Σελίδες:
  • #1 από Καρχαρίας στις 19 Oct 2006
  • Έχω στο σπίτι ένα pc και ένα lap top. Επειδή και τα δύο βρίσκονται σε διαφορετικά δωμάτια, πήρα αρκετά μέτρα crossover καλώδιο και τα σύνδεσα μεταξύ τους. Τρέχουν Windows XP Pro.

    Πήγα στο δύκτιο (στον πίνακα ελένχου) και έκανα την σύνδεση με τον wizard των Windows, απλά και κατανοητά. Του είπα ότι το pc είναι το μηχάνημα που θα έχει internet στο τοπικό δύκτιο τάδε και μετά ρύθμισα, με τον ίδιο τρόπο, το lap top ότι είνα το μηχάνημα που θα πέρνει το internet από ένα άλλο μηχάνημα του δυκτίου.

    IP PC 192.168.1.1
    IP LT 192.168.1.2


    Μέχρι εδώ όλα οκ. Το δύκτιο έγινε και βλέπει το ένα μηχάνημα το άλλο, αλλά ενώ το PC έχει internet στο lap top δεν έχει τίποτα. Τι πρέπει να κάνω?

    Ευχαριστώ πολύ για την χρόνο που θα διεθέσετε... :)
  • #2 από actr στις 19 Oct 2006
  • Οταν λες "του είπα ότι το pc είναι το μηχάνημα που θα έχει internet στο τοπικό δύκτιο" τί εννοείς?
    Σιγουρεύτηκες οτι το laptop εχει σαν gateway και σαν DNS την Ip του pc?
    Internet το πισί παίρνει απο ρούτερ ή απο μόντεμ που είναι συνδεδεμένο πάνω του?
    Ενώ επίσης τσέκαρε οτι εχεις κάνει shared την internet connection και επειτα οτι δεν την μπλοκάρει το firewall...
    Αυτά για αρχή και εδώ είμαστε..
  • #3 από Καρχαρίας στις 19 Oct 2006
  • γουάτ??????

    έναρξη -> πίνακας ελένχου (μορφη windows xp) -> συνδέσεις δικτύου και internet -> οδηγός εγκατάστασης δικτύου -> στο τρίτο επόμενο διαλέγεις

    "αυτός ο υπολογιστής συνδέεται απευθρίας στο ίντερνετ. οι αλλοι υπολογιστές στο οικιακί μου δίκτυο συνδέονται στο ιντερνετ μέσω αυτού του υπολογιστή."

    ή

    "αυτός ο υπολογιστής συνδέεται στο ιντερνετ μέσω μιας οικιακής πύληε ή μέσω ενός άλλου υπολογιστή του δικτύου σας"

    Αυτό εννοώ. Το pc έγινε με την πρώτη ρύθμιση και το lap top με την δεύτερη.

    Όχι στο λαπ τοπ δεν έχω βάλει DNS την IP μου. Χρείαζεται?

    Από Model DSL που είναι συνδεμένο πάνω στο pc.

    Από που τσεκάρω την internet connection αν είναι shared? Το firewall (zone alarm) δεν θα μου έβγαζε μήνυμα? (αποκλείεται να είχα τσεκάρει allow always)

    Ακούω προτάσεις... ;D
  • #4 από actr στις 19 Oct 2006
  • Βασικά θα σου πρότεινα να πάρεις ενα hubακι και να τα βάλεις και τα 2 πάνω...
    Με p2p δύσκολα γίνεται δουλειά...
    Τέσπα...ναι χρειάζεται αυτό που σου είπα για το gateway και το DNS, κάντο και πες μου..
    Δεξί κλικ πάνω στη σύνδεση απο το control panel/network connections οσον αφορά στο sharing
  • #5 από mogli στις 19 Oct 2006
  • στο λαπτοπ θα βαλεις το gateway και DNS αυτη ποε εχει τι πισι.αλλιως δεν προκειται να μοιρασεις τη συνδεση
  • #6 από Καρχαρίας στις 20 Oct 2006
  • Δεξί κλικ πάνω στη σύνδεση απο το control panel/network connections οσον αφορά στο sharing

    ayto pos?
  • #7 από ScullShot στις 20 Oct 2006
  • Καρχαρίας κανε πρωτα share την συνδεση σου απο το pc σου πηγαίνοντας control panel -> network connections απο εκει βρες την συνδεση με την οποια μπαινεις στο internet και πατα δεξι κλικ πανω της και μετα properties. Μετα στο παραθυρο που σου ανοιγει πανε στην καρτελα advanced και απο εκει τσεκαρε εκει περα που λεει internet connections sharing ολα τα boxes και μετα πατα οκ.
    Τωρα για το laptop πανε (απο το λαπτοπ τωρα αυτο θα το κανεις) control panel -> network connections και πατα δεξι κλικ και properties sto Local area connection στην καρτέλα general πατα διπλο κλικ στο internet protool (TCP/IP) κι απο εκει τσεκαρε το use the folowing ip adress και μετα βαλε στα κουτακια τα νουμερα με την σειρα οπως στα δινω υποθετοντας οτι το ip του σταθερου υπολογιστη σου ειναι το 192.168.1.1 που ειπες πριν βαλε τα παρακατω στα κουτακια στο laptop sou
    Ip adress: 192.168.1.2
    Subnet mask: 255.255.255.0
    default gateway: 192.168.1.1

    kai meta pata OK. ξαναδοκιμασε τωρα να μπεις απο το λαπτοπ στο ιντερνετ μεσω του σταθερου. Αν το προβλημα δεν λυθει τοτε ισως να φταιει κατι αλλο
  • #8 από ilektrojohn στις 21 Oct 2006
  • Να προσθεσω απλα στο προηγουμενο post
    Prefered dns server 192.168.0.1
    Alternative dns server (εναν απ'τους 2 dns servers του παροχου σου)
  • #9 από Καρχαρίας στις 21 Oct 2006
  • Παιδιά ευχαριστώ πολύ! Με το DNS δεν είχα πρόβλημα το είχα ρυθμίσει οκ. Η αλήθεια είναι ότι την πρώτη φορά τους είχα αγνοήσει αλλά μετά με την υπόδηξη σας το ξαναθυμήθηκα.
    Τελικά βρήκα που ήταν το λάθος, κατάλαβα τι εννοείτε να κάνω share το internet, δεν θα το εβρισκά ποτέ αυτό. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας, τώρα όλα δουλεύουν κανονικά.. ή τουλάχιστον έτσι δείχνουν!!! ;D
  • #10 από mogli στις 21 Oct 2006
  • αντε ρε τα καταφερες τελικα...ειδες γλιτωσες και το ρουτερ.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
  • #11 από Καρχαρίας στις 21 Oct 2006
  • Δεν ξέρω αν τον γλίτωσα, δεν ήθελα ρούτερ τόσο για να δόσω δύκτιο και στο άλλο μηχάνημα όσο για περισσότερη ασφάλεια.
    Έχεις κανέναν ρουτερ στο μυαλό σου μέχρι 100 ευρώ (μάξιμουμ!)?
  • #12 από ilektrojohn στις 21 Oct 2006
  • alcatel tomphson speedtouch 536. 50 ευρω και εισαι καλυμμενος.Αν και με 100 ισως να βρεις και κατι σε zyxel η us robotics, οποτε κοιτα και προς τα εκει καλυτερα.
    px http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.533068 η το USR 9106
  • #13 από Βραζίλης στις 24 Oct 2006
  • Δεν ξέρω αν τον γλίτωσα, δεν ήθελα ρούτερ τόσο για να δόσω δύκτιο και στο άλλο μηχάνημα όσο για περισσότερη ασφάλεια.

    Τι παραπάνω ασφάλεια θα σου δώσει ένα hardware firewall από ένα software firewall; (υποθέτοντας οτι ξέρεις να τα ρυθμίσεις)

    Και τεσπα, υπάρχουν κι άλλοι δρόμοι για να περάσουν σκουλήκια, κλπ. (βλέπε ΙΕ, Outlook, Word, κλπ.) και δεν θα σε σωσει το firewall.
  • #14 από Καρχαρίας στις 24 Oct 2006
  • Τέσπα... προς το παρόν συνεχίζω με το modem dsl.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις συμβουλές παιδιά!
  • #15 από ilektrojohn στις 24 Oct 2006
  • Δεν ξέρω αν τον γλίτωσα, δεν ήθελα ρούτερ τόσο για να δόσω δύκτιο και στο άλλο μηχάνημα όσο για περισσότερη ασφάλεια.

    Τι παραπάνω ασφάλεια θα σου δώσει ένα hardware firewall από ένα software firewall; (υποθέτοντας οτι ξέρεις να τα ρυθμίσεις)

    Και τεσπα, υπάρχουν κι άλλοι δρόμοι για να περάσουν σκουλήκια, κλπ. (βλέπε ΙΕ, Outlook, Word, κλπ.) και δεν θα σε σωσει το firewall.
    To hardware firewall θα του δωσει περισσοτερους διαθεσιμους πορους στο pc του, ειδικα αν χρησιμοποει κανα Norton, αλλα δεν ειναι λογος για να βαλει ρουτερ αυτος. Εγω χρησιμοποιω και κ hardware κ software firewall για να ειμαι οκ. Ρουτερ αξιζει να βαλει, γιατι αφου εχει δικτυο , μπορει να εχει και τους 2 υπολογιστες στο νετ χωρις αλχημεις, bridged network connections, p2p δικτυα, και να ξεφυγει απο usb drivers . ασε που τα περισσοτερα usb modems που δινουν ειναι gtp.
    Οσο για τα σκουλικια, η λυση ειναι (με την σειρα που τα αναφερεις), firefox, thunderbird, open office writer !
Σελίδες: