Αποστολέας Θέμα: set up  (Αναγνώστηκε 9514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
set up
« στις: 27/03/08, 21:11 »
Ξερει κανεις στο κεντρο το μαγαζι που να κανει πολυ καλο set up και οχι απλα αυτο π κανουν πολλοι,που αλλαζουν χορδες φερνουν τη γεφυρα στα ισια της και τελος..??? θα την πηγαινα στο enigma αλλα εχει τρελη αναμονη..

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #1 στις: 27/03/08, 21:59 »
Είναι Ο Τζίμης στην Χαρ.Τρικούπη νομίζω.
Εκεί είχα πάει την κιθάρα μου κι είχε κάνει καλή δουλειά,αλλά όχι το κάτι παραπάνω.Ή τουλάχιστον δεν είδα εγώ να έχει κάνει το κάτι παραπάνω.Παίζει και ο Καγμάκης που έχει τμήμα service αλλά δεν έχει τύχει να του πάω ποτέ κιθάρα....

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #2 στις: 27/03/08, 22:10 »
Thanxs φιλε.. βασικα ξερω ποιοι κανουν set up στο κεντρο..το θεμα ειναι ομως ποιος κανει παρα πολυ καλη δουλεια?

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #3 στις: 27/03/08, 22:48 »
Παλιότερα που πήγαινα την κιθάρα για set-up, ήμουν πολύ ευχαριστημένος
απ'τον Peter (Rock Pile), αλλά απ' ότι έχω ακούσει έχει μεταφερθεί (δεν γνωρίζω που..)

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #4 στις: 28/03/08, 09:05 »
Επιτελους καλο ειναι να καταλαβουμε οτι το setup δεν ειναι κατι μαγικο, ουτε κατι το εξωτικο που θελει πανεπιστημιακου επιπεδου γνωσεις. Ουτε υπαρχει καποιος μαστορας ειδικος και με μαγικα χερια στο σεταπ.....το σεταπ ειναι εξατομικευμενο και προσαρμοζεται στις δικες μας προτιμησεις. Κατα συνεπεια δεν υπαρχει ενα σωστο σεταπ αλλα εκατομμυρια....Γι αυτο διαβασε μερικα πραγματακια στο ιντερνετ παρε εργαλεια και καντο μονος σου......ΟΠως παιζεις κιθαρα ετσι πρεπει να μαθεις να κανεις στοιχειωδες σεταπ μονος σου........

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #5 στις: 28/03/08, 10:10 »
Επιτελους καλο ειναι να καταλαβουμε οτι το setup δεν ειναι κατι μαγικο, ουτε κατι το εξωτικο που θελει πανεπιστημιακου επιπεδου γνωσεις. Ουτε υπαρχει καποιος μαστορας ειδικος και με μαγικα χερια στο σεταπ.....το σεταπ ειναι εξατομικευμενο και προσαρμοζεται στις δικες μας προτιμησεις. Κατα συνεπεια δεν υπαρχει ενα σωστο σεταπ αλλα εκατομμυρια....Γι αυτο διαβασε μερικα πραγματακια στο ιντερνετ παρε εργαλεια και καντο μονος σου......ΟΠως παιζεις κιθαρα ετσι πρεπει να μαθεις να κανεις στοιχειωδες σεταπ μονος σου........
Συμφωνώ απόλυτα.. Το setup δεν είναι κάτι δύσκολο.. Απλά θέλει υπομονή, επιμονή, can-do διάθεση και άπειρο κούρδισμα ;D.. Και για να δώσω και μερικά keywords για searching στο internet:

a) Truss rod adjustment (ίσιωμα του μανικιού)
b) Action adjustment (το πως να ρυθμίζεις πόσο ψηλά ή χαμηλά θα βρίσκονται οι χορδές)
c) Intonation adjustment (το πως να ρυθμίζεις όλα τα τάστα, σε όλο το μήκος της ταστιέρας, να παίζουν τη σωστή νότα)
d) Pickup height adjustment (ρύθμιση ύψους μαγνητών για την καταπολέμηση θορύβου)
e) Fret buzz (γενικές ρυθμίσεις για την καταπολέμηση θορύβου που προκαλείται από την επαφή των χορδών στα τάστα)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #6 στις: 28/03/08, 11:37 »
Η λέξη κλειδί φίλε faser είναι η do-it-yourself διάθεση του καθενός μας.

Προσωπικά, δίσταζα να "πειράξω" το Lo-pro edge τρέμολο της Ibanez μέχρι προσφάτως, όταν κ διαπίστωσα ότι ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟ, αρκεί να αφιερώσεις 1 ώρα στην κατανόηση κ 10 λεπτά στην εφαρμογή όλων των πληροφοριών που μπορείς να βρεις στο internet.

Φυσικά, αν παρακολουθήσεις κάποιον να το κάνει, τότε θα αισθανθείς λίγο χαζός.

Το μόνο στο οποίο δικαιολογώ "παραπομπή" σε ειδικό είναι:

1) αλλαγή gauge χορδών (τοποθέτηση extra ελατηρίων/intonation κτλ.)
2) ρύθμιση Floyd Rose για υβριδικά set χορδών ή 11άρες/12άρες κοκ.

Τέλος, +1 στον φίλο fenderiarh, το setup αποτελεί προσωπική προτίμηση του καθενός, δεν είναι στάνταρ ρύθμιση!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #7 στις: 28/03/08, 11:50 »
Το μόνο στο οποίο δικαιολογώ "παραπομπή" σε ειδικό είναι:
1) αλλαγή gauge χορδών (τοποθέτηση extra ελατηρίων/intonation κτλ.)
Και αυτό Zeppelin πιστεύω ότι πάλι με λίγο trial-n-error μαθαίνεται :D.. Βέβαια, ουσιαστικά όταν αλλάζεις gauge πρέπει να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις από την αρχή (neck relief, action, intonation, διάταξη ελατηρίων) οπότε στην ουσία είναι σαν ένα μικρό setup από μόνο του..
Τώρα για το floyd rose, η αλήθεια είναι ότι δεν έχει χρειαστεί να το πολυπειράξω, αλλά από τις λίγες φορές που χρειάστηκε να κάνω κάποιες μικρορυθμίσεις, μου φάνηκε λίγο στριγμωμένος ο χώρος για συμβατικά εργαλεία.. Όπως επίσης μου φαίνεται και ελαφρώς δύσκολη η αλλαγή μαγνητών σε κιθάρες τύπου lespaul που δεν έχουν pickguard το οποίο καλύπτει όλα τα ηλεκτρικά και χρειάζεται να αναποδογυρίζεις συνεχώς τη κιθάρα για να συνδέεις καλωδιάκια, κ.λπ.

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #8 στις: 28/03/08, 11:52 »
Βασικα ρε παιδια θελω να φερω το τρεμολο στα ισια του και για να γινει αυτο πρεπει εκει που ειναι τα ελατηρια να αρχισω να χαλαρωνω η να σφιγγω... αυτο το φοβαμαι λιγο μη κανω καμια πατατα..καλα στο στη βεργα μεσα στη ταστιερα δεν βαζω χερι με τιποτα..να κανω καμια μα***ια και να τρεχω μετα?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #9 στις: 28/03/08, 11:57 »
Βασικα ρε παιδια θελω να φερω το τρεμολο στα ισια του και για να γινει αυτο πρεπει εκει που ειναι τα ελατηρια να αρχισω να χαλαρωνω η να σφιγγω... αυτο το φοβαμαι λιγο μη κανω καμια πατατα..καλα στο στη βεργα μεσα στη ταστιερα δεν βαζω χερι με τιποτα..να κανω καμια μα***ια και να τρεχω μετα?

Δεν είναι τίποτα βρε συ, μην φοβάσαι :D..
Προς τα που σου "γέρνει" το τρέμολο; Προς το neck η προς το τέλος της κιθάρας (δεξιότερο μέρος);
Όσο για τη βέργα, πραγματικά δεν είναι τίποτα.. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι το κατάλληλο allen (δίνεται μαζί με την κιθάρα), ένα καποτάστο (ή ένα έξτρα χέρι για να σου πατάει το 1ο τάστο) και ένα.......τραπουλόχαρτο :D..

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #10 στις: 28/03/08, 12:04 »
καλα η βεργα δεν εχει τπτ..ετσι το ειπα σα παραδειγμα... λοιπον,το τρεμολο γερνει προς τα μεσα(original floyd ειναι)..δηλαδη προς τα πισω...εγω θελω να το φερω ακριβως παραλληλα με το σωμα,και να ρυθμισω και το intonation..οι βιδες ομως που γυρνας για να ρυθμισεις το inteonation ειναι ακριβως απο κατω απο κει που μπαινουν οι χορδες με στο τρεμολο..οποτε πως θα βαλω κλειδι εκει ενω ειναι ακριβως απο πανω η χορδη? η ταστιερα δεν εχει buzz πουθενα εκτοσ απο τη χορδι ΜΙ(τη μπασσα) και συγκεκριμενα κοντα στο 12ο ταστο... οποτε με λιγα λογια 1) να φερω το τρεμολο παραλληλα με το σωμα επειδη ειναι βουλιαγμενο προς τα πισω λιγο 2) ιntonation 3)να εξαφανισω εστω και το λιγο fret buzz στο σημειο που ειπα

Αποσυνδεδεμένος Jizzzm

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #11 στις: 28/03/08, 12:08 »
το τραπουλόχαρτο σε τι χρειάζεται???

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #12 στις: 28/03/08, 12:21 »
καλα η βεργα δεν εχει τπτ..ετσι το ειπα σα παραδειγμα... λοιπον,το τρεμολο γερνει προς τα μεσα(original floyd ειναι)..δηλαδη προς τα πισω...εγω θελω να το φερω ακριβως παραλληλα με το σωμα,και να ρυθμισω και το intonation..οι βιδες ομως που γυρνας για να ρυθμισεις το inteonation ειναι ακριβως απο κατω απο κει που μπαινουν οι χορδες με στο τρεμολο..οποτε πως θα βαλω κλειδι εκει ενω ειναι ακριβως απο πανω η χορδη? η ταστιερα δεν εχει buzz πουθενα εκτοσ απο τη χορδι ΜΙ(τη μπασσα) και συγκεκριμενα κοντα στο 12ο ταστο... οποτε με λιγα λογια 1) να φερω το τρεμολο παραλληλα με το σωμα επειδη ειναι βουλιαγμενο προς τα πισω λιγο 2) ιntonation 3)να εξαφανισω εστω και το λιγο fret buzz στο σημειο που ειπα
@ Xaris (πρώην Jizm) Καταρχάς, αν μπορείς, πες μας ποια κιθάρα έχεις για να έχουμε μια εικόνα..
Όσο για το τρέμολο, αν κατάλαβα καλά γέρνει προς τα πίσω δηλαδή αν κρατήσεις την κιθάρα σε playing position το τρέμολο γέρνει προς τα δεξιά (δηλαδή το αριστερό του μέρος είναι ανασηκωμένο), σωστά ; Αν είναι έτσι, αυτή είναι η πιο εύκολη περίπτωση.. Απλά χαλαρώνεις τις βίδες που συγκρατούν τα ελατήρια στο πίσω μέρος την κιθάρας.. Σιγούρευσε όμως ότι το τρέμολο σου γέρνει με τη φορά που σου περιέγραψα, γιατί σε αντίθετη περίπτωση, αντί να την παραλληλίσεις, θα την βυθίσεις και άλλο..

Αυτό που λες με το allen του intonation και τη χορδή, είναι κλασικό πρόβλημα, που λύνεται απλά αν παραμερίσεις λίγο την χορδή όταν σφίγγεις-ξεσφίγγεις το allen..

@ Jizzzm
Όσο για το τραπουλόχαρτο, αυτό χρειάζεται για να ρυθμίσεις το μανίκι.. Το ίσιο μανίκι, πρέπει να επιτρέπει σε ένα χαρτί πάχους περίπου ενός τραπουλόχαρτου να μετακινείται άνετα στην περιοχή από το 5ο-7ο τάστο, όταν κρατάς το 1ο και 14ο τάστο..  :D

------------------------------
Καλά, πόσοι Jizm υπάρχουν;; ???

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #13 στις: 28/03/08, 12:23 »
λοιπον,το τρεμολο γερνει προς τα μεσα(original floyd ειναι)..δηλαδη προς τα πισω...εγω θελω να το φερω ακριβως παραλληλα με το σωμα,και να ρυθμισω και το intonation..οι βιδες ομως που γυρνας για να ρυθμισεις το inteonation ειναι ακριβως απο κατω απο κει που μπαινουν οι χορδες με στο τρεμολο..οποτε πως θα βαλω κλειδι εκει ενω ειναι ακριβως απο πανω η χορδη? η ταστιερα δεν εχει buzz πουθενα εκτοσ απο τη χορδι ΜΙ(τη μπασσα) και συγκεκριμενα κοντα στο 12ο ταστο... οποτε με λιγα λογια 1) να φερω το τρεμολο παραλληλα με το σωμα επειδη ειναι βουλιαγμενο προς τα πισω λιγο 2) ιntonation 3)να εξαφανισω εστω και το λιγο fret buzz στο σημειο που ειπα


Καταρχήν, είναι δεδομένο ότι θα βάλεις καινούριες χορδές, είναι αδύνατο να ρυθμίσεις το τρέμολο με τις χορδές περασμένες.
Δες
εδώ
, εδώ, κ
εδώ
για info στο θέμα floating tremolo.
Είπαμε αν θες να το κάνεις μόνος σου θα χρειαστεί να διαβάσεις κ λίγο πριν.

Κατά 2ον, το πρόβλημα σου είναι ότι το tension από τα ελατήρια είναι μεγαλύτερο από το tension που ασκούν οι χορδές κ έτσι "γέρνει" προς τα πίσω.

Δες τα βίντεο κ ξανασυζητάμε...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #14 στις: 28/03/08, 12:36 »
Το τρεμολο ειναι βουλιαγμενο προς τα μεσα faser ..οταν κανεις dive με το τρεμολο σηκωνεται σωστα?ε το αναποδο..σα να το τραβας προς τα πισω.εχει βουλιαξει προς τα πισω λιγο...  οκ καταλαβα τι θα κανω.αυτο με τα ελατηρια το ηξερα θεωριτηκα αλλα δεν το εχω εφαρμοσει ποτε..ουτε εχω ρυθμισει το intonation.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #15 στις: 28/03/08, 12:45 »
Το τρεμολο ειναι βουλιαγμενο προς τα μεσα faser ..οταν κανεις dive με το τρεμολο σηκωνεται σωστα?ε το αναποδο..σα να το τραβας προς τα πισω.εχει βουλιαξει προς τα πισω λιγο...  οκ καταλαβα τι θα κανω.αυτο με τα ελατηρια το ηξερα θεωριτηκα αλλα δεν το εχω εφαρμοσει ποτε..ουτε εχω ρυθμισει το intonation.
OK! Επομένως μπορείς να αρχίσεις να ξεσφίγγεις τις βίδες των ελατηρίων.. Όταν το παραλληλίσεις, κούρδισε και μετά ξαναπαραλλήλισε (αν έχει ξαναβυθιστεί βέβαια).. Μετά το intonation είναι εύκολο.. Απλά θέλει υπομονή, ένα καποτάστο και κουρδιστήρι..

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #16 στις: 28/03/08, 12:48 »
κατσε το καποταστο τι να το κανω για το intonation? βασικα,οταν τα κανω ολα αυτα και εχω κουρδησει κανονικα,τοτε οι χορδες θα ειναι αρκετα τεντομενες..παραμεριζονται ευκολα ωστε να βαλω το αλλεν εκει για να ρυθμισω το intonation?

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #17 στις: 28/03/08, 13:34 »
ολα μια χαρα με το τρεμολο!!!!ευχαριστω παιδια!!τωρα για να φτιαξω το intonation πρεπει να εχω κλειδωμενο το nut η οχι?? μου εξηγει καποιος και αυτο με το τραπουλοχαρτο?οταν λες να κινηται ανετα αναμεσα στο 5ο-7ο δηλαδη ποσο ανετα?το εκανα αυτο και κινηται ναι..

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #18 στις: 28/03/08, 14:00 »
πηγα να φτιαξω το action,το χαμηλωσα αλλα αυξηθηκε το buzz και το ξανα ανεβασα λιγο..δεν εχω αλλεν καταλληλο για τη βιδα που ρυθμιζεις το Intonation..θα βρω ομως. οταν βρω,θα το ρυθμισω ενω ειναι κλειδωμενο το nut η οχι?εγω νομιζω πως οχι..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #19 στις: 28/03/08, 14:02 »
Καταρχάς my fault :(.. Έπρεπε να σου πω ότι για οποιαδήποτε ρύθμιση πρέπει τα locking nuts να είναι ανοιχτά.. Δεν πειράζει όμως.. Άνοιξε τα και εφόσον έχεις παραλληλίσει το τρέμολο, κούρδισε.. Αν με το σωστό κούρδισμα, το τρέμολο έχει χάσει την παράλληλη θέση του, επανέλαβε με σφιξίματα/ξεσφιξίματα των ελατηρίων και ξανακούρδισε.. Μπορεί με το πρώτο κούρδισμα να μην φύγει το τρέμολο από την παράλληλη θέση του.. Μπορεί όμως να χρειαστούν και άλλα σφιξίματα/ξεσφιξίματα.. Βλέπεις και πράττεις..

Intonation:
Πριν ρυθμίσεις, τσεκάρεις αν υπάρχει πρόβλημα με το intonation.. Παίξε το 12ο τάστο σε όλες τις χορδές (μία-μία εννοείται) και τσέκαρε με το κουρδιστήρι αν σου δίνει ακριβώς κουρδισμένες νότες.. Αν σου δίνει, δεν υπάρχει λόγος να ρυθμίσεις το intonation.. Αν όχι.......
.....Μερικά θεωρητικά πράγματα για το intonation, έτσι ώστε να ξέρεις και τι ρυθμίζεις..
Λοιπόν, η κιθάρα για να παίζει σε όλες τις θέσεις κουρδισμένα (ακόμα και αν οι ελεύθερες είναι κουρδισμένες) πρέπει η απόσταση "nut - 12o τάστο" και "12ο τάστο - γέφυρα" να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια.. Αν δεν είναι, παρατηρούνται φαινόμενα που μια μελωδία παιγμένη στα πρώτα τάστα ακούγεται σωστά, ενώ η ίδια μελωδία αν παιχτεί στις θέσεις μετά το 12ο τάστο να ακούγεται λίγο "φάλτσα".. Για να ρυθμίσουμε το intonation (δηλαδή να εξασφαλίσουμε ότι οι 2 προαναφερθείσες αποστάσεις είναι ίσες) μετακινούμε τα saddles (βαγονάκια ελληνιστί) και κοιτάζουμε το κουρδιστήρι έτσι ώστε να βρούμε το κατάλληλο σημείο του saddle έτσι ώστε η νότα στο 12ο τάστο να δείχνει ακριβώς κουρδισμένη νότα (η οποία φυσικά θα είναι η νότα της ελεύθερης χορδής).. Επομένως για να έχεις διαρκώς πατημένη την 12η νότα και να έχεις χέρια ελεύθερα να παίζεις τη νότα και να μετακινείς και το βαγονάκι ταυτόχρονα, πρέπει να έχεις ένα καποτάστο στο 12ο τάστο.. Μπορείς βέβαια και χωρίς αυτό απλά πρέπει να κάνεις 3 πράγματα ταυτόχρονα (κρατάς 12ο τάστο, κουνάς τη χορδή, μετακινείς βαγονάκι) με 2 χέρια.. Είναι λίγο ταχυδακτυλουργικό, αλλά όχι δύσκολο.. Προσωπικά ρυθμίζω χωρίς καποτάστο τις κιθάρες μου, γιατί δεν θέλω επουδενί το καποτάστο να γρατζουνίσει την ταστίερα ή το μανίκι..
Όπως είπα όμως πρώτα, τσέκαρε με το κουρδιστήρι, αν έχεις πρόβλημα intonation.. Αν δεν έχεις θα την γλιτώσεις την διαδικασία..

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #20 στις: 28/03/08, 14:12 »
βασικα το intonation ειναι σχεδον τελειο τωρα που το κοιταξα..σε 2 χορδες μονο ξεφευγει στο 12ο ταστο(οχι στο 24ο) ελαχιστα..οποτε λεω να μη την ρυθμισω..ε?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #21 στις: 28/03/08, 14:13 »
Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μην σου δώσανε allen για το intonation, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα την κιθάρα σου ;)..
Όσο για το τραπουλόχαρτο, καταρχάς αφού δεν σου buzzαρει η κιθάρα δεν υπάρχει πρόβλημα :D.. Αν σου buzzαρε τότε για να ελέγξεις αν είναι θέμα action ή θέμα βέργας (truss rod), πατάς το 1ο και 14ο τάστο και βάζεις κάτω από το 6ο τάστο ένα τραπουλόχαρτο.. Η κιθάρα θα πρέπει να είναι σε playing position (δηλαδή στα πόδια σου και όχι ακουμπισμένη παράλληλα στο κρεβάτι).. Λογικά θα χωράει ίσα-ίσα το τραπουλόχαρτο.. Αν σφηνώνει, υπάρχει προβληματάκι.. Αν δεν κάθεται (δηλαδή πέφτει κάτω στο πάτωμα) πάλι υπάρχει προβληματάκι.. Ανάλογα με το τι θα κάνει το τραπουλόχαρτο βιδώνεις ή ξεβιδώνεις το truss rod..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #22 στις: 28/03/08, 14:16 »
βασικα το intonation ειναι σχεδον τελειο τωρα που το κοιταξα..σε 2 χορδες μονο ξεφευγει στο 12ο ταστο(οχι στο 24ο) ελαχιστα..οποτε λεω να μη την ρυθμισω..ε?
Ναι, αν δεν σε ενοχλεί στο παίξιμο σου, δεν χρειάζεται να το ρυθμίσεις.. Δοκίμασε να παίξεις μια σκάλα στην περιοχή 14ο-18ο τάστο.. Αν φαλτσάρει ενοχλητικά στις 2 χορδές που ανέφερες τότε αξίζει να το ρυθμίσεις.. Αν όχι, δεν χρειάζεται..

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: set up
« Απάντηση #23 στις: 28/03/08, 16:50 »
(κάτι άσχετο)
Χορδές ίδιου πάχους (δεκάρες) διαφορετικής εταιρίας έχουν διαφορετική τάση(V ;D)? Ρωτάω επειδή έσπασε η σολ ernie ball που είχα, και έχω εύκαιρο ένα σετ Daddario.. Θα χρειαστεί να κάνω κάποια ρύθμιση??

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: set up
« Απάντηση #24 στις: 28/03/08, 18:04 »
(κάτι άσχετο)
Χορδές ίδιου πάχους (δεκάρες) διαφορετικής εταιρίας έχουν διαφορετική τάση(V ;D)? Ρωτάω επειδή έσπασε η σολ ernie ball που είχα, και έχω εύκαιρο ένα σετ Daddario.. Θα χρειαστεί να κάνω κάποια ρύθμιση??
Διαφορετική τάση μπορεί να έχουν (αν θες τσέκαρε τα κουτάκια των χορδών, σίγουρα θα λένε πληροφορίες για την τάση), αλλά δεν απαιτείται κάποια ρύθμιση.. Να φανταστείς ότι αν αλλάξεις το gauge μόνο μιας χορδής (για παράδειγμα από 9αρα βάλεις 10αρα) θα έχεις διαφορά 1,5-2 κιλών στη τάση, δηλαδή σε σχέση με τα 65 κιλά τάσης όλων των χορδών, η διαφορά είναι μικρή.. Πόσο μάλλον στη περίπτωση σου που οι χορδές έχουν το ίδιο gauge, απλά είναι φτιαγμένες από άλλη εταιρία.. Ίσως καταλάβεις διαφορά στον ήχο, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία..