Αποστολέας Θέμα: Αξίζει τον κόπο?  (Αναγνώστηκε 4939 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Αξίζει τον κόπο?
« στις: 16/11/09, 01:27 »
Καλησπέρα είμαι ο Νίκος και είμαι μπατήρης!!
Θα ήθελα μια δευτερη κιθαρα για να μπορω να την εχω σε χαμηλοτερα κουρδισματα που με ενδιαφερουν πολυ πολυ πολυ και αφου δεν εχω φραγκα να παρω κατι καλυτερο απο αυτο που εχω σκεφτηκα να βρω μια μεταχεισισμενη epiphone goth και να της φορεσω εναν emg 85 που γουσταρω πολυ τον ηχο του. Η συγκεκριμενη κιθαρα ειναι σετ νεκ μαονι σωμα λαιμος και τριανταφυλια και λογω κατασκευης αποκλιστικα και μονο μου κεντρισε το ενδιαφερον. Υπολογιζω οτι κιθαρα μερταχειρισμενη και μαγνητης θα κοστισουν περιπου μαζι γυρω στα 200 εωρο.

Ηθελα να μου πειτε... το εχει δοκιμασει κανεις αξιζει τον κοπο και τα ελαχιστα φραγκα ωστε να στηθει μια κιθαρα που παιζει μεταλ αξιοπρεπως?
Οτι εμπειριες η γνωμες εχετε για αυτο το οργανο παρακαλω μοιραστειτε τες

Φχαριστω
μεταλ σλουρπ μιαμ

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #1 στις: 16/11/09, 02:09 »
Καλησπερα Νικο.
Η κιθαρα αυτη ειναι αξιοπρεπης για τα λεφτα της. Πιστευω πως ειναι τελεια υποψηφια για επεμβαση με active μαγνητες γιατι ενω κατασκευαστικα ειναι μια χαρα, ηχητικα της λειπει σιγουρα η προσωπικοτητα. Ενα απο τα μειον της ειναι οι μαγνητες λοιπον, αλλα εφοσον προκειται να τους αλλαξεις και να βαλεις τον 85 δε σε ενδιαφερει. Απλα να ξερεις οτι θα χρειαστει να αλλαξεις και το neck μαγνητη με καποιον active (60 ισως?).
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/09, 02:11 από G.K. the Freak »


Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #2 στις: 16/11/09, 12:27 »
Ναι ο 60 νομίζω ειναι παρα που καλος για τη συγκεκριμενη θεση για τον ηχο που με ενδιαφερει
Εμενα με νοιαζει να προκυψει ενα αξιοπρεπες οργανο το οποιο θα μου κοστισει λιγο και θα αξιζει ως δευτερη κιθαρα.
Ευχαριστω πολυ GK. Εχεις παιξει με τη συγκεκριμενη κιθαρα? πως σου φανικε η ταστιερα της?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #3 στις: 16/11/09, 13:26 »
Την εχει ενας φιλος μου.
Εχω βγαλει πολλες προβες με αυτη! Η ταστιερα της ηταν απιστευτα ανετη. Και ηταν το αντιθετο αυτων που ειναι μες στο βερνικι, δεν κολλαγε καθολου.
Για μενα ειναι πολυ καλη η επιλογη για το πειραμα που θες...Προχωρα.
Βεβαια για να μη σε παρω στο λαιμο μου κανε τον κοπο και δοκιμασε την καπου. Οχι ηχητικα, γιατι μετα τις αλλαγες ο ηχος θα αλλαξει δραματικα, αλλα παικτικα.


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #4 στις: 16/11/09, 19:07 »
Την εχει επισης ενας κολητος (την πουλαει νομιζω κι'ολας) και εχω παιξει με αυτη τη κιθαρα πολλες φορες, οντως ειναι πολυ ανετη και στο χερι γλυστραει στη ματ βαφη πολυ ωραια, σιγουρα αξιζει τα χρηματα της και με το παραπανω!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #5 στις: 16/11/09, 20:54 »
Tριτη θετικη ψηφος κ απο εμενα,προχωρα το σιγουρα θα μεινεις ευχαριστημενος :)

Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #6 στις: 17/11/09, 18:09 »
Σας ευχαριστω πολυ, ειδη εχω αρχισει το ψαξιμο και κατι βρηκα
Να σας ενημερωσω οτι οι τιμες σε αυτο το οργανο μεταχειρισμενο ειναι παρα πολυ καλες το βρισκεις μεχρι και με 100-150 ευρω συνεπως ο λόγος τιμης απόδοσης ειναι πολύ καλός

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #7 στις: 18/11/09, 01:27 »
Εγω θα σε ρωτησω κατι αλλο. Λες ότι την 2η κιθαρα την θες για τα χαμηλα κουρδισματα, που σε ενδιαφερουν οπως λες πολυ. Την πρωτη για τι την εχεις, για κανονικο κουρδισμα; Σε ενδιαφερει δηλαδη περισσοτερο το κανονικο; Χωρις ειρωνιες κλπ, ρωταω γιατι και εγω σκεφτομαι διαφορα τετοια κατα καιρους. Αλλα καταληγω στο να εχω μια κιθαρα, για χαμηλα κουρδισματα.  :P

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #8 στις: 18/11/09, 01:56 »
Το θέμα είναι ότι θέλω μια κιθάρα για να διαβάζω θεωρία. Είμαι στα ξεκινήματα ακόμα παίζω μόνο 3 χρόνια και δεν είμαι αρκετά καλός στη θεωρία. Ήθελα την δευτερη κιθάρα για να την έχω σε Ε για το διάβασμα αλλά και για διάφορα θέματα σε αυτό το κουρδισμα. Με ενδιαφέρουν πολύ τα χαμηλά. Την τωρινή μου κιθάρα την έχω σε D και όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατο να διαβάσω θεωρία. Έχεις καμια καλύτερη λύση? Νομίζω πως πάντα πρεπει να υπάρχει μια κιθάρα σε Ε για να ανατρέχεις σε θεωρία.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #9 στις: 18/11/09, 10:55 »
Αν θέλεις να αγοράσεις δεύτερη κιθάρα για να μπορείς να μελετάς και θεωρία, εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα αρμόνιο ή συνθεσάιζερ με τουλάχιστον 5 οκτάβες και έναν αξιοπρεπή ήχο πιάνου. Θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο από μια κιθάρα…
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/09, 15:25 από m.k. »

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #10 στις: 19/11/09, 14:55 »
Ναι, καλο ειναι να υπαρχει μια κιθαρα σε Ε οπως και να χει. Αλλα τωρα απο σενα εξαρταται, που περνας περισσοτερη "ωρα" (ποσοτικα και ποιοτικα), στο Ε η στα χαμηλοτερα. Αυτο ισως να ειναι ενα αντικειμενικο κριτηριο για το κουρδισμα της "πρωτης" (αναλογικα με το δευτερη που αναφερεις) κιθαρας.

Τωρα αυτο περι θεωριας.. Δεν εχω ασχοληθει εκτενως, αλλα αυτο δεν καταλαβαινω ειναι που θα (σου) ειναι πιο ευκολο και πρακτικο να μελετας θεωρια. Σε μια κιθαρα σε Ε? Σε μια αλλη κιθαρα κουρδισμενη οπου αλλου θες? σε ενα πιανο? Δεν ξερω. Αλλα απο τη στιγμη που (απο οτι καταλαβα) λες οτι σε βολευει αυτο να γινεται στην κιθαρα σε Ε, τοτε ναι, χρειαζεσαι μια κιθαρα σε Ε. Τωρα αν θα ειναι η πρωτη η η δευτερη..ισχυουν αυτα π εγραψα πιο πανω..

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #11 στις: 20/11/09, 10:05 »
Παιδιά εννοείται πως πάντα πρέπει να υπάρχει μια κιθάρα σε Ε και μάλιστα όσο καλύτερη γίνεται. Πάντα θα την κουβαλάς να παίξεις με κάποιον για πρώτη φορά. Λίγοι είναι αυτοί που ασχολούνται με τα χαμηλά. Λίγοι αλλά καλοί απότι καταλαβαίνω. Και νομίζω ότι εμένα θα με βολέψει να διαβάζω σε Ε γιατί αν και ικανός στα δάχτυλα είμαι σχετικά πρωτάρης στη θεωρία και όλα τα βιβλία είναι γραμμένα για Ε. Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντω. Ν σας πω πως βρήκα και αγόρασα ένα ταυράκι goth και είμα πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Απίστευτη ποιότητα για τα χρήματά του. Το πήρα 130 ευρω με ένα μικρό χτυπηματάκι στην πίσω κάτω πλευρά και κανένα μα κανένα λειτουργικό ψεγάδι. Το συνηστώ ανεπθφύλακτα. Πολύ καλή κιθάρα για τα χρηματά της και κορυφαία σχέση τιμής απόδοσης!!

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #12 στις: 20/11/09, 11:01 »
Όπως και να χει, με γεια το ταυρακι! Καλοπαιχτο! Πες μας όταν κατεβασεις τελικα το κουρδισμα ή του φορέσεις τον 85... Καλόπαιχτο!

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #13 στις: 20/11/09, 11:02 »
αγαπητέ nikolix έχει τρέμολο?
Πάντως και γω ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο και μιας και χεις ψάξει αμα έχεις βρεί τπτ στείλε ενα πμ.
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #14 στις: 20/11/09, 11:30 »
Όχι η δικιά μου δεν έχει γιατί δεν με ενδιαφέρει κιόλας και ένα ψάρι γκοθ που είχα δει στο φόρουμ του κιθάρα και εκείνο δεν είχε πάντως δεν είναι απίθανο να βρείς. Άμα δω τίποτις θα σου στέιλω.

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #15 στις: 22/11/09, 17:56 »
Όπως και να χει, με γεια το ταυρακι! Καλοπαιχτο! Πες μας όταν κατεβασεις τελικα το κουρδισμα ή του φορέσεις τον 85... Καλόπαιχτο!

Τώρα το είδα... φχαριστώ πολυ!! μεταλ σλουρπ μιαμ :P

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τον κόπο?
« Απάντηση #16 στις: 22/11/09, 19:17 »
Αν θέλεις να αγοράσεις δεύτερη κιθάρα για να μπορείς να μελετάς και θεωρία, εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις ένα αρμόνιο ή συνθεσάιζερ με τουλάχιστον 5 οκτάβες και έναν αξιοπρεπή ήχο πιάνου. Θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο από μια κιθάρα…
Απο το στομα μου το πηρες man!!!
Φιλε Νικο αυτο θεωρω και εγω πως ειναι το καλυτερο πραγμα!
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/04, 15:32
από Riverson
29 Απαντήσεις
10970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/05, 20:28
από Gabriel6th
13 Απαντήσεις
5094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 19:23
από TassosK
4 Απαντήσεις
3030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 15:40
από m@ster k@frer
27 Απαντήσεις
8650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 21:04
από hot_sauce (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
6320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/09, 17:22
από Σκίρων
30 Απαντήσεις
10179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 01:54
από Jezus
9 Απαντήσεις
4860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 21:20
από mohok
54 Απαντήσεις
17206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/17, 15:29
από saved
28 Απαντήσεις
12429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/18, 23:40
από kbasilis