχομαι ότι όντως η εξήγησή μου μπορεί να μην ισχύει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
6973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/06, 13:27
από llorona
2 Απαντήσεις
1729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/09, 12:26
από Ariel_1