Αποστολέας Θέμα: Συμβουλή για σετάρισμα κλασικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 5181 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος John Stamatopoulos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους.
Αγόρασα πρόσφατα μια κλασική κιθάρα Alhambra 11P. Παίζω ερασιτεχνικά περίπου 30 χρόνια (με διαλείμματα ενδιάμεσα λόγω υποχρεώσεων) αλλά ποτέ δεν έχω αφήσει εντελώς την κιθάρα. Ήθελα με την αγορά αυτή να δώσω στον εαυτό μου ένα νέο κίνητρο και (πιθανόν) να ξαναρχίσω και να προχωρήσω κι άλλο με ενθουσιασμό.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω (πέρα από το ότι το όργανο αυτό δε συγχωρεί "λάθη" ) είναι ότι το action είναι πάρα πολύ ψηλό για τα δεδομένα μου. Οι χορδές απ' όσο ξέρω με τις οποίες ήταν εξοπλισμένη η κιθάρα είναι D' Addario extra tension αλλά το θέμα είναι ότι, στον καβαλάρη, χωρά σχεδόν όλο μου το χέρι απο κάτω. Διάβασα και είδα διάφορα σχετικά και κατάλαβα ότι θα πρέπει να λιμάρω τον καβαλάρη για να μειώσω την τάση των χορδών. Επίσης άλλαξα τις χορδές με Hannabach Medium αλλά δεν είδα αισθητή διαφορά.
Θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου πεί το πού μπορώ ν΄ απευθυνθώ για επέμβαση στον καβαλάρη, γιατί διστάζω να το κάνω μόνος μου καθώς δεν έχω εμπειρία και γνώση επάνω σε αυτό.
Επίσης αν γνωρίζει κανείς τις ιδιαιτερότητες αυτού του μοντέλου (Alhmbra 11p) και έχει να μου προτείνει η να με συμβουλέψει ώστε να την κάνω πιο ευκολόπαιχτη (ας πούμε προτεινόμενες χορδές κ.λ.π).
Εκ των υστέρων επίσης, αν κανείς ενδιαφέρεται, θα αντάλλαζα αυτη την κιθάρα (είναι άθικτη) με μια άλλη, ιδιου βεληνεκούς αλλά πιο "εύκολη". Αν κάποιος φίλος εδώ ή κατασκευαστής ενδιαφέρεται, ας μου πεί.
Ευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά!
 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλή για σετάρισμα κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 18/01/16, 17:42 »
Κοίτα μην έχει τίποτε shim-άκια στην γέφυρα. Διαφορετικά αλλάζεις την γέφυρα και κρατάς την μαμίσια.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλή για σετάρισμα κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 18/01/16, 18:00 »
Μιλάμε για κιθάρα ανω των 2.000 σωστά? Μήπως πρέπει να το κάνεις κουβέντα με το μαγαζί που την πήρες μπας και έχει και σέρβις? Είδες και άλλες παράλληλα και είχαν το ίδιο θέμα?
Τι θέλω να πω. Αν και ακούγεται πολύ μεγάλο το κενό, μήπως έτσι είναι απο κατασκευής η κιθάρα? (λέμε τώρα...). Μιλάμε για πολύ ακριβό όργανο. Την πρώτη κουβέντα θεωρώ ότι πρέπει να την κάνεις με εκεί που την αγόρασες. Και εννοείται δεν βάζεις χέρι μόνος σου...

Αποσυνδεδεμένος John Stamatopoulos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλή για σετάρισμα κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 18/01/16, 23:53 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.  Ναί, η κιθάρα έχει 2200 ευρώ. Στα διάφορα όπου έψαξα είδα ότι γενικά οι Alhambra έχουνε πολύ δυνατό action. Μαζί με την κιθάρα είχε κι έναν δεύτερο καβαλάρη σε ένα φακελάκι, προφανώς για όποιον θέλει να πειράξει με ασφάλεια τον πρώτο. Αλλά αυτό θα πρέπει να το κάνει κάποιος έμπειρος κατασκευαστής / διορθωτής λογικά? Εγώ πήρα γυαλόχαρτα κλπ για να δοκιμάσω να τον κατεβάσω αλλά τελικά δεν αποπειράθηκα. Αν έχετε να συστήσετε κάποιον να την πάω και να μου πεί ή και να τη φτιάξει, αν θέλετε προτείνετέ μου.
Ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλή για σετάρισμα κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 19/01/16, 07:04 »
Κράτα τον μαμίσιο όπως σου είπα, κοίτα πως είναι ο δεύτερος, κράτα και τον δεύτερο και κάνε τα πειράματά σου σε 3ο/4ο. Λογικά με μια πένσα να το πιάσεις, αφού βέβαια την επενδύσεις με πλαστική ταινία, μπορείς να το βγάλεις.
Δηλ παίρνεις τον 2ο, πας σε ένα μαγαζί και παίρνεις έναν ίδιο και έναν κοντύτερο (φτηνοί είναι). Μετά βάζεις τον 4ο κοντύτερο και πράτεις αναλόγως.
Αν δεις το οποίοδήποτε ζόρι, τότε απλά πας σε μάστορα. Στον χολαργό έχουμε τον Manmadeguitars (Μίμης) που είναι ότι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος John Stamatopoulos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλή για σετάρισμα κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 19/01/16, 09:04 »
Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
Θα πράξω αναλόγως!

Αποσυνδεδεμένος John Stamatopoulos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλή για σετάρισμα κλασικής κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 23/01/16, 19:40 »
'Αλλαξα τελικά την κιθάρα με την Alhambra 9p cutaway. Θέλω να ευχαριστήσω απο εδώ τα παιδιά στο Νάκα (Ναυαρίνου) για την άψογη εξυπηρέτηση και ενδιαφέρον που έδειξαν. Μου κατέβασαν το action στην 11p και έγινε πολύ πιο μαλακή, αλλά τελικά "κέρδισε" ο ενισχυμένος ήχος απο την 9p. Ευχαριστώ και πάλι!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
5 Απαντήσεις
3492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 05:48
από Fteo
5 Απαντήσεις
8111 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 10:21
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
3825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/12, 12:10
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
4359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/13, 09:07
από konstantinosly
25 Απαντήσεις
15862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/20, 00:15
από GVen
0 Απαντήσεις
5685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/19, 15:41
από armstas
1 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/19, 11:49
από bathan
9 Απαντήσεις
6484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/19, 12:27
από A-nik-i
6 Απαντήσεις
5086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/20, 17:17
από Malamakis