Αποστολέας Θέμα: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)  (Αναγνώστηκε 8185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
 Μαζί με την καινούρια μου κάρτα ήχου (Mackie Onyx Satellite, έτσι για ν'αλλάξουμε) πήρα κι ένα Midi-Usb hub με σκοπό να συνδέσω και το αρμόνιο στον υπολογιστή και ν'αρχίσω να εξερευνώ το θαυμαστό κόσμο του Midi. Συνδέω, λοιπόν το midi in στο midi in και το midi out στο midi out του αρμονίου και το usb στη θύρα usb του υπολογιστή και... συνειδητοποιώ ότι δεν ξέρω πως δουλεύει αυτό το πράμα! Χρειάζεται κανα πρόγραμμα; Καμμια άλλη σύνδεση; Πως μπορώ να το χρησιμοποιήσω;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #1 στις: 12/02/08, 21:08 »
Νομίζω ότι το midi out του αρμονίου πρέπει να πάει στο midi in της κάρτας, το USB στο PC και τίποτα άλλο. Τι εννοείς συνδέεις το midi in στο midi in?
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #2 στις: 12/02/08, 21:24 »
Αρκεί να βάλεις το καλώδιο στο midi out του αρμονίου και στην κάρτα ήχου στο midi in. :)
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #3 στις: 12/02/08, 21:33 »
Λοιπόν, το hub είναι αυτό:



Στο ένα το καλώδιο γράφει midi in κι έχει ένα βέλος, και στο άλλο αντίστοιχα midi out κι έχει ένα βέλος.
Θεώρησα λοιπόν ότι πρέπει να συνδεθούν στις αντίστοιχες υποδοχές του αρμονίου, αλλά και άλλες συνδεσμολογίες που δοκίμασα δε γίνεται τίποτα.
Η κάρτα μου δεν έχει είσοδο/έξοδο midi και γι'αυτό εξάλλου πήρα το hub.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #4 στις: 12/02/08, 22:02 »
Καταρχάς όπως σωστά λέει ο themos το midi in του hub πρέπει να πάει στο midi out του αρμονίου και αντίστροφα.. Η λογική για αυτό είναι απλή.. Θέλεις τα δεδομένα του αρμονίου που εξέρχονται από αυτό (midi out) να εισέρχονται στο PC (midi in) και το ανάποδο..

Επίσης αν έχει υπάρχει κάποιο led που να ενδεικνύει αν η σύνδεση μεταξύ του Pc και του αρμονίου σου έχει επιτευχθεί, όπως καταλαβαίνεις πρέπει να ανάβει.. Αν δεν ανάβει ή αν δεν υπάρχει κάποιο τέτοιο led, πρέπει να τσεκάρεις αν το hub θέλει drivers.. Για καλό και για κακό βάλε το δισκάκι του hub και εγκατέστησε ότι drivers υπάρχουν..

Τώρα όσον αφορά το να ακούς το αρμόνιο από το DAW σου, λογικά θα πρέπει να "πεις" στο DAW ότι τώρα θα δέχεσαι δεδομένα από ένα midi source, οπότε θα έλεγα να ψάξεις τις επιλογές του DAW και να επιλέξεις στο output driver "midi out" ή "external output" ή κάτι τέτοιο.. Αντίστοιχα, αν θες το αρμόνιο σου να εγγραφεί στο DAW σου θα πρέπει να επιλέξεις στο input driver "midi out" ή "external output"..

Κάτι άσχετο, είχες πρόβλημα συνδεσιμότητας της κάρτας σου με το PC σου; Αν μπορείς να δεις, ποια firewire port έχεις;

Καλή επιτυχία και καλές ηχογραφήσεις!!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #5 στις: 12/02/08, 22:19 »
Η ασχετοσύνη σε όλο της το μεγαλείο: τι είναι το DAW;

 Λεντάκια υπάρχουν απάνω στο hub αλλά ανάβει μόνο ή ένδειξη usb και όχι τα midi in/out.

Όχι, η κάρτα συννδέθηκε κανοικότατα και λειτουργεί ρολόι, αλλά όπως καταλαβαίνεις από τα παραπάνω πρέπει να μου εξηγήσεις πως μπορώ να δω ποια firewire port έχω, για να σου πω κι εσένα.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #6 στις: 12/02/08, 22:41 »
Όχι, η κάρτα συννδέθηκε κανοικότατα και λειτουργεί ρολόι, αλλά όπως καταλαβαίνεις από τα παραπάνω πρέπει να μου εξηγήσεις πως μπορώ να δω ποια firewire port έχω, για να σου πω κι εσένα.
Είσαι πάρα πολύ τυχερός!! Εγώ προσπαθώ από το σκ να την ξανασυνδέσω (την πρώτη μέρα τα κατάφερα, έκτοτε ::))..
Λοιπόν το DAW είναι abbreviation του Digital Audio Workstation ή αλλιώς το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς (Cubase, Cool Edit, κ.λπ.).. Αν δεν κάνω τεράστιο λάθος το midi για να δουλέψει πρέπει να ακουστεί μέσω ενός DAW και αφού επιλέξεις τα κατάλληλα input και output drivers.. Δοκίμασε να ανοίξεις το DAW που χρησιμοποιείς και παίξε με τις επιλογές αυτές..

Δεν θέλω να σε μπερδέψω για την firewire κάρτα που έχεις.. Ιδανικά θα μπορούσες με ένα πρόγραμμα σαν το Everest για παράδειγμα (το οποίο με λίγα λόγια "σκανάρει" τον υπολογιστή σου και σε πληροφορεί από τo πόσο μνήμη RAM έχει μέχρι το μικρότερο τσιπάκι που υπάρχει στην motherboard σου) και να έβλεπες ποια θύρα έχεις για το πρωτόκολλο επικοινωνίας ΙΕΕΕ 1394 (οι φίλοι του το φωνάζουν και firewire :D).. Άστο όμως γιατί είναι μανούρα και έτσι και αλλιώς έχω αποφασίσει να την δώσω πίσω και να πάρω μια παραδοσιακή USB κάρτα ήχου (και ας έχει η firewire 20πλάσια ταχύτητα από μια USB 1.1).. 

Δεν ήταν γραπτό να ηχογραφήσω με firewire ::)..
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/08, 22:43 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #7 στις: 12/02/08, 22:50 »
Δοκίμασε να αλλάξεις τις MIDI επιλογές του αρμονίου σου. Το δικό μου , απ'ότι λέει στο manual δηλαδή γιατί σαν midi δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ, για να στέλνει δεδομένα midi πρέπει να το ενεργοποιήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #8 στις: 12/02/08, 23:10 »
Δοκίμασε να αλλάξεις τις MIDI επιλογές του αρμονίου σου. Το δικό μου , απ'ότι λέει στο manual δηλαδή γιατί σαν midi δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ, για να στέλνει δεδομένα midi πρέπει να το ενεργοποιήσεις.

ε, όχι και τόοοοσο άσχετος! Είπαμε....
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #9 στις: 12/02/08, 23:24 »
Επίσης υπάρχει η διαβολεμένη περίπτωση το αρμόνιο σου να εκπέμπει σε άλλο κανάλι (midi channel) απ' ότι το κανάλι του DAW σου.. Τσέκαρε και τα 2 και if needs be συγχρόνισε τα.. Αν και λογικά και τα 2 θα έχουν ως default midi channel το 1 αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. Είναι μηχανήματα που δημιουργήθηκαν για να μας τυραννάνε >:(

Αποσυνδεδεμένος gamanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • i can only show you the door Neo
    • Προφίλ
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #10 στις: 14/02/08, 02:55 »
Καταρχάς μιλάμε για xp?
Γιατί τα vista δεν ΔΕΝ δεν υποστηρίζονται από το hub (οπως το λες) σου.
i can only show you the door Neo

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #11 στις: 14/02/08, 03:00 »
Καταρχάς μιλάμε για xp?
Γιατί τα vista δεν ΔΕΝ δεν υποστηρίζονται από το hub (οπως το λες) σου.

Ναι, windows xp χρησιμοποιώ.
Τώρα περιμένω να πάρω και το Sonar για να δω πως μπορώ να το δουλέψω.
Πάντως ο υπολογιστής το αναγνωρίζει στον "πίνακα ελέγχου".
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος gamanos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • i can only show you the door Neo
    • Προφίλ
Απ: MIDI-USB hub (η πιο ανόητη ερώτηση)
« Απάντηση #12 στις: 14/02/08, 03:06 »
Ως τι; Σαν hub μόνο ή και σαν αρμόνιο; Αν συνδέσεις το αρμόνιο ή το αποσυνδέσεις (με συνδεδεμένο το hub) κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο όπως αν βάλεις ή βγάλεις ένα usb stick ή κάτι τέτοιο;(Παμπάμ... ;))
Αν πας στην έναρξη-όλα τα προγράμματα-βοηθήματα-διασκέδαση-ηχογράφηση, προσέχοντας το level Του ήχου της πηγής να μην είναι μηδέν, σου δίνει ήχο;
i can only show you the door Neo

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 19:54
από Θοδωρής
MIDI CONTROLER

Ξεκίνησε από NikosTs « 1 2 » Τα καλύτερα...

31 Απαντήσεις
25448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/07, 01:44
από nicktgr15
17 Απαντήσεις
19142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/05, 02:15
από darthvader8119
0 Απαντήσεις
2358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/05, 15:21
από freemind
12 Απαντήσεις
5480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 22:47
από JimTemoe
28 Απαντήσεις
26467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/06, 18:37
από lentas
6 Απαντήσεις
3782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/07, 20:31
από Alex Panagis
4 Απαντήσεις
3968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/07, 20:45
από jmone
3 Απαντήσεις
2442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/07, 19:10
από missionary
3 Απαντήσεις
4301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 15:26
από Fteo