Ψηφοφορία

Ποια είναι η απόψη σας για την νεα σύνθεση των nightwish?

Αξιζαν μόνο με την Tarja
19 (42.2%)
Καλύτεροι από πρίν
3 (6.7%)
Το ίδιο
1 (2.2%)
Είναι κάτι το τελείως διαφορετικό αλλά ωραίο
15 (33.3%)
όποια και να εχουν ειναι χαλια
7 (15.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 45

Αποστολέας Θέμα: Nightwish με Tarja ή Anette ??  (Αναγνώστηκε 16113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Nightwish με Tarja ή Anette ??
« στις: 17/11/07, 19:56 »
Οι Nightwish ειναι ενα απτα αγαπημένα μου συγκροτήματα και η tarjia ήταν φωναρα, αλλα εγώ πιστεύω οτι τωρα με την καινούρια κάναν κάτι τελειως διαφορετικό αλλά αρκετά καλό. Δηλαδή και πάλι αξίζουν

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #1 στις: 17/11/07, 20:17 »
αγαπητη φιλη δεν θελω να γινομαι εριστικος-λεω απλα την αποψη μου ετσι? :P - αλλα με την annete οι nightwish ειναι επιεικεστατα σκατα.ξαναλεω αποψη μου!!!το τελευταιο cd ειναι αθλιο και αν και η κοπελα εχει καλη φωνη-προφανως- ειναι επιπεδα κατω απο φωνες οπως floor jansen που δεν ειναι soprano οπως η tarja...τα τραγουδια ειναι πλεον pop και καμια σχεση δεν εχουν με σινταρες οπως το century child , wishmaster η σε αλλα κομματια οπως elvenpath που ακους την traja και σου σηκωνεται η τριχα.
ενδεικτικα το πειραμα που μπορεις να κανεις ειναι να πας youtube και να βαλεις μια απο τις φοβερες στιγμες της tarja live everdream.και μετα βαλε να ακουσεις με την αλλη...ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβεις τη διαφορα στο ρεφρεν οταν αλλαζει ο τονος σε καποιο σημειο και η tarja το παει στα ουρανια.μετα ακους την αλλη και μου φερνει λες και ακουω evanessence και ποπ φαση.το τραγουδι η annete απλα το λεει σκατα...και να ταν μονο αυτο.....
υ.γ μη κραζετε,προσωπικη μου αποψη ολα αυτα
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #2 στις: 17/11/07, 22:35 »
Tarja εννοείται...πάντως όπως και να έχει οι άνθρωποι είναι μουσικάρες!!
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #3 στις: 17/11/07, 23:55 »
Και οι δύο έχουν πολύ ωραίες φωνές, αλλά με την Tarja έκαναν τη διαφορά. Υπάρχουν κιάλλα metal συγκροτήματα με γυναίκες τραγουδιστριες. Ανάμεσα σε αυτά τα υπόλοιπα οι Nightwish ξεχώριζαν χάρη στις ερμηνείες της. Τώρα δεν ξέρω από τα λίγα τραγούδια που έχω ακούσει από το νέο CD τα λέω αυτά, ο χρόνος θα δείξει.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #4 στις: 18/11/07, 06:28 »
Να πώ την αλήθεια δεν τους συμπαθώ τους Nighwish ιδιαίτερα, κι ούτε την Tarja, οπότε μου φαίνονται καλύτεροι με την Anette. Πιο "προσιτοί". Η φωνή τους μου κάνει πιο "ανθρώπινη", πιο ζεστή, πιο "βατή" από της Tarja. Οι soprano γενικώς μου σπάνε λίγο τα νεύρα, ειδικά όταν μπλέκονται με μπλιμπλίκια και ηλεκτρικές!  ;D

Αποσυνδεδεμένος jim1980

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #5 στις: 18/11/07, 12:35 »
Tarja.

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #6 στις: 18/11/07, 14:15 »
Century Child εχω να πω! :)




αλλα και for the love i once had...
αλλα γενικα century child!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #7 στις: 18/11/07, 15:02 »
Δεν είχα δώσει τεράστια προσοχή στους Nightwish όσο ήταν η Tarja. Είχα ακούσει τα κλασσικά hit-άκια (Nemo, I Wish I Had An Angel και τις διασκευές στα Over The Hills and Far Away και Phantom Of The Opera) αλλά δεν είχα ακούσει ολόκληρο album.

Το Dark Passion Play έπεσε στα χέρια μου και κάθησα να το ακούσω όλο. Το βρήκα πολύ καλό album, με αρκετά pop στοιχεία τα οποία όμως είχε και το Once. Διαφορά στη φωνή υπάρχει βεβαίως αλλά αυτό δεν το κάνει κακό. Μάλιστα, κομμάτια όπως το The Poet and the Pendulum ήταν συνθετικά μια πολύ ευχάριστη έκπληξη.

Κάτι που θέλω να τονίσω, το οποίο είναι άσχετο και σχετικό ταυτόχρονα, είναι οτι η αλλαγή τραγουδιστή ή τραγουδίστριας σε περιπτώσεις όπου η μπάντα έχει κάνει επιτυχία είναι ουσιαστικά catch-22. Αν ο νέος τραγουδιστής διαφέρει φωνητικά από τον παλιό (πχ. Blaze Bailey ή στην περίπτωση μας η Annette Olzon) τότε κατακεραυνώνεται η μπάντα από τους οπαδούς για την αλλαγή. Αν όμως είναι αντίγραφο του προκάτοχού του (πχ. Tim "Ripper" Owens) τότε κατηγορείται η μπάντα για προσκόλληση στα παλιά και για έλειψη προσωπικότητας πέρα της φωνής.

Να ξεκαθαρίσω οτι δεν θέλω να κρίνω ούτε τους τραγουδιστές και τις τραγουδίστριες που ανέφερα ούτε τα συγκροτήματα. Απλά μια παρατήρηση κάνω...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #8 στις: 21/11/07, 19:11 »
Παιδιά,ακούω Nightwish από το '98 περίπου.Τους έχω δει και στα 2 live στην Ελλάδα και σε διάφορα άλλα από εξωτερικό(you know,bootleg φάση και τέτοια).Μάλιστα την πρώτη τους συναυλία τσην Ελλάδα την έχω και σε cd(bootleg).

Τι σημασία έχει Tarja ή Annette?

Και οι δύο σοπράνο είναι,πάνω κάτω την ίδια φωνή έχουν....Απ την πρώτη στιγμη της αναχώρησης της Tarja ήμουν σίγουρος ότι θα παίρνανε μία τραγουδίστρια ίδια φάση,σιγά μην μπουν στη διαδικασία να χωρίσουν το κοινό τους σε προ-Tarja και μετα-Tarja εποχές...Και μη μου πείτε ότι συνέβη αυτό,οι fan τους είναι ευχαριστημένοι και με τις 2 και μάλλον πιό ευχαριστημένοι που έφυγε η πρώτη...

Το θέμα για μένα(παράπονο)είναι ότι μέχρι το 2000 έγραφαν μουσική,μετά γράψανε hits...Είδαν ότι πουλάνε και το εκμεταλλεύτηκαν και καλά έκαναν...Είμαι της άποψης ότι και η metal κάτι σα βαρύ σκυλάδικο είναι αν την ψιλοψάξεις,με καλύτερη μουσική και στίχους....Το χειρότερο με τη μουσική είναι να γίνεσαι fan κάποιου...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #9 στις: 21/11/07, 21:50 »
Αν και συμφωνώ εν μέρει στην αρχή  με τον προλαλήσαντα από πάνω μου ακριβως (μετα μου τα χάλασες  ;D), έχω να πω πως στην Τάρζα έχω ιδιαίτερη αδυναμία...Δεν μπορω να τους συνηθίσω χωρίς αυτήν πια...δεν ξερω, απλά κάτι δεν με κολλάει....
    Αφού όταν είχαν πει πως αποχωρεί από το γρουπ με είχαν πάρει τα ζουμιά... :'( 
Παλιές αμαρτίες... ;D

Επίσης, πωωω ρε ενταξει υπάρχουν μεταλ μπάντες λίγο γεια σου αλλά όχι να συγκρίνεται και με τα σκυλάδικα το μεταλ...Έλεος...Όλα τα είδη μουσικής έχουν τις κακές τους στιγμές, αλλά αυτες δεν τα αναιρούν και αυτομάτως.... Απορρώ πως το βγαλές αυτό το συμπέρασμα??? ??? :P
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/07, 22:52 από Mίκα ! »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #10 στις: 21/11/07, 22:48 »
@conception..Ελα ρε και εχεις και ωραιο νικ(αν αναφερεται στο συγκροτημα ::)) η μεταλ ειναι σαν σκυλαδικο...Αν θες να πεις οι nightwish ειναι σαν σκυλαδικο πες το αν και παλι δεν θα συμφωνησω..Δηλαδη τι σχεση εχουν οι μεν συνθεσεις με τις δε..οι μεν φωνες με τις δε..και τοσα τοσα αλλα που δεν υπαρχει λογος πια ν εξηγουμε..

Οσον αφορα την καινουρια και μιλαω ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΔΙΣΚΟ  εκτος απο το eva το videoclip μμου φανηκε πως καναν μια βουτσιτσα ακομα προς την εμπρικοτητα..Τροπος που τραγουδαει αλλα και το ολο στησιμο της αυτο δειχνει..Η συνθεση ενταξει δεν μου ειπε τιποτα..αλλα γενικα δεν ειμαι φαν..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Conception

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Άντρας
  • www.myspace.com/altctrldel155
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #11 στις: 23/11/07, 13:02 »
Παιδιά,δε θέλω να το παίξω ιστορία αλλά,πόσο καιρό ασχολείστε με τη σκηνή αυτή;Μπορεί και παραπάνω από μένα δε λέω,δεν είμαι και κανένας γερο-μέταλλος,απλά μου φαίνεται προφανέστατο:

Είναι όλα θέμα marketing.Όχι;

Πείτε μου δηλαδή ότι όλα(κι αν όχι όλα,είμαι περίεργος να ακούσω έστω 2-3) τα συγκροτήματα έχουν μία απαράβατη ιδεολογία που τη στηρίζουν και την τιμούν με κάθε τους πράξη κι άλλα τέτοια και δεν κοιτούν να βγάλουν τίποτα...
Δε συγκρίνεται η ποιότητα της μουσικής ή των στίχων του ενός ρεύματος με το άλλο,το αποσαφήνισα αυτό στο πρώτο μου post,αλλά,τώρα τα πράματα δεν έιναι όπως παλιά.Μην πέσουμε και σε πισωγυρίσματα όμως...

Προτείνω να δείτε το ενθαρρυντικό για μεταλάδες ντοκιμαντέρ: "Metal: A Headbanger's Journey" και να βγάλετε τα συμπεράσματά σας... Εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ,αισθάνθηκα μέχρι περήφανος ως μεταλάς(ήμουν;είμαι;θα γίνω;δεν έχει σημασία),αλλά ταυτόχρονα με έβαλε σε έντονες σκέψεις...

Κι επειδή έχουμε ξεφύγει λίγο απ το αρχικό θέμα,μεταξύ Tarja και Anette ψηφίζω Nightwish και καλή μουσική!
Και στα δικά μας!!!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #12 στις: 25/11/07, 03:08 »
Oταν παιζανε βαρβατα οπως στους πρωτους δισκους ταιριαζε πιο πολυ η Ταρια με τα οπερατικα φωνητικα της...Τα τελευταια χρονια που το χαλαρωσανε λιγο το θεμα πιστευω οτι η Ανετ ταιριαζει καλυτερα
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #13 στις: 25/11/07, 11:43 »
Από το λίγο που έχω ασχοληθεί με τους Nightwish, πιστεύω ότι με την Tarja, ήταν καλύτερη. Η φωνή της άλλης κοπέλας δεν μου κολλάει και τόσο για έπικ μέταλ συγκρότημα...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/07, 21:39 από Πριγκηπέσα »
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #14 στις: 25/11/07, 21:21 »
λοιπον...η ταργια ηταν μια σκυλα που χρησιμοποιούσε τ γκρουπ για να κανει προσωπική καριερα...Οποτε για μενα καλα καναν κ τν διωξαν...Η καινουρια κοπελα παλι εχει φανταστικη φωνη κ πιστευω οτι τραγουδαει καλυτερα τ τραγουδια τ Holopainen...γιατι μν τν ξεχναμε κ αυτον...χωρις τ τραγουδια τ η ταργια ειναι ενα τπτ...προσφατα ακουσα τ i walk alone απ τν προσωπικη τς δουλεια...κ για να πω τν αληθεια αηδιασα!
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #15 στις: 26/11/07, 01:22 »
κατ αρχην χαλαρωσε λιγακι..γιατι μιλας λες και σου φαγε ο γαιδαρος το ψωμι..
εν συνεχεια,δεν ξερεις τι εγινε ΑΚΡΙΒΩΣ,απλα διαβασες ενα γραμμα και χαρηκες..
ξεκολλα λιγο και να σκεφτεσαι παραπανω πριν γραψεις κατι...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #16 στις: 26/11/07, 01:37 »
Κ εγω ειχα κλαψει οταν διαλυθηκαν οι Spice Girls ;DSon of the Sun πες την αληθεια..Ειχες φαει πιτα απ την Ταργια ε?Ψυχραιμια...Τωρα στο θεμα μας..Ποια Ταργια κ ποια Ανετ?H Angela επρεπε να παει!!! ;D ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος george kehaidis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #17 στις: 26/11/07, 11:55 »
Εμένα πάντως η φωνή της Anette μου θύμισε την Αβρί λαβίν και τα κομμάτια είναι πιο ποπ.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #18 στις: 26/11/07, 12:14 »
Ρε παιδια μην μπερδεύτε τα σοβρακα(nightwish) με τις γραβατες(epic metal).To οτι εχουν καποια στοιχεια δεν τους κανει και αντιπροσωπους ενος  παρακλαδιου του μεταλ με ιστορια 30 χρονων..
Παντως και εγω ψιλοαηδιασα με το ι walk alone αλλα ενταξει δεν ειπε οτι ειναι μεταλ.
Για αυτο σας λεω αφηστε το female μεταλ και μπειτε στο ψητο!!!Αλλου ειναι η ουσια ρεεεεε ;D(στους σεξ πιστολς :Pοτι να ναι)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος dafne_mm24

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #19 στις: 29/11/07, 14:33 »
με την anette πιστεύω οτι αναγκάστηκαν (ή είχαν σκοπό,δεν ξέρω) να αλλάξουν λίγο στυλ μουσικής,το οποίο ομολογώ ότι μ'αρέσει.φωνητικά προτιμώ την tarja.πιστεύω οτι έχει φωνάρα.αλλά απ'όσο ακούγεται ήταν εγωίστρια κ λίγο(?) ψώνιο.δεν ξέρω αν ισχύει αυτο...πάντως όποιος θέλει να τα βάλει με την tarja μπορεί άνετα να βρει αφορμή απ'τη διασκευή του θρυλικού poison του alice cooper....αυτά....

Αποσυνδεδεμένος Under_A_Veil

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #20 στις: 01/12/07, 23:25 »
Δυνατή φωνή η Ανέτ, πιο νεανική(παρόλο που ειναι 35 χρονών!), πιο προσιτή, πιο ποπ από της Τάρια...

Αλλά η σειρήνα είναι μια: Tarja Turunen.
Ηθικη και μαλακιες

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #21 στις: 02/12/07, 17:37 »
@ conception: Δεν μπορώ να καταλάβω πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι η Tarja και η Annette έχουν πάνω κάτω την ίδια φωνή;

@ Kiratzoharris: Βουτίτσα προς την εμπορικότητα; Και αυτό από 1-2 κομμάτια; Δύσκολο, δεν νομίζεις;;;

Nightwish - Epic metal????? Μπααα...λάθος θα διάβασα....


Σε τελική ανάλυση...το Century Child αν το είχε τραγουδήσει η Annette, δεν θα ήταν ο δίσκος που ξέρουμε. Και το Dark Passion Play αν το είχε τραγουδήσει η Tarja, δεν θα ήταν ο δίσκος που ακούμε τώρα. Μπορεί να ανεβαίνουν και οι δύο τραγουδίστριες σε ψηλές και ψιλές νότες, αλλά δεν μπορούμε, πιστεύω, να τις συγκρίνουμε. Είναι λίγο διαφορετικό το ύφος που τραγουδάει η μία και η άλλη.

Κάτι άλλο που παρατήρησα...Η Tarja σκύλα, εε;;; Και πως είσαστε σίγουροι ότι η Annette δεν είναι πιο σκύλα;;; Και από πότε ο χαρακτήρας ενός τραγουδιστή, ή γενικότερα ενός καλλιτέχνη, επηρρέασε τις μουσικές του ικανότητες;;; Νομίζω ότι το παρακάνετε με την "λατρεία" (είτε με την καλή είτε με την κακή έννοια του όρου) ενός συγκροτήματος....;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #22 στις: 12/02/08, 16:07 »
Συμφωνω με τον προλαλησαντα...και συμπληρωνω οτι το Poet and the Pendulum που αναφερθηκε παραπανω
ειναι απο τα καλητερα ορχηστικα τραγουδια της σκηνης....Αποδεικνυει οτι δε ξερει μονο να παιζει πληκτρα....
Τεσπα...εγω ακομα τρεφω κρυφες ελπιδες στο να γυριζει πισω η Tarja!!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #23 στις: 12/02/08, 16:09 »
Με Tarja

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Nightwish με Tarja ή Anette ??
« Απάντηση #24 στις: 12/02/08, 16:34 »
@ conception: Δεν μπορώ να καταλάβω πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι η Tarja και η Annette έχουν πάνω κάτω την ίδια φωνή;

@ Kiratzoharris: Βουτίτσα προς την εμπορικότητα; Και αυτό από 1-2 κομμάτια; Δύσκολο, δεν νομίζεις;;;

Nightwish - Epic metal????? Μπααα...λάθος θα διάβασα....


Σε τελική ανάλυση...το Century Child αν το είχε τραγουδήσει η Annette, δεν θα ήταν ο δίσκος που ξέρουμε. Και το Dark Passion Play αν το είχε τραγουδήσει η Tarja, δεν θα ήταν ο δίσκος που ακούμε τώρα. Μπορεί να ανεβαίνουν και οι δύο τραγουδίστριες σε ψηλές και ψιλές νότες, αλλά δεν μπορούμε, πιστεύω, να τις συγκρίνουμε. Είναι λίγο διαφορετικό το ύφος που τραγουδάει η μία και η άλλη.

Κάτι άλλο που παρατήρησα...Η Tarja σκύλα, εε;;; Και πως είσαστε σίγουροι ότι η Annette δεν είναι πιο σκύλα;;; Και από πότε ο χαρακτήρας ενός τραγουδιστή, ή γενικότερα ενός καλλιτέχνη, επηρρέασε τις μουσικές του ικανότητες;;; Νομίζω ότι το παρακάνετε με την "λατρεία" (είτε με την καλή είτε με την κακή έννοια του όρου) ενός συγκροτήματος....;)
παω να ακουσω για απειριοστη φορα το century child..
παντως,αν γυριζε πισω η Tarja και εβγαινε album στα μονοπατια του century child,θα ξανατρελενομουν..
αυτο το album μου φερνει απιστευτες αναμνησεις...
πραγματικα...μου θυμιζει αρχες λυκειου-μεχρι 3η λυκειου,την 1η φορα που μπηκα ποτε στη ζωη μου σε studio με την πρωτη τοτε μπαντα που φτιαξαμε,και θυμαμαι για να δοκιμασουμε ηχο,επειδη θελαμε και να ηχογραφησουμε,ειχαμε βαλει σε cd το ever dream,και το Long Lost Love...
ημασταν η παρεα μου ΤΟΣΟ πορωμενοι με αυτη τη μπαντα....
πο πο,απλα ειμαι ερωτευμενος χρονια,ειδικα με το century child....
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
30804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 14:00
από Neikos
15 Απαντήσεις
6263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/04, 17:03
από Pink Floyd, too
4 Απαντήσεις
3317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/07, 14:49
από Spell@lchemist!
6 Απαντήσεις
3927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/07, 13:40
από blackie
3 Απαντήσεις
2943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:23
από Spell@lchemist!
0 Απαντήσεις
1685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 00:48
από Mrs Brightside
10 Απαντήσεις
4407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 19:21
από Koursaros
3 Απαντήσεις
2620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/09, 23:15
από Mahogany