Αποστολέας Θέμα: What about Δισκογραφικες?  (Αναγνώστηκε 7182 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SESHMASMENOS GIA DHMIOYRGIA KATA SYRROH

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
What about Δισκογραφικες?
« στις: 04/02/05, 17:10 »
Παιδια μηπως εχει παει κανενας σε δισκογραφικη εταιρια για να δωσει τραγουδια του?
Ξερετε τι κλιμα επικρατει περιπου?
Και απο θεμα χρηματων...?

Αποσυνδεδεμένος CARBON

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: What about Δισκογραφικες?
« Απάντηση #1 στις: 04/02/05, 20:44 »
ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΘΕΛΟΥΝ DEMO ΕΤΟΙΜΑ .ΠΟΙΟ ΚΑΛΑ  ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΕΣ-ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΕΣ Η ΓΚΡΟΥΠ.  ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ  ΘΕΛΗΣΗ
Ελα τα μεσανυχτα και μη ρωτας γιατι
του ονειρου μου τη πορτα θα εχω ανοιχτη
κι αν γυρω εχει σκοταδι και τ'αστρα ειναι σβυστα
του ονειρου μου τα φωτα θα εχω ανοιχτα.

Αποσυνδεδεμένος nanoukka

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dont worry-be hippie!!
    • Προφίλ
Απ: What about Δισκογραφικες?
« Απάντηση #2 στις: 04/02/05, 21:10 »
Ενδιαφερον-και ποια η αντιμετωπιση απο τραγουδιστές αν ξέρετε?
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει..

Αποσυνδεδεμένος Makis808

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • mk
Απ: What about Δισκογραφικες?
« Απάντηση #3 στις: 04/02/05, 21:18 »
Κατ' αρχήν καλή τύχη my friend στο κυνήγι του συμβολαίου και συγχαρητήρια που παίρνεις απόφαση να κάνεις αυτό το βήμα γιατί η πιο όμορφη ανταμοιβή είναι να μοιράζεσαι τη μουσική σου με τους άλλους ανθρώπους. Όμως τα πράγματα να ξέρεις δεν είναι πάντα τόσο ιδανικά από την αρχή. Σε περιμένει πολύς δρόμος, πολλά "όχι" πριν το πολυπόθητο "ναι" και πολλές απογοητεύσεις γενικά. Γι' αυτό καλό είναι να προσέξεις τα παρακάτω πριν αρχίσεις:

-Πρώτον, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η ηχογράφησή σου είναι καλή και αξίζει να ακουστεί γιατί πλέον η λύση "κασετοφωνάκι-κιθάρα" δε δείχνει να συγκινεί κανέναν. Φρόντισε να δώσεις έναν επαρκή χαρακτήρα στα κομμάτια σου ώστε η δισκογραφική να καταλάβει ακριβώς το ύφος σου και τις ικανότητές σου. Επίσης μια καλή εμφάνιση (ένα cd με artwork π.χ.) πάντα κάνει καλή εντύπωση γιατί δείχνει αγάπη και σοβαρή ενασχόληση με αυτό που κάνεις , όχι ότι παίζει πάντα πρωταρχικό ρόλο βέβαια.

-Δεύτερον, επειδή ποτέ δεν ξέρεις καλού κακού πήγαινε να κατοχυρώσεις τα κομμάτια σου, είτε σε συμβολαιογράφο είτε με το γνωστό τρόπο του ταχυδρομείου. Έχουν γίνει απάτες και με μεγάλα ονόματα και μόνο έτσι σωζόταν ο πραγματικός συνθέτης στα δικαστήρια.

-Τρίτον, ψάξε καλά τις εταιρείες στις οποίες θα στείλεις γιατί αν το υλικό σου δεν είναι στο στυλ τους απλά χάνεις χρόνο και χρήμα. Π.χ. για να μπαίνεις εδώ το κόβω λίγο απίθανο να χρειαστεί να στείλεις στη heaven, για παράδειγμα. Οπότε καλύτερα ψάξε εκτενέστερα στο internet, σε περιοδικά ή από κάποιον πιο σχετικό σε αυτά.

-Τέταρτον, δώσε σε ραδιόφωνα ή djs το cd σου, πάντα όμως με προσοχή. Οι λεγόμενοι talent scouters έχουν τα αυτιά τους πάντα ανοιχτά και κυνηγούν τα πάντα. Ποτέ δεν ξέρεις από πού θα σου'ρθει οπότε μην αφήνεις ευκαιρία να πάει χαμένη.

-Πέμπτον: Δεν έχω ακούσει υλικό σου αλλά να ξέρεις ότι αν γράφεις υλικό αρκετά καλό ώστε να κυκλοφορήσει, θα έχεις πολλές προτάσεις από το πουθενά. Πολλοί τύποι λένε ότι τώρα άρχισαν μια μικρή δισκογραφική, και α, τι ωραία μουσική γράφεις, και ότι θα επενδύσουν πάνω σου και να μη σε νοιάζει τίποτα κλπ κλπ. Μετά από λίγο καιρό (ελπίζω πριν να είναι αργά) θα αρχίσεις να τους μυρίζεσαι από μακριά και να τους αποφεύγεις, γιατί πραγματικά έχουν κάψει πολύ κόσμο με διάφορους τρόπους.

-Έκτον: Έστειλες, το demo σου, ανταποκρίθηκε η εταιρεία και έρχεται η ώρα να υπογράψεις το πολυπόθητο συμβόλαιο. Πριν βάλεις οπουδήποτε την υπογραφή σου, δώσε το σε δικηγόρο να το μελετήσει, σίγουρα ξέρει τα πράγματα πολύ καλύτερα από εσένα ή εμένα, οπότε θα μπορεί να εντοπίσει τυχόν κακοτοπιές. Πρόσεξε τις δεσμεύσεις, τις παροχές και άλλα επίμαχα σημεία. Άλλος ένας τομέας που έχει κάψει κόσμο.

-Όσον αφορά τα χρήματα, για τους δημιουργούς είναι τόσο λίγα που αν δε γράφεις τίποτα "φοιβικά" άσματα, καλύτερα μην παρατήσεις την πρωινή σου δουλειά  ;).
Υπολογίζονται γύρω στα 14% για κυκλοφορία στην Ελλάδα και 12% για εξωτερικό. Αυτά είναι ποσοστό της τιμής του cd που πουλάει η δισκογραφική στην εταιρεία διανομής, και η οποία είναι γύρω στα 8,5 ευρώ το τεμάχιο.
Οπότε για κάθε αντίτυπο θα παίρνεις κάτι παραπάνω από 1 ευρώ, ανάλογα. Αφαίρεσε τα αντίτυπα που θα δοθούν δωρεάν ως διαφημιστικά, περίμενε να κάνει απόσβεση η εταιρεία για να μπορεί μετά να σε πληρώσει και θα μείνεις με κάτι λίγα, ίσα ίσα για να γίνεται αναφορά.
Αυτό ισχύει όταν είναι να κυκλοφορήσεις δικό σου album. Αν είναι απλά να πουλήσεις ένα κομμάτι σε δισκογραφική εκεί τους λές μια τιμή και τελείωσε, αλλά και σ' αυτή την περίπτωση σε παραπέμπω στα "φοιβικά" άσματα αν θες κάποια καλή αμοιβή!
Γενικά μην περιμένεις πολλά χρήματα, εκτός αν είσαι ερμηνευτής οπότε θα τα βγάλεις στο τριπλάσιο. Γενικά εσύ κάνε την κ***α σου, γράψε τη μουσική σου και όλα θα έρθουν. Ό,τι σου είπα στο είπα γιατί έχω ψαχτεί και μετά από αρκετό καιρό είμαι στο έκτο στάδιο από αυτά που σου περιέγραψα και προσπαθώ να είναι προσεκτικός. Αν μάθω κι άλλα από εμπειρία θα τα ξαναπούμε. Καλή τύχη φίλε και ελπίζω να σε ακούσουμε στο μέλλον!
http://makiskavoukas.bandcamp.com

"Άλλη μια Άνοιξη στη Γη" EP

Αποσυνδεδεμένος SESHMASMENOS GIA DHMIOYRGIA KATA SYRROH

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: What about Δισκογραφικες?
« Απάντηση #4 στις: 04/02/05, 23:10 »

-Πρώτον, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η ηχογράφησή σου είναι καλή και αξίζει να ακουστεί γιατί πλέον η λύση "κασετοφωνάκι-κιθάρα" δε δείχνει να συγκινεί κανέναν. Φρόντισε να δώσεις έναν επαρκή χαρακτήρα στα κομμάτια σου ώστε η δισκογραφική να καταλάβει ακριβώς το ύφος σου και τις ικανότητές σου. Επίσης μια καλή εμφάνιση (ένα cd με artwork π.χ.) πάντα κάνει καλή εντύπωση γιατί δείχνει αγάπη και σοβαρή ενασχόληση με αυτό που κάνεις , όχι ότι παίζει πάντα πρωταρχικό ρόλο βέβαια. ...
                                                   ...
                                                   ...



Thanks πρωτον για το εκτενες μηνυμα σου.
Πρωτα απ'ολα να σου ξεκαθαρισω οτι δεν ξερω ιχνος μουσικης παρολο που περιμενω να μαθω σαν τρελος(παω τριτη λυκειου και θα αρχισω ακριβως την επομενη μερα του τελους της σχολικης χρονιας.)
Θα μου πεις και τοτε πως γραφεις τραγουδια?
Τα ηχογραφω σε συσκευες μουσικης που εχουν και ηχογραφηση(πχ Creative)
για να μη ξεχναω τη μελωδια και τη μουσικη(ιδιως).

Μου ειπες οτι μαλλον επειδη ειμαι σε αυτο το site μαλλον δεν θα μπορουσα να στελω τραγουδια στη heaven.Πρεπει να σου πω οτι γραφω σε αρκετα στυλ(pop,rock,μπαλαντες,εντεχνα,λαικα και "φοιβικα").

Ετσι οπως το σκευτομαι τωρα θελω αυτη τη δουλεια να τη κανω ως συμπληρωματικη(χωρις αυτο να σημαινει πως δεν το γουσταρω τοσο).Σκευτομαι αρχικα τουλαχιστον να δουλεψω ως στιχουργος και στη συνεχεια αφου αναπτυξω τις μουσικες μου γνωσεις(κιθαρα θελω να αρχισω) να μπορω να παρουσιασω τα και τα δικα μου.

Εκτος απο τη κιθαρα σαν οργανο τι(ως προς τις μουσικες γνωσεις) πιστευεις πως θα με βοηθουσε για να συνθετω και να παρουσιαζω τα κομματια μου στις δισκογραφικες εταιριες.

Εχω γραψει μεχρι τωρα 29 ολοκληρωμενα τραγουδια.Σαν παραγωγικοτητα το 1 τραγουδι την εβδομαδα πως ειναι?Τα τραγουδια μου τα εχω κατοχυρωσει.Μηπως εχεις να μου προτεινεις καποια μεθοδο που ακολουθεις εσυ οταν γραφεις τραγουδια?

Τελος θα ηθελα να μου πεις πως να προσεγγισω τετοιες εταιριες.
Ειχα στειλει κατι e-mail αλλα δεν μου απαντησανε.Λεω να προσεγγισω ραδιοφωνικους παραγωγους η δημιουργους που εχουν καποια εκπομπη στο ραδιοφωνο και φυσικα τραγουδιστες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
11073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/06, 23:00
από Manwe