Αποστολέας Θέμα: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη  (Αναγνώστηκε 5207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« στις: 25/11/12, 13:22 »
Γεια σας κιθαροφιλοι μου  :)  παιζω 1,5 χρονο κλασσικη και εχω μια Alhambra 1c . Στο θεμα μας τωρα θελω να ενταξω στα μαθηματα μου και την ηλεκτρικη την οποια σκεφτομαι να αγορασω... εχω καταληξει σε 2 επιλογες.. την epiphone sg g-400 vintage  και την epiphone sg g-400 pro. στην Ελλαδα τις εχω βρε με 260 και 330 ευρω αντιστοιχα... αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι για εναν αρχαριο της ηλεκτρικης... γιατι απο κλασσικη κατι κατεχουμε ;) εχουν καποια ουσιαστικη διαφορα? τα ακουσματα μου ειναι προς AC/DC μερια αλλα ακουω και μεταλ pantera ας πουμε... τι μου προτεινετε? και κατι τελευταιο...  το site thomman να το γραφω σωστα εχω δει οτι εχει πολυ καλες τιμες αλλα επειδη ειναι απο εξωταιρικο φοβαμε να το παραγγειλω μην τυχιν μου ερθει χτυπημενη και τα λοιπα... διαφωτιστεμαι  ???  !! ευχαριστω πολυ ολους σας προκαταβολικα  0:)

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #1 στις: 25/11/12, 13:46 »
Απ'όσο έχω ακούσει για τον thomann αν γίνει καποια ζημιά την επιστρέφεις.

Μπορείς όμως να κοιτάξεις  και στις μεταχειρισμένες έχει πολύ ωραίες κιθάρες σε καλές τιμές και μπορείς να τις τσεκάρεις από κοντά πριν την αγορά σου


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #2 στις: 25/11/12, 13:49 »
Καλημέρα και καλώς ήρθες

γι'αυτές τις δύο κιθάρες μιλάς?

http://www.thomann.de/gr/epiphone_vintage_g400_wb_02.htm
http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg400_ch.htm

αν ναι...και αν με το push/pull εννοούν πως splitάρει τους διπλούς μαγνήτες εγώ θα πήγαινα σίγουρα για την PRO μιας και είναι μια πολυτέλεια που τη θέλω
απο κλειδιά μάλλον υπερτερεί η Vintage αλλά και της PRO δεν πρέπει να είναι άσχημα

όσο για τον thomman...κυκλοφόρησε λίγο στο φόρουμ και διάβασε σχετιά θέματα...όλοι είναι κατευχαριστημένοι με τον thomann και τις πολιτικές αποστολής τους και σε περίπτωση ζημιάς από δική τους ευθύνη αναλαμβάνουν όλες τις ευθύνες μεταφορικών και αντικατάστασης...

απλά έχε στο νου σου πως για αγορές κάτω των 300Ε επιβαρύνεσαι με +20Ε μεταφορικά οπότε πάρε και 2-3 μπλιμπλίκια ακόμα(ζώνες, καλώδια, πένες κτλ)

αυτά προς το παρόν και καλή αρχή!



edit:
Μπορείς όμως να κοιτάξεις  και στις μεταχειρισμένες έχει πολύ ωραίες κιθάρες σε καλές τιμές και μπορείς να τις τσεκάρεις από κοντά πριν την αγορά σου

+1
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;cat=1

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #3 στις: 25/11/12, 15:10 »
ναι για αυτες τις δυο μιλαω... αν θες εξηγησε μου με απλα λογια και οχι με ορους γιατι δεν καταλβαινω χριστο ! ;)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #4 στις: 25/11/12, 15:23 »
Για να μην μπλέξεις με θεωρία κρατά στο μυαλό σου ότι η προ σου δίνει περισσότερους ήχους. Δλδ είναι ποιο ευέλικτη ποιο all round όργανο. Εγώ θα την προτιμούσα.
Επίσης εξίσου σημαντικό είναι ο ενισχυτής που θα παίζεις και δεν έχεις αναφέρει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #5 στις: 25/11/12, 15:36 »
για ενισχυτη σκεφτομαι ή αυτον http://www.thomann.de/gr/marshall_mg15cf.htm ή αυτον http://www.thomann.de/gr/marshall_mg10cf.htm τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #6 στις: 25/11/12, 16:07 »
ααα παιδια και αν καποιο μελος μπορει να μου βαλει στην απαντηση του θεματα με παραγγελεις απο το thomman !!! ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #7 στις: 25/11/12, 16:43 »
Aπό αυτές τις δύο κι εγώ στην Pro θα έριχνα την ψήφο μου. Πάντως κοίτα και τη Vintage VS6, η οποία κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη ποιοτικά από τις Epiphone. Δεν έχει το coil split (που ουσιαστικά σού δίνει και ήχο μονού μαγνήτη σπλιτάροντας τον διπλό), αλλά αυτό είναι μια αναβάθμιση που μπορεί να γίνει αργότερα σχετικά εύκολα και ανέξοδα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Snake_

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #8 στις: 25/11/12, 16:48 »
γεια σου φιλε!
λοιπον οσο αφορα τις κιθαρες δε μπορω να σε βοηθησω, καθοτι κ γω δεν το κατεχω το θεμα.


για τον ενισχυτη ριξε μια ματια σ αυτα τα δυο θεματα, τα διαβαζα σημερα και ειναι πραγματικα εξαιρετικα
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77554.msg682803;topicseen#msg682803
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=74793.0
και να εχεις στο μυαλο σου οτι ο ενισχυτης ειναι η πιο σημαντικη παραμετρος για τον ηχο που θα εχεις.


τωρα για το thomann, εγω απο κει πηρα την ακουστικη μου κ δεν εχω κανενα παραπονο.
ηρθε μεσα σε δυο κουτια (το δικο της και το εξωτερικο του δεματος) με μαξιλαρακια αερα.
Το ιδιο εχουν πει και γνωστοι μου που εχουν αγορασει οργανα απο εκει.
πολλες φορες ακομη κ με την επιβαρυνση των μεταφορικων συμφερει περισσοτερο να παρεις κατι με αυτον τον τροπο απ οτι να το παρεις απο καποιο ντοπιο καταστημα (οσο κ αν δε μου αρεσει αυτο). Σε καθε περιπτωση, κανε την ερευνα σου και αποφασισε!


« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/12, 16:50 από Snake_ »

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #9 στις: 25/11/12, 18:20 »
οποιος μπορει ας απαντησει και στα παραπανω ερωτηματα αλλα εχω ακομα 1... ο ενισχυτης πρεπει να ειναι απαραιτητα Marshall για να ειναι καλος?? ας πουμε για την προ που λογικα θα παρω... πιο ενισχυτη ανεξαρτητου μαρκας γυρω στα 80-100 ευρω προτινετε?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #10 στις: 25/11/12, 18:28 »
Εγω παλι θα σου ελεγα να πας για την vintage...το να δωσεις 70ε παραπανω για να παρεις την ιδια κιθαρα με push/pull κ ισως χειροτερα κλειδια δεν αξιζει...θα ασχοληθεις λιγο κ θα τα βαλεις μονος σου με 20ε στο μελλον...ασε που με τους ενισχυτες που θα παρεις δε θα εχουν καμια τρελλη ποιοτικη διαφορα ολες αυτες οι επιλογες...την vintage την εχω και αν και εχω κιθαρα πολλαπλασιας αξιας,καταφερνει και κερδιζει επαξια τον χρονο της στα παιξιματα μου...τελος για να ειναι καλος ενας ενισχυτης ΔΕΝ πρεπει να ειναι μαρσαλ σε αυτη τη τιμη...παρε το peavey vypyr 15w κ θα εισαι ευχαριστημενος!

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #11 στις: 25/11/12, 18:39 »
φιλε noe13 που εισαι και βαζελακι λογικα  8)  στο thomman η προ εχει ενα 10ρικο παραπανω απο την βινταζε... οποτε θα παω για την προ...  θα δουλεψω τωρα τα χριστουγεννα για 10 μερες με 30 ευρω την ημερα...(εχω βρει δουλεια) και θα βγαλω 300 ευρω... χωρια τα καλαντα... :P τα υπολοιπα οι δικοι μου δωρο για τα χριστουγεννα!! ενας φιλος μου εχει την epiphone sg g-400 την σκετη... σε μαυρο με εναν 15αρι μαρσαλ και ειναι ερωτευσημος ο ηχος της....

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #12 στις: 25/11/12, 18:50 »
ο νοε με εβαλε σε διλλημα... αφου καταληξαμε στην κιθαρα δηλαδη στην προ... θελω και εναν αξιο ενισχυτη για να αναδειξη το ταλεντο της... ειμαι αναμεσα σε αυτον http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_15.htm και αυτον http://www.thomann.de/gr/marshall_mg15cf.htm Παιδια σας ευχαριστω ολους παρα πολυ μεχρι τωρα ...  ;D

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #13 στις: 25/11/12, 18:54 »
Καλα ποτε πεσαν τοσο πολυ οι τιμες????70ε διαφορα τις ειχα δει τελευταια φορα...τεσπα εννοειται οτι αξιζει η προ τοτε!!!!Επισης ξεχασε τους μαρσαλ σε αυτη τη τιμη δε συγκρινεται με τον Πηβυ!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #14 στις: 25/11/12, 19:05 »
H Vintage στο DV247 (κοίτα το link που σού έδωσα) κοστίζει λιγότερο από 220 Ευρώ. Στον Thomann είναι πιο ακριβή, γιατί είναι Βρετανική φίρμα. Η Epiphone κοστίζει 255 Ευρώ και όπως σού είπα ΔΕΝ είναι τόσο καλή όσο η Vintage. Γνώμη μου φυσικά, αλλά αν το ψάξεις λίγο θα δεις ότι το ίδιο λένε και πολλοί άλλοι. Καλύτερα να ρίξεις τα 30 Ευρώ που θα γλυτώσεις από την κιθάρα στον ενισχυτή και να πάρεις έναν Vox VT20+, o oποίος είναι κλάσεις ανώτερος και ασύγκριτα πιο ευέλικτος από οποιονδήποτε Marshall σε αυτή την κατηγορία. Κοίταξέ το και θα με θυμηθείς. Όταν συγκρίνεις την καινούργια σου κιθάρα και τον καινούργιο σου ενισχυτή με τον εξοπλισμό του φίλου σου, τότε θα μάς πεις ποιός έχει τον καλύτερο ήχο... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/12, 19:07 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #15 στις: 25/11/12, 19:33 »
Σε ευχαριστω Απολλων... αλλα εχω μπερδευτει πολυ με ολα... εσυ για τον ενισχυτη που ελεγα πιο πριν να αγορασω τι λες?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #16 στις: 25/11/12, 21:39 »
Tην άποψή μου για τους Marshall ΜG την έχω πει πολλές φορές και ουσιαστικά σε κάλυψα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ένα τέτοιο ενισχυτή, από τη στιγμή που υπάρχουν στην αγορά ένα σωρό καλύτεροι, φτηνότεροι και το κυριότερο, πολύ πιο ευέλικτοι ενισχυτές. Ο Vox VT20 σού δίνει 33 προσομοιώσεις (διαφορετικούς ήχους με βάση γνωστούς ενισχυτές), ένα σωρό εφφέ, presets για να πετύχεις τον ήχο διάσημων τραγουδιών, μνήμες όπου μπορείς να σώσεις τους δικούς σου ήχους... απένταντι σε όλα αυτά ο MG15 μοιάζει πολύ ελλιπής. Απλά εσύ τον άκουσες στο φίλο σου, πίστεψες ότι ο ήχος είναι καταπληκτικός και θέλεις τον ίδιο. Σε λίγα χρόνια που θα ξέρεις καλύτερα, θα γελάς με το πόσο καλός σού φαίνεται τώρα αυτός ο ενισχυτής...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #17 στις: 25/11/12, 22:06 »
o Vox VT20 κανει πολλα λεφτα φιλε και το μπατζετ ειναι σαν της ομαδας μου .... χαχαχα κατεληξα στον Peavey Vypyr 15 ... τι γνωμη εχεις για αυτον?
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/12, 22:41 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #18 στις: 25/11/12, 22:58 »
Mια χαρά ενισχυτής είναι και ο Vypyr, σίγουρα καλύτερος από τον Marshall. Αν πάντως έχεις τη δυνατότητα, πήγαινε σε κάποια μαγαζιά και δοκίμασε αυτούς τους δύο ενισχυτές για να δεις ποιός σού ακούγεται καλύτερα. Η δική μου γνώμη είναι ότι ο Vox αξίζει τα παραπάνω λεφτά, ειδικά αν μπορείς να δώσεις λιγότερα για την κιθάρα (βλέπε Vintage VS6). Αν ο προϋπολογισμός σου δεν φτάνει με τίποτα, ο Peavey είναι μια καλή λύση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #19 στις: 26/11/12, 07:43 »
Απολλων... εγω θα δουλεψω τα χριστουγεννα για περιπου 10 μερες οποτε θα βγαλω 230 ευρω και θα παω και καλαντα και ετσι οποτε λογικα γυρω στα 370  ευρω θα τα εχω... το πακετο με αυτα που εχω ως τωρα ειανι στα 382 ευρω... αν παρω τον peavy... o vox  πρεπει να εχει κανενα 40 αρι παραπανω... αξιζει πραγματικα η διαφορα..? εγω θα παιζω απο heavy metal μεχρι hard rock και lynyrd skynyrd...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #20 στις: 26/11/12, 09:05 »
Το ξέρω ότι επαναλαμβάνομαι, όμως το πακέτο Vintage VS6 με Vox VT20+ από το DV247 φτάνει τις 303 λίρες, δηλαδή περίπου από 375 Ευρώ! Και έχεις καλύτερη κιθάρα, καλύτερο ενισχυτή και ένα καλώδιο που θα σού γλυτώσει άλλα 5-10 Ευρώ. Αντίστοιχα το πακέτο Vintage VS6 με Peavey Vypyr 15 από το ίδιο μαγαζί σού έρχεται στις 262 λίρες, δηλαδή 325 Ευρώ, αρκετά πιο κάτω από τα 382 του Thomann.

Φυσικά όλα αυτά είναι δικές μου απόψεις, αλλά γι αυτό σου είπα ότι το καλύτερο θα ήταν να πας να δοκιμάσεις μερικούς ενισχυτές ώστε να αποκτήσεις τη δική σου γνώμη. Και αν επιμένω για τα παραπάνω, δεν είναι γιατί παίρνω προμήθεια από τη Vintage ή το DV247 (αν ήταν έτσι, με τόσες φορές που τα έχω προτείνει δεν θα χρειαζόταν να δουλεύω). Είναι ακριβώς γιατί βλέπω ότι τα λεφτά δεν σού περισσεύουν, πόσο μάλλον αφού θα χρειαστεί να δουλέψεις κατά τη διάρκεια των διακοπών σου για να αγοράσεις αυτά που θέλεις. Γι αυτό και προσπαθώ να σού πω, σύμφωνα πάντα με τις δικές μου εμπειρίες, ποιός συνδυασμός θεωρώ ότι θα σού δώσει την καλύτερη ποιότητα και ηχητική ευελιξία. Από εκεί και πέρα, η απόφαση είναι δική σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος xarris21

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #21 στις: 26/11/12, 18:36 »
Λοιπον συνοψιζοντας κατεληξα στην epiphone sg g-400 pro και στον peavy vypyr 15 . Φιλε Απολλων ο λογο που δεν διαλεγω τοv vox ειναι οτι μου φενεται υπερβολικα περιπλοκος....

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: απο κλασσικη σε ηλεκτρικη
« Απάντηση #22 στις: 26/11/12, 19:28 »
Καλωσήρθες φίλε, έχω τον παππού του vt20+ (ad30vt) με λιγότερες δυνατότητες από τον εγγονό και είναι πάρα πολύ απλός στη χρήση. Με πολύ ωραίο overdrive και αξιόλογα effects.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
116 Απαντήσεις
99083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 02:00
από Dimitris1982
111 Απαντήσεις
67676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
3 Απαντήσεις
3150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 00:30
από CK
7 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 23:19
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
2623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:08
από sofitia
12 Απαντήσεις
9033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
2 Απαντήσεις
2566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 14:58
από Γιωργος_777
3 Απαντήσεις
2704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/12, 02:27
από MindCircus
25 Απαντήσεις
9756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/13, 11:44
από Vaiking
0 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/18, 00:21
από Dagoth