Αποστολέας Θέμα: Είμαι τελείως αρχάριος και θέλω να ηχογραφήσω!!  (Αναγνώστηκε 18207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BLUESPL

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
ωραιο εργαλειο ρε φιλε εψαχνα κατι τετοιο καιρο θα το αγορασω αμεσα,μια ερωτηση μπορει να συνδεθει με ενισχυτη?

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν παιδιά ακούστε πως έχει η κατάσταση...Κατέβηκα κέντρο σήμερα και τον βρήκα τον αντάπτορα!!! ;D
Συνέδεσα λοιπόν την κιθάρα στο PC, και μέσω ενός προγράμματος (Guitar Rig 3) δοκίμασα να παίξω. Οι δυνατότητες που προσφέρει το πρόγραμμα είναι φοβερές ΑΛΛΑ έχω ένα σημαντικό πρόβλημα...έχω σχετικά μεγάλη καθυστέρηση...τι φταίει?? Πρέπει να αλλάξω οπωσδήποτε κάρτα ήχου ή μήπως υπάρχει κάποιο tweak να μπεί και ο επεξεργαστής στο παιχνίδι και να λυθεί το πρόβλημα?? Και αν πάρω κάρτα ήχου ποιος μου λέεί οτι η καθυστέρηση θα σταματήσει??Είναι εγγυημένο αυτό?Και ποιά κάρτα ήχου να πάρω για να γίνει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
λοιπον θα βρεις και θα κατεβασεις τους ASIO4ALL Drivers...
Θα σου μειωσουν αρκετα το latency σε σημειο που θα ειναι αντιληπτο αλλα θα μπορεις να γραψεις και να παιξεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απορία.....την κιθάρα τη συνδέεις στην είσοδο του μικροφώνου ή υπάρχει κ άλλη για καλύερη απόδοση?

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Λοιπόν παιδιά ακούστε πως έχει η κατάσταση...Κατέβηκα κέντρο σήμερα και τον βρήκα τον αντάπτορα!!! ;D
Συνέδεσα λοιπόν την κιθάρα στο PC, και μέσω ενός προγράμματος (Guitar Rig 3) δοκίμασα να παίξω. Οι δυνατότητες που προσφέρει το πρόγραμμα είναι φοβερές ΑΛΛΑ έχω ένα σημαντικό πρόβλημα...έχω σχετικά μεγάλη καθυστέρηση...τι φταίει?? Πρέπει να αλλάξω οπωσδήποτε κάρτα ήχου ή μήπως υπάρχει κάποιο tweak να μπεί και ο επεξεργαστής στο παιχνίδι και να λυθεί το πρόβλημα?? Και αν πάρω κάρτα ήχου ποιος μου λέεί οτι η καθυστέρηση θα σταματήσει??Είναι εγγυημένο αυτό?Και ποιά κάρτα ήχου να πάρω για να γίνει αυτό?

Το κάλλιστο είναι να πάρεις το controller του Guitar Rig. Θα έχεις πεταλιέρα και κάρτα ήχου μαζί...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
λοιπον θα βρεις και θα κατεβασεις τους ASIO4ALL Drivers...
Θα σου μειωσουν αρκετα το latency σε σημειο που θα ειναι αντιληπτο αλλα θα μπορεις να γραψεις και να παιξεις...

το βρήκα, το εγκατέστησα αλλά έχω ένα προβληματάκι...Οταν πάω στα media settings του GR έχω 3 επιλογές...Direct Sound,Multimedia και ASIO!Το direct sound μου βγάζει πολύ μεγάλο lag και ανεξήγητα παράσιτα, το multimedia μειώνει εξαιρετικά το lag (δεν το εξαλείφει βέβαι και είναι αρκετά ενοχλητικό) και εξαλείφει τα  παράσιτα, το ASIO τώρα που είναι και η ζητούμενη επιλογή μάλλον δεν κάνει δυστυχώς τίποτα. Με λίγα λόγια δεν ακούω τίποτα...μήπως πρέπει να πειράξω κάτι στα settings??

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν παιδιά ακούστε πως έχει η κατάσταση...Κατέβηκα κέντρο σήμερα και τον βρήκα τον αντάπτορα!!! ;D
Συνέδεσα λοιπόν την κιθάρα στο PC, και μέσω ενός προγράμματος (Guitar Rig 3) δοκίμασα να παίξω. Οι δυνατότητες που προσφέρει το πρόγραμμα είναι φοβερές ΑΛΛΑ έχω ένα σημαντικό πρόβλημα...έχω σχετικά μεγάλη καθυστέρηση...τι φταίει?? Πρέπει να αλλάξω οπωσδήποτε κάρτα ήχου ή μήπως υπάρχει κάποιο tweak να μπεί και ο επεξεργαστής στο παιχνίδι και να λυθεί το πρόβλημα?? Και αν πάρω κάρτα ήχου ποιος μου λέεί οτι η καθυστέρηση θα σταματήσει??Είναι εγγυημένο αυτό?Και ποιά κάρτα ήχου να πάρω για να γίνει αυτό?

Το κάλλιστο είναι να πάρεις το controller του Guitar Rig. Θα έχεις πεταλιέρα και κάρτα ήχου μαζί...


το ξέρω...πωλείται ξεχωριστά το μαραφέτι αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
O controller του guitar rig δεν πωλειται απ'οσο ξερω ξεχωριστα (διορθωστε με αν κανω λαθος). Νομιζω πως ειχα δει καποια αγγελια καποια στιγμη πριν κατι βδομαδες εδω στο κιθαρα. :)
Τωρα, αν παρεις καρτα ηχου η οποια ειναι γι'αυτη τη δουλεια δεν εχεις να ανησυχεις για latency.
Μια καλη και οικονομικη καρτουλα ειναι αυτη->http://www.thomann.de/gr/maudio_mobile_pre_usb.htm
Για κατι καλυτερο κοιτα προς τα δω->http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm

Μ-audio προτεινω ενδεικτικα. Υπαρχουν ενα σωρο αλλες μαρκες οπως native instruments, emu, esi, line 6 κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/05/09, 00:07 από Snowy »
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Παιδες σκεφτομαι να παρω το Line6 pod studio.
Εχω μια απορια, το pc μου που εχει τα μαυρα του τα χαλια θα το παλεψει η δεν εχει σημασια ο υπολογιστης?
Εκτος αυτου μπορω να συνδεσω σε αυτο τον ονισχυτη μου μεσω του line out που εχει? Οχι τπτ αλλο αλλα μην καω με τα modellers...
ΕDIT
Οπως ειπα το pc μου ειναι ψιλοχαλια, θα εχει τρελο latency αν χρησιμοποιησω το προγραμμα με τα modellers?
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/09, 23:48 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
σκέφτομαι να πάρω το UX2 της line 6 για να ηχογραφώ...
αλλά έχω και δύο εναλλακτικές...να πάρω πεταλιέρα η οποία θα συνδέεται στον υπολογιστή με usb (γίνεται αυτό, σωστά) ή ένα καλώδιο jack->usb και μ αυτό να συνδέω την κιθάρα μετά απ'όλα τα πετάλια στον υπολογιστή....

το τελευταίο θα έχει καθαρό ήχο ή θα ακούγεται βαβούρα λόγω των πολλών πεταλιών και καλωδίων?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/09, 14:14 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδιά?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Φιλε εγω στο ειπα και απο κοντα αν πας για πεταλιερα τσεκαρε tonelab st(πολυ καλη τιμη και λογικα θα εχει την ποιοτητα της tonelab λογω λαμπας), αλλιως τα toneport της line6 που κοιτουσες... ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
"ASIO-compatible USB audio connections with computer"
αυτό που λέει στην περιγραφή στον Θωμά σημαίνει πως συνδέεται μέσω usb με pc και μπορώ να ηχογραφήσω μέσω αυτής, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
νομιζω δεν την εχω ψαξει και τρελα, αλλα στην εδωσα σαν μια οικονομικη λυση...
Απλα μπες και στην vox Και ψαξ'το...

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Επειδη και εγω ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα...Αυτο ειναι καλο για να ηχογραφησεις? Αξιζει να πας στα ακριβοτερα μοντελα?
http://www.thomann.de/gr/native_instruments_guitar_rig_mobile.htm

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια,χρησιμοποιουσα για αρκετο καιρο,το audacity.τωρα εχω το cubase LE.Mηπως μπορει καποιος να μου πει τι κανω βημα-βημα για να ηχογραφω? ???
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Mattrach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Φιλε μου πάρε το  Toneport Ux2 απο την line6...
ειναι σαν εξωτερικη καρτα ήχου
εχει μεσα και προγραμματα ηχογράφησης
οπως το ableton lite version ή το Reaper...
κανει 187 ευρω με ΦΠΑ
Και πιστεψε με
ΑΞΙΖΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ  :P :P :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχω φιλε μου την alesis multimix8 firewire..στο setap της δινει το cubase LE.Me τα windows xp,δουλευαν μια χαρα,τωρα με τα vista,kati θελει αλλα δεν ξερω τι. ???
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Mattrach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Τι σου λεέι?

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Θα θέλει άλλους drivers!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Hellooo... Με τη βοήθεια ενός φίλου, προσπαθώ να συνδέσω την κιθάρα στο pc και να ηχογραφήσω. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει τίποτα. Κάρτα ήχου έχω την SoundBlaster Live! 5.1, πρόγραμμα το Reaper, έβαλα τους ASIO drivers, θεωρώ ότι ρύθμισα το Reaper σωστά, ο φίλος μου έδωσε τα κατάλληλα VST plugins,  αλλά δε βγαίνει ήχος.

Για την ακρίβεια, το μόνο που ακούγεται όταν κάνω Arm στο Reaper για να ηχογραφήσω, είναι παράσιτα.

Έχω δοκιμάσει και με την ενσωματωμένη κάρτα ήχου, κι εκεί τίποτα...

Έχετε καμιά ιδέα;

Εδώ που τα λέμε, αν δεν καταφέρω τίποτα θα πάρω κανα usb interface, έχουν αναφερθεί πολλά σε posts και σίγουρα θα κάνω τη δουλειά μου. Απλά λέω μήπως τη βγάλω προς το παρόν μ' αυτά που έχω...
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχεις επιλέξει μέγιστο δυνατό buffer από το panel του asio4all?

Αποσυνδεδεμένος farmakhs

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γεια χαρα παιδια επειδη ειδα πολλες ερωτησεις περι ηχογραφησης κλπ και απο διαφορους χρηστες εχω καποιες λυσεις λογω της ηχοληπτικης μου ιδιοτητας που δεν ειναι και τρανη αλλα καπως θα βοηθησει.... οποιος εχει καποιο θεμα ας μου στειλει πμ τι εξοπλισμο καρτα ηχου κλπ εχει τι θελει να κανει και που ειναι το προβλημα μπας και μπορω να βοηθησω καπως χωρις να σημαινει πως τα ξερω ολα φυσικα:)

φιλικα Διονυσης....
οχι προκαταληψεις στη μουσικη εχουμε τοσες να αντιμετωπισουμε στη καθημερινοτητα μας...οχι αλλες

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
To buffer το έχω βάλει στο 128, αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι μικρό για να ελαχιστοποιείται το latency... Κάνω λάθος;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για το latency παίζουν πολλά ρόλο, όπώς η ισχύ του υπολογιστή σου, η κάρτα ήχου κλπ.. Μην περιμένεις να σωθείς από ένα πακετάκι drivers... Δοκίμασες σε μεγαλύτερη τιμή από 128? Πώς παίζει εκεί?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
7052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 21:22
από thanasis93
3 Απαντήσεις
3422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/09, 18:06
από LILAKI
14 Απαντήσεις
6127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 18:28
από Player
3 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 15:08
από Dr Wolf
49 Απαντήσεις
17371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 10:27
από Wise_One
2 Απαντήσεις
3646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 08:57
από Garvin
4 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 21:13
από Wise_One
9 Απαντήσεις
8504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/11, 22:01
από Guitarholic_punk
2 Απαντήσεις
2050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 20:28
από Stinky
22 Απαντήσεις
10212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 20:28
από Johnie Darko