Αποστολέας Θέμα: Ενας αυτοσχεδιασμος πανω σε μπασο-τυμπανο...  (Αναγνώστηκε 4216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Γεια.Προκειται για εναν αυτοσχεδιασμο πανω σε μπασο και τυμπανο.Οπως και ειναι φυσικο και επομενο αφου ειναι αυτοσχεδιασμος εχει και λαθη.Σαν γενικη εικονα ομως θα θελα να ακουσω μερικες γνωμες..σκεφτομαι να το δουλεψω περισσοτερο αυτο το "κομματι" και να το ηχογραφησω μονο με μπασο και τυμπανα.Τα φωτα σας λοιπον..



Υ.Γ.:Σορρυ για την κακη ποιοτητα του βιντεο..το τραβηξαμε με κινητο.Ας ειναι καλα η dorry!!!
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Αντε μπραβο βρε αγορι μου...ξεδιπλωσου λιγο.
Ηξερα οτι ησουν ενας λιτος και απεριττος μπασιστας και οτι παιζεις αυτα που πρεπει να παιξεις με αποτελεσμα να εχω την εντυπωση οτι σε καποιο jamming θα ησουν πολυ "στεγνος" (if you know what i mean!!).
Ευτυχως ομως με διεψευσες.
Και παλι μπραβο ρε γιγαντα και περιμενω καποια στιγμη να κανουμε και μαζι ενα jamming...να θυμηθουμε τα παλια!! ;)
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Ενδιαφέρουσα ιδέα... Θα 'θελα να την ακούσω πιο "συμμαζεμένη" και πιο δουλεμένη... Βέβαια, εγώ θα έβαζα κι ένα πληκτράκι στο background για την αρμονία, να κρατάει κι όλας όσο σολάρεις στο μπάσο.  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Χαιρομαι που το βρηκατε εστω και λιγο ενδιαφερον ;).Την συνοδεια των πληκτρων για να ειμαι ειλικρινης δεν την ειχα σκεφτει ;D.Ευχαριστω παιδες...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Καλή ιδέα είναι, για 1-2 λεπτά όμως. Παραπάνω θα'ναι βαρετό, εκτός αν προσθέσεις κι άλλα chord progressions ή/και κάτι πιο περίτεχνο (πχ. με άλλη μελωδία ή/και με άλλη τεχνική ή/και με σόλο).
Η ποιότητα του ήχου είναι βέβαια απαίσια, οπότε δεν μπορεί κανείς να διακρίνει ακριβώς τι παίζεις και πόσο καθαρά το παίζεις.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Η διαρκεια του κομματιου μαλλον θα φτασει τα 3 λεπτα..και ισως προστεθει και μια κιθαρα.Ποτε θα "δυναμωνει" η κιθαρα ποτε το μπασο.Αυτα σαν πρωτες σκεψεις..ευχαριστω για τις συμβουλες.. ;)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
πολυ ωραια ιδεα...αλλα οι ιδεες ειναι για να γινονται τραγουδια....οποτε περιμενουμε!!

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Μεχρι παντως να δω (εαν ειδα καλα λογω αναλυσης του βιντεο) το οτι παιζεις με πενουλα, ψαρωσα.. Ειπα ακου ταχυτητα στο δεξι (αριστερο στη συγκεκριμενη το παλικαρι.) Ομορφη η μελωδια, αλλα το μονο που με χαλασε, ειναι το οτι στο ενδιαμεσο (G-A#-C αν ακουσα καλα) δεν νιωθω να groove-αρει!! Λιγο πιο groovy εαν ηταν και ουτε κιθαρα ουτε πληκτρα χρειαζεται για να γεμισει!! (βεβαια αυτη ειναι απλα μια γνωμη, και δεν χρειαζεται να την παρεις της μετρητης!!)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο που διεθεσες να ακουσεις αδερφε..μιας και ειναι και χαλια ποιοτητα ;).Αμα βρω καποιον ντραμερ που να γουσταρει να το δουλεψουμε..ισως και να το αφησουμε ως μπασο τυμπανο..θα θελει βεβαια καποιες διαφοροποιησεις αλλα πιστευω οτι κατι θα βγει ;D.

Υ.Γ.:Δυστυχως εδω και χρονια λογω τραυματισμου το γυρισα στην πενα..το οποιο με περιοριζει αρκετα σε καποια πραματα.Ενιοτε και στο groove.Πιστευω ομως οτι αμα το παλεψω θα το βελτιωσω και αυτο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο που διεθεσες να ακουσεις αδερφε..μιας και ειναι και χαλια ποιοτητα ;).Αμα βρω καποιον ντραμερ που να γουσταρει να το δουλεψουμε..ισως και να το αφησουμε ως μπασο τυμπανο..θα θελει βεβαια καποιες διαφοροποιησεις αλλα πιστευω οτι κατι θα βγει ;D.

Υ.Γ.:Δυστυχως εδω και χρονια λογω τραυματισμου το γυρισα στην πενα..το οποιο με περιοριζει αρκετα σε καποια πραματα.Ενιοτε και στο groove.Πιστευω ομως οτι αμα το παλεψω θα το βελτιωσω και αυτο.

δεν εχεις να ευχαριστεις για τιποτα!! Σε νιωθω στο θεμα του τραυματισμου που αναφερεις, μιας και αυτον τον καιρο ειμαι με τεντονιτιδα στο δεξι χερι (ασχετα οτι την εγραψα στα @@ μου εχτες και πηγα να παιξω) και προς στιγμην το φοβηθηκα οτι κι εγω θα το γυρναγα στην πενα , εστω και για λιγο καιρο!! Παρολ'αυτα , οντως μπορεις να κανεις ωραια πραγματα και με μια πενα (αν και παντα θα πρεπει σε θεμα feeling να προσπαθεις πολυ παραπανω απο οτι με τα δαχτυλα) αρκει να την ψαξεις αρκετα, κι ισως με κανα-δυο καλα εφε..

Παντως προχωρατο το κομματι.. Εστω και με midi φτιαξε τα τυμπανα μονος σου, βαλε τη τελικη μπασογραμμη σου, και δωσε το αποτελεσμα σε εναν ντραμερ για το φινιρισμα!!! (all clasic method LoL)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
65 Απαντήσεις
28426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 18:21
από groovymood
2 Απαντήσεις
2647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/07, 15:37
από Nexis
4 Απαντήσεις
3223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/07, 17:16
από ogyon21
10 Απαντήσεις
4785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 21:00
από MichaelYiochalas
2 Απαντήσεις
2518 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 12:01
από armagedon
7 Απαντήσεις
3248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/09, 23:12
από gkou
23 Απαντήσεις
7042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 19:58
από Slayerman_GR
1 Απαντήσεις
1901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/12, 23:12
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
3491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/16, 18:47
από James Basdanis
15 Απαντήσεις
5779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 13:38
από Βραζίλης