Αποστολέας Θέμα: Κατάλληλη πεταλιέρα για ενισχυτή Line 6 Spider Valve 212  (Αναγνώστηκε 6396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KonstantinosEMK

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους παίδες και καλώς σας βρήκα (πρώτη φορά συντάσω θέμα).

Πάμε κατευθείαν στο ψητό. Είμαι κάτοχος ενισχυτή Line 6 Spider Valve 212, λαμπάτος με πάνω από 200 έτοιμους ήχους (από Pink Floyd εώς Slipknot, αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που τον αγόρασα).
Οι έτοιμοι ήχοι και οι επιλογές ρυθμίσεων που υπάρχουν στον ενισχυτή μου ομολογώ πως με καλύπτουν στους περισσότερους ήχους που θέλω να έχω. Οπότε μ' ενδιαφέρει κυρίως να εμπλουτίσω τους υπάρχοντες ήχους ή όσους έχω φτιάξει εγώ με τα εφφέ/φίλτρα και τις προσομοιώσεις και συνδυασμούς ενισχυτών/καμπινών/κεφαλών που έχουν πεταλιέρες όπως η Boss GT-10, η Line 6 POD X3 Live ή η Zoom G9.2tt.

Ο πρωτεύων παράγοντας για την επιλογή είναι τα εφφέ (και ειδικότερα harmonist/pitch shifter/octaver) και ο δευτερεύων οι προσομοιώσεις ήχων. Επομένως θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

- Μπορώ να χρησιμοποιήσω έναν έτοιμο preset ήχο του ενισχυτή μου (π.χ. 01D:ROYALUSH γιά όσους γνωρίζουν) και να χρησιμοποιήσω την πεταλιέρα σαν "power-up" ας πούμε, περνώντας τον ήχο μέσα από τις επιλογές/ρυθμίσεις της πεταλιέρας; Αν ναι, τότε θα πρέπει να συνδεθεί η πεταλιέρα σαν send/return unit στο πίσω μέρος του ενισχυτή (στις θύρες preamp-in/preamp-out) και όχι απευθείας, σωστά ή κάνω λάθος; Γιατί αν συνδεθεί απευθείας θα πρέπει να είναι ο ενισχυτής στο καθαρό κανάλι και ουσιαστικά θα λειτουργεί σαν ηχείο, δώρον άδωρο δηλαδή.
- Μπορώ επίσης να χρησιμοποίησω έναν έτοιμο preset ήχο σαν dual amp mode; Δηλαδή ν' ακούγονται ταυτόχρονα δύο ήχοι, διαφορετικοί στις ρυθμίσεις/παραμέτρους.
- Η Line 6 POD X3 Live απ' όσο έψαξα δεν έχει harmonist/pitch shifter/octaver (απαράδεκτη παράλειψη). Αν τα είχε, θα τελείωνε εδώ το ζήτημα. Γιατί είναι απ' τις καλύτερες της αγοράς στο modelling ενισχυτών κι απ' τη στιγμή που έχω λαμπάτο Line 6 ενισχυτή θα ήταν θανατηφόρος (πιστεύω) συνδυασμός. Μπορώ να τη συνδυάσω με κάποιο πετάλι/πολυεφέ harmonist/pitch shifter/octaver άλλου κατασκευαστή;

Κάθε γνώμη/κατάθεση προσωπικής εμπειρίας είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και να είστε όλοι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
To να συνδυάσεις έτοιμους ήχους 2 διαφορετικών μηχανημάτων θα είναι χαώδες...

Χωρίς να απαντώ στο ερωτημά σου θα σου πρότεινα να πάρεις ένα ρημάδι pitch shifter, και μετά να διαβάσεις το manual για να ρυθμίσεις τους άλλους 200 ήχους που αποθηκεύει ο ενισχυτής με παράλληλα την αγορα ενός κατάλληλου footswitch...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος never

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Φιλε μου υπαρχουν 3 ποδοδιακοπτες της Line 6 που ρυθμιζονται,περνας τις επιλογες σου σε ηχους στα καναλια και διαχειριζεσαι τους ηχους απο την πεταλιερα.
http://line6.com/spideriiihd150/
ριξε μια ματια στο site  της line 6.


Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Αν ειναι δυνατόν..Πόσα effects ακόμα??Γιαυτό περνεις Modelling..!

Αποσυνδεδεμένος KonstantinosEMK

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους κι ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

Φίλε apressas ο ενισχυτής Line 6 Spider Valve 212 είναι modelling άλλων ενισχυτών και προσομοιώσεων ήχων, δεν είναι πεταλιέρα/πολυεφέ (έχει μόνο τα "βασικά" : chorus, delay, flanger, reverb).
Εγώ τονίζω ότι θέλω τα εφέ harmonist/pitch shifter/octaver κι αν μπορώ να βρω ένα μηχάνημα (ή συνδυασμούς πεταλιών) που να μπορεί να τα συνδυάσει και με dual amp mode/tube power-up δυνατότητες τότε θα είναι ευχής έργον.
Φίλε never έχω τσεκάρει τους ποδοδιακόπτες της Line 6, το μόνο παραπάνω που προσφέρουν είναι το wah/volume pedal και η δυνατότητα να χειρίζεσαι τις αλλαγές με τα πόδια.
Σε χτεσινή κουβέντα που είχα με φίλο και συνάδελφο κιθαρίστα, με πρότεινε με κλειστά μάτια Boss GT-10. Έχει λέει ό,τι εφέ υπάρχει και συνδέεται από τις πίσω θύρες σαν send/effects unit, επίσης έχει preamp και dual amp mode, που σημαίνει ότι μπορείς να έχεις έναν έτοιμο ήχο του ενισχυτή και να πειραματιστείς με διαφορετικές προενισχύσεις. Μάλλον εκεί με βλέπω να καταλήγω, πρώτα όμως επιβάλλεται δοκιμή. Ίδωμεν κύριοι... 

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Σε μερικά χρόνια το μόνο που θα χρειάζεσαι θα είναι ένα reverb και ένα delay, εκτός αν θέλεις να γίνεις σαν τον Morello.. Κατά τη γνώμη μου, μην πάρεις κάτι τόσο ακριβό όπως η GT10 μόνο και μόνο για να έχεις όλα τα εφφέ που υπάρχουν στον πλανήτη Γη.. Υπάρχουν φθηνότερες λύσεις (Digitech η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό) οι οποίες είναι αξιοπρεπείς σε αυτό που θες.. Έτσι και αλλιώς τον ήχο σου με τόσα εφφέ θα τον χαλάσεις οπότε τι να την κάνεις την πολύ καλή πεταλιέρα αν είναι στο τέλος να ακούς τα εφφέ και όχι τον ενισχυτή;

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
gt10=overated, αποψη μου.  Πολυ πλαστικος-ψυφιακος ηχος.  Απογοητεφτηκα, πηρα vox tonelab, μετα απο αρκετο ψαξιμο.  Καλη αγορα.  Απο blues μεχρι μεταλ με καλυπτει με δυνατο αλλα γλυκο ηχο.  Για πιο βαρυ thrash ισως (λεω ισως) χρειαστει ενα πιο δυνατο αναλογικο distortion.

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω την gt10 και επειδή είχα και την Line 6, θα σου πω ότι τα εφέ της boss είναι μερικα χιλιάδες σκαλιά πάνω από της line6.
Κυρίως την χρησιμοποιώ για τα εφέ της και όχι τόσο τις προενισχύσεις. Την συνδέω με 4CM, σε έναν Randall από τον οποίο παίρνω την προενίσχυση,
αν και κατα καιρούς παίζω και με της προενισχύσεις της.


Για pitch shifter: η line6 είχε και έχει το Bender με το οποίο είναι μονοφωνικό. Τι σημαίνει αυτό? ότι αν παίξεις πχ ένα power chord, τα μπουρδουκλώνει, σου σπάει τα νεύρα, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
Με την boss απλά να σου πώ ότι έχω μία κιθάρα κουρδισμένη σε dropped D, και με το pitch shifter ρίχνω 3 τόνους την πάω δλδ σε Dropped A, και δεν μασάει καθόλου. Και συγχορδίες παίζει και απ'όλα! Βέβαια δεν ξέρω εσύ για τη χρήση την θέλεις....

Επίσης, έχει πλέον usb και μπορείς να φτιάχνεις τον ήχο σου από το pc, όπως επίσης και phrase looper.
Απίστευτα ευέλικτη, δεν έχει μέχρι στιγμής κανένα bug!!!!!!
Από εφέ? Θα χαθείς. Τι να πρωτο-πώ.
Ειλικρινά καθομαι εδώ και 5 λεπτά και δεν ξέρω από που να ξεκινήσω....
Αν θέλεις ρώτα με αν ενδιαφέρεσαι για κάτι πιο συγκεκριμένο.

Το μόνο μείον της είναι ότι θέλει στην αρχή να είσαι με το manual στο χέρι μέχρι να την μάθεις, και κάθε μέρα μαθαίνεις και κάτι καινούριο....!
(έχουν βάλει και το Ez tone με το οποίο φτιάχνεις ήχο σε 2 λεπτά αλλά αν θέλεις πολύ συγκεκριμένα πράγματα όπως ΑΚΡΙΒΩΣ τον ήχο κάποιου συγκεκριμένου καλλιτέχνη πρέπει να το ψάξεις παραπάνω)

τσέκαρε κι εδώ αν θέλεις ένα μίνι review μου: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=64835.msg500562#msg500562

Αποσυνδεδεμένος KonstantinosEMK

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Χαίρομαι ιδιαίτερα για το ενδιαφέρον που δείχνετε παιδιά, σας ευχαριστώ θερμά όλους.

Φίλε faser σίγουρα δεν θέλω να γίνω σαν τον Morello, ποτέ δεν υπήρξα οπαδός του. Έχεις δίκιο, τα απολύτως απαραίτητα εφέ είναι τα reverb και delay, γιατί όμως να μην έχεις στην κατοχή σου και τα υπόλοιπα (εντάξει, όχι ΟΛΑ όσα υπάρχουν - κάτι τέτοιο άλλωστε θα ήταν αδύνατον) εφέ. Μπορεί μόνο μία φορά να τα χρειαστείς/θελήσεις, γιατί λοιπόν να είσαι απροετοίμαστος; Στην περίπτωσή μου, τα harmonist/pitch shifter/octaver.
Εδώ επίτρεψέ με να κάνω έναν παραλληλισμό με τις πολεμικές τέχνες (δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί ποτέ) : στην πραγματική μάχη θα χρειαστείς 5 (και πολλά λέω) τεχνικές/χτυπήματα, στο εγγυώμαι. 5 και αποτελεσματικά σε οποιονδήποτε αντίπαλο υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Αυτό όμως δεν σ' απαγορεύει να μάθεις και άλλες 30 π.χ. τεχνικές, κι ας μην χρειαστεί να τις χρησιμοποιήσεις ποτέ σου. Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και για τα εφέ (για να μην ξεφεύγουμε απ'το θέμα μας). Ας έχουμε στο "οπλοστάσιό" μας μια ποικιλία από εφέ/ήχους κι ας τα χρειαστούμε ελάχιστα ως καθόλου (ταπεινή μου γνώμη πάντα). Συμφωνώ στην τελευταία σου πρόταση, τα όποια εφέ/παράμετροι υπάρχουν για να εμπλουτίζουν τον ήχο μας, όχι να τον αντικαθιστούν.

Φίλε darkhorse την τσέκαρα την Vox Tonelab στη διεύθυνση www.musiciansfriend.com (κορυφαίο site παιδιά, στα περισσότερα προϊόντα έχει ηχητικά παραδείγματα και βιντεάκια σε δράση, τσεκάρετέ το) και είναι αρκετά καλή για την τιμή της. Επίσης έχει octaver και pitch shifter, επομένως θέτει σοβαρή υποψηφιότητα. Πρέπει όμως να την τσεκάρω ιδιοίς όμμασι και ιδίοις ωσί.

Φίλε silent_scream διάβασα το review σου, σ' ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες. Κι απ' τα λεγόμενά σου σίγουρα είσαι πολύ ευχαριστημένος με την Boss GT-10. Εγώ την θέλω κυρίως για τα εφέ της (harmonist/pitch shifter/octaver - σας έχω ζαλίσει βρε παιδιά, συγχωρέστε με), φυσικά έχει και πολύτιμους "συμμάχους" όπως compression sustainer, noise supressor, wah pedal κλπ. Και τα εν λόγω εφέ τα θέλω φυσικά για να μπορέσω (όσο είναι εφικτό βέβαια) να αναπαράγω ήχους και κομμάτια αγαπημένων μου καλλιτεχνών όπως Iron Maiden, Ritchie Blackmore, Uli Jon Roth κλπ. (δεν είπα ότι παίζω σαν αυτούς, προς Θεού).
Να σε ρωτήσω όμως αυτό που με "καίει" : μπορώ να χρησιμοποήσω έναν έτοιμο ήχο του ενισχυτή μου (επαναλαμβάνω : Line 6 Spider Valve 212, λαμπάτος modelling ενισχυτής με πάνω από 200 έτοιμους ήχους/presets) μέσω της Boss GT-10; Να την χρησιμοποίσω δηλαδή σαν "ενίσχυση"/τροποποίηση (με φίλτρα/εφέ/παραμέτρους κλπ.) του έτοιμου ήχου. Όπως έγραψα στο προηγούμενο post μου, ένας φίλος μου ισχυρίζεται ότι μπορώ. Κι εσύ στο review σου αναφέρεις ότι τη σύνδεσες απευθείας στο return του ενισχυτή, άρα είχες τον ήχο του ενισχυτή σου και την πεταλιέρα σαν preamp. Άρα μπορεί να γίνει, σωστά;
Και μια και ανέφερες ήχους συγκεκριμένου καλλιτέχνη να σε πω κάποιoυς αγαπημένους δίσκους μου κι αν γνωρίζεις να με πεις σε παρακαλώ αν είναι εφικτό να πραγματοποιηθούν οι ήχοι τους :
Metallica - Master of puppets (υπάρχει έτοιμο preset στον ενισχυτή μου, αρκετά παραπλήσιο)
Annihilator - Alison hell
Iron Maiden - Somewhere in time
Ozzy Osbourne - Blizzard of Ozz (επίσης υπάρχει έτοιμο preset στον ενισχυτή μου, πολύ μέτριο δυστυχώς - πρέπει να κάνεις τροποποίησεις για να τον πλησιάσεις)
White Lion - Pride (ο Vito Bratta είναι ΠΑΙ-ΧΤΑ-ΡΑΣ!! - αν δεν το έλεγα θα έσκαγα...)

Πρέπει οπωσδήποτε να πάω στην αγορά όταν βρω χρόνο, γιατί πρέπει να υπάρξει προσωπική δοκιμή.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους παιδιά, θα ξαναμιλήσουμε σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Και τα εν λόγω εφέ τα θέλω φυσικά για να μπορέσω (όσο είναι εφικτό βέβαια) να αναπαράγω ήχους και κομμάτια αγαπημένων μου καλλιτεχνών όπως Iron Maiden, Ritchie Blackmore, Uli Jon Roth κλπ.
Απλά να σου πω ότι υπάρχουν 2 ειδών harmonizers.. Το simple και το intelligent.. Στο simple, απλά του βάζεις το διάστημα (3η μεγάλη για παράδειγμα) και ό,τι παίζεις σου δημιουργεί μια 3η μεγάλη πάνω (δηλαδή 2 τόνους).. Από την άλλη πλευρά στο intelligent harmonizer, του βάζεις την τονικότητα του κομματιού που πρόκειται να παίξεις, το είδος της κλίμακας (mode) στην οποία είναι γραμμένη η δισολία (dorian, myxolidian, π.χ.) και τέλος του βάζεις και το διάστημα.. Χωρίς την τονικότητα και τo mode, δεν θα μπορέσεις να βγάλεις τις δισολίες των Maiden ή των Thin Lizzy για παράδειγμα) γιατί όπως καταλαβαίνεις άλλο η 3η μεγάλη στη Δεσπόζουσα της Ντο Ελάσσονα και άλλο η 3η μεγάλη στον Προσαγωγέα της Λα Μείζονα.. Παρόλα αυτά, πολλές φορές δεν φτάνουν οι συνδυασμοί τονικότητας-mode που έχει ένα μηχάνημα (κάποιες τρίτες ακούγονται φάλτσες) και καταλήγουμε να φτιάχνουμε δικές μας custom scales για να παιχτούν σωστά οι 3ες.. Όπως καταλαβαίνεις, σαν παράφραση παλιάς διαφήμισης: "Αν δεν είναι intelligent, δεν λέει" ;D..

Επομένως επειδή απ' ότι βλέπω θέλεις να πάρεις κάτι έτσι ώστε να μπορείς να παίζεις δισολίες, θα έλεγα να βρεις ασυζητητί κάτι με intelligent harmonizer.. Στη GT-8 υπήρχε η επιλογή της τονικότητας και του διαστήματος αλλά όχι του mode.. Επίσης μπορούσες να φτιάξεις και δικές σου κλίμακες.. Αν η GT-10 έχει και επιλογή για mode κλίμακας τότε θα είναι ότι πρέπει.. Επειδή δεν το ξέρω, αν θέλει, ας μας πει ο Silent Scream που την έχει την συγκεκριμένη πεταλιέρα, αν βάλανε την επιλογή mode στο συγκεκριμένο εφφέ..

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά συγνώμη αλλά με το harmonizer δεν έχω ασχοληθεί καθόλου...
Δεν το έχω σε κανένα preset μου, αλλά θα το κοιτάξω και θα σας απαντήσω..
Το octaver και το pitch shifter είναι σούπερ...!

Τώρα στα υπόλοιπα: Κωσταντίνε αν κατάλαβα καλά εσύ θέλεις να έχεις την προενίσχυση του ενισχυτή σου,
στην οποία θα προσθέτεις διάφορα εφέ.
Αν ναι, τότε μπορείς να το κάνεις με δύο τρόπους.

Καταρχήν να διευκρινήσω 2 πράγματα: Όταν λέμε προενίσχυση (preamp) εννοούμε το χρώμα που δίνει ο εκάστοτε ενισχυτής που είτε έχουμε,  είτε τον πετυχαίνουμε μέσω modelling από πεταλιέρα ή άλλο ενιχυτή (όπως spider κτλ..)
Η ενίσχυση διαφέρει. Η ενίσχυση είναι η ιδιότητα ας πούμε του ενισχυτή να παίρνει το σήμα απο την προενίσχυση και να το περνάει από το ηχείο (τελικό), απο το οποίο ακούμε τον ήχο. Να το ενισχύει δλδ!

Ο πρώτος είναι να συνδέσεις την πεταλιέρα καρφί στον ενισχυτή σου (από μπροστά), και να απενεργοποιήσεις την προενίσχυση της πεταλιέρας. Οπότε θα έχεις τα εφέ της πεταλιέρας, και την προενίσχυση από τον ενισχυτή σου.
Οπότε το σήμα της κιθάρας σου θα περνάει πρώτα από την πεταλιέρα, θα "παίρνει" τα εφέ, θα πηγαίνει μετα στον ενισχυτή σου, θα παίρνει την προενίσχυση (δλδ τον ήχο που έχεις φτιάξει), και θα βγαίνει από τον τελικό.
Για μένα αυτός ο τρόπος δεν είναι ο πιο σωστός διότι κάποια εφε πρέπει να μπαίνουν πριν την προενίσχυση (wah, distortion),
και κάποια μετά από αυτή (reverb, delay). Με αυτόν τον τρόπο όλα τα εφέ μπαίνουν πριν την προενίσχυση του ενισχυτή.

Ο άλλος τρόπος απαιτεί να έχει ο ενισχυτής σου ενα FX loop (send/return).
Είναι ο λεγόμενος 4CM (four cable method) και χρειάζονται 4 καλώδια για να επιτευχθεί.
Η συνδεσμολογία έχει ως εξής:

1. Η Κιθάρα στο input της πεταλιέρας
2. Το send της πεταλιέρας στο input του ενισχυτή
3. Το send του ενισχυτή σου στο return της πεταλιέρας
4. Το output της πεταλιέρας στο return του ενισχυτή

Με αυτόν τον τρόπο "απομονώνεις" την προενίσχυση του ενισχυτή σου και μπορείς είτε να την χρησιμοποιήσεις απερνεργοποιώντας την προενίσχυση της πεταλιέρας, είτε την παρακάμψεις και να χρησιμοποιήσεις την προενίσχυση της πεταλιέρας,
είτε και τις 2 προενισχύσεις μαζί, απο σένα εξαρτάται.

Το σήμα της κιθάρας σου μπαίνει στην πεταλιέρα, και "παίρνει" όλα τα εφέ που έχεις βάλει πριν το s/r της πεταλιέρας,  (compressor, wah, κτλ), ύστερα πάει στο s/r της πεταλιέρας, και παίρνει την προενίσχυση του ενισχυτή (δλδ το χρώμα, τον ήχο που έχεις φτιάξει), μετά επιστρέφει στην πεταλιέρα και παίρνει τα εφέ που έχεις τοποθετήσει μετά το s/r, και βγαίνει από τον τελικό.
Μπορεί να φαίνεται δύσκολο θεωρητικά, αλλά στην πράξη είναι πανεύκολο, θα το δεις.

Τεσπά το θέμα είναι ότι ΝΑΙ μπορείς να το κάνεις! :D

Τώρα όσο για τους ήχους: το νετ είναι γεμάτο ηχιτικά κλιπ και βίντεο από ηχους της GT-10.
ψαξτο λίγο και στο Υοutube...
Για metallica φάση τσέκαρε μία ήχογράφιση ενός φίλου με την GT-10: http://www.myspace.com/metly

Ότι άλλο θες εδώ είμαστε..  ;)

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
H gt-10 intelligent εχει harmonizer.  Κι εγω το εψαχνα το σιγγεκριμενο feature,  αλλα για εμενα δεν αξιζε ο συμβιβασμος του ψηφιακου ηχου μονο για αυτο...

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με το συγκεκριμένο εφέ δεν έχω πολυασχοληθεί.
Γι αυτό επισυνάπτω κομμάτι από το manual που αναφέρεται σε αυτό:


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Χμμ.. Thanks για το manual silent scream..

Επομένως, η GT10 έχει pseudo-intelligent harmonizer, δηλαδή επιλέγεις την τονικότητα και το διάστημα, αλλά όχι το mode της σκάλας που παίζεις.. Βέβαια υπάρχει η επιλογή user scale, αλλά για κάποιον που θέλει κάτι γρήγορο και ίσως δεν τα πολυπηγαίνει καλά με τη αρμονία της μουσικής, ίσως τον δυσκολέψει..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/08, 20:09
από cyclo
11 Απαντήσεις
5216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 15:41
από Giorgos K.
6 Απαντήσεις
4582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/08, 11:02
από Crazy Heart
1 Απαντήσεις
2182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 16:02
από BluesMe
2 Απαντήσεις
2962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 19:14
από BluesMe
line 6 spider iii hd 75

Ξεκίνησε από Warrel « 1 2 » Ενισχυτές

33 Απαντήσεις
9768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 10:45
από Warrel
2 Απαντήσεις
2146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 19:07
από jackson
1 Απαντήσεις
1962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 22:59
από GreekDudeCovers
21 Απαντήσεις
7600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 14:50
από kyriakos_t
Line 6 Spider IV 15

Ξεκίνησε από kostasdante « 1 2 » Ενισχυτές

37 Απαντήσεις
10756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/13, 02:22
από kostasdante