Αποστολέας Θέμα: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?  (Αναγνώστηκε 33186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmys61

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Γειά σας παιδιά και καλές γιορτές.Μιάς και όλοι εδω πέρα ξέρετε πέντε πράγμματα παραπάνω απο εμάς τους εκολαπτόμενους μουσικούς, ;D
θα ήθελα να με διαφωτίσετε σχετικά με το τί τύπο κιθάρας θα πρέπει να πάρω για να ξεκινήσω να παίζω?
Πριν λίγες μέρες αγόρασα μια κλασική κιθάρα αλλα ο βαρύς της ήχος δεν με ικανοποιεί..
Βέβαια ο μαγαζάτορας μου είπε να πάρω κλασική γιατι με την ακουστική λέει δεν θα μπορέσω να μάθω να παίζω απο την στιγμή που δεν έχω ιδέα...
Έλα όμως που εμένα μ'αρέσει περισσότερο η ακουστική...
Εσείς τί νομίζετε?ακουστική ή κλασική για έναν αρχάριο σαν και εμένα? :-\



Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #1 στις: 25/12/08, 18:39 »
και μενα μου ειπαν να παρω καλσσικη για να ανοιξουν λεει τα χερια μου..ελα ομως που ανοιξαν και δενμπορω να παιξω αλλου τυπου..παρε βρε αδεφεε μια ακουστικη να εχεις μια χαρα ηχο..καιεγω αυτοι λεω να κανω...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #2 στις: 25/12/08, 18:51 »
Εαν δεν θέλεις να παίζεις κλασσική μουσική, τότε ποιός ο λόγος να πάρεις κλασσική??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #3 στις: 25/12/08, 19:36 »
Εαν δεν θέλεις να παίζεις κλασσική μουσική, τότε ποιός ο λόγος να πάρεις κλασσική??
με την ιδια λογικη αν δεν θες να παιζεις κλασικη μουσικη γτ να παρεις παινο..ας παρεις αρμονιο... :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #4 στις: 25/12/08, 22:17 »
πάρε αυτό που θες...δλδ ακουστική...
αφού αυτό θες...
αν μετά δεις οτι θες να πιάσεις την κλασική για οποιοδήποτε λόγο...τώρα την έχεις... :)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #5 στις: 25/12/08, 22:48 »
Εαν δεν θέλεις να παίζεις κλασσική μουσική, τότε ποιός ο λόγος να πάρεις κλασσική??
με την ιδια λογικη αν δεν θες να παιζεις κλασικη μουσικη γτ να παρεις παινο..ας παρεις αρμονιο... :-\

Η χρήση του ακουστικού πιάνου όμως στα εκτός κλασσικής μουσικής ακούσματα (ποπ, ροκ ,μπλουζ, τζαζ κλπ) είναι αρκετά μεγάλη.
Της κλασσικής κιθάρας είναι αρκετά πιο περιορισμένη...

Επίσης τα πλήκτρα του πιάνου με του αρμονίου δεν διαφέρουν σε διαστάσεις (σε βάρος διαφέρουν) και ο τρόπος παιξίματος είναι ο ίδιος.

Στις κιθάρες όμως και οι διαστάσεις διαφέρουν τραγικά ,αλλά και ο τρόπος παιξίματος....
(Η κλασσική έχει φτιαχτεί για να παίζεται με τα δάχτυλα...)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #6 στις: 25/12/08, 22:51 »
Της κλασσικής κιθάρας είναι αρκετά πιο περιορισμένη...

Λίγο λυπηρή αυτή η άποψη, αλλα παρόλα αυτά άποψη....


Όσο για τη κατασκευή της, ώστε να παίζεται με δάχτυλα, μη νομίζεις οτι κοντά στο ηχείο, οι αποστάσεις είναι τόσο διαφορετικές απο την ακουστική...Μεγαλύτερη διαφορά έχει στο μπράτσο..
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #7 στις: 25/12/08, 23:30 »
Λίγο λυπηρή αυτή η άποψη, αλλα παρόλα αυτά άποψη....

Η αλήθεια δεν είναι??... ;)


Όσο για τη κατασκευή της, ώστε να παίζεται με δάχτυλα, μη νομίζεις οτι κοντά στο ηχείο, οι αποστάσεις είναι τόσο διαφορετικές απο την ακουστική...Μεγαλύτερη διαφορά έχει στο μπράτσο..

Όπως και νά 'ναι οι αποστάσεις στο ηχείο (που κι εκεί υπάρχει διαφορά) η κλασσική δεν είναι μια κιθάρα που θα την πάρεις για να κάνεις strumming με πένα.
Ο μεγαλύτερος όμως ρόλος της κιθάρας στην "μοντέρνα" (μη κλασσική δηλαδή) μουσική σκηνή αυτό το strumming είναι... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #8 στις: 25/12/08, 23:39 »
Λίγο λυπηρή αυτή η άποψη, αλλα παρόλα αυτά άποψη....

Η αλήθεια δεν είναι??... ;)


Όσο για τη κατασκευή της, ώστε να παίζεται με δάχτυλα, μη νομίζεις οτι κοντά στο ηχείο, οι αποστάσεις είναι τόσο διαφορετικές απο την ακουστική...Μεγαλύτερη διαφορά έχει στο μπράτσο..

Όπως και νά 'ναι οι αποστάσεις στο ηχείο (που κι εκεί υπάρχει διαφορά) η κλασσική δεν είναι μια κιθάρα που θα την πάρεις για να κάνεις strumming με πένα.
Ο μεγαλύτερος όμως ρόλος της κιθάρας στην "μοντέρνα" (μη κλασσική δηλαδή) μουσική σκηνή αυτό το strumming είναι... ;)

Τί να είναι αλήθεια? Οτι η χρήση της κλασικής κιθάρας είναι περιορισμένη? Αναλογα με το παίχτη φίλε μου, και το τί ήχο θέλει να βγάλει.

Ναι η κλασική κιθάρα ΔΕΝ είναι φτιαγμένη για strumming ΜΕ ΠΕΝΑ.

Όσο για το μεγαλύτερο ρόλο της κιθάρας, είναι το strumming? Είναι κάποιο αστείο αυτό? Ξέρω γώ, στις 2 ώρες που θα παίξω, τα 90' πρέπει υποχρεωτικά να είναι strumming? Ναι, ωραίο ήχο βγάζει το strumming, ειδικά απο ακουστική κιθάρα, αλλα μέχρι εκεί. ΔΕΝ είναι ο μεγαλύτερος ρόλος της κιθάρας η "πενομαλ***α"...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #9 στις: 26/12/08, 00:59 »
Μην εξετάζεις τα πάντα έχοντας σαν μέτρο σύγκρισης το τί κάνεις εσύ.  ;)

Ξέχνα για λίγο την μουσική που συνήθως ακούς όπου ίσως είναι κάπως εξειδικευμένος ο ρόλος της κιθάρας...

κοίτα τί είπα εγώ :

Ο μεγαλύτερος όμως ρόλος της κιθάρας στην "μοντέρνα" (μη κλασσική δηλαδή) μουσική σκηνή αυτό το strumming είναι... ;)

Βάζοντας λοιπόν όλη την γκάμα της σύγχρονης μη κλασσικής μουσικής μέσα, το πιο σύνηθες παίξιμο (όταν μάλιστα δεν κάνουμε καθόλου συζήτηση για ηλεκτρική..) είναι το συνοδευτικό παίξιμο ακκοπανιαμέντων χρησιμοποιώντας πένα.

Όταν κάποιος λοιπόν σε ένα φόρουμ ρωτάει: κλασσική ή ακουστική?...εγώ που θέλω να του απαντήσω δεν θα κοιτάξω τί μου αρέσει να παίζω εγώ ή τί συμβαίνει στο στυλ μουσικής που ακούω εγώ αλλά τί συμβαίνει γενικότερα...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #10 στις: 26/12/08, 07:35 »
Aυτο μαλλον επρεπε να το ρωτησεις προτου αγορασεις..Το 90%των απαντησεων θα ηταν να παρεις μια καλη ακουστικη κιθαρα.Ξεκινας καλλιτερα αν θελεις αργοτερα να συνεχισεις με ηλεκτρικη,αλλα και στην παρεα σου αν θελεις να παιξεις καποια τραγουδια,ακουγεται καλλιτερα.τωρα ομως την αγορασες(εκτος αν μπορεις να την αλλαξεις ).εγω ,στη θεση σου αυτο θα εκανα αν γινοταν βεβαια. :)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #11 στις: 26/12/08, 14:55 »
Στις κιθάρες όμως και οι διαστάσεις διαφέρουν τραγικά ,αλλά και ο τρόπος παιξίματος....
(Η κλασσική έχει φτιαχτεί για να παίζεται με τα δάχτυλα...)
συμφωνω διστυχως...εμεις που παιζουμε κλασσικη δισκολευομαστε να παιξουμε ειτε ηλεκτρικη ειτε ακουστικη...
αν και στους περσσοτερους τους αρεσει ο ηχος και γενικα η κλασσικη κιθαρα..και ως προς τον τροπο παιξιματος και ως προς τον ηχο...
Εσυ ξερεις καλλιτερα..αλλα εγω ως ξενερωτη μ'αρεσει η κλασσικη γτ ειναι "κλασσικη".... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος jimmys61

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #12 στις: 26/12/08, 15:44 »
ευχαριστω για τις απαντήσεις σας παιδιά...
Ηταν ικανοποιητικές.Τελικά εχω καταλήξει στην ακουστικη.

α και κατι ακόμα...
Επειδή δεν το βλέπω να αρχίζω σύντομα με δάσκαλο θα ήθελα να μου πείτε καποιο βιβλίο εκμαθησης αν ξέρετε για να μάθω τα βασικά...
Σας ευχαριστω προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #13 στις: 26/12/08, 16:12 »
Ξεκίνησα να παίζω με μία κλασσική κιθάρα αυτοδίδακτος.
Επειδή ποτέ δεν έκανα μαθήματα ή αν έκανα αυτά κρατούσαν λίγο μου άρεσε πιο πολύ η ακουστική κι αυτό γιατί οι γνώσεις μου περιορίζονταν στα ακκόρντα και στη ρυθμική κιθάρα.

Άν γυρνούσα το χρόνο πίσω το μόνο που ίσως να άλλαζα θα ήταν να πιέσω λίγο περισσότερο τον εαυτό μου ώστε να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά με τη μουσική κι εννοώ τη θεωρία και τη πράξη=γνώση.
Γιατί μετά απ'όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι τα μισά από αυτά να έκανα μαθήματα θα ήταν τελείως διαφορετικά,γιατί έρχεται η στιγμή και λες,οκ,τόσα χρόνια παίζω αυτά τα πράγματα,τα γουστάω μεν αλλά ήρθε η ώρα να εξελιχθώ πάνω στη μουσική,ήρθε η ώρα να παίξω και κάτι παραπάνω,κάτι διαφορετικό,και τότε ξανα πάλι απ την αρχή.Βέβαια αυτό έχει και την ωραία πλευρά του.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ό,τι κιθάρα θέλεις,μην δώσεις πολλά χρήματα τώρα στην αρχή,τη 1η μου κιθάρα,κλασσικη, την είχε αγοράσει ο πατέρας μου 5.000 δραχμες (τσάμπα) μεταχειρισμένη και μάλιστα δεν προοριζόταν για μένα....!

Όσο για τη μέθοδο εκμάθησης...;εδώ τα πράγματα τα βλέπω λίγο σκούρα,δύσκολα θα μάθεις από ένα βιβλίο σκέτο,χρειάζεσαι δάσκαλο.Εάν δεν θέλεις δάσκαλο τότε η καλύτερη μέθοδος είναι να μάθεις κάποια ακκόρντα και να βγάλεις κάποια εύκολα κομμάτια του είδους που γουστάρεις ώστε να κρατιέσαι ζεστός και να γουστάρεις να συνεχίσεις.Κι επίσης να παίζεις και με άλλους παρέα αλλά αυτό έρχεται πιο μετά,αφού έχεις μάθει κάποια πραγματάκια.

Αν είναι να παίξεις κιθάρα θα γίνει με όποια και να κρατήσεις στα χέρια σου,αρκεί να μην είναι διαλυμένη  ;D :P ;D
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #14 στις: 26/12/08, 16:59 »
ευχαριστω για τις απαντήσεις σας παιδιά...
Ηταν ικανοποιητικές.Τελικά εχω καταλήξει στην ακουστικη.

α και κατι ακόμα...
Επειδή δεν το βλέπω να αρχίζω σύντομα με δάσκαλο θα ήθελα να μου πείτε καποιο βιβλίο εκμαθησης αν ξέρετε για να μάθω τα βασικά...
Σας ευχαριστω προκαταβολικά.
ειναι ενα βιβλιο που λεγεται για αρχαριυς..μαθε να πιανεις τις νοτες..ρωτα κανα φιλο σου που εχει μαι ιδεα για να μθεις τεχνικες βασικες..και μετα πηγαινε σε δασκαλο..απλα να εχεις υπομονη....αν δεν κατσεις να μελετησεις ενμπορει να σου κανει τπτ ο δασκαλος...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #15 στις: 26/12/08, 17:17 »
μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ,είναι αξιόλογη προσπάθεια.
και υπάρχει κι αυτό (Guitar Book) William Leavitt - A Modern Method For Guitar 1 2 3 (Berklee) κι αυτό
[Book] - Berklee College Beginner Guitar Lessons (PDF)
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος nvianitakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #16 στις: 02/01/09, 11:26 »
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Είμαι και εγώ καινούργιος στην κιθάρα και όταν λέω καινούργιος εννοω 3 ημερών, καιρό ήθελα να ασχολειθώ , αλλά τίποτα, μέχρι που η γυναίκα μου μου πήρε μία κλασσική κιθάρα τώρα τις γιορτές. Δεν ξέρω αν έκανα καλά που πήρα κλασσική και όχι ακουστική, βασικά με μπέρδεψαν όλες οι σεβαστές απόψεις σας.
Πάντως θα το πάω και εγώ χωρίς δάσκαλο, έστω για αρχή και μετά θα δω.
Τα βιβλία που πήρα είναι ένα του Θερμού και ένα του Θεοδόση.Για αρχή πιστεύω ότι πάω καλά, έστω έχω κέφι ακόμα και ασχολούμαι 2-3 ώρες την ημέρα μαζί της.
Αυτά τα λέω για να βοηθήσω τον φίλο, μιας που τον καταλαβαίνω απόλυτα. Όσες παραπάνω συμβουλές μας δώσετε, τόσο το καλύτερο για εμάς.

Σας Ευχαριστώ   

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #17 στις: 02/01/09, 15:35 »
Εξαρτάται τι ρεπερτόριο θέλεις να παίζεις.Π.χ παίζω κλασική και αυτό σημαίνει ότι:Παίζεις με δάχτυλα οπότε θα πρέπει να αφήσεις λίγο νυχάκι και να αναπτύξεις τεχνική και για το δεξί χέρι.Επίσης,το ρεπερτόριο της κλασικής είναι κλασικά τραγούδια όπως Bach,Piazzola,Μπουντούνης,Tarrega,Mozart,Carcassi με σπουδες,μινουέτα,βαλσάκια,ρομάντσα,αλεγκρέτα,πρελουδια..και μην ξεχνάς ότι όταν παίζεις τέτοια κομμάτια θέλει απίστευτη υπομονή και δε συνοδεύονται απο φωνή.Απ την άλλη στην ακουστική παίζεις κυρίως ακκόρντα(κάτι το οποίο στην κλασική κιθάρα δεν είναι τόσο εφικτό, μιας και ο ήχος είναι λίγο βαρύς-τραχύς)και μπορείς να τραγουδάς κιόλας και η ταστιέρα της είναι πιο ''μαλακή'' σε σχέση με της κλασικής.Γενικότερα παίζεις πιο free σε ακουστική κιθάρα ενώ η κλασική έχει ''κανονισμούς'' και είναι πιο αυστηρή..
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος pbarbalias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη ζούμε για να σ' ακούμε!
    • Προφίλ
    • ClubZone
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #18 στις: 23/01/09, 16:22 »
Να πω και εγώ την γνώμη μου αν και μάλλον δεν συμφωνώ σε κάποιες λεπτομέρειες με τους υπόλοιπους.
Έχω 7 κιθάρες σπίτι (2 κλασικές, ακουστική, δωδεκάχορδη, 3 ηλεκτρικές) και προφανώς κάθε όργανο είναι μοναδικό.
Όμως οταν αράζω να παίξω κάτι η πιο συνηθισμένη παρέα μου είναι η κλασσική.

Μου φαίνεται η πιο μαλακή στα χέρια μου, και πάνω εκεί προβάρω τα πιο πολλά κομμάτια πριν πάω στο στούντιο η σε live.

Προφανώς και δεν θα παίξω heavy metal σε αυτή την κιθάρα, αλλά νομίζω το ζητούμενο ενός νέου παίκτη είναι να μάθει να ακούει πρωτα απ όλα, και μετά να παίζει. Θα μάθει με τέρμα τα γκάζια σε ηλεκτρική? Κατά την άποψή μου όχι..

Επίσης, οι ακουστικές για ένα χέρι που δεν έχει ξαναπαίξει είναι σκληρές.Αν ο άλλος την πιάνει και σε 10 λεπτά την αφήνει επειδή τουμπανιασαν τα δάχτυλα, ποιο το κέρδος?

Είναι πιο free το παίξιμο της κλασσικής. Σόρρυ αλλα σε αυτό είμαι κάθετος. Παίζεις με πένα, παίζεις με δάχτυλα, δουλεύεις τα μπασσα.. Η ακουστική συνήθως απαιτεί πένα..
Θεωρώ ότι η ελευθερία 5 νυχιών είναι σαφώς μεγαλύτερη αυτής της μίας πένας. Απλή λογική..

Τέλος δεν έχει τόσο να κάνει με τα κλασικά κομμάτια. Ναι αυτά είναι δύσκολα και απαιτούν πολύωρη μελέτη. Μπορεί όμως κάποιος να θέλει να παίξει απλά τραγούδια για την παρέα του. Τι θα του πούμε? Όχι γιατί ειναι δύσκολα τα κλασσικά?

Γι αυτού του είδους το παίξιμο θεωρώ ιδανική την κλασική.. Ταπεινά η άποψή μου..
Δύσκολα τελειώνω μ' ότι αγαπώ...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #19 στις: 23/01/09, 17:45 »
Σεβαστή και σε μερικά σημεία συμφωνώ....
αλλά άλλες δυσκολίες έχει η κλασσική( μεγαλύτερο πλάτος ταστίερας, εκπαίδευση και του δεξιου χεριού περισσότερο, κτλ κτλ...)
ενώ με την ακουστική μπορεί να έχει μια πρώτη γνωριμία με την κιθάρα χωρίς να πρέπει να μελετήσει κάτι ιδιαίτερο...
όχι ότι κ με την κλασσική δν μπορεί να παίξει συγχορδίες....κι εγώ σε κλασσική τα έμαθα αυτά....
ΠΉΓΑΙΝΕ ΜΩΡΕ ΠΆΡΕ ΜΙΑ ΦΤΗΝΗ ΠΟΥ ΝΑ Σ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ!!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #20 στις: 23/01/09, 20:43 »
Aυτο με τα νυχια ειναι πως βολευει καποιον...δεν ειναι στανταρ οτι θα εχεις μεγαλα νυχια για να παιξεις..εγω οταν αρχισα να παιζω δεν ειχα καθολου νυχια..τωρα εχω και παλι δεν παιζω με τα  μη κομμενα νυχια.. :P
ειχα και μακρυα νυχια και ειχα συνηδητοποιησει πως ο κθενας οπως βολευεται..
εχω δει να παιζουν κιθαρα χρησιμοποιωντας πανω απο δυο δαχτυλα στο δεξι χερι...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #21 στις: 24/01/09, 11:25 »
Σεβαστή η αποψή σου αγαπητέ pbarbalias και συμφωνώ απόλυτα ότι με την κλασική μαθαίνεις να ''ακόυς'' ;), μόνο που έχω κάποιες απορίες.Το να παίζεις με δάχτυλα βγάζει έναν πιο ελεύθερο και προσωπικό ήχο, αλλά δε χρειάζεται να αναπτύξεις ιδιαίτερη τεχνική-apoyando, tirando,αρπέζ- και να μάθουν τα δάχτυλα να βγάζουν μια καλή ποιότητα ήχου?Το οποίο μάλιστα επηρεάζεται απ τους παράγοντες νύχια, ένταση παιξίματος,μάρκα χορδών και κιθάρας..Μάλιστα πρέπει να προσέχει κανείς το πως τονίζονται τα μπάσσα σε σχέση με τα καντίνια, να προσέχει τα crescenda..

Όσο για τα κομμάτια της παρέας εννοείς ακκόρντα ή πάιξιμο με δάχτυλα δεξιού χεριού?Μου φαίνεται λίγο αδύνατο να παίζεις με τρόπο κλασικού κομμάτια και να τραγουδάς ταυτόχρονα και ειλικρινά τα μόνα κομμάτια που έχω βρει για κλασική με δάχτυλα είναι τα ''Να μ'αγαπάς'',''Να με προσέχεις'',''Η Φανή'' και κάτι άλλά του Λοίζου και των Beatles.Δεν είναι εύκολο να βρείς κομμάτια παρέας για κλασική και στο λέω γιατί ψάχνω κομμάτια του L.Cohen και δε βρίσκω.. ;D
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #22 στις: 25/01/09, 12:26 »
Όσο για τα κομμάτια της παρέας εννοείς ακκόρντα ή πάιξιμο με δάχτυλα δεξιού χεριού?Μου φαίνεται λίγο αδύνατο να παίζεις με τρόπο κλασικού κομμάτια και να τραγουδάς ταυτόχρονα και ειλικρινά τα μόνα κομμάτια που έχω βρει για κλασική με δάχτυλα είναι τα ''Να μ'αγαπάς'',''Να με προσέχεις'',''Η Φανή'' και κάτι άλλά του Λοίζου και των Beatles.Δεν είναι εύκολο να βρείς κομμάτια παρέας για κλασική και στο λέω γιατί ψάχνω κομμάτια του L.Cohen και δε βρίσκω.. ;D
To να έχεις και μελωδική γραμμή και συνοδεία πάνω στη κλασική ΚΑΙ να τραγουδας, είναι δύσκολο πράγματι. Απο την άλλη, δεν βρίσκω ιδιαίτερα δύσκολο να βάλει κανείς ένα άρπισμα και μερικές αλλαγες στη γραμμη του μπάσου...


Σεβαστή η αποψή σου αγαπητέ pbarbalias και συμφωνώ απόλυτα ότι με την κλασική μαθαίνεις να ''ακόυς'' ;), μόνο που έχω κάποιες απορίες.Το να παίζεις με δάχτυλα βγάζει έναν πιο ελεύθερο και προσωπικό ήχο, αλλά δε χρειάζεται να αναπτύξεις ιδιαίτερη τεχνική-apoyando, tirando,αρπέζ- και να μάθουν τα δάχτυλα να βγάζουν μια καλή ποιότητα ήχου?Το οποίο μάλιστα επηρεάζεται απ τους παράγοντες νύχια, ένταση παιξίματος,μάρκα χορδών και κιθάρας..Μάλιστα πρέπει να προσέχει κανείς το πως τονίζονται τα μπάσσα σε σχέση με τα καντίνια, να προσέχει τα crescenda..
Όσο σωστά και να είνια αυτά, το θέμα εδω πέρα δεν αφορα πεπειραμένους παίχτες αλλα αρχάριους.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #23 στις: 25/01/09, 13:15 »
Oυτε ακουστικη ουτε ηλεκτρικη..παρε ενα μπασο! ;D

Αλλωστε για να πιασεις τις συγχορδιες ενος μπασου..θα σου φυγει η μαγκια.Μετα απο αυτο πιανεις την οποιαδηποτε κιθαρα και την εχεις παιχνιδακι.. ;)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: αρχάριος-ακουστική ή κλασική?
« Απάντηση #24 στις: 25/01/09, 13:37 »
Το θέμα είναι να ευχαριστιέσαι αυτό που κάνεις. Αν θέλεις να παίξεις ακουστική, παίξε ακουστική γιατί αλλιώς μπορεί να απογοητευτείς και να τα παρατήσεις. Στην πορεία βλέπεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
38 Απαντήσεις
39054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/12, 10:09
από Vaiking
14 Απαντήσεις
13689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/05, 17:39
από Winmmisterakias
16 Απαντήσεις
7040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
5 Απαντήσεις
9105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/09, 04:07
από martini
12 Απαντήσεις
7344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 14:40
από stig
2 Απαντήσεις
3009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 11:43
από Machiavelli
7 Απαντήσεις
6666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 02:34
από alexRHCP
7 Απαντήσεις
2951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 22:10
από irene82
15 Απαντήσεις
10622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/14, 01:58
από Vaiking
4 Απαντήσεις
8358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/15, 11:41
από George Stef