Σελίδες:
  • #1 από mementos στις 09 Feb 2005
  • Σκεφτομαι σοβαρα να επιχειρησω να μαθω το εν λογω οργανο μονος μου.Θα ηθελα αν γνωριζει κανεις περι αυτου να μου πει κατα ποσο ειναι δυνατο κατι τετοιο και σε τι τιμες μπορω να βρω ενα ικανοποιητικο λαουτο για να ξεκινησω.
  • #2 από ερεβος στις 09 Feb 2005
  • Τι λαουτο θες??? (Νησιωτικο, Κρητικο κλπ)
  • #3 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 09 Feb 2005
  • Ξέρεις να παίζεις κάποιο άλλο όργανο; Ή θέλεις να αρχίσεις από το λαούτο;
  • #4 από mafiozos στις 11 Feb 2005
  • Υπάρχουν πολλά είδη λαούτου. Έχω δεί λάουτο με τάστα οχι μεταλλικά, αλλά αυτά που μπένουν και δένουν απο πίσω κάπως, με αποστάσεις σαν του μπουζουκίου και συρμάτινες χορδές. Έχω δεί και λάουτο πάλι με τέτοια τάστα αλλά σε διαστήματα σαν αυτά του σαζι και ναϋλον χορδές, σαν της κλασικής κιθάρας (αυτό νομίζω λέγεται πολίτικο λάουτο). Παίζεται νομίζω με εκείνο το περίεργο πράγμα που παίζουν και το ούτι (αλήθεια γιατί δεν τα παίζουν με πέννα;). Κάνε βολτες στα μαγαζιά και δες ή σε εργαστήρια καλύτερα. Οι τιμές θα κυμαίνονται απο 200 ευρώ και άνω. Αν πάλι πάς καμιά βόλτα κατα Κων/πολη θα βρείς καλό πράγμα και πολύ φτηνό.
  • #5 από mementos στις 11 Feb 2005
  • Παιδια δεν ξερω για ειδος που μου λετε.Ισως μια βολτα στα μαγαζια θα διευκολυνε.Ξερετε μαγαζια που εξειδικευονται σε τετοιου ειδους οργανα και εχουν μια σχετικη ποικιλια;Εγω ειμαι αυτοδιδακτος στην κιθαρα.Κανω 3 χρονια.
  • #6 από Fox_1 στις 11 Feb 2005
  • Το λαουτο που ειπε ο μαφιοζος με τις πλαστικες χορδες πρεπει να ειναι μαλλον ουτι. Εργαστηρια με παραδοσιακα οργανα εχει παρα πολλα στη Ζωοδοχου πηγης και στη γυρω περιοχη στα Εξαρχια. Πολυ καλος τεχνιτης ειναι και καποιος Σπουρδαλακης Χρηστος ,τον εχει το διφωνο του Φλεβαρη (δεν βρισκω ομως καπου την διευθ. του). Παντως για να ασχοληθεις μονο σου μου φαινεται καπως αρκετα δυσκολο. Αν εχεις συνεχεις επιρροες απο παραδοσιακη μουσικη (κρητικη μικρασιατικη η ακομα και καθαρο ρεμπετικο) και ακους πολυ τετοιοια (εχοντασ και καλο αυτι) τοτε μαλιστα. Καλη τυχη παντως. Το λαουτο ειναι παρα παρα πολυ οργανο.
  • #7 από Conviction στις 15 Apr 2005
  • Πάντως υπάρχει μεγάλη διαφορά στις δυνατότητες ανάμεσα στο κρητικό και το νησιώτικο λαούτο. Αν δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη προτίμηση στην κρητική μουσική, σου προτείνω το νησιώτικο λαούτο, γιατί μπορείς να παίξεις μουσικές απο πολλες περιοχές (σμύρνη, νησιά, ηπειρο, μακεδονία, θράκη, καππαδοκία, ρωμυλία κλπ-κλπ). Επίσης, αν δεν έχεις πολλά ακούσματα κρητικής μουσικής, θα σου είναι πιο δύσκολο να μάθεις μόνος σου.
    Εγώ πιστεύω πως είναι λίγο δύσκολο να βρείς λαούτο που παίζει στα μαγαζιά. Συνήθως είναι σε κακό χάλι και πανάκριβα. Αν μπορείς να διαθέσεις χρήματα, πήγαινε σε ένα οργανοποιείο. Ένας καλός κατασκευαστής είναι ο Ραπακούσιος, δε θυμάμαι διεύθυνση, πολύ κοντά στο πολεμικό μουσείο. Επίσης ο Μπράς, αλλά είναι πιό ακριβός. Υπάρχει και ο Καραογλάνης, πολύ καλός, αλλάλιγο ακριβός κι αυτός. Το κακό είνα οτι δε ξέρω καμία διεύθυνση. Παντως ένα καλό λαουτο του Καραογλάνη θα σου στοιχίσει καμία χιλιάρα. Αλλά τα λεφτά είναι ένα θέμα που το συζητάς με τον κατασκευαστή. Ψαξτο πολύ πριν πάρεις, πάντως.
  • #8 από profsokin στις 08 Jun 2005
  • Τα μεγάλα καταστήματα έχουν μικρή ποικιλία και...Ρώτησα για τον αδερφό μου και μου είπαν ότι 390ευρα το λιγότερο. ΣΥΜΒΟΥΛΗ:Πάνε σε κανένα εργαστήρι και θα βρεις κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά...
  • #9 από GIA SOY KRITI στις 07 Jul 2005
  • KALISPERA PAIDIA SE OLOYS!!!!!!!!!!!!!!!!!APO GERMANIA GRAFO!!!!
    IME KAI EGO ERASITEXNIS MUSIKOS PESO KRITIKO LAGUTO MIA OLIA LYRA KAI KAI MIA OLIA MANTOLINO KAI IPA NA ANIKSO ENA THEMA GIA TA KRITIKA ORGANA..
    OPIOS LIPON ASXOLITE ME TI KRITI MUSIKI AS KANI TO KOPO NA MPI STO FORUM NA SISITISOYME.


  • #10 από dimpsi στις 26 Jul 2005
  • geia sou file basika ton teleutaio kairo exo orexi na matho mantolino alla de jero pos mporeis na me voithiseis?jereis kanena vivlio i kanena site sxetiko kai ti mAntolino n aagoraso exo mplexte!
  • #11 από GIA SOY KRITI στις 20 Aug 2005
  • Gia soy file soy estila minima de ksero ama to diabases..
    I dikia moy i gnomi ine na paris plakoto mantolino ama thelis mporo na soy po 2-3 kaloys organopioys poy ine sto iraklio ftiaxnoyne poli kala mantolina..
  • #12 από GIA SOY KRITI στις 20 Aug 2005
  • @Dipsi sto parapano minima exo bali mia foto apo to mantolino moy kita na des ama soy aressi bgasi poli kalo ixo..
    Kai auto ine to deutero moy lauto exo 3 laoyta
  • #13 από emm στις 28 Aug 2005
  • Legomai Manolis Kopanakis eimai 35 hronon kai edo kai ligo kairo prospatho na paizo lagoyto kritiko. Meno sto Karpenissi, kai hrisimopoio ta tragoydia toy kithara.gr. Paizo entehno kai paradosiaka alla distihos an kai tha ithela den eho tin dynatotita na paizo aythentiki kritiki musiki, mou lipi h idia i musiki alla kai oi sympektes. Ayta gia mena, eyxomai na perasei grigora i jenitia.   
  • #14 από GIA SOY KRITI στις 31 Aug 2005
  • Gia soy mpre manoli kai kalosorises sto forum,
    ama agapas ti kriti musiki tha mathis kai ime sygoyros giauto,
    Giana mathis na pesis kriti musiki soy protino na banis kasetes na akoys kai na prospathis meta na bgasis to komati theli omos yponi..
    Soy protino akoma mia kai soy lipi i kritiki musiki na pas sto www.kritikorama.com  http://www.kritikorama.com/live.php eki pesi 24 ores kritiki musiki
    kai basi kala tragoydia,ego apo eki opote akoyo kanena komati poy de to paiso to grafo sto kinito moy i kai se kaseta kai kathome meta opote exo xrono kai to bgaso.
    Na se kala synteknaki....kai opote exis xrono grafe epae sto forum kanena minima......
  • #15 από emm στις 03 Sep 2005
  • Eyharisto file na sai kala.
  • #16 από dimpsi στις 06 Sep 2005
  • eida ti foto sou oraia fainontai tora apo patra diskolo na pao kriti n aparoun .xereis poso stoixizoun?
  • #17 από GIA SOY KRITI στις 06 Sep 2005
  • Gia soy dipsi@ Ta dio lauta  poy exo kai  sti foto apano kostisoyn 2000 euro to kathe ena
    to mantolino to ixa pari prin 5-6 xronia 200.000
    alla kai me 500 euro mpori na paris ena poli kalo mantolino,
    alla afoy den kseris akoma na pesis soy protino na paris ena erasitexniko me 150 euro..
    Pine sto www.ebay.de eki mporis na bris epagelmatiko mantolino me 100 euro alla ta grafi sta germanika ama xriastis boithia pes moy...
  • #18 από stiakos333 στις 20 Sep 2005
  • λοιπον φιλε καταρχας γεια σου!!! κανεις πολυ καλα που ξεκινας να μαθεις ενα μουσικο κρητικο οργανο... ειμαι απο κρητη ρεθυμνο με λενε γιαννη  και εδω και 2 χρονια περιπου παιζω μαντολινο!!! αυτο που θελω να σου πω εγω ειναι μην κανεις το λαθος και παρεις κουρμποτο μαντολινο οχι πως  δεν ειναι καλο απλως με το πλακε ο ηχος ειναι πιο αληθινος και πιο κοντα στα τραγουδια και τη μουσικη. μαθαινεις καλυτερα και ευκολοτερα...προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη γιατι και εγω την πατησα, ημουν στασιμος 1 χρονο και μονο οταν πηρα το πλακε ελυσαν τα χερια μου!!!να ' σαι καλα και να εχεις υπομονη...
  • #19 από harry_fyt στις 21 Sep 2005
  • ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΕΝΑ FORUM ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ!

    ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΧΑΝΙΑ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΠΟΡΩΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ.

    ΚΟΠΕΛΙΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ!!!
    Η ΚΡΗΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ!!!
  • #20 από iode στις 02 Dec 2006
  • γνωρίζει κάποιος για βιβλίο σχετικά με το λαούτο; μέθοδος εκμάθησης κλπ
  • #21 από angelo1ao στις 13 Dec 2008
  • "Ψάχνω Κρητική λύρα"

    καλησπερα,ενδιαφερομαι να αγορασω μια κρητικη λυρα για να μαθω,εντελως ερασιτεχνικα αλλα δεν διαθετω πανω απο 150 ευρω,αν γνωριζετε τιποτα θα σας ειμαι ευγνωμον,ευχαριστω.
  • #22 από kritikos22 στις 07 Sep 2011
  • Παιδιά έχει ανοίξει ένα site http://www.kritikigwnia.gr το οποίο ασχολείτε με μουσικά νέα της Κρήτης!
    Έχει και forum εκει
  • #23 από STELP στις 18 Dec 2012
  • πΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΔΗΠΟΤΕ Ή ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΛΥΡΑΡΗ, ΧΑΡΙΛΑΟ ΠΙΠΕΡΑΚΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΞΗΡΟΣΤΕΡΝΙ ΑΠΟΚΟΡΩΝΟΥ ΧΑΝΙΩΝ ΚΑΙ ΕΖΗΣΕ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ, ΟΠΩΣ  ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ ΣΤΟ MAIL ΜΟΥ.
Σελίδες: