Αποστολέας Θέμα: Τι να κάνω με τα διαφορετικά κουρδίσματα;;;  (Αναγνώστηκε 14564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Καλησπέρα!!! :)
Ένα θέμα που με προβληματίζει από τότε που άρχισα να παίζω ηλ. κιθάρα είναι η αλλαγή κουρδίσματος… %( Υπάρχει πρόβλημα διότι έχω μία κιθάρα (η πρώτη κάνει για καυσόξυλο ;D ), όμως πολλά από τα κομμάτια που παίζω έχουν άλλο κούρδισμα. Όχι όμως μόνο ένα ή δύο τόνους κάτω, αλλά για παράδειγμα Drop C, B κ.α.


Τι να κάνω;;; Φοβάμαι μη μου σκεβρώσει και το μπράτσο… Και εντάξει, πείτε ότι το φτιάχνω με το Truss rod μία, δύο, τρείς, ε, που θα πάει δεν θα μου χαλάσει το μπράτσο;;; Το ακόμα χειρότερο είναι πως είναι κολλητό με το σώμα της κιθάρας (έχω Les Paul) και όχι βιδωτό για να μπορώ να το αλλάξω… :'( Κάθε φορά που αλλάζω το κούρδισμα πρέπει να το τσεκάρω καμιά δεκαριά φορές, γιατί δεν παραμένει σταθερό (τα κλειδιά είναι Grover) και λέω να τα αλλάξω να πάρω καλά που «κλειδώνουν» τις χορδές.


Τι λέτε λοιπόν;;;     Εσείς πώς τα καταφέρνετε;;; :-\ ??? :sad
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια λύση, αν και ακριβή, είναι αυτή --> http://www.thomann.de/gr/morpheus_droptune.htm

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Καλά μιλάμε φοβερό, αν και ακριβό :-\ , θα συγκεντρώνω χρήματα σιγά – σιγά και τελικά αν δεν υπάρχει άλλη λύση θα το πάρω!!! :metal


 Αλλά έτσι όπως το είδα στο you tube δεν ξέρω αν θα «κουρδίζει» για παράδειγμα Drop C ή B κ.τ.λ.… Απ’ ότι κατάλαβα ρίχνει απλός τον τόνο… ::)
 Καλά, δεν πρέπει να βιαστώ. Θα δω…
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/12, 21:08 από PetrosHM »
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το ακόμα χειρότερο είναι πως είναι κολλητό με το σώμα της κιθάρας (έχω Les Paul) και όχι βιδωτό για να μπορώ να το αλλάξω… :'( 



σίγουρα δε μπορείς να αλλάξεις μπράτσο σε κιθάρα με κολλητό?? ???


Μια λύση, αν και ακριβή, είναι αυτή --> http://www.thomann.de/gr/morpheus_droptune.htm



αυτό όμως κατεβάζει ομοιόμορφα κούρδισμα όλο το σήμα και δεν εξυπηρετεί για πιο "πολύπλοκα" κουρδίσματα....


για το μπράτσο δεν είμαι σίγουρος αν θα χαλάσει πάντως μπορείς να επιστρατεύσεις την παλιά σου κιθάρα προς το παρόν μέχρι να πάρεις κάτι καινούριο...


κάποιοι στο tube χρησιμοποιούν ένα σύστημα με πολλά μανταλάκια/capotasta και προσαρμόζουν έτσι το κούρδισμα αλλά είναι πολύ συνδυαστικό....αν πάω από σπίτι και βρω κάποιο βίντεο θα ποστάρω

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Ναι, απ’ ότι έχω διαβάσει σε πολλές ιστοσελίδες, όταν το έψαχνα, δεν μπορώ να αλλάξω μπράτσο. Όμως εγώ δεν θέλω να φτάσω σε αυτό το σημείο. Γι’ αυτό ρωτάω και ψάχνω…
 Ελπίζω να μπορείς να βρεις αυτό με το capotasto και δεν πειράζει και πολύπλοκο να είναι… ;D
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Αν δεν μπορείς να αγοράσεις πολλεεεεεεεεεές κιθάρες τότε κάνεις απλά υπομονή. Κούρδισε μια φορά εκεί που θες και βγάλε κομμάτια.
Θα σου πρότεινα να μείνεις σε E strd ή drop D που γίνεται πανεύκολα και μετά να μετατονίζεις τα tabs από το GP. Θα μου πεις δε θα παίζεις με το δίσκο.
Θα σου πω ναι, αλλά τι να κάνεις. :P

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν δεν μπορείς να αγοράσεις πολλεεεεεεεεεές κιθάρες τότε κάνεις απλά υπομονή. Κούρδισε μια φορά εκεί που θες και βγάλε κομμάτια.
Θα σου πρότεινα να μείνεις σε E strd ή drop D που γίνεται πανεύκολα και μετά να μετατονίζεις τα tabs από το GP. Θα μου πεις δε θα παίζεις με το δίσκο.
Θα σου πω ναι, αλλά τι να κάνεις. :P


Βασικά δεν ξέρω πως να μετατονίζω τα tabs από το guitar pro... ::)  και νομίζω δεν γίνεται  σε όλα τα tabs... Αλλά μπορείς να μου πεις;;;; :P
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καααατι τέτοιο:



αλλά είναι δύσκολο και θέλει πολύ σχεδιασμό ως προς το να συνδυάσεις κομμάτια και κουρδίσματα....αλλά και πάλι δε βολεύει για περίεργα κουρδίσματα

υγ. ο Trace Bundy μαμεί και δέρνει...  :metal

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
@ σάλτσα: Ναι, θεούλης είναι!

Είναι πολύ απλό και γίνεται σε όλα τα tabs. Κάτω στη γραμμή που έχει τα όργανα κάνεις κλικ σε κάθε όργανο (εκτο από τα τύμπανα φυσικά). Εμφανίζεται ένα παράθυρο που σου λέει σε τι κούρδισμα είναι το όργανο.

Με τα βελάκια το φέρνεις εκεί που θες και επαναλαμβάνεις για όλα τα όργανα. Κάνε και ένα save και τελείωσες. Θα σε ρωτήσει το πρόγραμμα αν θες να μετατρέψει τα κομμάτια στο κούρδισμα που του προτείνεις. Εκεί του λες "όχι"!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
ισως η μοναδικη σωστη λυση....



αλλα περα απο την ταχυτητα της αλλαγης στο κουρδισμα δεν βλεπω κανενα πλεονεκτημα σε σχεσι με μια νορμαλ LP που κουρδιζεις manual....θελω να πω, αφου δεν υπαρχει προβλημα να κουρδιζει συνεχεια η dark fire δεν θα υπαρχει προβλημα ουτε στη δικια σου κιθαρα....

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Καταρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :up
Έχω δει τη συγκεκριμένη κιθάρα και πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Από τη μία όσο ανθεκτική και να είναι, αν κάθε μέρα αλλάζεις το κούρδισμα τρείς τέσσερεις φορές (είναι πειρασμός >:D ) δεν θα σκεβρώσει;;; Από την άλλη με τις χορδές τι γίνετε;;; Δε θα αχρηστεύονται πριν την ώρα τους;;;
Μου έχουν πει ότι οι κιθάρες τύπου Les Paul (όπως η δική μου) αντέχουν περισσότερο και το μπράτσο τους δε σκεβρώνει εύκολα…  %( :run         
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος RandomHero

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Kαταρχας το πεταλακι απο πανω που αλλαζει κυοδισμα αλλαζει κουρδισμα με βαση το τωρινο.αν εισαι σε στανδαρντ θα σε παει σε 1/2 Step 1 step 1,5 step down και θα πιανεις τα ακορντα οπως ειναι αλλα οταν εχεις κουρδισει σε Drop d οπου τα παουερκορντς ειναι με ενα δαχτυλο οταν του πατησεις να σε παει 1 full step down θα σε παει σε Drop c κτλ.Το πεταλι το εχω και μπορω να σου πω οτι αξιζει τα λεφτα του!!

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Κατάλαβα τι λες, όμως όταν θέλω να έχω κούρδισμα Dropped C (C G C F A D) ή κάποια άλλα παρόμοια που το κούρδισμα πρέπει να αλλάξει τελείως, τότε δεν νομίζω ότι θα μπορεί να με εξυπηρετήσει…
Thank's πάντως!
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
1 κιθαρα Ε
1 κιθαρα drop D
1 morpheus drop tune
= εχεις ολα τα κουρδισματα

για μια κιθαρα υπαρχουν καποια κολπα (EVH D-Tuna, tuners for drop) αλλα δεν ξερω αν ειναι καλα

η παιρνεις gibson robot  ;D
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος RandomHero

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
1 κιθαρα Ε
1 κιθαρα drop D
1 morpheus drop tune
= εχεις ολα τα κουρδισματα

για μια κιθαρα υπαρχουν καποια κολπα (EVH D-Tuna, tuners for drop) αλλα δεν ξερω αν ειναι καλα

η παιρνεις gibson robot  ;D
σωστος ο σωζων,αλλα και νμζ η Ρομποτ δεν υποστιρηζει ολα κουρδισματα.
αλλα τεσπα,τιποτα δεν συγκρινεται με το κανονικο κουρδισμα μιας κιθαρα,τι εικονικα κουρδισματα απο πεταλια λεμε τωρα,σαν το Original τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος PetrosHM

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Μάλλον θα περιμένω μέχρι να συγκεντρώσω χρήματα για μία ή δύο φτηνές κιθάρες…
Ίσως πολύ αργότερανα πάρω[/font] [/font] και το morpheus drop tune…
Όσο για τη gibson robot… είναι πολλάαααααα τα λεφτα… :run
Thanks a lot!!! :up
"My world is full of mortal scenes
 that blind my eyes and steal my dreams."

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
136 Απαντήσεις
65376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/08, 12:06
από King Lui
25 Απαντήσεις
23136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/09, 15:28
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
3 Απαντήσεις
2712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/06, 09:50
από Symeon
17 Απαντήσεις
12901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 17:15
από sotos9
13 Απαντήσεις
4321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 14:00
από children of bodom
2 Απαντήσεις
3739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/11, 12:57
από Υπνοβάτης...
10 Απαντήσεις
12733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/11, 15:00
από STEFANOS604
23 Απαντήσεις
16379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/12, 12:03
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
4068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/15, 00:16
από saved
5 Απαντήσεις
19984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/15, 19:37
από Spyros Delta