Αποστολέας Θέμα: Συμβουλες για να γινει η φωνη μου ποιο Βραχνη?  (Αναγνώστηκε 33015 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Truckesterακιας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Ειμαι Ακομα στην εφηβεια,και η φωνη μου εχει γινει ψιλομπασσα αλλα πως μπορω να την αυξησω σε μπασσο?Να γινει δηλαδη πιο βαρια?
υπαρχουν Tips?
Ευχαριστω Προκαταβολκα

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Μπάσσο με βραχνό δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ μεταξύ τους.

Δεύτερον, η φωνή σου είναι η φωνή σου και δεν μπορείς να πειραματιστείς επάνω της.
Αν μη τι άλλο ένας καρκίνος στα 40 θα σε ταχτοποιήσει.

Ναι, είναι ωμό, αλλά συμβαίνει.

Η φωνή είναι ένα ευαίσθητο όργανο. Μακριά από τσιγάρα και αλκοόλ. Κάνουν την κατάσταση όσο χάλια μπορείς να φανταστείς και ακόμη παραπάνω.
Δοκίμασε απλές ασκήσεις χαλάρωσης του διαφράγματος και του λάρυγγα σου. Μάθε να μιλάς διαφραγματικά, με χρώμα και με τέλεια (κατά το δοκούν) άρθρωση (ορθοφωνία λέγεται η επιστήμη).
Εϊσαι πολύ μικρός για φωνητική ακόμη, περισσότερο ζημιά θα κάνεις παρά καλό.

Αν είσαι μπάσος (βαθύφωνος δηλαδή σύμφωνα με την κλασική έννοια) θα χαρείς να μάθεις ότι όλοι οι μπάσοι στις όπερες μεσουρανούν μετά τα 35-40 τους.
Η φωνή περνάει πολλές αλλαγές κατά τη διάρκεια της ζωής. Η βασική είναι η μεταφώνιση στην εφηβεία, άλλη μια στα 25, μια στα 40 και μια στα 60.
(αν το σκεφτείς μπορείς να καταλάβεις πόσο χρονών είναι κάποιος από το τηλέφωνο ακόμη).

Πες μας δυο λόγια για το τι θέλεις να κάνεις με τη φωνή σου, ανέβασε ένα ηχογραφημένο δείγμα, γιατί θέλεις να γίνει πιο μπάσα ή πιο βραχνή και προς θεού μην πειραματίζεσαι.

Αυτά.

Ελπίζω να σε τρόμαξα λίγο και παράλληλα να σου έδωσα τροφή για σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος Truckesterακιας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Μπάσσο με βραχνό δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ μεταξύ τους.

Δεύτερον, η φωνή σου είναι η φωνή σου και δεν μπορείς να πειραματιστείς επάνω της.
Αν μη τι άλλο ένας καρκίνος στα 40 θα σε ταχτοποιήσει.

Ναι, είναι ωμό, αλλά συμβαίνει.

Η φωνή είναι ένα ευαίσθητο όργανο. Μακριά από τσιγάρα και αλκοόλ. Κάνουν την κατάσταση όσο χάλια μπορείς να φανταστείς και ακόμη παραπάνω.
Δοκίμασε απλές ασκήσεις χαλάρωσης του διαφράγματος και του λάρυγγα σου. Μάθε να μιλάς διαφραγματικά, με χρώμα και με τέλεια (κατά το δοκούν) άρθρωση (ορθοφωνία λέγεται η επιστήμη).
Εϊσαι πολύ μικρός για φωνητική ακόμη, περισσότερο ζημιά θα κάνεις παρά καλό.

Αν είσαι μπάσος (βαθύφωνος δηλαδή σύμφωνα με την κλασική έννοια) θα χαρείς να μάθεις ότι όλοι οι μπάσοι στις όπερες μεσουρανούν μετά τα 35-40 τους.
Η φωνή περνάει πολλές αλλαγές κατά τη διάρκεια της ζωής. Η βασική είναι η μεταφώνιση στην εφηβεία, άλλη μια στα 25, μια στα 40 και μια στα 60.
(αν το σκεφτείς μπορείς να καταλάβεις πόσο χρονών είναι κάποιος από το τηλέφωνο ακόμη).

Πες μας δυο λόγια για το τι θέλεις να κάνεις με τη φωνή σου, ανέβασε ένα ηχογραφημένο δείγμα, γιατί θέλεις να γίνει πιο μπάσα ή πιο βραχνή και προς θεού μην πειραματίζεσαι.

Αυτά.

Ελπίζω να σε τρόμαξα λίγο και παράλληλα να σου έδωσα τροφή για σκέψη.
θελω απλα να παιζω μαζι με την κιθαρα μου   αλλα ειναι δυσκολο να συνδυαστει με την κιθαρα διοτι πρεπει να "τασταρω" την φωνη μου για να κολαει με την κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Τι εννοείς να "ταστάρεις" τη φωνή; Γενικά, τα όργανα είναι αυτά που προσαρμόζονται τονικά για να ακολουθησουν το εύρος της φωνής (τρανσπόρτο) και όχι το αντίθετο...

Αποσυνδεδεμένος Truckesterακιας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Τι εννοείς να "ταστάρεις" τη φωνή; Γενικά, τα όργανα είναι αυτά που προσαρμόζονται τονικά για να ακολουθησουν το εύρος της φωνής (τρανσπόρτο) και όχι το αντίθετο...
με τον ορο τασταρω ενοοω να ορισω νοτες στην φωνη μου με ακριβεια αν παιζω στην κιθαρα μια συγχορδια ντο πχ και τραγουδισω ενα στοιχο,η φωνη μου να ειναι τσιτα σε intonation σε σχεση με την κιθαρα,να εχει δηλαδη την ιδια τονικοτητα

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Τι εννοείς να "ταστάρεις" τη φωνή; Γενικά, τα όργανα είναι αυτά που προσαρμόζονται τονικά για να ακολουθησουν το εύρος της φωνής (τρανσπόρτο) και όχι το αντίθετο...
με τον ορο τασταρω ενοοω να ορισω νοτες στην φωνη μου με ακριβεια αν παιζω στην κιθαρα μια συγχορδια ντο πχ και τραγουδισω ενα στοιχο,η φωνη μου να ειναι τσιτα σε intonation σε σχεση με την κιθαρα,να εχει δηλαδη την ιδια τονικοτητα

Οκ προφανώς πρέπει να είσαι σε τονική ισορροπία με την κιθάρα για να μην φαλτσάρεις, αλλά αυτό τι σχέση έχει με το ερώτημα σου; Αν παίζεις ένα τραγούδι στην κιθάρα και δεν φτάνεις κάποιες νότες με τη φωνή σου, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω, η λύση δεν είναι να πιέσεις τη φωνή σου για να τις φτάσεις, αλλά να παίζεις το τραγούδι στην τονικότητα που σε βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Μαζί με τα πολύ σωστά που λέει ο Ριχάρδος, αν θέλεις απάντησε και σ αυτό που έθεσα περί βρανχάδας και μπάσου.

Πως τα συνδύασες αυτά τα δυο;
Άλλο χροιά και άλλο τονικότητα. Επίσης, υπάρχουν δύο ντο που μπορείς να τραγουδήσεις, αυτή στο τρίτο τάστο της 5ης χορδής και αυτή στο πρώτο της 2ης.
Και οι δυο ντο είναι, μια θα την πιάνεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/05, 14:09
από Tutankhamun
96 Απαντήσεις
28617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 06:34
από GreekDudeCovers
6 Απαντήσεις
3007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 21:11
από ilianthos-Kanlis
16 Απαντήσεις
6172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 20:18
από Υπνοβάτης...
26 Απαντήσεις
12131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/10, 01:02
από zeromancer
120 Απαντήσεις
31023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/10, 11:17
από Kosthrash
20 Απαντήσεις
5309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/11, 18:31
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
2 Απαντήσεις
2237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 00:23
από tsakleo
10 Απαντήσεις
5658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/13, 17:26
από noe13
5 Απαντήσεις
4669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/21, 17:12
από Ioannis Anastassakis