Αποστολέας Θέμα: Fender Super Reverb  (Αναγνώστηκε 13769 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bezoubios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Colorsound hand wired & all tube instrument amplification - and custom made pedalboard cases
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #25 στις: 12/12/08, 00:47 »
Πάλι εξαρτάται τι μεγάφωνο θα βάλεις.Ωραία για καθαρά είναι τα Jensen,δες τιμές σε αυτές τις σελίδες μιας και δεν έρχονται Ελλάδα τέτοια ηχεία

www.tubesandmore.com (μου έστειλαν το site από τη Jensen)
www.banzaieffects.com
και φυσικά όλα τα άλλα γνωστά μαγαζιά
Τα jensen τα έχει και ο Thomann. Απο Αμερική δεν συμφέρει ειναι ακριβα τα μεταφορικά. Εγω πήρα για τον δικό μου Super Reverb 4 10ιντσα P10R (Τα αυθεντικά alniko speakers που έχει επάνω ο Super reverb) και είναι super.
Πουλάω τα παλιά OXFORD 10L6 (4 10 ιντσα) που είχε ο παλιός μου ('74) Super reverb για οποιον ενδιαφερεται.
Colorsound amplification and custom made pedalboard cases

Αποσυνδεδεμένος bezoubios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Colorsound hand wired & all tube instrument amplification - and custom made pedalboard cases
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #26 στις: 12/12/08, 00:51 »
Ο twin reverb αυτός ειναι solid state. Οχι χειροποίητος. Εχει πολυ ωραίο ήχο αλλά οχι σαν τον "αληθινο" χειροποίητο twin
Colorsound amplification and custom made pedalboard cases

Αποσυνδεδεμένος Antonis N

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #27 στις: 06/10/09, 18:43 »
Γεια σας παιδια Σαν παλιος μουσικος εχω και εγω εναν FENDER SUPER REVERB Πρεπει να ειναι του 1980, 70watt rms 4ohm με master volume -distortion,4 μεγαφωνα fender και λυνιες fender Οι 2 6L6 fender made in Russia!(βγαζανε λαμπες στη Ρωσσια?) Ειναι σε πολυ καλη κατασταση, αλλα λειπει μονο το πισω κομματι που καλυπτει τις λαμπες.Δεν τον χρησιμοποιω πια αλλα ειναι παντα καθαρος,γυαλισμενος, και ετοιμος για χρηση.Το μηχανημα ''βομβαρδιζει' οπως λεμε.Ας μου πει καποιος ποσο περιπου μπορει να πουληθει...Θα περμενω τη βοηθεια σας στο antonisnatsios@hotmail.com Ευχαριστω συναδελφοι....

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #28 στις: 08/10/09, 03:21 »
εχει και ενας φιλος μου ενα red knob που του τον αφησε θειος του, και τον εχει παρατημενο σε μια γωνια να μαζευει σκονη, παιζουν πολλοι τετοοι τελικα χεχε  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #29 στις: 08/10/09, 09:46 »
Γεια σας παιδια Σαν παλιος μουσικος εχω και εγω εναν FENDER SUPER REVERB Πρεπει να ειναι του 1980, 70watt rms 4ohm με master volume -distortion,4 μεγαφωνα fender και λυνιες fender Οι 2 6L6 fender made in Russia!(βγαζανε λαμπες στη Ρωσσια?) Ειναι σε πολυ καλη κατασταση, αλλα λειπει μονο το πισω κομματι που καλυπτει τις λαμπες.Δεν τον χρησιμοποιω πια αλλα ειναι παντα καθαρος,γυαλισμενος, και ετοιμος για χρηση.Το μηχανημα ''βομβαρδιζει' οπως λεμε.Ας μου πει καποιος ποσο περιπου μπορει να πουληθει...Θα περμενω τη βοηθεια σας στο antonisnatsios@hotmail.com Ευχαριστω συναδελφοι....

Κάνε ένα search στο e-bay για να συγκρίνεις τιμές. Όχι ότι είναι απαραίτητο να πουλήσεις όσο στο e-bay, απλώς για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #30 στις: 08/10/09, 13:06 »
Ο twin reverb αυτός ειναι solid state. Οχι χειροποίητος. Εχει πολυ ωραίο ήχο αλλά οχι σαν τον "αληθινο" χειροποίητο twin

lol το θέμα αυτό είναι παλιό και δεν είχα παρατηρήσει το συγκεκριμένο ποστ! ο red knob είναι solid state λέει ::) :P ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #31 στις: 08/10/09, 14:00 »
Ναι γι'αυτο επαιξε μολις το παληκαρι του αλλαξε τις 6L6...  ;D
εκτος και αν εννοει καποιον αλλο φεντερ...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #32 στις: 08/10/09, 14:17 »
@bezoubios:

Ο Fender Twin Reverb “Red Knob” είναι PC Board…
 
Που σημαίνει ότι τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα (αντιστάσεις, πυκνωτές…) είναι τοποθετημένα σε πλακέτα…

Δεν είναι Solid – State (Transistor, J-Fet or Mos-Fet) καθότι τόσο η προ ενίσχυση του σήματος (στον προ ενισχυτή), όσο και η παράγωγη του Τελικού ήλεκτρο – δυναμικού  έργου (στον ενισχυτή ισχύος) γίνετε καθαρά από τις Λυχνίες Κενού, τον Μετασχηματιστή Εξόδου και τα μεγάφωνα…

Σίγουρα δεν έχει τον Vintage ήχο ενός 1965 Twin Reverb “Blackface” με Eyelet Board, αλλά αυτό δεν τον μειώνει στο σημείο του να λέμε η’ να γραφούμε ότι
 
Παράθεση
Ο twin reverb αυτός είναι solid state…

Αυτό δηλώνει αγνοία και για την επιστήμη των Ηλεκτρονικών, αλλά και για τους ενισχυτές…

Και καλό είναι να ξέρουμε τι λέμε η’ τι γραφούμε…

Αυτά τα ολίγα,Spartan.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/09, 14:20 από Spartan Amplifications »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #33 στις: 08/10/09, 15:10 »
Παράθεση
Ο twin reverb αυτός είναι solid state…
Αυτό δηλώνει αγνοία και για την επιστήμη των Ηλεκτρονικών, αλλά και για τους ενισχυτές…
Και καλό είναι να ξέρουμε τι λέμε η’ τι γραφούμε…
Αυτά τα ολίγα,Spartan.

Φίλε Spartan, έχω πολλές φορές αντιπαρέλθει το ιδιωματικό σου στυλ γραφής, για να φτάσω στην ουσία, που είναι ότι έχεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα τα πείς.
Όμως με ενοχλεί να κρίνεται με τον τρόπο αυτό ένας φίλος και ιδιαίτερα νέο μέλος με μόνο 3 μηνύματα.

Εδώ δεν είμαστε forum ηλεκτρονικών, και εμείς οι λίγοι που τυχαίνει να είμαστε ηλεκτρονικοί και μουσικοί ταυτόχρονα πρέπει να αντιπετωπίζουμε τυχόν παρόμοιες αστοχίες με ευγένεια και απλοποιημένη ενημέρωση.

Είμαστε εδώ επειδή είμαστε μουσικοί, αγαπάμε την μουσική ή απλά μας ενδιαφέρουν τα μουσικά δρώμενα και δεν υπάρχει καμία υποχρέωση από κανένα μέλος, τουλάχιστον όπως κρίνω εγώ ως μέλος, να έχει τις οποιεσδήποτε γνώσεις σε οποιοδήποτε θέμα - τελεια και παυλα.

Είναι αναφαίρετο δικαίωμα και η έκφραση του λόγου και της άποψης και θα με βρείς κάθετα ενάντιο σε κάθε είδους φίμωση ή επαϊοτνολογία ή γνωσεοτρομοκρατία από όπου και οποιονδήποτε προέρχεται.

Εϊναι φανερό ότι έχεις πολλά να προσφέρεις με τις γνώσεις σου, σου έχει μιλήσει αρκετός κόσμος με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, ελπίζω να μπορέσεις να συνεχίσεις να προσφέρεις με τον ήπιο, κατανοητό, φιλικό και απλοϊκό τρόπο που αρμόζει στο επίπεδο των γνώσεων σου, για το καλό όλων των φίλων στο forum.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #34 στις: 08/10/09, 16:27 »
Και καλό είναι να ξέρουμε τι λέμε η’ τι γραφούμε…

Η ουσία είναι αυτή. Δεν τον κατακρίνει κανείς που νόμιζε ότι ο the twin είναι σόλιντ στέιτ αλλά που το έγραψε με τόση σιγουριά, με "κίνδυνο" να το διαβάσει κάποιος και να υιοθετήσει την εσφαλμένη πληροφορία. Τέλος πάντων το ποστ αυτό είναι ενός έτους και αμφιβάλλω αν ο bezoubios έχει ξαναμπεί στο φόρουμ από τότε οπότε και να του την λέμε δεν πειράζει >:D :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #35 στις: 09/10/09, 11:57 »
Η ουσία είναι αυτή... . αμφιβάλλω αν ο bezoubios έχει ξαναμπεί στο φόρουμ από τότε οπότε και να του την λέμε δεν πειράζει >:D :)

Πάνο μου, δεν είναι εκεί η ουσία. Θέλω λίγο να στο εξηγήσω να καταλάβεις που πράγματι είναι η ουσία, και ας είναι off-topic.

Η αξία της διαλεκτικής είναι να υπάρχει πολυφωνία, ενθάρρυνση της διαφορετικότητας και ελευθερία της έκφρασης.

Έτσι ο καθένας θα μπορεί να διαβάζει όλες τις απόψεις και να ασκεί επιλογή και κριτική σύμφωνα με την κρίση του ως ενήλικας, και να υιοθετεί μία άποψη, όποια αυτός επιλέγει ότι είναι η σωστή.

Εάν αρχίσουμε να «προστατεύουμε» τον υποτιθέμενο «αμαθή» φιλτράροντας την πληροφορία του άλλου υποτιθέμενου «αμαθή», τότε αρχίζει να περιορίζεται η ελευθερία της έκφρασης:
Εγώ πχ λέω ότι πρέπει να ξέρεις τι σου γίνεται για να γράφεις εδώ, αλλιώς θα σε καυτηριάζω και θα σε απομονώνω.

Τότε μπαίνει το ερώτημα: Ποιος καθορίζει ποιος ξέρει τι λέει, ώστε να του επιτρέπεται να γράφει και σε ποιο επίπεδο?
Ποιος καθορίζει τα μέτρα και τα σταθμά, και ελέγχει ποιος εκφράζεται και ποιος όχι, και ακόμα σημαντικότερο: Ποιος ελέγχει και καθορίζει αυτόν που ελέγχει?

Αν λοιπόν σήμερα κάνουμε μία αρχή και την λέμε του bezouvios που έχει καιρό να μπει στο φόρουμ και δεν πειράζει , αύριο την λέμε σε σένα που δεν είσαι αρκετά ενημερωμένος για κάποια θέματα, αύριο την λέμε στον ΧΨ επειδή δεν έχει πτυχίο ηλεκτρονικού, ή στον ΖΧ επειδή δεν έχει βγάλει ωδείο κλασσικής κιθάρας, και όλα αυτά στο όνομα του να μην παραπλανήσουμε τον υποτιθέμενο «αμαθή» αναγνώστη, ο οποίος τι κάνει εδώ που είναι διαβάζοντας ένα site που καυτηριάζει τους αμαθείς, δεν ξέρω..

Αύριο λοιπόν σου λέω ότι με ενδιαφέρει να είσαι υπεύθυνος, όχι μόνο για το τι γράφεις εδώ για να μην παραπλανείς τους «αμαθείς» αλλά και για το τι ψηφίζεις, δεδομένου ότι η επιλογή σου αυτή επηρεάζει όλους μας.

Έτσι λοιπόν αποφασίζω ότι είσαι πολύ μικρός ακόμα και αμαθής για να ψηφίσεις στα 18, και κάποιος άλλος μεθαύριο λέει ότι για να ψηφίσεις πρέπει να είσαι μορφωμένος και για αυτό να ψηφίζουν μόνο όσοι έχουν πανεπιστημιακό πτυχίο, ώστε να μην παίρνουν στο λαιμό τους, τους «αμαθείς» που δεν έχουν γνώσεις και κρίση.

Κατάλαβες λοιπόν νομίζω ότι άμα γίνει μία λάθος αρχή, δεν υπάρχει γυρισμός.

Στο κάτω κάτω τι θέλουμε να είμαστε, ένα φόρουμ αποστειρωμένο, όπου θα είναι μέλη μόνο γνώστες και επαΐοντες που θα αναμασούν τα ήδη γνωστά μεταξύ τους, ή ένα ανοιχτό forum όπου όλες οι ιδέες είναι ευπρόσδεκτες, να ακουστούν με σεβασμό και ελευθερία, και μετά ας κριθούν από την κρίση των μελών και άς γίνουν υλικό εποικοδομητικού διαλόγου, μάθησης και ενημέρωσης μέσα από την πολυφωνία.

Εγώ είμαι εδώ και συμμετέχω αποκλειστικά για το δεύτερο.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #36 στις: 09/10/09, 15:51 »
Το δεύτερο σκέλος της παράθεσης που εισήγαγες είναι πλάκα και το αντιλαμβανόμαστε όλοι.
Απ'εκεί και πέρα, ο λόγος που σου είπα πως εκεί είναι η ουσία είναι το ότι μου φάνηκε πως πάλι πάμε να την πούμε στον Σπάρταν, την στιγμή που στην προκειμένη περίπτωση έχει δίκαιο (όσον αφορά το ότι είναι λάθος να διαδίδουμε ψευδείς πληροφορίες). Άποψή μου είναι πως όταν δε γνωρίζεις καλύτερα είναι να ρωτάς παρά να πληροφορείς. Αν πχ ο βεζούβιος έλεγε "νομίζω ότι ο the twin είναι solid state" δεν θα είχε λόγο κανένας απο εμάς τους τρείς που απαντήσαμε ειρωνικά να πράξει τοιουτοτρόπως. Παρουσίασε όμως την πληροφορία του ως απολύτως ορθή και δεδομένη, ενώ στην πραγματικότητα είναι.. λανθασμένη.. Σου λέει λοιπόν ο άλλος "α ο the twin είναι σόλιντ στέιτ" και τον κρίνει ως τέτοιο (μέχρι να μάθει την αλήθεια). Πέρα από αυτό, διαβάζει κάποιος όλο το thread και θεωρεί ότι ο δημιουργός του θρεντ (εγώ) είναι βλάκας γιατί μιλάει για λάμπες ενώ έχέι έναν τρανζιστοράτο ενισχυτή.
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου γνώστη ηλεκτρονικών όπως πχ ο Σπάρταν και δεν θα αναλύσω γιατί ο ενισχυτής είναι ή δεν είναι λαμπάτος, ούτε θα την πώ στον βεζούβιο επειδή δεν ξέρει τί είναι λαμπάτος. Αλλά θα τον επικρίνω όταν πεί πράγματα που δεν ιχύουν. Και αυτό Αδριανέ δεν είναι κακία, είναι υγιές. Προτείνω να το κλείσουμε εδώ όμως το θέμα και αν έχουμε κιάλλες διαφωνίες, πμ :)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/09, 15:53 από Panos the Greek »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #37 στις: 09/10/09, 17:08 »
..θα τον επικρίνω όταν πεί πράγματα που δεν ιχύουν..

Βγάλε το "επικρίνω" και βάλε "διορθώσω" και το κλείσαμε!!... LOL!!
 ;D  :shake
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #38 στις: 09/10/09, 18:36 »
Μάλλον έχεις δίκαιο εδώ :) ;)

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #39 στις: 13/10/09, 15:37 »
Φίλε Πανό.
Το Schematic του Fender Twin Reverb “Red Knob” είναι
 
http://www.schematicheaven.com/fenderamps/the_twin.pdf
 
και το βρήκα στο

http://www.schematicheaven.com/fender.htm
 
Καλό είναι να το «καταβάσεις» έτσι ώστε αν ποτέ σου χρειαστεί ποτέ (π.χ. για να το δώσεις στον τεχνικό σου για έλεγχο του ενισχυτή…) να υπάρχει…

Αυτά τα ολίγα, Spartan.     

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Reverb
« Απάντηση #40 στις: 13/10/09, 18:20 »
Νά'σαι καλά Σπάρταν αλλά τον έχω δώσει τον the twin. Πάντως στο σάιτ που παραθέτεις θα ψάξω για το schematic του σούπερ ριβέρμπ γιατί αυτόν έχω τώρα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 00:22
από studio54
FENDER SUPER CHAMP

Ξεκίνησε από GiorgosVolos « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
11676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 21:07
από Jezus
11 Απαντήσεις
4933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:51
από vagtanplan
11 Απαντήσεις
3790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/09, 22:23
από Panos the Greek
7 Απαντήσεις
3973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 19:48
από Jezus
16 Απαντήσεις
5351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/10, 08:44
από moulan7
18 Απαντήσεις
8385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/14, 09:58
από pipokas99
15 Απαντήσεις
5692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/11, 08:14
από studio54
14 Απαντήσεις
5692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/13, 14:13
από adr1anos
8 Απαντήσεις
1907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/22, 17:43
από Sp0ke