Ψηφοφορία

Θα αγοράζατε/έχετε αγοράσει πλάστα cd's από πλανώδιους πωλητές?

Ναι,πάρα πολλές φορές,γιατί όχι???
33 (50%)
Ναι αν και προσπαθώ να το αποφεύγω
14 (21.2%)
Ελάχιστες φορές μόνο και πάλι με...ενοχές!
7 (10.6%)
Όχι,ούτε πρόκειται,τα πλαστά cd's καταστρέφουν το ελληνικό τραγούδι!!!
12 (18.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 60

Αποστολέας Θέμα: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''  (Αναγνώστηκε 90235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μουσική και Πειρατεία
« Απάντηση #175 στις: 03/11/06, 10:50 »
κατεβάστε και το παρακάτω αρχείο (2,5 Mb) για να ακούσετε γιατί "η πειρατεία δεν σκοτώνει τη μουσική"
http://rapidshare.com/files/1766048/de_skotonei_h_peirateia_th_moysikh.zip.html


Μήπως ξέρεις ποιοι λένε το τραγούδι;
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Μουσική και Πειρατεία
« Απάντηση #176 στις: 03/11/06, 10:52 »
όχι δυστυχώς δεν ξέρω ποιοί το λένε. πάντως παρόλο που δεν ακούω χιπ-χοπ το συγκεκριμένο μια χαρά τα λέει!
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Natalia11

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #177 στις: 05/11/06, 13:18 »
Από μια άποψη κι εγώ είμαι κατά της πειρατείας. Κυρίως λόγω ποιότητας και .Όμως, φυσικά δεν πρόκειται να δώσω 20€ για να ακούσω ένα τραγούδι από κάποιο CD και τα υπόλοιπα στο ράφι.
Αντιθέτως θα αγόραζα αυθεντικά CD αν είχα τη δυνατότητα επιλογής τραγουδιών και να φτιάξω μόνη μου ένα αγαπημένο CD που θα το άκουγα ολόκληρο.

Αλλά αυτό νομίζω το κάνω και από το internet ;)

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #178 στις: 05/11/06, 13:29 »
πλεον μονο συλλεκτες αγοραζουν γνησια σιντι.πανε τα χρονια που οι δισκογραφικες γινονταν πλουσιες.πριν 10 χρονια ενας δισκος καλος γινοταν πλατινα μεσα σε 10 μερες γιατι δεν υπηρχαν οι πλανοδιοι ουτε το downloading ηταν τοσο πολυ.τωρα εναν δισκο μπορει να τον ακουει ολη η ελλαδα αλλα να μην ειναι ουτε χρυσος..και στην τελικη ο μονος τροπος για να καταπολεμησουν την πειρατεια ειναι ο ανταγωνισμος!!!!ας πουλησουν και οι δισκογραφικες τα σιντι τους 10 ευρω.εγω θα επαιρνα το γνησιο για 5 ευρω περισσοτερα.
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #179 στις: 05/11/06, 15:49 »
καλα ναι εννοειται...εγω παντως ακομα παιρνω...αναλογα βεβαια...την τιμη και την πορωση...και φυσικα μερικα cd που θεωρω καλο να υπαρχουν στην δισκοθηκη. αλλα και παλι η τιμη παιζει καθοριστικο ρολο..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #180 στις: 08/11/06, 00:41 »
Επειδη ειναι αργα και αυριο εχει γραφειο, δεν θα διαβασω και τις πεντε σελιδες. Αλλα θα αναφερω μονο οτι οι Vivendi Universal και EMI συμφωνησαν να παραθεσουν ΟΛΟ το back catalogue των καλλιτεχνων τους ΤΣΑΜΠΑ στο αμερικανικο Internet μεσω καποιας εταιριας και τα εσοδα θα αποκομιζονται απο διαφημισεις πριν και μετα τα τραγουδια.

Η πειρατεια σκοτωνει την μουσικη? Μαλλον η τεχνολογια ανατρεπει τα επιχηρηματκια δεδομενα και η ελευθερεια του Ιnternet επιβαλλει σκληρη και ανενδωτη ποιοτικη κριση στην βιομηχανικοποιημενη τεχνη εναντι της καλλιτεχνικης τεχνης.

Νεα προυτπα τυπου Myspacε και iTunes δινουν πλεον την ευκαιρια στον καθε καλλιτεχνη να προωθηθει μονος του και να κριθει βαση της ποιοτητας του (e.g. Arctic Momnkeys). CD αγοραζονται πλεον κατευθειαν απο τον μουσικο με χαμηλο κοστος ταχυδρομικο αλλα υψιλο κοστος παραγωγης. ΠΧ 100 CD-R prints ενος δισκου στοιχιζουν γυρω στα 9 ευρω  ανα τεμαχιο, 200 prints 4,5 ευρω κοκ. Ενας καλλιτεχνης μπορει πλεον να επομισθει το πληρες κοστος παραγωγης, και αναλογα της ανταποκρισης που χαιρει, να αποσβεσει και ισως δημιουργησει κεφαλαιο μονος του.

Ενα tour ομως στοιχιζει ακομα ενα σωρο λεφτα, και χωρις την μπανκα μιας εταιριας δυσκολα βγαινεις στον δρομο...

Επισης πρεπει κανεις σαν καλλιτεχνης να δωσει λογους στο κοινο να αγωρασει αντι να αντιγραψει μια μουσικη παραγωγη. Περισσοτερα εχω αναλυσει σε αυτο το blog.

S

BBC αρθρο περι της κινησης της Vivendi Universal για το free back catalogue

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #181 στις: 08/11/06, 00:47 »
Παντως να πω την αποψη μου, η τιμη δεν ειναι η αιτια για την μεγαλη κινηση που παρατηρειται στη κινηση των κομματιων μεσω διαδυκτιου. Γιατι πολυ απλα ο ακροατης, και μονο τον καλλιτεχνη να εχει να πληρωνει (οπως τους arctic monkeys), δε θα το κανει, και θα επιλλεξει την δωρεαν διακινηση μεσω mp3.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #182 στις: 25/11/06, 14:54 »
Θα πρωτοτυπησω σε αυτο το thread, και θα πω οτι πρεπει να απαγορευτουν τα mp3 και η διαθεση τους μεσω Limewire, P2P κλπ. Ετσι οπως ειναι η κατασταση σημερα, η μουσικη ποιοτητα εχει πεσει κατακορυφα, και οι καλοι δισκοι ειναι μετρημενοι πια. Δεν ξερω κατα ποσο, αλλα σιγουρα εχει επηρεασει και η πειρατεια σε αυτη τη κατρακυλα.
Απο την αλλη μερια, συμφωνω οτι τα 20 € για ενα cd ειναι υπερβολικο ποσο, οταν το κοστος ειναι 8 € η και λιγοτερο. Οι δισκογραφικες εταιριες πρεπει να σταματησουν να κλεβουν τους καλλιτεχνες και τους αγοραστες. Η παρουσια τους νομιζω οτι ειναι πλεον παρασιτικη και αχρειαστη.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #183 στις: 25/11/06, 18:09 »
Ας δούμε επιτέλους ένα CD με καλά τραγούδια που μετά από 3 μήνες θα ακούγεται και τότε σίγουρα τα δίνω για αυθεντικό...δεν είναι τυχαίο που ο Χατζηδάλης ακόμα πουλάει ενώ η Πέγγυ Ζήνα π.χ σε λίγο θα σταματήσει να κυκλοφορεί CD...Το έχουν παρατραβήξει όλοι τους...
Εξάλλου όπως ήδη έχει αναφερθεί...

Η καλή μουσική σκοτώνει την Πειρατεία....
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #184 στις: 25/11/06, 19:12 »
Κουραστήκαμε πια με αυτες τις ανοησίες. Ας δουμε τι σημαινει η λεξη "πειρατεία". Λεει ο Μπαμπινιωτης στο λεξικο του σελ 1379, η κλοπη υλικου,παρανομη αντιγραφη με σκοπο την εμπορικη εκμεταλευση.

Και τωρα ας δουμε πως με το να στειλω σε ενα φιλο μου το μπ3 χρησιμοποιωντας το διαδικτυο και μαλιστα απλα με ενα χαμογελο εμοτικον συνοδευτικο, εκμεταλευομαι τον καλλιτεχνη εμπορικα.

Ειπε τελευταια ο Θανασης Παπακωνσταντινου σε σχετικη ερωτηση. "Δεν ειμαι αντιθετος στην διακινηση των τραγουδιων μου στο διαδικτυο, γινομαι εξαλλος ομως οταν καποιοι κερδιζουν χρηματα απο αυτο".

Δεν ειναι αυτο το θέμα και το γνωριζουμε ολοι ,ουτε αν εχει 20 ευρω το cd. Το θεμα ειναι απλο και τους σκοτωνει η ελευθερια κινησης που αναπτυσσεται με το διαδικτυο,κι οχι μονο της μουσικης, η ελευθερια αυτη ειναι, που κατα την γνωμη τους πρεπει να πεθανει, και που σκεφτονται τον περιορισμο.

Δεν ειναι σε καμια περιπτωση η ελευθερη διακινηση στο τζαμπα των μπ3, δεν τους ενοχλει αυτο, αυτο ειναι απλα το δολωμα η φακα ειναι αλλη, για αυτο δινουν οι ιδιοι τους δισκους στο διαδικτυο μερες πριν απο την επισημη παρουσιαση τους. Σκοπος μοναδικος ειναι πως να ελεγχουν την διακινηση και πως να διαφυλαττουν το μονοπωλιο.

Τελευταια με την αγορα του youtube απο την Google, ειδαμε και το αντιθετο στις ΗΠΑ. Πολλοι που ανεβασαν τα βιντεακια τους κατεφυγαν στην δικαιοσυνη ζητωντας πνευματικα δικαιωματα, γιατι λεει με την δικη τους πνευματικη περιουσια ,οι της You Tube, μοσχοπουλησαν στην Google και γινηκανε ζαμπλουτοι. Ε ρε γλεντια με τα περιβοητα πνευματικα δικαιωματα.

Η ελευθερη διακινηση των τραγουδιων και των στιχων και των ακορντων δεν σκοτωνει την μουσικη, σκοτωνει την εξουσια που εχουν καποιοι πανω στη μουσικη  καπως ετσι δεν τοπε κι ο Καζαντζακης καποτε " Ηθελε , λεει ναναι ελευθερος, σκοτωστε τον"
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/06, 19:43 από mymood »
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #185 στις: 25/11/06, 21:09 »
Mymood ξεχνα τις δισκογραφικες εταιριες. Να μιλησουμε για την σχεση καλλιτεχνη και ακροατη. Εσυ αν ησουν καλλιτεχνης θα θελες να κυκλοφορουν δωρεαν τα κομματια σου στο διαδικτυο? Χωρις την αδεια σου? Ο Θαν. Παπ/νου μπορει να μην εχει αναγκη απο χρηματα, γιατι μπορει να ρεφαρει απο τις live εμφανισεις του. Ομως για τους μικρους καλλιτεχνες, που δεν εχουν αυτη τη δυνατοτητα, αποκλειεις την περιπτωση να θιγονται οικονομικα απο τη παρουσα κατασταση?

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #186 στις: 25/11/06, 21:39 »
Δεν γινεται ο θαμνος να μας κρυβει το δασος,φιλε μου. Ιυτε εξ ιδιων να κρινουμε τα αλλοτρια. Κι αλλωστε να σου πω την μαυρη αληθεια, εγω δεν ειδα να γινεται στο διαδικτυο σκοτωμος για τους καλλιτεχνες που αναφερεσαι. Αυτοι σε καθε περιπτωση εχουν το δικο τους κοινο και το θεμα καλυφθηκε ηδη απο τους προλαλησαντες. Κι αλλωστε σε ευχαριστω για το επιχειρημα που μου δινεις. Εγω αν ημουν νεος καλλιτεχνης θα παρακαλουσα να γινοταν σκοτωμος στο διαδικτυο για την δουλεια μου γιατι σα νεος καλλιτεχνης θαθελα να γινει γνωστη η δουλεια μου. Μακαρι στο τζαμπα ναχανε οι νεοι αξιοι δημιουργοι την διεισδυση με το διαδικτυοστο πλατυ κοινο. Γιατι αυτο ουτε να τους φοβιζει μπορει ουτε εσοδα να τους στερει, βλεποντας το θεμα μακροπροθεσμα παντοτε.

Δεν γινεται ναμαστε τοσο κοντοφθαλμοι και η δημιουργια φιλε μου ανεκαθεν, δυστυχως, πουλαει κι εχει αξια μονο με την καταξιωση.
Γελιεται οποιος νομιζει οτι το σλογκαν η "πειρατεια σκοτωνει την μουσικη" δημιουργηθηκε επικοινωνιακα για τους νεους αξιους δημιουργους που δεν εχουν πως να ζησουν παρα μοναχα απο τα δικαιωματα στη δουλεια τους που γινεται δισκος. Δεν δημιουργηθηκε φιλε μου γι αυτους που λες. Δημιουργηθηκε για αυτους που φερνουν εσοδα στα εσοδα, για τους καταξιωμενους του χωρου και γι αυτο σου ανεφερα τον Θαναση Παπακωνσταντινου αλλα μπορω να σου πω κι αλλους που τα δινουν δωρεαν απο τα σαιτ τους και πολλοι ειναι και μικροι αγνωστοι αλλα αξιοι και δεν φοβουνται παρα μοναχα ελπιζουν, οσο γινεται περισσοτερο να ακουστουν και να διαδοθει η δουλεια τους. Τα λεφτα παντα στο τελος ερχονται.
Το θεμα ειναι το οραμα και μονο αυτο.

Αλλα μη το μακραινουμε αδικα. Ο ντορος που γινεται για την ελευθερια του διαδικτυου εχει στο πισω μερος του αυτη την ιδια την ελευθερια. Και να σου πω γιατι. Ολος ο καυγας ειναι παντοτε για το παπλωμα, για τα εσοδα. Οσο μπλοκαρεις την ελευθερη διακινηση τοσο καποιος κερδιζει εις βαρος της ελευθερης πληροφορησης. Οι αρχες και οι δομες του συστηματος κερδους δεν επιτρεπουν τετοιου ειδους ελευθεριες και δυστυχως δεν επιτρεπουν και κανενος ειδους κερδους εξω απο το συστημα. Οι κανονες ειναι απαραβατοι. Και το πιο γελοιο παντα ειναι πως βασιζονται σε αυτο που λεγεται νομιμοτητα. Αλλα το πιο εξωφρενικο ειναι, πως παντοτε και παντου βρισκουν οπαδους και θιασωτες. Και ξερεις πως? Βαζοντας αυτο ακριβως το ερωτημα που εθεσες κι εσυ. "Γιατι καποιος να κλεβει την δουλεια σου?" 
Γυρισετο λοιπον αναποδα, απο την αλλη του μερια αυτο το ερωτημα ακυρωνει τον ιδιο τον φοβο σου.
Φιλικα
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #187 στις: 26/11/06, 11:33 »
Μουσικη πειρατια δεν ειναι μονο οτι διακινηση εχει εμπορικο χαρακτηρα. Δες εδω τον διεθνη ορισμο της πειρατειας.
Στο θεμα μας, αν ησουν μικρος καλλιτεχνης, θα περιμενες 4-5 χρονια για να μπορεις να ζησεις μεσω της μουσικης? Δεν ακουγεται λιγακι αποτρεπτικο? Μεχρι να γινεις γνωστος μεσω του file-sharing? Μηπως ειναι αυτος λογος που δε βγαινουν νεα συγκροτηματα πια και συνεχιζουμε ν ακουμε τους Rolling Stones και τον γερο Μικ?  :-\

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #188 στις: 07/03/07, 12:37 »
Διαβάστε αυτό το ενδιαφέρον άρθρο:

http://www.cineek.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=191

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #189 στις: 07/03/07, 13:14 »
Η πειρατεία δεν είναι σημερινό φαινόμενο
και δεν δημιουργήθηκε με το διαδίκτυο.
Οι παλαιότεροι θυμούνται ακόμα την κασέτα
που το κάθε δισκάδικο έγραφε από δίσκους για τους πελάτες του;

Αυτοί νομίζουν πως το κάθε πιτσιρίκι που έχει 1000 mp3 στο PC,
αν δεν τα έπερνε τζαμπα από P2P θα τα είχε αγορασμένα.
Κούνια που τους κούναγε.  :P

Μπορεί όταν κατεβάζει κάτι τζάμπα  να κατεβάζει ότι νάνε.
Τζάμπα είναι μωρέ, σου λέει, βάλτο και αυτό μέσα. ;)
Αν έπρεπε όμως να τα αγοράσει, ούτε λόγος … >:(

Τους καλλιτέχνες αυτούς όμως που σέβεται και επικοινωνεί ψυχικά
θα πάει και θα τους αγοράσει εκτός, και αν είναι πάμφτωχος.

Θα πρέπει να καταλάβουν πως το μέσον διακίνησης της μουσικής
(δίσκος κασέτα cd) θα πάψει να είναι εμπορικό προϊόν.

Ίσως και να πάψει να  υπάρχει.

Νομίζω πως όταν τελικά το διαδίκτυο αστυνομευτεί και πάψει η διακίνηση του mp3,
 οι εταιρείες δεν θα δουν τις πωλήσεις τους να αυξάνονται όπως περιμένουν,
και θα καταλάβουν ότι κάτι άλλο θα πρέπει να βρουν να προσφέρουν
αν θέλουν να συνεχίσουν να υπάρχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/07, 13:58 από IxNiLaTiS »
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #190 στις: 07/03/07, 13:23 »
Βραζίλη, πολυ ωραιο αρθρο βρηκες. Αυτα τα πιστευω καιρο τωρα , να μη σου πω χρονια. Αλλωστε αν δεις πιο  πανω, πανω κατω τα ιδια εγραφα.

Η ελευθερη διακινηση των τραγουδιων και των στιχων και των ακορντων δεν σκοτωνει την μουσικη, σκοτωνει την εξουσια που εχουν καποιοι πανω στη μουσικη
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #191 στις: 07/03/07, 14:00 »
Διαβάστε αυτό το ενδιαφέρον άρθρο:

http://www.cineek.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=191



Καλό, πολύ καλό
και αντικειμενικό.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Αλκιβιάδης

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ''η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική''
« Απάντηση #192 στις: 07/03/07, 23:38 »
Πάντα αγοράζω τους δίσκους των καλλιτεχνών που μου αρέσουν. Στο Διαδίκτυο όμως τώρα τελευταία βρίσκω δίσκους από βινύλιο που δεν τους βρίσκεις εύκολα ή είναι εντελώς αδύνατον να τους βρεις, και τους κατεβάζω από το λινκ που δίνει ο κάτοχος κάποιου καλού παλιού δίσκου. Δεν θα το χαρακτήριζα "πειρατεία" αυτό. Κι αν κάποιος φίλος μου ζητούσε να του αντιγράψω ένα δίσκο επειδή τα οικονομικά του δεν του επιτρέπουν να τον αγοράσει, θα το έκανα ευχαρίστως και δεν θα το θεωρούσα παράνομο αφού δεν έχω οικονομικό όφελος.

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #193 στις: 26/08/07, 19:36 »
...Αυτή η φράση μήπως είναι επινόηση των εταιρειών;

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #194 στις: 26/08/07, 19:43 »
Απο τα λεφτα που δίνεις για ενα cd πόσο πάει στις εταιρίες και τα λοιπά και πόσα καθαρά στον καλλιτέχνη?
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #195 στις: 26/08/07, 19:46 »
Απο τα λεφτα που δίνεις για ενα cd πόσο πάει στις εταιρίες και τα λοιπά και πόσα καθαρά στον καλλιτέχνη?

Φαντάζομαι οτι αν ένα cd κάνει 20 ευρώ, στον καλλιτέχνη πάνε τα 2? Δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #196 στις: 26/08/07, 19:50 »
ούτε εγω δεν ξερω, αλλα μαλλον κατι τετοιο ισχύει.

ποίν συμφέρει λιγότερο να αγοράζουμε πειρατικα cd's?
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #197 στις: 26/08/07, 19:54 »
Τις εταιρείες...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #198 στις: 26/08/07, 20:04 »
Και οι εταιρίες τι θα κάνουνε ρε παιδιά; Θα βγούνε στο πεζοδρόμιο;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική...
« Απάντηση #199 στις: 26/08/07, 20:07 »
εσύ θεωρείς λογικό να δίνεις 20 ευρώ για ενα cd και απο αυτα να πανε τα 2 ή το ενα στον καλλιτέχνη? η μηπως μας περνάνε για άκες?
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
42 Απαντήσεις
18774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 17:40
από schizm
42 Απαντήσεις
20877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/04, 18:36
από kanellop
25 Απαντήσεις
11536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/07, 01:30
από Bachante
79 Απαντήσεις
25237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/08, 15:57
από Xaris(πρωην Jizm)
24 Απαντήσεις
7246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 01:47
από giorgos_z
24 Απαντήσεις
15188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/09, 19:54
από vartanis
61 Απαντήσεις
19320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 14:25
από Arg0
3 Απαντήσεις
3016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/09, 10:20
από blackie
2 Απαντήσεις
3902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 21:19
από Morticia