Σελίδες:
  • #1 από fuZZed στις 07 Dec 2006
  • Καλημέρα σε όλους!!!
    Πρίν κανα 8μηνο άλλαξα τα τάστα στην ηλεκτρική(fender usa FAT STRAT´96) απο jumbo standart που ήταν,σε vintage style(πιο στενά κ χαμηλά..) και παράλληλα αφησα και το freatboard ξυμενο(χωρίς βερνικι-λουστρο) κατόπιν προτροπης του τύπου που άλλαξε τα ταστα(το μπράτσο ειναι maple) αυτο αγριεπσε τον ηχο αλλα έχασε τη γλύκα του στα καθαρα. Γενικα τί ταστα ειναι πιο καταλληλα για classic-blouse-funk 70´s παιξιμο αλλα με metal προσθήκες στα solo?? ποια η γνωμη σας για τα vintage ταστα? Eκανα καλά που τα άλλαξα?? Εχω την αίσθηση οτι εχω χασει αρκετή απο τη ταχύτητα που είχα..(εκτος κιαν ειναι ιδέα μου(??))
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα!!!!!
  • #2 από The common cunning linguist στις 07 Dec 2006

  • Καταρχάς να μας πεις ποιος ήταν ο έξυπνος που σε προέτρεψε να αφήσεις χωρίς προστασία ένα maple fretboard, για να ξέρουμε να μην περνάμε ούτε έξω από το μαγαζί του.  ::) Εκτός αν είναι κάτι άλλο και δεν το διατύπωσες σωστά.

    Με τα vintage τάστα δεν κερδίζεις τίποτα απολύτως και απορώ γιατί το έκανες... "Παικτικά" (κατά τη γνώμη μου) οι μόνες λογικές επιλογές είναι είτε κάποιου είδους jumbo ή μέτρια και ψηλά τάστα.

    Επίσης σημασία έχει και πόσο καλά τοποθετημένα/τριμμένα/γυαλισμένα είναι τα τάστα σου, ώστε να έχει χαμηλό action.

    Πες πάντως για ποιο λόγο έγινε η αλλαγή, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να το κατανοήσω.  :-\
  • #3 από fuZZed στις 07 Dec 2006
  • Συμβαίνει αυτό ακριβώς που κατάλαβες The common cunning linguist,,, με αποτελεσμα να εχει ψιλομαυρίσει και η ταστιερα γενικα... Περα απ αυτο βέβαια δεν μπορω να πω οτι εχει φθαρεί το ξυλο ή οτι εγινε γενικοτερα καποια ζημια (τουλαχιστον ακόμα...). Τα τάστα που ειχε ειχαν φαγωθει αρκετα, κ με αφορμη αυτο έβαλα τα vintage απλά αλλαγή -κατι που το χω μετανοιωσει φυσικά :(....  Σε αυτή τη φάση τι προτείνεις;;;;
  • #4 από fenderiarhs στις 07 Dec 2006
  • Καλημέρα σε όλους!!!
    Πρίν κανα 8μηνο άλλαξα τα τάστα στην ηλεκτρική(fender usa FAT STRAT´96) απο jumbo standart που ήταν,σε vintage style(πιο στενά κ χαμηλά..) και παράλληλα αφησα και το freatboard ξυμενο(χωρίς βερνικι-λουστρο) κατόπιν προτροπης του τύπου που άλλαξε τα ταστα(το μπράτσο ειναι maple) αυτο αγριεπσε τον ηχο αλλα έχασε τη γλύκα του στα καθαρα. Γενικα τί ταστα ειναι πιο καταλληλα για classic-blouse-funk 70´s παιξιμο αλλα με metal προσθήκες στα solo?? ποια η γνωμη σας για τα vintage ταστα? Eκανα καλά που τα άλλαξα?? Εχω την αίσθηση οτι εχω χασει αρκετή απο τη ταχύτητα που είχα..(εκτος κιαν ειναι ιδέα μου(??))
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα!!!!!

     :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

    To να βαλεις vintage ταστα στη θεση των jumbo το καταλαβαινω οσο βιτζιοζικο και περιεργο αν φαινεται (το 99.99999% κανει το αναποδο βεβαια) αλλα εν πασει περιπτωση εστω οτι εσυ εχεις κολλημα με τα vintage ταστα οποτε ας το παραβλεψουμε (παροτι εχω ενστασεις και για αυτο).....

         H προτροπη ομως του να αφησεις ενα maple μανικι unfinished  ειναι ηλιθια και μονο απο ασχετο μπορει να προερχεται.......το μανικι σου εκτος απο την πολυ γρηγορη φθορα που θα υποστει απο το παιξιμο εχει σαφως μεγαλυτερες πιθανοτητες να σκεβρωσει η να υποστει μικρης η μεγαλυτερης εκτασης ζημια καθως το unfinished maple ειναι πολυ πιο ευαισθητο στη υγρασια και στις αλλαγες που αυτη επιφερει......

               Στο συστησε επαγγελματιας αυτο???
  • #5 από fuZZed στις 07 Dec 2006
  • Σαφώς εχει να κάνει με επαγγελματία.. Δε ξερω κατα πόσο ειναι δόκιμο να τον αναφέρω(;) Θα μείνω στο οτι το μαγαζι είναι στην Ιπποκρατους. Αυτος ειχε μαλιστα την αποψη οτι (αναπνεει) καλύτερα το ξύλο και μεστώνει κατα καποιο τρόπο ο ήχος.. Μου παρομοιωσε την αισθητικη σε φαση Gallagher κτλ.. Παντως τωρα δε μπορω να κανω κάτι να την επαναφέρω σε μια normal κατασταση ετσι ωστε να ευδοκιμει στα ειδη μουσικης που προανεφερα;;
    Πειτε μου κατι καλο γιατι αρχισα να αγχωνομαι ηδη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • #6 από parlats στις 07 Dec 2006
  • Σαφώς εχει να κάνει με επαγγελματία.. Δε ξερω κατα πόσο ειναι δόκιμο να τον αναφέρω(;) Θα μείνω στο οτι το μαγαζι είναι στην Ιπποκρατους. Αυτος ειχε μαλιστα την αποψη οτι (αναπνεει) καλύτερα το ξύλο και μεστώνει κατα καποιο τρόπο ο ήχος.. Μου παρομοιωσε την αισθητικη σε φαση Gallagher κτλ.. Παντως τωρα δε μπορω να κανω κάτι να την επαναφέρω σε μια normal κατασταση ετσι ωστε να ευδοκιμει στα ειδη μουσικης που προανεφερα;;
    Πειτε μου κατι καλο γιατι αρχισα να αγχωνομαι ηδη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Δεν χρειάζεται να τον αναφέρεις, και μόνο που μίλησε για μέστωμα ήχου, ξύλων και Gallagher καταλάβαμε!!!

    PS: Δεν ήξερες δε ρώταγες?  ::)
  • #7 από Andreoulis στις 07 Dec 2006
  • Τουλάχιστον έχεις ακόμα τη δυνατότητα να ξαναλλάξεις ταστα προς κάτι μεγαλύτερο. Οπότε, θα πρότινα να πας την κιθάρα πάλι στον φωστήρα αυτόν, να ζητήσεις αφαίρεση τάστων, τρίψιμο ταστιέρας, τοποθέτηση καινουργιων τάστων (τζαμπο μαλλον) και ΛΟΥΣΤΡΑΡΙΣΜΑ. Και να επιμείνεις να μην χρεωσει ούτε το λουστρο ούτε το τρίψιμο, και ουτε καν εργασια (που απαιτείται για να διωρθωθει το σφάλμα του!) >:( >:( >:( >:(
    Αλήθεια, πόσα χρέωσε την όλη υπόθεση;;
  • #8 από The common cunning linguist στις 07 Dec 2006


  • Στεναχωριέμαι πάρα πολύ όταν ακούω τέτοια πράγματα...  :( :(

    Φίλε μου, ειλικρινά στη φάση αυτή, σε συμφέρει μάλλον να πάρεις ένα καλό έτοιμο μπράτσο (είτε κάποιο Fender είτε Allparts, Warmoth, κλπ) και να το βάλεις στην κιθάρα σου.

    Εκτός αν η επιστροφή στην πρότερη κατάσταση γίνει δωρεάν, αν και εγώ δεν θα εμπιστεύομουν ούτε πλαστική κιθάρα από πανηγύρι στον εν λόγω "επαγγελματία".  ::) ::)
  • #9 από fuZZed στις 07 Dec 2006
  • Παιδιά πολύ φοβάμαι οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γινει τπτ τσαμπα.. Εχουν περασσει κ 8 μηνες απο τοτε...Παντως με κινδυνο να χαρακτηριστω τουλαχιστον μ...κας θα λυσω την απορια σας ως προς το ποσό που στοιχησε αυτη η <<αναβαθμηση>>..... 180e!!. Παντως το μονο που μενει για να μην σας κουραζω κιολας ειναι να μου προτεινει καποιος κανα καλο μαστορα να δει το οργανο απο κοντα και να δουμε τι θα κανουμε τελικα....
           ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ!!!!   
  • #10 από woodaki στις 07 Dec 2006
  • Πηγαινε στον Οικονομακη στη Ν.Σμυρνη να στη σενιαρει γιατι δε βλεπω να εχει πολυ ψωμι το μπρατσο σου. Πφφφ! Εχει γεμισει η Αθηνα απο λαμογια!  >:( >:(
  • #11 από Αύγουστος στις 08 Dec 2006
  • Στοιχεία του γείτονα Οικονομάκη ?

    ------------------
    Edit

    woodaki δώσε στοιχεία εδώ ή με pm σε παρακαλώ. Θα ακουστεί αστείο, αλλά τα μαμήσια τάστα βγάζουν απίστευτη μουτζούρα κάθε φορά που παίζω. Δε μου χει συμβεί μ άλλη κιθάρα σε τέτοιο βαθμό. Σα να φτιάριζα κάρβουνα είμαι κάθε φορά.
  • #12 από jackson στις 25 Jan 2011
  • Παίδες αν θεωρήσουμε ότι παίζεται κάθε μέρα κιθάρα, σχεδόν κατά 90% σόλο, μετά από πόσα χρόνια υπολογίζεται (χοντρικά) ότι θα θέλουν άλλαγμα ή επισκευή κάποια τάστα. Καταλαβαίνω ότι είναι και θέμα παιξίματος, κιθάρας (Jackson DKMG) κλπ....Απλά θέλω μία τάξη μεγέθους.
  • #13 από hot_sauce (φλουτσ) στις 25 Jan 2011
  • δε νομίζω να μπορεί να σου απαντήσει κανείς....
    αν δεν μπορείς να καταλάβεις αν είναι φαγωμένα πήγαινέ τη σε μάστορα να σου πει...
  • #14 από jackson στις 25 Jan 2011
  • OK. Eυχαριστώ.
Σελίδες: