Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για S1 διακόπτη σε Fender American Strat  (Αναγνώστηκε 37951 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #25 στις: 11/08/06, 23:28 »

Tάσο, σου απαντάω στα του pm εδώ, γιατί όπως βλέπεις ενδιαφέρουν και άλλους.  ;)

Με 4 καλώδια αυτό που θέλεις να κάνεις είναι πολύ απλό. Δες τα σχετικά διαγράμματα στα sites του Duncan και της DiMarzio.

Μπορείς θαυμάσια να έχεις 3 θέσεις, σειρά/παράλληλα/μόνο το ένα πηνίο. Η Κράμερ μου το είχε από τη μάνα της αυτό.

Πάντως, σου ξαναλέω, δεν κρίνεται η σοβαρότητα των μαγνητών από τα 2 ή 4 καλώδια. Πολλοί Duncan βγαίνουν είτε με 4 είτε με 2 καλώδια, το ίδιο μοντέλο.



Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #26 στις: 11/08/06, 23:31 »
τα 2 point δεν μπαινουν σε Μexico..Φυσικα αμα παρω την american δεν θα πειραξω τπτ...

λες να δοκιμαζω τις ιδεες σας?σιγα σιγα με ψηνεται..για να κανουμε μια επισκεψη στην duncan

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #27 στις: 11/08/06, 23:41 »
τα 2 point δεν μπαινουν σε Μexico..Φυσικα αμα παρω την american δεν θα πειραξω τπτ...

λες να δοκιμαζω τις ιδεες σας?σιγα σιγα με ψηνεται..για να κανουμε μια επισκεψη στην duncan

Μια χαρά μπαίνουν τα 2 ποιντ σε Μέξικο. Γιατί να μη μπαίνουν? Απλά κλείνεις τις υπάρχουσες τρύπες, αν σε ενοχλούν αισθητικά και ανοίγεις άλλες.

Αλλά, σου ξαναλέω, αυτή τη φορά αναλυτικά:

Βαμμένο σώμα HSS ή HSH ---> 200-250€, πιο φτηνά αν την ψάξεις από ebay. Για alder λέμε πάντα. Ποιότητα τουλάχιστον επιπέδου Fender Deluxe
Μπράτσο Allparts ή ανάλογο ---> 170-300€, ανάλογα αν θα είναι rosewood ή maple και αν θα το πάρεις φινιρισμένο ή όχι. Στο maple το φινίρισμα κοστίζει ακριβότερα. Ποιότητα καλύτερη από Φέντερ (κατά την ταπεινή μου γνώμη)
Τρέμολο, locking κλειδιά και όλο το hardware, το πολύ 130-150€ από guitarfetish.com και άλλα online μαγαζιά. Ποιότητα επίσης καλύτερη από τις π**αριές της Φέντερ, ή η ίδια.
Pickguard, ηλεκτρονικά ---> ένα 70άρι περίπου, CTS/CRL pots/switch.

Πρόσθεσε το κόστος για τους μαγνήτες της αρεσκείας σου + ένα ποσό για την συναρμολόγηση, και έχεις μια killer κιθάρα (που βέβαια δεν θα βρίσκεις να την πουλήσεις μετά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #28 στις: 11/08/06, 23:50 »
κοιτα αυτό που λες το έχω σκεφτέι εδω και 5-6 χρόνια..καλη λύση γιατι κάνεις ότι θες...ισως στο μέλλον το δοκιμάσω...το φοβαμαι όμως το custom ρε γμτ...

ετσι κι αλλιως θεωρώ τελειωμένο όποιον πουλάει την κιθαρα του..αντε ο ενισχυτης παει στο διαλο (εχω πουλησει 3) την κιθαρα όμως ποτε μου..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #29 στις: 12/08/06, 00:28 »
κοιτα αυτό που λες το έχω σκεφτέι εδω και 5-6 χρόνια..καλη λύση γιατι κάνεις ότι θες...ισως στο μέλλον το δοκιμάσω...το φοβαμαι όμως το custom ρε γμτ...

ετσι κι αλλιως θεωρώ τελειωμένο όποιον πουλάει την κιθαρα του..αντε ο ενισχυτης παει στο διαλο (εχω πουλησει 3) την κιθαρα όμως ποτε μου..


Δεν έχεις δίκιο για τις πωλήσεις, μπορεί σε 2-3 χρόνια να είσαι σε τελείως διαφορετική μουσική φάση από τώρα και να θέλεις κάτι άλλο.

Το custom, σε επίπεδο bolt on κιθάρας, είναι λίγο χαζό να το φοβάσαι, υπό την έννοια ότι τα υλικά που μπορείς να βάλεις είναι τουλάχιστον της ίδιας ποιότητας με ένα καλό και πολύ ακριβότερο όργανο. Μην ακούς αυτούς που "κουρδίζουν τα ξύλα", μπλα μπλα μπλα μπλα, εδώ μιλάμε για αποδεδειγμένες λύσεις και πάντοτε καλής ποιότητας ξύλα, ηλεκτρονικά, κλπ.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #30 στις: 12/08/06, 00:35 »
Πριν καταλήξεις θα σου πρότεινα να κάνεις ότι είπε πριν αρκετά μηνύματα ο -δε θυμάμαι ποιος- φίλος.

Πήγαινε στο ζοζεφ και δοκίμασε μια music man sillhouette special.
Έχω μια stratocaster sss και μια sillhouette επίσης sss.

H sillhouette είναι πολύ πολύ καλύτερη και από όλες τις fender που έχω παίξει και φίλε μου, η music man ξέρει να φτιάχνει ταστιέρες!

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #31 στις: 13/08/06, 12:08 »
Λοιπόν παιδιά με βάλατε σε τρελές σκέψεις  :P Τι συμαίνει ακριβώς το να βγάζεις εκτός φάσης το μαγνήτη ? Από τη φυσική ξέρω ότι σε φάση λέμε ότι είναι 2 πηγές όταν δίνουν ταυτόχρονα μέγιστα και ελάχιστα...Εχει καμια σχέση ?
Τι διαφορά έχει στον ήχο ? Επίσης Πως μπορώ να το κάνω ε διακόπτη αυτό ?Θα ψάξω και στα site των κατασκευσαστών για περισσότερες πληροφορίες ...

Αναμενεται η επόμενη  μοντιφιά .........Μολις το κάνω θα σας πω πως ειναι τελικά  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #32 στις: 13/08/06, 14:56 »
Δεν ειμαι ειδικός επί των μαγνητών αλλά αν δεν κάνω λάθος εκτός φάσης είναι όταν οι 2 μαγνήτες έχουν αντίθετη πολικότητα με αποτέλεσμα ο ήχος να έχει πιο πολλά πρίμα,σαν του B.B.King φαντάσου.Επίσης,έχεις μια πτώση στην ένταση επειδή χάνονται τα μπασα...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #33 στις: 13/08/06, 15:38 »
Αν είναι αυτό που λέω , η καθαρά φυσική ένοια δλδ ,χμ ...........

Αν η πολικότητα είναι διαφορετική (δλδ όταν ο ένας μαγνήτης δίνει ένα μεταβαλόμενο ρεύμα +i ο άλλος θα δίνει -i και θα έχουμε απόσβεση.... ποπο τι λέω μεσημεριάτικα  ;D ;D ;D )

Αν οι 2 μαγνήτες δεν είναι σε φάση δεν θα είναι ψιλοχάλια το κύμα που θα βγαίνει ? Τώρα αν και έχω τις  βασικές γνώσεις του σχολείου (γ λυκείου) στο θέμα , δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια πράγατα...Δεν θέλω να αρχίσω να τα μπλέκω με συμβολή κυμάτων σε ασύγχρονες πηγές  κτλ γιατί θα γίνει χειρότερο το μπέρδεμα τελικά , κάποιος ειδικός να μας πει  ::)

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #34 στις: 13/08/06, 16:00 »
Εξαρταται τι εννοεις χαλια.....Σιγουρα δεν θα ειναι humbucking....

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #35 στις: 13/08/06, 18:45 »
H sillhouette είναι πολύ πολύ καλύτερη και από όλες τις fender που έχω παίξει και φίλε μου, η music man ξέρει να φτιάχνει ταστιέρες!

Εγώ το πρότεινα. Έχω μια Axis SS και μόλις πρόσφατα μου "ξέφυγε" μέσα απ'τα χέρια μια Silhouette Special SSS από ebay, έφυγε για λιγώτερο από 800€.

Σίγουρα στο μέλλον θα κοιτάξω πάλι για μια τέτοια. Η Musicman δεν ξέρει μόνο να φτιάχνει ταστιέρες (φαντάζομαι εννοείς το μπράτσο συνολικά), αλλά και κιθάρες σαν ολοκληρωμένα σύνολα, ηλεκτρονικά, hardware δένουν απίστευτα και πρόκειται για φοβερά ζυγισμένα και ευκολόπαικτα όργανα.

Ατυχώς οι τιμές τους σαν καινούργια είναι υψηλές.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #36 στις: 13/08/06, 20:09 »
Αν είναι αυτό που λέω , η καθαρά φυσική ένοια δλδ ,χμ ...........

Αν η πολικότητα είναι διαφορετική (δλδ όταν ο ένας μαγνήτης δίνει ένα μεταβαλόμενο ρεύμα +i ο άλλος θα δίνει -i και θα έχουμε απόσβεση.... ποπο τι λέω μεσημεριάτικα  ;D ;D ;D )

Αν οι 2 μαγνήτες δεν είναι σε φάση δεν θα είναι ψιλοχάλια το κύμα που θα βγαίνει ? Τώρα αν και έχω τις  βασικές γνώσεις του σχολείου (γ λυκείου) στο θέμα , δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια πράγατα...Δεν θέλω να αρχίσω να τα μπλέκω με συμβολή κυμάτων σε ασύγχρονες πηγές  κτλ γιατί θα γίνει χειρότερο το μπέρδεμα τελικά , κάποιος ειδικός να μας πει  ::)

Ο Peter Green έθετε τους μαγνήτες του (humbucker) εκτός φάσης και ο ήχος του κάθε αλλο παρά χάλια ήταν...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #37 στις: 13/08/06, 21:52 »
Τι να πω δεν ξερω...

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #38 στις: 15/08/06, 00:26 »
μπορει να περιγραψει καποιος πως σπλιταρουμε τους μαγνήτες?καλώδια για να αλλάξω την καλωδιοση της κιθαρας μου σε ορισμενα σημεια που βρισκουμε?(πχ το καλωδιο του βυσματος)

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #39 στις: 15/08/06, 00:39 »
Αν είναι αυτό που λέω , η καθαρά φυσική ένοια δλδ ,χμ ...........

Αν η πολικότητα είναι διαφορετική (δλδ όταν ο ένας μαγνήτης δίνει ένα μεταβαλόμενο ρεύμα +i ο άλλος θα δίνει -i και θα έχουμε απόσβεση.... ποπο τι λέω μεσημεριάτικα  ;D ;D ;D )

Αν οι 2 μαγνήτες δεν είναι σε φάση δεν θα είναι ψιλοχάλια το κύμα που θα βγαίνει ? Τώρα αν και έχω τις  βασικές γνώσεις του σχολείου (γ λυκείου) στο θέμα , δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια πράγατα...Δεν θέλω να αρχίσω να τα μπλέκω με συμβολή κυμάτων σε ασύγχρονες πηγές  κτλ γιατί θα γίνει χειρότερο το μπέρδεμα τελικά , κάποιος ειδικός να μας πει  ::)


Ο Peter Green έθετε τους μαγνήτες του (humbucker) εκτός φάσης και ο ήχος του κάθε αλλο παρά χάλια ήταν...


και ο page και πολλοί αλλοι ;)

μπορει να περιγραψει καποιος πως σπλιταρουμε τους μαγνήτες?καλώδια για να αλλάξω την καλωδιοση της κιθαρας μου σε ορισμενα σημεια που βρισκουμε?(πχ το καλωδιο του βυσματος)


Χρειάζεται το Humbucker να έχει 4 καλώδια. Πολλά ερχονται με δυο και αν θυμάμαι καλά αυτους δεν μπορείς να τους σπλιτάρεις.

http://www.seymourduncan.com/support/sum96tip.shtml Αν κοιτάξεις εδώ θα δεις πως να το κάνεις με seymour duncan μόνο που αυτό είναι ένα ενδιαφέρον σχεδιάγραμα για να βάλεις ένα ποτενσιόμετρο να κάνεις ελεγχόμενο σπλιτ. Αν εκεί που γράφει Old Tone βάλεις ένα απλό switch τότε έχεις σπλιτ. Λέω πως αυτό είναι για seymour duncan γιατι τα χρώματα που λεεί στο σχεδιάγραμμα αντιστοιχούν στους μαγνήτες της seymour.

Καλώδια μπορείς να βρεις από ηλεκτρολόγους κτλ. Απλα πάρε λεπτό καλώδιο για δυο λόγους. Πρώτα γιατί όσο πιο λεπτό τόσο λιγότερο resistance στο κύκλωμα σου. Δεύτερο για να μπορείς να τα κρύψεις πιο εύκολα γιατί όσα περισσότερα κόλπα και καλώδια τόσο πιο δύσκολα τα κρύβεις κάτο απο το pickguard ;)
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #40 στις: 15/08/06, 12:54 »
συγγνώμη αλλά κάτι μου λέει ότι το χοντρο καλώδιο έχει μικρότερη αντίσταση από το λεπτότερο .

Εγώ χρησιμοποιώ κάτι καλώδια που είναι για συνδεση ηχείων και είναι οκ . Αρχικά τα έβαλα δοκιμαστηκα και με βόλεψαν .

Ρε παιδιά πως θα κάνω έναν μονοπήνειο να μην βγάζει 3 κιλά παρασητο ?

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #41 στις: 15/08/06, 13:06 »
συγγνώμη αλλά κάτι μου λέει ότι το χοντρο καλώδιο έχει μικρότερη αντίσταση από το λεπτότερο .

Εγώ χρησιμοποιώ κάτι καλώδια που είναι για συνδεση ηχείων και είναι οκ . Αρχικά τα έβαλα δοκιμαστηκα και με βόλεψαν .

Ρε παιδιά πως θα κάνω έναν μονοπήνειο να μην βγάζει 3 κιλά παρασητο ?

Οποιος βιαζεται σκοντάφτει ::) το έγραψα χθες στα γρήγορα χωρις να το πολυσκεφτώ.

Ναι ο τύπος είναι r= (l x ρ) / A άρα η αντίσταση είναι μικρότερη στο χοντρο.

Κανεις και μια μεταφραση το μονοπηνείο στα Αγγλικά γιατί δεν εχω ιδεα απο τις ονομασίες στα ελληνικα? :-\
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #42 στις: 15/08/06, 13:58 »
H sillhouette είναι πολύ πολύ καλύτερη και από όλες τις fender που έχω παίξει και φίλε μου, η music man ξέρει να φτιάχνει ταστιέρες!

Εγώ το πρότεινα. Έχω μια Axis SS και μόλις πρόσφατα μου "ξέφυγε" μέσα απ'τα χέρια μια Silhouette Special SSS από ebay, έφυγε για λιγώτερο από 800€.

Σίγουρα στο μέλλον θα κοιτάξω πάλι για μια τέτοια. Η Musicman δεν ξέρει μόνο να φτιάχνει ταστιέρες (φαντάζομαι εννοείς το μπράτσο συνολικά), αλλά και κιθάρες σαν ολοκληρωμένα σύνολα, ηλεκτρονικά, hardware δένουν απίστευτα και πρόκειται για φοβερά ζυγισμένα και ευκολόπαικτα όργανα.

Ατυχώς οι τιμές τους σαν καινούργια είναι υψηλές.

Ξέρω ακριβώς τι εννοείς και είναι παράξενο που δεν έχει ακόμα γεμίσει ο κόσμος. Ευτυχώς το μυστικό μας είναι καλά φυλαγμένο ΧΕ! ΧΕ!
Όσο για τις τιμές είναι υψηλές, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.

Η axis πόσο γ**άτη είναι γιατί σκέφτεται να πάρει ένας φίλος... και ξέρεις τι διαφορές έχει με την supersport?

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #43 στις: 15/08/06, 23:05 »
συγγνώμη αλλά κάτι μου λέει ότι το χοντρο καλώδιο έχει μικρότερη αντίσταση από το λεπτότερο .

Εγώ χρησιμοποιώ κάτι καλώδια που είναι για συνδεση ηχείων και είναι οκ . Αρχικά τα έβαλα δοκιμαστηκα και με βόλεψαν .

Ρε παιδιά πως θα κάνω έναν μονοπήνειο να μην βγάζει 3 κιλά παρασητο ?

Οποιος βιαζεται σκοντάφτει ::) το έγραψα χθες στα γρήγορα χωρις να το πολυσκεφτώ.

Ναι ο τύπος είναι r= (l x ρ) / A άρα η αντίσταση είναι μικρότερη στο χοντρο.

Κανεις και μια μεταφραση το μονοπηνείο στα Αγγλικά γιατί δεν εχω ιδεα απο τις ονομασίες στα ελληνικα? :-\

είδες ?  ;)

single coil αδερφέ...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #44 στις: 15/08/06, 23:39 »
συγγνώμη αλλά κάτι μου λέει ότι το χοντρο καλώδιο έχει μικρότερη αντίσταση από το λεπτότερο .

Εγώ χρησιμοποιώ κάτι καλώδια που είναι για συνδεση ηχείων και είναι οκ . Αρχικά τα έβαλα δοκιμαστηκα και με βόλεψαν .

Ρε παιδιά πως θα κάνω έναν μονοπήνειο να μην βγάζει 3 κιλά παρασητο ?

Οποιος βιαζεται σκοντάφτει ::) το έγραψα χθες στα γρήγορα χωρις να το πολυσκεφτώ.

Ναι ο τύπος είναι r= (l x ρ) / A άρα η αντίσταση είναι μικρότερη στο χοντρο.

Κανεις και μια μεταφραση το μονοπηνείο στα Αγγλικά γιατί δεν εχω ιδεα απο τις ονομασίες στα ελληνικα? :-\

είδες ?  ;)

single coil αδερφέ...

καλά η πολύ δουλειά με έχει βαρέσει..πρώτα η αντίσταση, τώρα ούτε το μονοπηνείο δεν μπόρεσα να μεταφράσω.. :-\ ::)

Η μια εμφανείς επιλογή είναι απλά η χρηση humbuckers..  :P

Επίσεις μπορείς να παίξεις με τους μονούς με κάποιες συνδέσεις (όπως 2 και 4 στο five way switch οπου παίζουν μαζί με τον μεσαίο χωρίς hum). Αυτο μπορείς να το κάνεις και μέσα στην κιθάρα αλλά φυσικά δεν θα είναι το κλασικό strat.

Ακόμα κάτι σημαντικό είναι μια καλή γείωση γιατι στην αντίθετη περίπτωση έχεις απίστευτο και αχριαστο παράσητο..
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #45 στις: 16/08/06, 00:04 »
Ξέρω ακριβώς τι εννοείς και είναι παράξενο που δεν έχει ακόμα γεμίσει ο κόσμος. Ευτυχώς το μυστικό μας είναι καλά φυλαγμένο ΧΕ! ΧΕ!
Όσο για τις τιμές είναι υψηλές, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις.

Η axis πόσο γ**άτη είναι γιατί σκέφτεται να πάρει ένας φίλος... και ξέρεις τι διαφορές έχει με την supersport?

 ;D ;D ;D

Το θέμα είναι ότι οι MM είναι player's guitars... αν είναι κάποιος λίγο σοβαρός σαν οργανοπαίκτης, με το που θα πιάσει μία θα καταλάβει τα πάντα σε 1,5 sec.  :P

Εγώ έχω μια Axis Supersport με hardtail. H Axis διαφέρει με την Supersport στο ότι έχει Floyd Rose (και μόνο) και δεν έχει ρυθμιστικό τόνου (είναι "ανοιχτοί" οι μαγνήτες δηλαδή). Επίσης έχει τριθέσιο επιλογέα για τους μαγνήτες.

Στο σώμα και το μπράτσο είναι ίδιες ακριβώς, όμως κατά τη γνώμη μου η Supersport έχει ελαφρά καλύτερο ήχο, λόγω της γέφυρας. Η έκδοση με τρέμολο (έχει και steel saddles) είναι επίσης πολύ καλή, αλλά αν θέλεις τα τρελλά dives μόνο το Floyd μπορεί να στα δώσει.

Η Supersport είναι η πιο ευέλικτη από τις δύο, πενταθέσιος επιλογέας, ρυθμιστικό τόνου, κλπ. Επίσης βγαίνει και έκδοση με P-90 (και silent circuit μιας και είναι μονοπήνιοι, όπως στη Σιλουέτα σου), που είναι από Swamp Ash το σώμα. Και οι δύο εκδόσεις (humbucker & P-90) βγαίνουν και με piezo.

Γνώμη μου είναι, αν ο φίλος σου δεν χρειάζεται αυτό που δίνει το Floyd να πάει για μια Supersport με τρέμολο. Θα έχει μια από τις καλύτερες (και κατά τη γνώμη μου, από τις πιο όμορφες) κιθάρες που κυκλοφορούν.

Ορίστε και μια φωτό της δικιάς μου.

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #46 στις: 16/08/06, 00:16 »
Ρε παιδιά πως θα κάνω έναν μονοπήνειο να μην βγάζει 3 κιλά παρασητο ?

Άστο καλύτερα...μπορεί να σου κοστίσει αρκετα με συστήματα τύπου Suhr και με αμφίβολα αποτελέσματα...

Πολύ καλή λύση κατ'εμέ είναι να βάλεις διπλό σε μέγεθος μονού.

Αν δεν μπορείς αυτή τη στιγμή, απλά προσπάθησε να μην είσαι κοντά σε ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, ψυγείο,οθόνη υπολογιστή κτλ).

Τα χοντρά καλώδια έχουνε μικρότερη αντίσταση.

Η εκτός φάσης συνδεσμολογία γίνεται εύκολα με έναν DPDT διακόπτη ή pot και έχει έναν χαρακτηριστικό μεταλλικό ήχο ήχο τύπου Πέιτζ που είται θα λατρέψεις είται θα μισήσεις...

Κάνε μια δοκιμή και δές πως σου ακούγεται...πολύ απλά σύνδεσε ανάποδα τα καλώδια του middle μαγνήτη (το Hot του μαγνήτη στην γείωση και το Ground του μαγνήτη στον διακόπτη.

Μετά βάλε τον διακόπτη στην θέση 2 ή 4, παίξε και άκου.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #47 στις: 16/08/06, 13:33 »

Ρε παιδιά πως θα κάνω έναν μονοπήνειο να μην βγάζει 3 κιλά παρασητο ?

Η θα πας να πάρεις μαγνήτες όπως οι seymour duncan duckbuckers ή οι vintage rails, που ουσιαστικά είναι διπλοί μαγνήτες, αλλά με τα μαγικά της seymour, έχουν έναν εξαιρετικό vintage ήχο (μπορώ να σου πω και καλύτερο) stratocaster με single coils και είναι εντελώς αθόρυβοι,
ή
όπως έχουμε εξαντλητικά αναφέρει, μαζί με τον "common linguist" θα πας να πάρεις μια sillhouette special Που έχει ένα silent circuit σύστημα και στους μονούς μαγνήτες δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα (από παράσιτα).

ή απλά θα βάλεις ένα noise gate στην πεταλιέρα σου, για να μην ακούγεται η ομολογουμένως εκνευριστική φασαρία όταν δεν παίζεις

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #48 στις: 16/08/06, 14:24 »
η λύση sh-4 jb  στην γεφυρα με lil59 στη neck και duckbucker στη μεση πως σας ακουγεται?

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Strat Hss
« Απάντηση #49 στις: 16/08/06, 15:36 »
η λύση sh-4 jb  στην γεφυρα με lil59 στη neck και duckbucker στη μεση πως σας ακουγεται?

Φανταστική μου ακούγεται, και είναι ακριβώς το σετ που προτείνει και η ίδια η παλιόγρια (ο Seymour  :P).

Έχω αυτό το συνδιασμό στην Κράμερ, με τη διαφορά ότι έχω διπλό Custom Trembucker στη γέφυρα. Προσωπική προτίμηση όμως αυτή.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:09
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
4768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
63 Απαντήσεις
22109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
8 Απαντήσεις
4277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 16:39
από themos
4 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 20:45
από adr1anos
53 Απαντήσεις
19622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
2 Απαντήσεις
2936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 10:16
από benbass
12 Απαντήσεις
5073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
7 Απαντήσεις
11496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/13, 12:51
από SlowYourselfDown
3 Απαντήσεις
2765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 00:46
από Lo.Lee.Ta