Σελίδες:
  • #1 από Crossroad στις 29 Jan 2008
  • Η απορια μου ειναι αν ξερει κανεις το κοστολογιο για αλλαγη ταστων ,γιατι αν ειναι μεγαλο δε συμφερει να το κανω στην κιθαρα μου η οποια κοστιζει το πολυ 350-400€. Νομιζω γυρω στα 10 ταστα θελουν αλλαγη ,ιδως και περισσοτερα.
  • #2 από stratocasteros στις 29 Jan 2008
  • www.enigmagt.gr και θα σου λυθούν όλες οι απορίες

    Υπάρχει πάντα κ η πιθανότητα να μπορείς να τρίψεις τα τάστα σου αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

    Ένα φιλαράκι, άλλαξε τάστα στην κιθάρα του (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 7) και πλήρωσε μαζί με τα υλικά και το setup 100 ευρώ στο μάστορα του οποίου το site σου έγραψα πάνω.

    Το πιο "ενδιαφέρον" στη δουλειά που έκανε ο τύπος, είναι οτι δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις οτι έχει πειραχτεί το οτιδήποτε πάνω στην κιθάρα, κοινώς η δουλειά του ήταν άψογη!
  • #3 από cyclo στις 29 Jan 2008
  • γιατί λες οτι θέλουν άλλαγμα τα τάστα; τι κιθάρα έχεις γενικα αυτή η δουλειά κυμαίνεται απο 100-250 ευρώ ανάλογα τα υλικα συμπεριλαμβανομένου  service. απλα πρόσεξε μπορεί να την κάνεις τη δουλειά σου και πιο φτηνά με ένα απλό τρίψιμο που μπορείς να κάνεις μόνος σου αν είναι για λίγα τάστα.... δεν σημαίνει και οτι στο συνιστώ αν δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνεις η με ΤΙ το κάνεις:Ρ
  • #4 από Evangelos 123 στις 29 Jan 2008
  • φίλε μου ΠΡΟΣΕΧΕ τάστα δεν αλλάζουμε με το παραμικρό!!!

    ξέρω άτομα που άλλαξαν τάστα και μετά πούλησαν την κιθάρα γιατί έστω και λίγο αλλάξε ο ήχος!

    δες μπας και τα μήπως και παίζει να παίρνουν λιμάρισμα

    εγώ να καταλάβεις έχω fender 1989 eric clapton με τα vintage(τα πολύ μικρά - όχι αυτά που έχει η clapton 90s και μετά αλλά ούτε και αυτά που εννοούν τέρμα vintage για όλες τις κιθάρες παραγωγής! - επειδή θα αλλάξει ο ήχος ούτε καν συζητάω να τα αλλάξω!)

    βασικά μαζεύω εμπειρίες από τεχνίτες και σκέφτομαι!μπορεί ακόμη και εξωτερικό να την στείλω!

    παίζουν ρόλο τα πάντα μέγεθος,τάστου υλικό(κουλούρας, ατσάλινα, dunlop), τοποθέτηση, μάρκα τάστου και άλλα! πάρε τηλ τον τεχνικό που διάλεξες και πα΄ρε την γνώμη του!
    Επίσης μεγάλο ρόλο στην εργασία νομίζω ότι παίζει και το αν ο μάστορας παίζει καλή κιθάρα!


    αυτά έχω ακούσει μέχρι ώρας και αυτά λέω...

    υ.γ. αν η κιθάρα σου είναι καινούργια τότε θες λιμάρισμα μάλλον, αν είναι παλιό καλό κομμάτι πρόσεξε το..........


  • #5 από Crossroad στις 29 Jan 2008
  • Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Εχω μια φθηνη κιθαρα 11 ετων η οποια δεν αξιζει να δωσω ουτε 100€ στο μαστορα για τα ταστα.Αν εβγαινε κανα 50αρι θα το κανα.Τωρα για λιμαρισματα που γραφετε κλπ δεν εχω ιδεα περι του θεματος και αν παω να το κανω μονος μου θα ειναι σιγουρη καταστροφη.
    Αν γνωριζει κανεις κανα ξενο ή ελληνικο αρθρο σε site το οποιο να περιεχει φωτογραφιες και λεπτομερειες για το λιμαρισμα και τα συναφη ,ας το γραψει παρακαλω να ριξω 1 ματι!
  • #6 από The common cunning linguist στις 29 Jan 2008
  • Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Εχω μια φθηνη κιθαρα 11 ετων η οποια δεν αξιζει να δωσω ουτε 100€ στο μαστορα για τα ταστα.Αν εβγαινε κανα 50αρι θα το κανα.Τωρα για λιμαρισματα που γραφετε κλπ δεν εχω ιδεα περι του θεματος και αν παω να το κανω μονος μου θα ειναι σιγουρη καταστροφη.
    Αν γνωριζει κανεις κανα ξενο ή ελληνικο αρθρο σε site το οποιο να περιεχει φωτογραφιες και λεπτομερειες για το λιμαρισμα και τα συναφη ,ας το γραψει παρακαλω να ριξω 1 ματι!

    Φίλε μου, για να μην μπερδεύεσαι:

    Καταρχάς μην ακούς τι λέει ο ένας και ο άλλος. Εσύ θέλεις να παίζεις σωστά με την κιθάρα σου? Ή την έχεις βαρεθεί και θέλεις μια καινούργια? Γιατί αν ισχύει το πρώτο, τότε το βλέπεις τελείως λάθος κοιτώντας μόνο οικονομοτεχνικά κριτήρια.

    Πρώτον: Δεν έχει σημασία αν η κιθάρα έχει 350 ευρώ όπως λες (δεν είπες και ποια είναι). Δες το όπως ένα αυτοκίνητο. Το αγοράζεις ας πούμε 15.000 και μέσα σε 5 χρόνια χρήσης μπορεί να έχεις δώσει άλλα τόσα για βενζίνες, αξεσουάρ, σέρβις, πιθανές επισκευές, κλπ.

    Το fret dress (και όχι "λιμάρισμα") θα σου κοστίσει μαζί με σεταπ 50-80 ευρώ (συνήθως), και θα έχεις μια κιθάρα που θα παίζει και θα ακούγεται 10 φορές καλύτερα απ'ότι τώρα. Αν τα τάστα χρειάζονται αλλαγή (και καλό είναι κατά τη γνώμη μου να αλλαχτούν όλα), πρόσθεσε 80-100 ευρώ στο παραπάνω ποσό και έχεις "καινούργια" κιθάρα. Στην πραγματικότητα θα είναι καλύτερη από καινούργια, γιατί 9 φορές στις 10 οι φτηνές κιθάρες θέλουν δουλειά στα τάστα έτσι κι'αλλιώς, για να αποδώσουν τα μέγιστα.

    Το χειρότερο που έχεις να κάνεις πάντως είναι αποπειραθείς να "διορθώσεις" τα πράγματα μόνος σου, "διαβάζοντας" από το internet. Όπως είπες και εσύ το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρη καταστροφή.

    Οι επιλογές σου εν ολίγοις είναι: είτε την πουλάς όπως είναι (και παίρνεις, σύμφωνα με τη δική σου εκτίμηση αξίας, 250-300 ευρώ), είτε την αφήνεις και παίζεις με άλλη (αν έχεις), είτε την δίνεις σε ένα μάστορα να στην κάνει κιθάρα. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.  ;)
  • #7 από Crossroad στις 29 Jan 2008
  • H κιθαρα μου ειναι σε αυτο το μηνυμα >>> Κλειδια κ Ibanez!
    και μερικα ταστα ειναι αρκετα φθαρμενα(τετραγωνισμενα) για να την πουλησω & δεν θα ηθελα να κοροιδεψω κανεναν.Εχω αρκετα ταστα που κανουν buzz.Σχεδον εχω αποφασισει για την αγορα νεας κιθαρας μιας και εκλεισα 11 χρονια με αυτην,οποτε τα 100-150€ που θελει η επιδορθωση θα πανε εκει.
  • #8 από Gabriel6th στις 29 Jan 2008
  • Δεν θα πούλαγα κιθάρα που έχω κρατήσει τόσα χρόνια για 250-300 ευρώ. Η γνώμη μου είναι να την πας σε ένα μάστορα, να δει αν χρειάζεσαι απλά dressing ή αντικατάσταση τάστων, και να αποφασίσεις με βάση την τιμή που θα σου πεί. Αν είναι κανα κατοστάρικο, φτιαξε την κιθάρα σου και κράτα την. Δε σε πάει και τόσο πίσω στην αποταμίευση για καινούρια. Αν σου πεί πολύ παραπάνω πούλα τη δικιά σου φτηνά σε κάποιον και πες του ότι χρειάζεται τις τάδε εργασίες και πάρε μια καλύτερη κιθάρα.
  • #9 από Crossroad στις 30 Jan 2008
  • Δεν θα την πουλησω γιατι θελω να μεινει στη μελλοντικη συλλογη μου και εκτος αυτου ενα τοσων ετων οργανο κουβαλαει μαζι του αναμνησεις.  ;)
  • #10 από Σκίρων στις 30 Jan 2008
  • Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.Εχω μια φθηνη κιθαρα 11 ετων η οποια δεν αξιζει να δωσω ουτε 100€ στο μαστορα για τα ταστα.Αν εβγαινε κανα 50αρι θα το κανα.Τωρα για λιμαρισματα που γραφετε κλπ δεν εχω ιδεα περι του θεματος και αν παω να το κανω μονος μου θα ειναι σιγουρη καταστροφη.
    Αν γνωριζει κανεις κανα ξενο ή ελληνικο αρθρο σε site το οποιο να περιεχει φωτογραφιες και λεπτομερειες για το λιμαρισμα και τα συναφη ,ας το γραψει παρακαλω να ριξω 1 ματι!

    Φίλε μου, για να μην μπερδεύεσαι:

    Καταρχάς μην ακούς τι λέει ο ένας και ο άλλος. Εσύ θέλεις να παίζεις σωστά με την κιθάρα σου? Ή την έχεις βαρεθεί και θέλεις μια καινούργια? Γιατί αν ισχύει το πρώτο, τότε το βλέπεις τελείως λάθος κοιτώντας μόνο οικονομοτεχνικά κριτήρια.

    Πρώτον: Δεν έχει σημασία αν η κιθάρα έχει 350 ευρώ όπως λες (δεν είπες και ποια είναι). Δες το όπως ένα αυτοκίνητο. Το αγοράζεις ας πούμε 15.000 και μέσα σε 5 χρόνια χρήσης μπορεί να έχεις δώσει άλλα τόσα για βενζίνες, αξεσουάρ, σέρβις, πιθανές επισκευές, κλπ.

    Το fret dress (και όχι "λιμάρισμα") θα σου κοστίσει μαζί με σεταπ 50-80 ευρώ (συνήθως), και θα έχεις μια κιθάρα που θα παίζει και θα ακούγεται 10 φορές καλύτερα απ'ότι τώρα. Αν τα τάστα χρειάζονται αλλαγή (και καλό είναι κατά τη γνώμη μου να αλλαχτούν όλα), πρόσθεσε 80-100 ευρώ στο παραπάνω ποσό και έχεις "καινούργια" κιθάρα. Στην πραγματικότητα θα είναι καλύτερη από καινούργια, γιατί 9 φορές στις 10 οι φτηνές κιθάρες θέλουν δουλειά στα τάστα έτσι κι'αλλιώς, για να αποδώσουν τα μέγιστα.

    Το χειρότερο που έχεις να κάνεις πάντως είναι αποπειραθείς να "διορθώσεις" τα πράγματα μόνος σου, "διαβάζοντας" από το internet. Όπως είπες και εσύ το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρη καταστροφή.

    Οι επιλογές σου εν ολίγοις είναι: είτε την πουλάς όπως είναι (και παίρνεις, σύμφωνα με τη δική σου εκτίμηση αξίας, 250-300 ευρώ), είτε την αφήνεις και παίζεις με άλλη (αν έχεις), είτε την δίνεις σε ένα μάστορα να στην κάνει κιθάρα. Τόσο απλά είναι τα πράγματα.  ;)

    Aυτο ακριβως εκανα εγω ..
    και με 200 eur αλλαξα ταστα και εφερα και το μπρατσο στα μετρα μου ..
  • #11 από Evangelos 123 στις 30 Jan 2008
  • Πρόταση: Αγορά κιθάρας...

    Αν η κιθάρα έχει όπως λες 100-200ε τι να αλλάξεις τάστα!  ??? ??? ??? ??? θα σου πάει σίγουρα 200Ε τουλάχιστον(θα έλεγα για να παίζει (χορδές setup) = 230-240)

    Αν έχεις σκοπό να δόσεις τόσα πάνε πάρε την ίδια κιθάρα καινούργια!!!

    Φιλικά Βαγγέλης...
  • #12 από don spiretos στις 30 Jan 2008
  • Πληροφοριακα ειχα ψαχτει πριν κανα δυο χρονια για να κανω fret dress+recrowning στην κιθαρα μου και το συμπερασμα ηταν οτι μονο για υλικα και εργαλεια χρειαζομουν τουλαχιστον μια 100αρα ευρω.Χωρια φυσικα που τα αποτελεσματα θα ηταν εξαιρετικα αμφιβολα αν το επιχειρουσα τελικα!Νομιζω πως για οργανα που οι περισοτεροι ειμαστε δεμενοι συναισθηματικα μαζι τους δεν αξιζει το ρισκο.Οχι οτι δε διορθωνεται η οποια ζημια μπορει να γινει (σε λογικα πλαισια φυσικα) αλλα γιατι να μπεις στη διαδικασια?Αν ηθελα να κανω το μαστορα ή τελοσπαντων να εξασκηθω σε τετοιες εργασιες μαλλον θα επερνα καμια φτηνη κιθαρα και θα της εβγαζα τα ματια!
Σελίδες: