Αποστολέας Θέμα: Περί intonation και Peterson η απορία  (Αναγνώστηκε 7388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν, μόλις πήρα στα χέρια μου την κιθάρα μου μετά από το πρώτο της setup,
αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ ικανοποιητικό το intonation που της έγινε. Οταν γύρισα
σπίτι την σύνδεσα στο peterson tuner που έχω και η κιθάρα είναι κουρδισμένη με ακρίβεια.
Οταν όμως χτυπάω την κάθε χορδή στο 5ο και στο 17ο ταστο τα τετραγωνάκια στην οθόνη του
tuner κάθε άλλο παρά σταθερά παραμένουν ή τουλάχιστον δεν κινούνται προς την ίδια κατεύθηνση.
Στο 5ο πχ ανεβαίνουν προς τα πάνω και στο 17ο πάνε προς τα κάτω.Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες χορδές
και περισσότερο στις πιό λεπτές.Δεν θα έπρεπε να παραμένουν σταθερές ή έχω καταλάβει λάθος;
Επειδή έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε αυτόν που την σετάρισε παρά στον εαύτο μου δεν έχω πιάσει ακόμα
να τη σκαλίζω αν και την έχω ξανακάνει τη διαδικασία με τις βιδούλες που τραβάνε τα σελάκια.
Help!


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #1 στις: 23/02/08, 16:55 »
Μόνο σε αυτά τα τάστα συμβαίνει?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #2 στις: 23/02/08, 17:07 »
Μόνο σε αυτά τα τάστα συμβαίνει?


Στο 5ο και στο 17ο δεν ρυθμίζεις το intonation; Τουλάχιστον έτσι λέει το βιβλίο του peterson για αυτό αναφέρω τα συγκεκριμένα τάστα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #3 στις: 23/02/08, 17:10 »
Λοιπόν, μόλις πήρα στα χέρια μου την κιθάρα μου μετά από το πρώτο της setup,
αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ ικανοποιητικό το intonation που της έγινε. Οταν γύρισα
σπίτι την σύνδεσα στο peterson tuner που έχω και η κιθάρα είναι κουρδισμένη με ακρίβεια.
Οταν όμως χτυπάω την κάθε χορδή στο 5ο και στο 17ο ταστο τα τετραγωνάκια στην οθόνη του
tuner κάθε άλλο παρά σταθερά παραμένουν ή τουλάχιστον δεν κινούνται προς την ίδια κατεύθηνση.
Στο 5ο πχ ανεβαίνουν προς τα πάνω και στο 17ο πάνε προς τα κάτω.Αυτό συμβαίνει στις περισσότερες χορδές
και περισσότερο στις πιό λεπτές.Δεν θα έπρεπε να παραμένουν σταθερές ή έχω καταλάβει λάθος;
Επειδή έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε αυτόν που την σετάρισε παρά στον εαύτο μου δεν έχω πιάσει ακόμα
να τη σκαλίζω αν και την έχω ξανακάνει τη διαδικασία με τις βιδούλες που τραβάνε τα σελάκια.
Help!
Δοκίμασε να τεστάρεις διαφορά μεταξύ ελεύθερης, 12ου και 24ου (αν έχεις 24 frets).. Η σύγκριση 5ου με 17ου είναι μεν σωστή, αλλά επειδή πολλές φορές δεν βάζουμε την ίδια δύναμη όταν πατάμε τις χορδές, μπορεί την ώρα εκείνη με την πίεση που ασκούμε στην ταστιέρα, να κάνουμε την νότα να "τρεμοπαίζει".. Δοκίμασε με 12ο τάστο, χωρίς να ασκείς μεγάλη δύναμη.. Η ελεύθερη είναι standard.. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου τρεμοπαίζει στην ελεύθερη (σε φυσιολογική κιθάρα)..
Μόνο σε αυτά τα τάστα συμβαίνει?

Στο 5ο και στο 17ο δεν ρυθμίζεις το intonation; Τουλάχιστον έτσι λέει το βιβλίο του peterson για αυτό αναφέρω τα συγκεκριμένα τάστα.
Κοίταξε, το θέμα με το intonation έχει να κάνει με το μήκος της χορδής.. Δηλαδή το μέσο της χορδής πρέπει να "πέσει" ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω από το 12ο τάστο.. Όπως καταλαβαίνεις, είτε τεστάρεις "ελεύθερη-12ο", είτε "1ο-13ο", είτε "5ο-17ο", είναι το ίδιο πράγμα, εφόσον και οι τρεις "τρόποι" σου χωρίζουν την χορδή ακριβώς εκεί που πρέπει..

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #4 στις: 23/02/08, 18:56 »


Καταρχάς μπράβο σου που έχεις το καλύτερο κουρδιστήρι της αγοράς.  ;D

Ο τεχνίτης σου παρεμπιπτόντως έχει και αυτός Peterson?  ???

Κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε γιατί η ακρίβεια του ειδικά στις αρμονικές τρώει για πρωϊνό σχεδόν ο,τιδήποτε άλλο κυκλοφορεί. Εν πάσει περιπτώσει, ναι, το σωστό είναι να κάνουμε ρύθμιση τόσο με ανοιχτή+12ο τάστο όσο και σε άλλους συνδιασμούς οκτάβας (5ο και 17ο είναι τυπικό).

Ωστόσο μπαίνουν και άλλες παράμετροι:

α) Όπως λέει σωστά ο faser, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι πατάς και χτυπάς με τον ίδιο τρόπο τη χορδή. Δοκίμασε με τον neck μαγνήτη, με κομμένο λίγο το volume και το tone και πάντα βέβαια στη θέση παιξίματος (όχι ξαπλωμένη δηλαδή η κιθάρα).

β) Αν έχεις κιθάρα τύπου Strat τότε μεγάλη πιθανότητα υπάρχει ο neck μαγνήτης να είναι πολύ ψηλά. Αυτό οδηγεί στην περίφημη ασθένεια, γνωστή ως "Stratitis" από την οποία υποφέρουν πολλές Strat. Ο neck μαγνήτης μπορεί να τραβάει περισσότερο απ'όσο χρειάζεται τη χορδή και το φαινόμενο είναι εμφανέστερο όσο ανεβαίνεις στην ταστιέρα και ειδικά στις μπάσσες χορδές.

γ) Στο intonation παίζει ρόλο, τελικά, και το σχήμα και η κατάσταση των τάστων. Δηλαδή αν τα τάστα σου δεν είναι τριμμένα, γυαλισμένα και "κορωνιασμένα" τέλεια (αλλά ακόμα και τότε...), σε διάφορα σημεία της ταστιέρας θα βλέπεις διαφορές στο κούρδισμα. Τον λόγο τον καταλαβαίνεις. Αντί να πατάει η χορδή στο μέσον του τάστου μπορεί να πατάει μερικά εκατοστά του χιλιοστού πιο αριστερά ή δεξιά...

δ) Και σημαντικότερο: είναι απολύτως αδύνατον να ιντονάρεις στην εντέλεια μια κιθάρα. It's the nature of the beast.  ;) Για να γίνει αυτό θα έπρεπε τα τάστα να είναι διαφορετικά για κάθε χορδή, μάλιστα ένας μάστορας στη Σουηδία φτιάχνει τέτοια τάστα (που μοιάζουν σαν σκουληκάκια αν τα δεις!). Θέλω να πω, ότι μικρές ανοχές και αποκλίσεις θα έχεις που να χτυπιέσαι κάτω.  ;) 8)

Θα έλεγα να προσπαθήσεις να κουρδίσεις την κιθάρα με κάποιο από τα tempered κουρδίσματα που έχει το Peterson (δοκίμασε το Buzz Feiten, ακόμα και σε κιθάρες χωρίς το σύστημα δουλεύει άψογα!). Αν δεις ότι ακους προβλήματα (π.χ. σε συγχορδίες ψηλά στην ταστιέρα), πήγαινε μια βόλτα από το μάστορα πάλι και καθίστε να το δείτε μαζί. Ααα, θεωρώ απολύτως αυτονόητο ότι μιλάμε για καινούργιες χορδές, έτσι? Άστες και 1-2 ώρες να στρώσουν λίγο και να χάσουν την υπερβολική λαμπεράδα, αλλά φυσικά μετά από μερικές ώρες παιξίματος (ας πούμε 8-10) ό,τι χορδές και να έχεις, το intonation θα αρχίσει αργά αλλά σταθερά να αποσταθεροποιείται.

Αυτά, συγγνώμη για την πολυλογία και εύχομαι να σε βοήθησα.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #5 στις: 24/02/08, 16:03 »
Καταρχάς μπράβο σου που έχεις το καλύτερο κουρδιστήρι της αγοράς.  ;D
Μην το πάρεις πάνω σου αλλά βασίστηκα στα λεγόμενα σου σε κάποιο παλαιότερο θέμα και για αυτό πήρα το Peterson πού είναι και το πρώτο tuner που πήρα.;D Πιο πριν.. αυτάκι. ;D
Ο τεχνίτης σου παρεμπιπτόντως έχει και αυτός Peterson?  ???
Την ίδια περίπου ερώτηση του έκανα για το ποιό tuner χρησιμοποίησε για να την κουρδίσει αλλά από τα συμφραζόμενα υποψιάζομαι πως δεν ήταν Peterson.

Κατα τη γνώμη μου θα έπρεπε γιατί η ακρίβεια του ειδικά στις αρμονικές τρώει για πρωϊνό σχεδόν ο,τιδήποτε άλλο κυκλοφορεί. Εν πάσει περιπτώσει, ναι, το σωστό είναι να κάνουμε ρύθμιση τόσο με ανοιχτή+12ο τάστο όσο και σε άλλους συνδιασμούς οκτάβας (5ο και 17ο είναι τυπικό).

Ωστόσο μπαίνουν και άλλες παράμετροι:

α) Όπως λέει σωστά ο faser, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι πατάς και χτυπάς με τον ίδιο τρόπο τη χορδή. Δοκίμασε με τον neck μαγνήτη, με κομμένο λίγο το volume και το tone και πάντα βέβαια στη θέση παιξίματος (όχι ξαπλωμένη δηλαδή η κιθάρα).

β) Αν έχεις κιθάρα τύπου Strat τότε μεγάλη πιθανότητα υπάρχει ο neck μαγνήτης να είναι πολύ ψηλά. Αυτό οδηγεί στην περίφημη ασθένεια, γνωστή ως "Stratitis" από την οποία υποφέρουν πολλές Strat. Ο neck μαγνήτης μπορεί να τραβάει περισσότερο απ'όσο χρειάζεται τη χορδή και το φαινόμενο είναι εμφανέστερο όσο ανεβαίνεις στην ταστιέρα και ειδικά στις μπάσσες χορδές.

γ) Στο intonation παίζει ρόλο, τελικά, και το σχήμα και η κατάσταση των τάστων. Δηλαδή αν τα τάστα σου δεν είναι τριμμένα, γυαλισμένα και "κορωνιασμένα" τέλεια (αλλά ακόμα και τότε...), σε διάφορα σημεία της ταστιέρας θα βλέπεις διαφορές στο κούρδισμα. Τον λόγο τον καταλαβαίνεις. Αντί να πατάει η χορδή στο μέσον του τάστου μπορεί να πατάει μερικά εκατοστά του χιλιοστού πιο αριστερά ή δεξιά...

δ) Και σημαντικότερο: είναι απολύτως αδύνατον να ιντονάρεις στην εντέλεια μια κιθάρα. It's the nature of the beast.  ;) Για να γίνει αυτό θα έπρεπε τα τάστα να είναι διαφορετικά για κάθε χορδή, μάλιστα ένας μάστορας στη Σουηδία φτιάχνει τέτοια τάστα (που μοιάζουν σαν σκουληκάκια αν τα δεις!). Θέλω να πω, ότι μικρές ανοχές και αποκλίσεις θα έχεις που να χτυπιέσαι κάτω.  ;) 8)

Θα έλεγα να προσπαθήσεις να κουρδίσεις την κιθάρα με κάποιο από τα tempered κουρδίσματα που έχει το Peterson (δοκίμασε το Buzz Feiten, ακόμα και σε κιθάρες χωρίς το σύστημα δουλεύει άψογα!). Αν δεις ότι ακους προβλήματα (π.χ. σε συγχορδίες ψηλά στην ταστιέρα), πήγαινε μια βόλτα από το μάστορα πάλι και καθίστε να το δείτε μαζί. Ααα, θεωρώ απολύτως αυτονόητο ότι μιλάμε για καινούργιες χορδές, έτσι? Άστες και 1-2 ώρες να στρώσουν λίγο και να χάσουν την υπερβολική λαμπεράδα, αλλά φυσικά μετά από μερικές ώρες παιξίματος (ας πούμε 8-10) ό,τι χορδές και να έχεις, το intonation θα αρχίσει αργά αλλά σταθερά να αποσταθεροποιείται.

Αυτά, συγγνώμη για την πολυλογία και εύχομαι να σε βοήθησα.  ;)

α) Δεν τίθεται θέμα, πάντα για θέση παιξίματος μιλάω.
β) Μπα όχι σε νορμαλ ύψος είναι.Βασικά ήταν και σε θέση πλαγιαστή ως προς το ύψος από τη μάνα τους,αλλά ο μάστορας θεώρησε καλό να τους ισιώσει στο setup.
γ) Θέλω να πιστέυω πως η συγκεκριμένη κιθάρα βάσει προέλευσης και τιμής δεν έχει τέτοιου είδους ατέλειες αλλά δεν μπορώ και να το επαληθεύσω.
δ) Πιθανόν και να μην το συζητούσαμε καν αν δεν είχα το peterson, έτσι δεν είναι;

Πάντως σύμφωνα με το βιβλίο του tuner η μέθοδος 5ο-17ο ή μάλλον και οι υπόλοιπες που ανέφερε o faser είναι ίσως πιο ακριβείς από την "ελεύθερη και 12ο" (;) ...
Και μετά από μικρορυθμίσεις που έκανα στα σελάκια, κάτι τέτοιο μάλλον επαληθεύτηκε.Επειδή με το "ελεύθερη και 12ο" μου δείχνει τέλειο intonation ενώ την ίδια
στιγμή με τους άλλους τρόπους μου βγάζει αποκλίσεις όσο και αν προσπαθώ να ασκώ την ίδια δύναμη.
Παίζοντας εκείνο το μοτίβο από το shine on you crazy diamond Ε-------------------0----- κάνει μπαμ αν είναι καλορυθμισμένη ή όχι.
                                                                                    Β--------6----------------
                                                                                    G---------------0---------
                                                                                    D---8---------------------
Ενα άλλο πρόβλημα που έχω είναι η αστάθεια στο κούρδισμα της G. Ειδικά μετά από bending και τρέμολο.Και στην προηγούμενη κιθάρα που είχα πάλι αυτή η χορδή
παρουσίαζε πρόβλημα.Τυχαίο είναι;


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #6 στις: 24/02/08, 17:10 »
Παντως δοκιμασε και το μπαζ φειτεν που προτεινε ο κομον, κανει θαυματα. Δεν κουρδιζεις στην εντειλεια της νοτας τις χορδες, αλλα μεταξυ τους, και επειδη το αυτι λειτουργει περιεργα, θα ακους τα ακορντα πολυ πιο καθαρα.
Οσον αφορα τη G χορδη, εχω παρατηρισει οτι σε καποια σετ χορδες, καποια μπορει να τυχει να μην ειναι σωστα κατασκευασμενη ισως, και να εχει προβλημα σταθεροτητας.

Επειδη σημερα εβαλα και εγω νεες χορδες στην Επι, εχω μια ερωτηση, σορυ που την κανω εδω, αλλα να μην ανοιγω αλλο θεμα.
Η ερωτηση εχει να κανει με το αν ειναι μυθος η αλληθεια αυτο που λενε οτι αν βαλεις πολλα windings την χορδη γυρω απο το machinehead επηρεαζεται tuning stability & sustain?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #7 στις: 24/02/08, 21:28 »
Οσον αφορα τη G χορδη, εχω παρατηρισει οτι σε καποια σετ χορδες, καποια μπορει να τυχει να μην ειναι σωστα κατασκευασμενη ισως, και να εχει προβλημα σταθεροτητας.


Σωστό αυτό!  ;)


Παράθεση
Η ερωτηση εχει να κανει με το αν ειναι μυθος η αλληθεια αυτο που λενε οτι αν βαλεις πολλα windings την χορδη γυρω απο το machinehead επηρεαζεται tuning stability & sustain?

To sustain δεν βλέπω πως μπορεί να επηρεάζεται, το σίγουρο όμως είναι ότι δεν πρέπει η χορδή να "καβαλάει" τον εαυτό της στο κλειδί. Όλα αυτά φυσικά για την περίπτωση που δεν έχουμε locking nut. Για τις τυλιχτές χορδές, 2-4 "γύρες" είναι αρκετές (με τη μία κάτω από την άλλη) ενώ για τις λεπτές 5-6. Και αυτό, μόνο και μόνο, για να αποκτήσει την κατάλληλη γωνία πίσω από το nut η χορδή και να μην ξεκουρδίζει με bends αλλά να έχει και την σωστή τάση. Ωστόσο εξαρτάται από την κιθάρα. Αν η κιθάρα έχει staggered κλειδιά ας πούμε, τότε είναι λίγο περιττές οι επιπλέον περιελίξεις. Αν έχει δε locking κλειδιά, δεν κάνουμε ΚΑΜΜΙΑ περιέλιξη, τραβάμε γερά, κλειδώνουμε, κουρδίζουμε.

Τους διάφορους τρόπους για να περάσεις χορδές σε κιθάρες τους αναλύει διεξοδικά ο Dan Erlewine στα διάφορα βίντεο και βιβλία του, αξίζει να το ψάξεις (και για όλες τις άλλες πληροφορίες που διαθέτει).  ;)



-------

Minotaur συγγνώμη αλλά δεν θυμάμαι τι κιθάρα έχεις, γράψε αν θέλεις. Όσο για το Peterson έχεις δίκιο, βγάζει "ξεκούρδιστα" τα περισσότερα κουρδιστήρια της αγοράς...  ;)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #8 στις: 24/02/08, 22:03 »
Minotaur συγγνώμη αλλά δεν θυμάμαι τι κιθάρα έχεις, γράψε αν θέλεις. Όσο για το Peterson έχεις δίκιο, βγάζει "ξεκούρδιστα" τα περισσότερα κουρδιστήρια της αγοράς...  ;)
Προσωπικά και επειδή από τα πρώτα χρόνια που μάθαινα κιθάρα έμαθα να κουρδίζω περισσότερο με το αυτί και λιγότερο με το κουρδιστήρι, σε γενικές γραμμές δεν συμφωνώ με την ένδειξη των tuners και ας με κοροιδεύουν οι φίλοι μου :-\.. Ειδικότερα στη Σολ και στη Σι, προτιμώ το αυτί μου από το κουρδιστήρι.. Το τελευταίο το χρησιμοποιώ για να μου δώσει το Μι μπάσο σαν βάση για να στηρίξω το κούρδισμα των υπόλοιπων νοτών..

Πάντως αυτό δεν έχει και πολύ νόημα μιας και το κουρδιστήρι δεν κάνει τίποτα περισσότερο από το να συγκρίνει τη νότα που ακούει με τη νότα που έχει αποθηκευμένη στη μνήμη του.. Λογικά δηλαδή δεν θα έπρεπε να χάνει ούτε Hz αλλά....

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #9 στις: 24/02/08, 23:16 »
Οσον αφορα τη G χορδη, εχω παρατηρισει οτι σε καποια σετ χορδες, καποια μπορει να τυχει να μην ειναι σωστα κατασκευασμενη ισως, και να εχει προβλημα σταθεροτητας.

Σωστό αυτό!  ;)
-------
Minotaur συγγνώμη αλλά δεν θυμάμαι τι κιθάρα έχεις, γράψε αν θέλεις. Όσο για το Peterson έχεις δίκιο, βγάζει "ξεκούρδιστα" τα περισσότερα κουρδιστήρια της αγοράς...  ;)




Να και κάτι καινούργιο.Αλλά αν θέλετε κάντε το λίγο πιο λιανά.Εννοείτε μάρκες συγκεκριμένες με πρόβλημα;Πάχος; Ή μήπως απλά ελλατωματικά σέτς;

Αυτήν εδώ έχω πάρει και είναι με locking nuts:
http://www.guitarcenter.com/Fender-American-Special-Mahogany-HSS-Stratocaster-Electric-Guitar-511165-i1168160.gc

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #10 στις: 24/02/08, 23:36 »
Αυτήν εδώ έχω πάρει και είναι με locking nuts:
http://www.guitarcenter.com/Fender-American-Special-Mahogany-HSS-Stratocaster-Electric-Guitar-511165-i1168160.gc


Μεγειά!

Κάνε μου μια χάρη: κατέβασε ΤΕΛΕΙΩΣ τον neck μαγνήτη από τη πάνω μεριά (στα μπάσσα). Εννοώ να πλησιάσει η άκρη του στο pickguard (αν είναι δυνατόν). Από τα καντίνια δεν χρειάζεται να τον κατεβάσεις τόσο.

Για μέτρα πάλι, μήπως βελτιώνεται το intonation?  :)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #11 στις: 25/02/08, 01:07 »
Ευχαριστώ  :)
Μα κάπως έτσι ήταν από τη μάνα του, όπως το περιγράφεις περίπου γύρω στα 2-3mm ύψος από το pickyard.
Ελήφθη η συμβουλή, μένει να δώ τώρα που έχει σεταριστεί (ελπιζω..), αν προκαλεί αλλαγές αυτό ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #12 στις: 25/02/08, 02:45 »

Να και κάτι καινούργιο.Αλλά αν θέλετε κάντε το λίγο πιο λιανά.Εννοείτε μάρκες συγκεκριμένες με πρόβλημα;Πάχος; Ή μήπως απλά ελλατωματικά σέτς;


Ενοω π.χ. το τελευταιο σετ GHS Boomers 10-46 που χρησιμοποιησα η πρωτη επεφτε 2 ημιτονια κατω μετα τα πρωτα δυο μπεντ... ειχε καποιο κατασκευαστικο προβλημα η χορδη προφανως. Το αλλαξα με μια DR 10αρα που μου περισευε και ολα καλα... εχει τυχει και σε αλλα σετ προβληματικη χορδη. Τυχαινει μαλλον, τι να πω...

Κομον, ευχαριστω για τις πληροφοριες!  :)  Το ειχα φανταστει οτι ετσι ειναι, απλα ειπα να ρωτησω για μια δευτερη γνωμη γιατι ακουω διαφορα... (π.χ. ενας γνωστος μου ειχε πει οτι εβραζε τις χορδες του μπασου του σε ξυδι και γινοντουσαν σαν καινουργιες!?!?!?!  :D )
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #13 στις: 25/02/08, 03:30 »
Υπάρχουν 2 τρόποι για να κουρδίσεις. Εγώ τους έχω βαφτίσει "απόλυτος" και σχετικός. Στον "απόλυτο" συγκρίνεις κάθε χορδή με συγκεκριμένη νότα. Στον σχετικό παίρνεις μια νότα για βάση (πχ τη λα 440 κύκλων που δίνει το διαπασόν) και κουρδίζεις όλη την κιθάρα με αυτή. Επειδή όλα τα χρόνια έχω κλασσικές και ακουστικές και το intonation από ένα σημείο και μετά φαντάζει πολυτέλεια κουρδίζω ως εξής:

παίρνω λα 440hz από το διαπασών (1η χορδή, 5ο τάστο). Ταιριάζω πρώτη χορδή ανοιχτή με πέμπτη χορδή 7ο τάστο. 2η χορδή πέμπτο τάστο με 1η ανοιχτή. 7ο τάστο της 6ης χορδής με 2η χορδή ανοιχτή και τα υπόλοιπα τα φτιάχνω με αρμονικές 5ου-7ου τάστου. Στο τέλος τραβάω και ένα ένα Μι+ που είναι η πιο οικεία συγχορδία και έτσι καταλαβαίνω τι και πώς. Τα κουρδιστήρια συνήθως διαφωνούν αλλά η κιθάρα ακούγεται πιο "δεμένη"
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #14 στις: 25/02/08, 03:52 »
Καπως ετσι ειναι και το μπαζ φειτεν. Και περιπου ετσι κουρδιζουν και τα πιανα. Επειδη το αυτι δεν λειτουργει με μαθηματικη φορμουλα, ακουει καλυτερα ενα οργανο που οι χορδες ειναι κουρδισμενες σωστα μεταξυ τους, παρα ενα οργανο οπου καθε χορδη εχει κουρδιστει με βαση μια συγκεκριμενη συχνοτητα  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #15 στις: 25/02/08, 04:01 »
Καπως ετσι ειναι και το μπαζ φειτεν. Και περιπου ετσι κουρδιζουν και τα πιανα. Επειδη το αυτι δεν λειτουργει με μαθηματικη φορμουλα, ακουει καλυτερα ενα οργανο που οι χορδες ειναι κουρδισμενες σωστα μεταξυ τους, παρα ενα οργανο οπου καθε χορδη εχει κουρδιστει με βαση μια συγκεκριμενη συχνοτητα  :)

Δεν ξέρω αν είναι θεμα αυτιού μόνο. πχ όταν παίζω μι μπάσα και η μι καντίνι είναι κουρδισμένη σε σχέση με την ίδια νότα, συντονίζονται ευκολότερα μεταξύ τους και δίνουν όγκο και μια αίσθηση reverb στον ήχο.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #16 στις: 25/02/08, 10:53 »

Παιδιά, και ο Eric Johnson που έχει το ΥΠΕΡ-αυτί, έτσι κουρδίζει... αλλά εδώ μιλάμε για ΑΡΜΟΝΙΚΕΣ. Τις οποίες είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ρυθμίσεις χωρίς ηλεκτρονικό (και καλύτερα, strobe) κουρδιστήρι.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #17 στις: 25/02/08, 19:15 »
Παιδιά δεν είδα καμμία σοβαρή διαφορά στις ενδείξεις μεταξύ του default setting EQU και του BFE.
Και τον μαγνήτη κατέβασα αλλά δεν πιστεύω πως αποτελούσε πρόβλημα.Στο setup ο μάστορας τον έιχε πάει γύρω στα 3 mm
από τις χορδές.Πριν το setup ήταν ακόμα χαμηλότερα απ την πλευρά των μπάσων.
Δεν ξέρω μπορεί και να είμαι υπερβολικός στο τι ζητάω και μάλλον μια δεύτερη γνώμη είναι αυτό που μου χρειάζεται
τώρα, αλλά δεν ξέρω που να την πάω.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #18 στις: 26/02/08, 00:46 »
Παιδιά δεν είδα καμμία σοβαρή διαφορά στις ενδείξεις μεταξύ του default setting EQU και του BFE.
Και τον μαγνήτη κατέβασα αλλά δεν πιστεύω πως αποτελούσε πρόβλημα.Στο setup ο μάστορας τον έιχε πάει γύρω στα 3 mm
από τις χορδές.Πριν το setup ήταν ακόμα χαμηλότερα απ την πλευρά των μπάσων.
Δεν ξέρω μπορεί και να είμαι υπερβολικός στο τι ζητάω και μάλλον μια δεύτερη γνώμη είναι αυτό που μου χρειάζεται
τώρα, αλλά δεν ξέρω που να την πάω.

Το BFE δεν είναι για αρμονικές. Τις αρμονικές τις φτιάχνεις με το EQU και ΜΕΤΑ κουρδίζεις με το BFE ή άλλο tempered πρότυπο.

3 χιλιοστά νομίζω ότι είναι πολύ λίγο. Στη Στρατ μου (που φοράει Suhr V60LP) το καπάκι στον neck μαγνήτη είναι 3 χιλιοστά από το pickguard! Οπότε μάλλον ψηλά είναι ακόμα οι δικοί σου. 

Αλλά, αφού πιάνουν τα χέρια σου και ασχολείσαι, γιατί δεν ξεκινάς μόνος σου μια προσπάθεια να την "ιντονάρεις"? Μην ξεχνάς να ξεκουρδίζεις ελαφρά τη χορδή της οποίας το σελάκι μετακινείς. Μάλιστα εγώ θα σου πρότεινα:

1) Να τις ξεκουρδίσεις όλες πολύ.
2) Να πας τα σελάκια ΠΟΛΥ πίσω
3) Να αρχίσεις να φτιάχνεις το intonation

Ο λόγος που πάμε τα σελάκια πίσω, είναι γιατί αν δημιουργηθεί "γωνία" λόγω επαφής με το σελάκι πάνω στη χορδή και αυτή βρεθεί τελικά "μπροστά" από το σελάκι (εκεί που πάλλεται η χορδή δηλαδή), τότε μπορεί να προκύψουν προβλήματα intonation και ξεκουρδίσματος γενικότερα.

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #19 στις: 26/02/08, 06:41 »
Το BFE δεν είναι για αρμονικές. Τις αρμονικές τις φτιάχνεις με το EQU και ΜΕΤΑ κουρδίζεις με το BFE ή άλλο tempered πρότυπο.
Ωραία για το κούρδισμα λέω και εγώ. Η κιθάρα λοιπόν είναι κουρδισμένη με το EQU οκ; Μετά πάω σε mode BFE. Αν όπως λέτε
υπάρχει διαφορά στο κούρδισμα μεταξύ EQU και BFE δεν θα έπρεπε να βλέπω και στην οθόνη την ένδειξη (τα τετραγωνάκια που ανεβοκατεβαίνουν)
να την δείχνουν έστω και λίγο ξεκούρδιστη; Αυτό εννοούσα πριν, το κούρδισμα δεν δείχνει να αλλάζει καθόλου στα 2 αυτά modes.
Σίγουρα λειτουργεί σε κιθάρες που δεν έχουν το BFT σύστημα πάνω;

3 χιλιοστά νομίζω ότι είναι πολύ λίγο. Στη Στρατ μου (που φοράει Suhr V60LP) το καπάκι στον neck μαγνήτη είναι 3 χιλιοστά από το pickguard! Οπότε μάλλον ψηλά είναι ακόμα οι δικοί σου. 

Αλλά, αφού πιάνουν τα χέρια σου και ασχολείσαι, γιατί δεν ξεκινάς μόνος σου μια προσπάθεια να την "ιντονάρεις"? Μην ξεχνάς να ξεκουρδίζεις ελαφρά τη χορδή της οποίας το σελάκι μετακινείς. Μάλιστα εγώ θα σου πρότεινα:

1) Να τις ξεκουρδίσεις όλες πολύ.
2) Να πας τα σελάκια ΠΟΛΥ πίσω
3) Να αρχίσεις να φτιάχνεις το intonation

Ο λόγος που πάμε τα σελάκια πίσω, είναι γιατί αν δημιουργηθεί "γωνία" λόγω επαφής με το σελάκι πάνω στη χορδή και αυτή βρεθεί τελικά "μπροστά" από το σελάκι (εκεί που πάλλεται η χορδή δηλαδή), τότε μπορεί να προκύψουν προβλήματα intonation και ξεκουρδίσματος γενικότερα.


Ακυρο για πριν στα 4mm ήτανε μου έφυγε ένα στο μέτρημα.. ;D . Συνολικά από το pickyard στη 1η χορδή είναι στα 9mm.
Οσο για το intonation τα έχω κάνει και παλαιότερα αλλά ξέρεις, άμα δεν έχεις και κάποιον πιο έμπειρο από κοντά να σου
σιγουρεύει αυτά που κάνεις κάπου κολλάς.Δυστηχώς τα 2-3 χρόνια που ασχολούμαι με την κιθάρα τα παλεύω μόνος μου
χωρίς να έχω πχ κάποιον φίλο που να παίζει και ότι έχω μάθει είναι από αυτό το site και το net γενικότερα.
Πάντως πάνω κάτω μάλλον το χω φέρει στα ίσια του το intonation αφού έτσι λέει τουλάχιστον το peterson και τα τετράγωνα...
Απλά που και που σε κάτι συγχορδίες κάτι δε μου πάει καλά...

Btw μια και πιάσαμε και το ύψος των χορδών τα σελάκια στην 1ή και 6ή είναι εμφανώς χαμηλότερα από τα υπόλοιπα και όσο
πάει στις μεσαίες χορδές τόσο ανεβαίνουν.Αυτό είναι από τη μάνα του. Μήπως είναι για ευκολία στο παίξιμο αφού οι χορδές
έχουν διαφορετικό ύψος ή εξυπηρετεί κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Περί intonation και Peterson η απορία
« Απάντηση #20 στις: 26/02/08, 08:44 »
Btw μια και πιάσαμε και το ύψος των χορδών τα σελάκια στην 1ή και 6ή είναι εμφανώς χαμηλότερα από τα υπόλοιπα και όσο πάει στις μεσαίες χορδές τόσο ανεβαίνουν.Αυτό είναι από τη μάνα του. Μήπως είναι για ευκολία στο παίξιμο αφού οι χορδές έχουν διαφορετικό ύψος ή εξυπηρετεί κάτι άλλο;

Προφανώς αυτό έχει γίνει για να ακολουθούν οι χορδές το radius της ταστιέρας. Η ταστιέρα έχει κάποια καμπύλη, οπότε με αυτή τη ρύθμιση όλες οι χορδές έχουν το ίδιο ύψος από τα τάστα... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
42 Απαντήσεις
32822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 01:51
από blade_levinson
6 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 17:45
από Serviani
8 Απαντήσεις
4999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 13:26
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 15:24
από adr1anos
4 Απαντήσεις
2752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 19:15
από Jezus
17 Απαντήσεις
5431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 10:33
από Rockdude
8 Απαντήσεις
3481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 20:00
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
3526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
11 Απαντήσεις
4986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/14, 08:33
από happydreamer
42 Απαντήσεις
19968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/17, 10:02
από panixgr