Σελίδες:
  • #1 από Mίκα στις 15 Mar 2008
  •   Λοιπόν, σήμερα το πρωί όταν άνοιξα την τηλεόραση στο μέγκα λάμβανε χώρα ακόμα ένα τηλεοπτικό ξεκατίνιασμα σχετικά με τον 'σαλο'' που θα προκαλέσει ο πρώτος ομοφυλοφιλικος γάμος  στο Δημαρχείο στην Ελλάδα.  Πραγματικά με εξέπλήττει καθημερινά ο πουριτανισμός και η αγνοια που μας περιστρέφει σε όλα τα θέματα και ειδικότερα σε ένα τόσο λεπτό όσο αυτό όπου γρήγορα εκφυλίζεται από τα σούργελα των μεσημεριανών εκπομπών  ενισχύοντας ακόμα περισσότερο τον πουριτανισμό μας και την απέχθεια μας προς τους ομοφυλόφιλους.

     Η προσωπική μου θεση είνα η εξής :

    Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα στο σπίτι του και στο κρεβάτι του να κάνει ό,τι θέλει και κανένας δεν έχει δικαίωμα να τον κρίνει πόσο μάλλον στο εαν είναι ομοφυλόφιλος, κάτι το οποίο δεν το επέλεξε ο ίδιος αλλά είνα και ιατρικώς αποδεδειγμένο ότι γεννήθηκε με αυτό.
     Άρα, αφού αυτοι οι άνθρωποι γεννήθηκαν έχοντας αυτή τη σεξουαλική φύση δεν έχουμε κανένα δικαιωμα να τους κρίνουμε για αυτό και πόσο μάλλον να τους κάνουμε συνεχώς τη ζωή δυσκολη, εξευτελίζοντας τους συνεχώς και θέτοντας συνεχώς εμπόδια στην ευτυχία τους! Το αν θέλει ένα ομοφυλοφιλικό ζευγάρι να παντρευτεί είναι καθαρά δικό του θέμα και δεν χρειάζεται να σχολιαστεί ούτε να επικριθεί και να αποδοκιμαστεί! Δεν κινδυνεύει κανένας μας από την ένωση 2 ομοφυλόφιλων με γάμο, αλλά πολύ περισσότερο κινδυνεύουμε από τη στενομυλιά και τις μικροαστικές προκαταλήψεις που κουβαλάνε ακόμα οι άνθρωποι εν ετει 2008!
    Ο θεσμός της οικογένειας που πολυ επικαλούνται το όνομα της για να κατακεραυνώσουν αυτόυ του είδους τον γάμο, καταρχάς έχει υποχωρήσει εδω και χρόνα καθως οι πατριαρχικές οικογένεις έδωσαν τη θέση τους στις πυρηνικές και εκτός αυτού δεν πλήττεται διολου από αυτό!! Γιατί το αν ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων παντρευτεί ή συζεί είναι το ίδιο και το αυτό!Απλά με τον γάμο υπάρχουν περισσόετερα δικαιωματα, όπως στην εφορία ή την παραλαβή της περιουσίας του ενός , εαν αυτός πεθάνει ξαφνικά χωρίς να αφήσει διαθήκη, στον άλλο ως μόνιμο σύζυγο του! Δηλαδή ,στην ουσία, ένα κρατικό παλιόχαρτο είναι αυτός ο γάμος (πολυ απλοικα) που απλά τους δίνει τα δικαίωματα που δίνονται και σε οποιοδηποτε ζευγάρι που παντρεύεται! Δεν πρόκειται να αλλάξει η θέση τους είτε παντρευτούν είτε οχι!Πάντα ζευγάρι θα ναι! Με ποιό δικαίωμα δηλαδή να τους στερήσουμε τα δικαιώματα που δίνει η πολιτεία στα παντρεμένα ζευγάρια??
     
     Δεν θέλω σαυτό το θέμα να γίνει πάλι χαμός, γιατί πραγματικά είναι ένα σοβαρό θέμα που γρήγορα η αμάθεια και οι προκαταλήψεις μας το εκφυλίζουν με αποτέλεσμα να επικρίνουμε τους ομοφυλόφιλους λες και είναι τερατουργήματα της φύσης!! Άνθρωποι είναι και αυτοί να πάρει και έχουν τα ισα δικαιώματα με εμάς, τους ''φυσιολογικούς''...!! >:(
  • #2 από Joevaicci στις 15 Mar 2008
  • Γιατί είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άλλα δυο τρία ίδια θέματα? ::)
  • #3 από Mίκα στις 15 Mar 2008
  • Γιατί είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άλλα δυο τρία ίδια θέματα? ::)

    Well, εντάξει δεν το ψαξα και πολύ αν υπάρχουν και άλλα παρομοια θέματα, συγγνώμη...  :-[ Αν είναι να συγχωνευτούν...
  • #4 από Moonchild_ στις 15 Mar 2008
  • Ας πούμε οτι έχουν αυτο το δικαίωμα Μικα, θέλω να σε ρωτήσω αν έχουν το δικαίωμα να υιοθετούν παιδιά...? (που είναι κ το επόμενο δικαίωμα που θα απαιτήσουν)
  • #5 από GreekDudeCovers στις 15 Mar 2008
  • Κάθε μέρα από ένα νέο ξέσπασμα για νέους διαξιφισμούς και νέα ξεσπάσματα... Άντε να δούμε...
  • #6 από Amylo στις 15 Mar 2008
  • αχ ειχερ κανει ο τζιμ_μορισον ενα θεμα αλλα ουτε εγω το βρηκα
    η αποψη μου ειναι θετικη για τον γαμο αυτο..δεν θεωρω επουδενη οτι ειναι καποια ανωμαλια ή τιποτα σχετικο
    αν και δεν τα παω καλα με τους γαμους ,ειναι βεβαια και φυσικο για την ηλικια μου..  ;) ;D
  • #7 από sakman στις 15 Mar 2008
  • Ας πούμε οτι έχουν αυτο το δικαίωμα Μικα, θέλω να σε ρωτήσω αν έχουν το δικαίωμα να υιοθετούν παιδιά...? (που είναι κ το επόμενο δικαίωμα που θα απαιτήσουν)

    Σίγουρα δικαιούντε και αυτοί αυτές τις διυκολύνσεις από το κράτος!
    Αλλά και εγώ πιστεύω ότι το "ζουμί" της υπόθεσης βρίσκεται σε αυτό που είπε ο βαμποβορατορ....
    Και το μοναδικό πρόβλημα που βρίσκω στο να υιοθετήσουν παιδί είναι στο ότι είτε το θέλουν είτε όχι το παιδί μεγαλώνοντας θα θεωρεί "φυσιολογικό" το να είναι ζευγάρι 2 ομοφυλόφιλοι και "αφύσικο" το ζευγάρι των ετεροφυλων...
    Δεν ξέρω δύσκολη η απάντηση  ??? ??? ???
  • #8 από Amylo στις 15 Mar 2008
  • Ας πούμε οτι έχουν αυτο το δικαίωμα Μικα, θέλω να σε ρωτήσω αν έχουν το δικαίωμα να υιοθετούν παιδιά...? (που είναι κ το επόμενο δικαίωμα που θα απαιτήσουν)

    Σίγουρα δικαιούντε και αυτοί αυτές τις διυκολύνσεις από το κράτος!
    Αλλά και εγώ πιστεύω ότι το "ζουμί" της υπόθεσης βρίσκεται σε αυτό που είπε ο βαμποβορατορ....
    Και το μοναδικό πρόβλημα που βρίσκω στο να υιοθετήσουν παιδί είναι στο ότι είτε το θέλουν είτε όχι το παιδί μεγαλώνοντας θα θεωρεί "φυσιολογικό" το να είναι ζευγάρι 2 ομοφυλόφιλοι και "αφύσικο" το ζευγάρι των ετεροφυλων...
    Δεν ξέρω δύσκολη η απάντηση  ??? ??? ???
    σκεψου ομως να μεγαλωνει σε ενα στρεητ ζευγαρι και να θεωρει ¨φυσικο¨την κλεψια την κουτοπονηρια,τα ναρκωτικα και,και,και..πολλα πολλα αλλα... ;)
    συμφωνω οτι ειναι δυσκολη απαντηση...αλλα εγω νομιζω οτι το μονο εμποδιο που θα βριε ειναι οτι οταν μεγαλωσει το παιδι θα αναζητα τον αληθινο του πατερα-μανα...πραγμα που θα ειναι αδυνατο και το πιθανοτερο να τον πληγωσει,απο πολλες πλευρες.
    πιστευω οτι μια δοκιμη δεν θα ηταν κακη...μην προτρεχουμε....θεωρω οτι ενα ομοφυλοφιλικο ζευγαρι θα δωσει καλυτερη ανατροφη απο ενα στρεητ ζευγαρι το οποιο δεν θα εχει και την καλυτερη διαγωγη.. :-\
  • #9 από SWEET*STRINGS στις 15 Mar 2008
  •   Λοιπόν, σήμερα το πρωί όταν άνοιξα την τηλεόραση στο μέγκα λάμβανε χώρα ακόμα ένα τηλεοπτικό ξεκατίνιασμα σχετικά με τον 'σαλο'' που θα προκαλέσει ο πρώτος ομοφυλοφιλικος γάμος  στο Δημαρχείο στην Ελλάδα.  Πραγματικά με εξέπλήττει καθημερινά ο πουριτανισμός και η αγνοια που μας περιστρέφει σε όλα τα θέματα και ειδικότερα σε ένα τόσο λεπτό όσο αυτό όπου γρήγορα εκφυλίζεται από τα σούργελα των μεσημεριανών εκπομπών  ενισχύοντας ακόμα περισσότερο τον πουριτανισμό μας και την απέχθεια μας προς τους ομοφυλόφιλους.

     Η προσωπική μου θεση είνα η εξής :

    Κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα στο σπίτι του και στο κρεβάτι του να κάνει ό,τι θέλει και κανένας δεν έχει δικαίωμα να τον κρίνει πόσο μάλλον στο εαν είναι ομοφυλόφιλος, κάτι το οποίο δεν το επέλεξε ο ίδιος αλλά είνα και ιατρικώς αποδεδειγμένο ότι γεννήθηκε με αυτό.
     Άρα, αφού αυτοι οι άνθρωποι γεννήθηκαν έχοντας αυτή τη σεξουαλική φύση δεν έχουμε κανένα δικαιωμα να τους κρίνουμε για αυτό και πόσο μάλλον να τους κάνουμε συνεχώς τη ζωή δυσκολη, εξευτελίζοντας τους συνεχώς και θέτοντας συνεχώς εμπόδια στην ευτυχία τους! Το αν θέλει ένα ομοφυλοφιλικό ζευγάρι να παντρευτεί είναι καθαρά δικό του θέμα και δεν χρειάζεται να σχολιαστεί ούτε να επικριθεί και να αποδοκιμαστεί! Δεν κινδυνεύει κανένας μας από την ένωση 2 ομοφυλόφιλων με γάμο, αλλά πολύ περισσότερο κινδυνεύουμε από τη στενομυλιά και τις μικροαστικές προκαταλήψεις που κουβαλάνε ακόμα οι άνθρωποι εν ετει 2008!
    Ο θεσμός της οικογένειας που πολυ επικαλούνται το όνομα της για να κατακεραυνώσουν αυτόυ του είδους τον γάμο, καταρχάς έχει υποχωρήσει εδω και χρόνα καθως οι πατριαρχικές οικογένεις έδωσαν τη θέση τους στις πυρηνικές και εκτός αυτού δεν πλήττεται διολου από αυτό!! Γιατί το αν ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων παντρευτεί ή συζεί είναι το ίδιο και το αυτό!Απλά με τον γάμο υπάρχουν περισσόετερα δικαιωματα, όπως στην εφορία ή την παραλαβή της περιουσίας του ενός , εαν αυτός πεθάνει ξαφνικά χωρίς να αφήσει διαθήκη, στον άλλο ως μόνιμο σύζυγο του! Δηλαδή ,στην ουσία, ένα κρατικό παλιόχαρτο είναι αυτός ο γάμος (πολυ απλοικα) που απλά τους δίνει τα δικαίωματα που δίνονται και σε οποιοδηποτε ζευγάρι που παντρεύεται! Δεν πρόκειται να αλλάξει η θέση τους είτε παντρευτούν είτε οχι!Πάντα ζευγάρι θα ναι! Με ποιό δικαίωμα δηλαδή να τους στερήσουμε τα δικαιώματα που δίνει η πολιτεία στα παντρεμένα ζευγάρια??
     
     Δεν θέλω σαυτό το θέμα να γίνει πάλι χαμός, γιατί πραγματικά είναι ένα σοβαρό θέμα που γρήγορα η αμάθεια και οι προκαταλήψεις μας το εκφυλίζουν με αποτέλεσμα να επικρίνουμε τους ομοφυλόφιλους λες και είναι τερατουργήματα της φύσης!! Άνθρωποι είναι και αυτοί να πάρει και έχουν τα ισα δικαιώματα με εμάς, τους ''φυσιολογικούς''...!! >:(
    Καλησπέρα ..μάλλον σε σύγχισε η εκπομπή που έβλεπες.....και εξηγώ τη θέση μου αμέσως.
    Το δικαίωμα του να συζούν οι ομοφυλόφιλοι δεν το αρνήθηκε ποτέ κανείς, και ουδέποτε τέθηκε τέτοιο ζήτημα μπορείς να συζείς και με ελέφαντα αν θες η και να προχωρήσεις να κάνεις και κοινόβιο με καμιά 15αρια άλλους και άλλες η οτι γουστάρεις και επιτρέπει η δημοκρατία.Αρα αυτά που λεν για νόμιμη συμβίωση έιναι μπούρδες.
    Ακόμα το αν ενα guy ζευγάρι θέλει να πχ να πάρει στεγαστικό δάνειο απο τράπεζα μπορεί να το κάνει και τώρα μιας και δεν ζητάει η τράπεζα στεφανοχάρτι. Τώρα η κληρονομιά πάλι δε παίζει σαν επιχείρημα γιατί πριν το θάνατο μπορείς να κληροδοτήσεις ακόμα και τον Μπιν Λάντεν η την εκκλησία και να προσθέσεις και ορους του τύπου αν ξενοκοιτάξει να το πάρετε το οικοπεδάκι στην κερατέα... διεκπεραιώσεις στη εφορία γίνονται και με εξουσιοδότηση η μέσω λογιστή.
    Για να μην προλάβεις και πείς (αν και δε σε ξέρω) οτι είμαι πουριτανός και ολα τα άλλα, που αγενώς προείπες, προκαταλαμβάνοντας αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη, σε πληροφορώ πως δεν έχω αντίρρηση να επικυρώνετε με συμβολαιογραφική πράξη που δεν έχει και μεγάλη διαφορά με το  να κάνουν ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που να λεν οτι εγώ  Μπάμπης αγαπώ τον Μήτσο και θέλουμε να συμβιώσουμε στο Αιγάλεω στο διαμέρισμα της μαμάς κλπ κλπ.
    Πάντος διαφωνώ με τον ορο ΓΑΜΟ γιατί ο γάμος είναι για αντρόγυνα, και τον γάμο τον ευλόγησε ο Θεούλης και εφόσον οι guy θέλουν να βρούν την 'ακρη με την πολιτεία ας το ονομάσουν Γαμοπίλαφο η όπως άλλως θέλουν.
    Μετά το επιχείρημα ''εμποδιο στην ευτυχία τους.....   άστο.... δηλαδή εσύ όλες τις ευτυχισμένες σου στιγμές τις επικυρώνεις συμβολαιογραφικά?  ;D εκτός και αν συνάψουμε σχέση με συμβολαιογράφο.....για να είναι εύκαιρος.
    Το ζουμί στην υπόθεση ίσως και να μην είναι η υιοθεσία, αλλά το οτι προσπαθούν να υποχρεώσουν την κοινωνία να τους αποδεχθεί, και νομίζουν πως θα τους δεχθεί με το ζόρι.
    Τώρα για τον θεσμό της Οικογένειας, με πρώτο εμένα καλύτερα να πλένουμε καλά το στόμα μας πριν αποφασίσουμε να μιλάμε και δη να προσπαθούμε να τον μηδενίσουμε... εκτός αυτού ετοιμολογικά οικος-΄γένος αποδεικνύει πως για να δημιουργήσεις οικόγένεια πρέπει και να μπορείς να δημιουργήσεις γένος δηλαδή απογόνους....δηλάδή 'άστο
    Πάντος αν ησηχάσουν επιτέλους με τον συμβολαιογράφο ασ είναι....και καλούς απογόννους ::)


  • #10 από SWEET*STRINGS στις 15 Mar 2008
  • Ας πούμε οτι έχουν αυτο το δικαίωμα Μικα, θέλω να σε ρωτήσω αν έχουν το δικαίωμα να υιοθετούν παιδιά...? (που είναι κ το επόμενο δικαίωμα που θα απαιτήσουν)

    Σίγουρα δικαιούντε και αυτοί αυτές τις διυκολύνσεις από το κράτος!
    Αλλά και εγώ πιστεύω ότι το "ζουμί" της υπόθεσης βρίσκεται σε αυτό που είπε ο βαμποβορατορ....
    Και το μοναδικό πρόβλημα που βρίσκω στο να υιοθετήσουν παιδί είναι στο ότι είτε το θέλουν είτε όχι το παιδί μεγαλώνοντας θα θεωρεί "φυσιολογικό" το να είναι ζευγάρι 2 ομοφυλόφιλοι και "αφύσικο" το ζευγάρι των ετεροφυλων...
    Δεν ξέρω δύσκολη η απάντηση  ??? ??? ???
    σκεψου ομως να μεγαλωνει σε ενα στρεητ ζευγαρι και να θεωρει ¨φυσικο¨την κλεψια την κουτοπονηρια,τα ναρκωτικα και,και,και..πολλα πολλα αλλα... ;)
    συμφωνω οτι ειναι δυσκολη απαντηση...αλλα εγω νομιζω οτι το μονο εμποδιο που θα βριε ειναι οτι οταν μεγαλωσει το παιδι θα αναζητα τον αληθινο του πατερα-μανα...πραγμα που θα ειναι αδυνατο και το πιθανοτερο να τον πληγωσει,απο πολλες πλευρες.
    πιστευω οτι μια δοκιμη δεν θα ηταν κακη...μην προτρεχουμε....θεωρω οτι ενα ομοφυλοφιλικο ζευγαρι θα δωσει καλυτερη ανατροφη απο ενα στρεητ ζευγαρι το οποιο δεν θα εχει και την καλυτερη διαγωγη.. :-\
    Ναι όμως ξέρεις τι λές ? επειδή υπάρχουν (αναμφίβολα) οικογένιες ξεπεσμένες  δε πειράζει ας ξεπέσουμε και άλλο...οχι ρε παιδιά και άλλη ισοπέδωση ...έλεος είπαμε να βελτιώσουμε την κοινωνία,δεν λέω οχι να ρίξουμε στη πυρά αυτούς τους ανθρώπους που για να είμαι ειλικρινής δεν με ενοχλούν,( εκτός αν αρχίζουν τα Μυκονο-ξεφτιλίσματα με τα μαγιό τα τιγρέ και να τη ''βρίσκουν'' μέσα στο κόσμο...)
  • #11 από Neikos στις 15 Mar 2008
  • θελω να συμφωνησω με τον φιλο παραπανω....ως προς το πρωτο ποστ....

    τωρα για την υιοθετηση ενος παιδιου απο ενα ομοφιλοφιλο ζευγαρι....φιλε μου θα διαφωνησω...γιατι να μην μπορει ο μπαμπης και ο μητσος να εχουν ενα αγορακι που θα του μαθουν τι σημαινει αξιοπρεπεια...να του μαθουν (και ας εχει γεννηθει με αντρικες ορμονες) να αγαπαει τα αλλα αγορακια....καλα θα ειναι...ας σοβαρευτουμε....δε θελω να θιξω τους ανθρωπους...αντιθετα ειμαι υπερ του συμβολαιου αυτο που τους οριζει ζευγαρι....ο καθε ανθρωπος( οποτε και καθε ζευγαρι) ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει....αλλα υπαρχει ενα οριο....οχι στο ονομα της νεοτερικοτητας και της απελευθερωσης να αλλαζουμε ορους οπως οικογενεια και γαμος....αυτο κατα την γνωμη μου ειναι η μεγαλυτερη στενομυαλια και αυτο γιατι βλεπουμε μονο μπροστα αδιφορωντας πως μας μεγαλωσαν οι γονεις μας....πως υφισταται μια μοντερνα πυρινικη οικογενεια....

    και κανω μια ερωτηση...γιατι να τα ισοπεδωσουμε ολα??
  • #12 από Amylo στις 15 Mar 2008

  • Ναι όμως ξέρεις τι λές ? επειδή υπάρχουν (αναμφίβολα) οικογένιες ξεπεσμένες  δε πειράζει ας ξεπέσουμε και άλλο...οχι ρε παιδιά και άλλη ισοπέδωση ...έλεος είπαμε να βελτιώσουμε την κοινωνία,δεν λέω οχι να ρίξουμε στη πυρά αυτούς τους ανθρώπους που για να είμαι ειλικρινής δεν με ενοχλούν,( εκτός αν αρχίζουν τα Μυκονο-ξεφτιλίσματα με τα μαγιό τα τιγρέ και να τη ''βρίσκουν'' μέσα στο κόσμο...)
    φιλε μου αν ειδες κραταω τις επιφυλαξεις μου...οποτε δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια οτι ειναι εσφαλμενη κινηση ή οχι αυτη η κινηση> Νομιζω ουτε εσυ εισαι σιγουρος 100% ετσι;
    Αλλωστε το θμα δεν ειναι οι υοθεσιες...αλλα ο γαμος...
    Ας μην προτρεχουμε προειπα...αλλο το θεμα του γαμου και αλλο το θεμα της υοθεσιας...στο θεμα της υοθεσιας μιλαμε για την ψυχη ενος παιδιου..στο θεμα γαμος μιλαμε για την αναγκη καποιον για επισημοποιησει μιας σχεσης... ;)
    Υ.Γ:επισης δεν θεωρω ξεπεσμο μιας τετοιας κινησης αλλα ξαναλεω μην βγαινουμε εκτος θεματος.. :-[
  • #13 από Moonchild_ στις 15 Mar 2008
  • @αμυλο
    Γενικά το θέμα των υιοθεσιών είναι αμφιλεγόμενο, πόσο μάλλον οι υιοθεσίες από ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Επίσης θα πρέπει να σκεφτούμε και τις αρνητικές επιπτώσεις που θα έχει στο υιοθετημένο παιδί (στιγματισμός, μπέρδεμα ρόλων στην οικογένεια κτλ.), και ειδικά σε μια κοινωνία όπως η ελληνική που είναι παλαιών αρχών.
  • #14 από bairn of mosul στις 15 Mar 2008
  • ο κοσμος αλλαζει και ολοι θελουμε μια θεση στο τρενο που φευγει συμφωνω

    αλλα με τις ραγδαιες αλλαγες σε αυτο το θεμα δε ξερω που θα βρεθουμε.
    ενα παιδι που μεγαλωνει με δυο μαμαδες ή δυο μπαμπαδες ειναι η κοινωνια ετοιμη να το δεχτει?δεν λεω ''λαθος'' ή ''σωστο'' λεω μονο αν ειμαστε ετοιμοι να αποβαλλουμε την προκαταληψη...μαλλον οχι,ε?
  • #15 από Amylo στις 15 Mar 2008
  • ο κοσμος αλλαζει και ολοι θελουμε μια θεση στο τρενο που φευγει συμφωνω

    αλλα με τις ραγδαιες αλλαγες σε αυτο το θεμα δε ξερω που θα βρεθουμε.
    ενα παιδι που μεγαλωνει με δυο μαμαδες ή δυο μπαμπαδες ειναι η κοινωνια ετοιμη να το δεχτει?δεν λεω ''λαθος'' ή ''σωστο'' λεω μονο αν ειμαστε ετοιμοι να αποβαλλουμε την προκαταληψη...μαλλον οχι,ε?
    συμφωνω...δεν ειμαστε ετοιμοι να το αντιμετωπισουμε ποσο μαλλον να το δεχτουμε...
    Μια υοθεσια φιλε βαμπο ειναι ενα πολυ συμαντικο θεμα..το οποιο θα επιρεασει σιγουρα την κοινωνια και θα εχει επιπτωσεις...τις οποιες δενειμαστε ετοιμοι να δεχτουμε...αλλα ο γαμος..ο γαμος βρε παιδια δεν ειναι τπτ...απλα υπογραφες σε χαρτια....δεν μπορω να φανταστω τι επιπτωσεις μπορει να εχει σε ενα ατομο,το οποιο δεν αφορα αν ο η δημητρα κ η χαραλαμπια περασαν μια βερα στο δαχτυλο....αν ειναι να τους αντιμετωπισει θα τους αντιμετωπισει και ας μην ανεβουν τα σκαλια του δημαχειου...
  • #16 από Moonchild_ στις 15 Mar 2008
  • Μια υοθεσια φιλε βαμπο ειναι ενα πολυ συμαντικο θεμα..το οποιο θα επιρεασει σιγουρα την κοινωνια και θα εχει επιπτωσεις...τις οποιες δενειμαστε ετοιμοι να δεχτουμε...αλλα ο γαμος..ο γαμος βρε παιδια δεν ειναι τπτ...απλα υπογραφες σε χαρτια....δεν μπορω να φανταστω τι επιπτωσεις μπορει να εχει σε ενα ατομο,το οποιο δεν αφορα αν ο η δημητρα κ η χαραλαμπια περασαν μια βερα στο δαχτυλο....αν ειναι να τους αντιμετωπισει θα τους αντιμετωπισει και ας μην ανεβουν τα σκαλια του δημαχειου...
    Στην αρχή είπα οτι δεν είμαι κατά του γάμου, απλά πήγα ένα βήμα παρακάτω με το τι θα γίνει στη συνέχεια. Οτι δλδ θα ζητήσουν να μπορούν να υιοθετούν.
  • #17 από Amylo στις 15 Mar 2008
  • Μια υοθεσια φιλε βαμπο ειναι ενα πολυ συμαντικο θεμα..το οποιο θα επιρεασει σιγουρα την κοινωνια και θα εχει επιπτωσεις...τις οποιες δενειμαστε ετοιμοι να δεχτουμε...αλλα ο γαμος..ο γαμος βρε παιδια δεν ειναι τπτ...απλα υπογραφες σε χαρτια....δεν μπορω να φανταστω τι επιπτωσεις μπορει να εχει σε ενα ατομο,το οποιο δεν αφορα αν ο η δημητρα κ η χαραλαμπια περασαν μια βερα στο δαχτυλο....αν ειναι να τους αντιμετωπισει θα τους αντιμετωπισει και ας μην ανεβουν τα σκαλια του δημαχειου...
    Στην αρχή είπα οτι δεν είμαι κατά του γάμου, απλά πήγα ένα βήμα παρακάτω με το τι θα γίνει στη συνέχεια. Οτι δλδ θα ζητήσουν να μπορούν να υιοθετούν.
    οταν το κανουν θα εναντιωθω "οσο τοσο" και εγω..αλλα προς το παρον δεν ζητανε τπτ αλλο απο εναν γαμο... ;)
  • #18 από SWEET*STRINGS στις 15 Mar 2008

  • Ναι όμως ξέρεις τι λές ? επειδή υπάρχουν (αναμφίβολα) οικογένιες ξεπεσμένες  δε πειράζει ας ξεπέσουμε και άλλο...οχι ρε παιδιά και άλλη ισοπέδωση ...έλεος είπαμε να βελτιώσουμε την κοινωνία,δεν λέω οχι να ρίξουμε στη πυρά αυτούς τους ανθρώπους που για να είμαι ειλικρινής δεν με ενοχλούν,( εκτός αν αρχίζουν τα Μυκονο-ξεφτιλίσματα με τα μαγιό τα τιγρέ και να τη ''βρίσκουν'' μέσα στο κόσμο...)
    φιλε μου αν ειδες κραταω τις επιφυλαξεις μου...οποτε δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια οτι ειναι εσφαλμενη κινηση ή οχι αυτη η κινηση> Νομιζω ουτε εσυ εισαι σιγουρος 100% ετσι;
    Αλλωστε το θμα δεν ειναι οι υοθεσιες...αλλα ο γαμος...
    Ας μην προτρεχουμε προειπα...αλλο το θεμα του γαμου και αλλο το θεμα της υοθεσιας...στο θεμα της υοθεσιας μιλαμε για την ψυχη ενος παιδιου..στο θεμα γαμος μιλαμε για την αναγκη καποιον για επισημοποιησει μιας σχεσης... ;)
    Υ.Γ:επισης δεν θεωρω ξεπεσμο μιας τετοιας κινησης αλλα ξαναλεω μην βγαινουμε εκτος θεματος.. :-[
    Καλά για υιοθεσία δεν το σηζητάμε αλλά εκεί το πάνε, αν είδες σε προηγούμενο ποστ ανέλυσα οτι τυπικά ενα ζευγάρι είτε Guy είτε όχι, δεν έχει νόημα να κάνει νομότυπη συμβίωση, απλά και μόνο γιατί δεν υπάρχει λόγος αλλά ούτε και τίποτα γραφειοκρατικά η οτιδήποτε άλλο να κερδίσει.
    Είναι μόνο θέμα αναγνώρισης. Και επειδή δεν πρέπει  λες οτι είσαι κυρία (η κύριος) αλλά να αφήνεις τους άλλους να στο λένε, έτσι και εδώ.Δηλαδή νομότυπη αναγνώριση δεν σημαίνει και κοινωνική αναγνώριση.
  • #19 από SWEET*STRINGS στις 15 Mar 2008
  • @αμυλο
    Γενικά το θέμα των υιοθεσιών είναι αμφιλεγόμενο, πόσο μάλλον οι υιοθεσίες από ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Επίσης θα πρέπει να σκεφτούμε και τις αρνητικές επιπτώσεις που θα έχει στο υιοθετημένο παιδί (στιγματισμός, μπέρδεμα ρόλων στην οικογένεια κτλ.), και ειδικά σε μια κοινωνία όπως η ελληνική που είναι παλαιών αρχών.

    ....και οχι μόνο αυτό, να σκεφτούμε οτι έστω και αν πειραματικά, δυο gay γονείς υιοθετούν ένα παιδάκι, και ας υποθέσουμε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα με τη γειτονιά και το σχολείο η γενικότερα την κοινωνία, αλλά απο μόνο του το παιδάκι λόγο της διαφορετικότητας της ''οικογένειας'' του σε σχέση με τα άλλα παιδάκια παθαίνει ψυχικό κλονισμό, τι γίνετε τότε ποιός φτιάχνει τη ψυχή του? ποιος επαναφέρει το κακό και τι παιδί δημιουργήσαμε? Εδώ μέχρι τώρα όσα υιοθετημένα παιδιά έμαθαν πως είναι υιοθετημένα, το πρώτο που απέκτησαν μέσα τους είναι το κενό των φυσικών γονιών τους και έκαναν σκοπό ζωής να τους αναζητήσουν.
    Υστερα παιδιά, και περισσότερο οι κοπέλες της παρέας,να ξέρεται οτι ένα παιδί ανταλλάσει συναισθήματα και τόσα άλλα (που ίσως και οι παιδοψυχολόγοι αγνοούν), μέσω απλών τρυφερών διαδικασιών όπως η αγκαλιά,το χάδι , το φιλί, η και η και μια απλή ματιά, που είναι εξαιρετικά σημαντικό για τη διαμμόρφωση του χαρακτήρα του.
    Αυτά τα προσλαμβάνει περισσότερο απο τη μητέρα λόγο του οτι οι γυναίκες είναι πιο τρυφερές κλπ κλπ ενώ απο τον πατέρα μπορεί να διδαχθεί περισότερρο τον σεβασμό, ισχυροποιήσει της προσωπικότητας κα.
    Δηλαδή με άλλα λόγια οι γονείς έχουν σχεδιαστεί απο τη φύση να προσφέρουν άλλα πράγματα ο καθένας και αυτό είναι το φυσικό ισορροπημένο περιβάλον.
    Και με παραδείγμα την 2χρονη κόρη μου που ενώ περνάω περισσότερο χρόνο μαζί της, είμαι υπερβολικά τρυφερός μαζί της, παίζω περισότερο μαζί της ...όταν τη δείτε πως κοιτάζεται με τη μάνα της...τότε θα καταλάβετε τι εστί χημεία..
  • #20 από Amylo στις 16 Mar 2008

  • Ναι όμως ξέρεις τι λές ? επειδή υπάρχουν (αναμφίβολα) οικογένιες ξεπεσμένες  δε πειράζει ας ξεπέσουμε και άλλο...οχι ρε παιδιά και άλλη ισοπέδωση ...έλεος είπαμε να βελτιώσουμε την κοινωνία,δεν λέω οχι να ρίξουμε στη πυρά αυτούς τους ανθρώπους που για να είμαι ειλικρινής δεν με ενοχλούν,( εκτός αν αρχίζουν τα Μυκονο-ξεφτιλίσματα με τα μαγιό τα τιγρέ και να τη ''βρίσκουν'' μέσα στο κόσμο...)
    φιλε μου αν ειδες κραταω τις επιφυλαξεις μου...οποτε δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια οτι ειναι εσφαλμενη κινηση ή οχι αυτη η κινηση> Νομιζω ουτε εσυ εισαι σιγουρος 100% ετσι;
    Αλλωστε το θμα δεν ειναι οι υοθεσιες...αλλα ο γαμος...
    Ας μην προτρεχουμε προειπα...αλλο το θεμα του γαμου και αλλο το θεμα της υοθεσιας...στο θεμα της υοθεσιας μιλαμε για την ψυχη ενος παιδιου..στο θεμα γαμος μιλαμε για την αναγκη καποιον για επισημοποιησει μιας σχεσης... ;)
    Υ.Γ:επισης δεν θεωρω ξεπεσμο μιας τετοιας κινησης αλλα ξαναλεω μην βγαινουμε εκτος θεματος.. :-[
    Καλά για υιοθεσία δεν το σηζητάμε αλλά εκεί το πάνε, αν είδες σε προηγούμενο ποστ ανέλυσα οτι τυπικά ενα ζευγάρι είτε Guy είτε όχι, δεν έχει νόημα να κάνει νομότυπη συμβίωση, απλά και μόνο γιατί δεν υπάρχει λόγος αλλά ούτε και τίποτα γραφειοκρατικά η οτιδήποτε άλλο να κερδίσει.
    Είναι μόνο θέμα αναγνώρισης. Και επειδή δεν πρέπει  λες οτι είσαι κυρία (η κύριος) αλλά να αφήνεις τους άλλους να στο λένε, έτσι και εδώ.Δηλαδή νομότυπη αναγνώριση δεν σημαίνει και κοινωνική αναγνώριση.
    φιλε μου με βρισκεις απολυτα συμφωνη..αλλα πρεπει να κατανοησουμε και τους ανθρωπους που θελουν μια τυπικη αποκατασταση...οσο γκεη ή οχι ειναι καποιος... :)
  • #21 από sakman στις 16 Mar 2008
  • σκεψου ομως να μεγαλωνει σε ενα στρεητ ζευγαρι και να θεωρει ¨φυσικο¨την κλεψια την κουτοπονηρια,τα ναρκωτικα και,και,και..πολλα πολλα αλλα... ;)
    πιστευω οτι μια δοκιμη δεν θα ηταν κακη...μην προτρεχουμε....

    Ναι ρε συ αμυλο όμως αυτό που λες για κλεψια κουτοπονηριά κτλ δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι γκει ή όχι αλλά με το τι άνθρωπος είναι... Οπότε το βρίσκω λίγο άκυρο...

    Και για την δοκιμή που λες μου κανει κάτι σαν τα μεταλαγμένα τρόφιμα... Υπάρχουν ηθικοί περιορισμοί γιατί δεν μπορείς να πεις ας τα δοκιμάσουμε και να δούμε αν θα πεθάνουν και πότε αυτοί που τα έφαγαν...
  • #22 από Amylo στις 16 Mar 2008

  • Ναι ρε συ αμυλο όμως αυτό που λες για κλεψια κουτοπονηριά κτλ δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι γκει ή όχι αλλά με το τι άνθρωπος είναι... Οπότε το βρίσκω λίγο άκυρο...
    /quote]αυτο ακριβως..η κακη ανατροφη δε εχει σχεση με το φυλο...το θεμα δεν ειναι το τι προτιμησεις εχει ο καθενας αλλα το τι ανατροφη θα δωσει στο παιδι τους..ολοι φοβομαστε οχι για ¨αναπαραγωγη" του ειδους..αλλα για την ψυχικη υγεια του παιδιου...
    Και για την δοκιμή που λες μου κανει κάτι σαν τα μεταλαγμένα τρόφιμα... Υπάρχουν ηθικοί περιορισμοί γιατί δεν μπορείς να πεις ας τα δοκιμάσουμε και να δούμε αν θα πεθάνουν και πότε αυτοί που τα έφαγαν...
    αυτο το πηρες λαθος..ηδη υπαρχουν ομοφιλοφιλες οικογενειες που μεγαλωνουν παιδια..αλλα επειδη αυτο ειναι σημερινο φαινομενο οποτε τα παιδια ειναι πολυ μικρα ακομα,δεν μπορουμε να ξερουμε το πως θα σκεφτονται αυτα τα παιδια και το τι θα βλεπουν φυσιολογικο...εγω προσωπικα θα περιμενω πολλα χρονια για να βγαλω συμπερασμα... ;)
  • #23 από sakman στις 16 Mar 2008
  • ηδη υπαρχουν ομοφιλοφιλες οικογενειες που μεγαλωνουν παιδια..αλλα επειδη αυτο ειναι σημερινο φαινομενο οποτε τα παιδια ειναι πολυ μικρα ακομα,δεν μπορουμε να ξερουμε το πως θα σκεφτονται αυτα τα παιδια και το τι θα βλεπουν φυσιολογικο...
    Άντε αυτό δεν το ήξερα... Εννοείς εκτός ελλάδος έτσι?

    εγω προσωπικα θα περιμενω πολλα χρονια για να βγαλω συμπερασμα... ;)
    Εδώ ακριβώς μπαίνουν τα ηθικά ζητήματα... γιατί πειραματιζόμαστε με κάποια ανθρώπινη ζωή...

    Υ.Γ. Γιατί έχεις κάνει μικρές αλλαγές στο τραγούδι του σιδηρόπουλου που έχεις για υπογραφή?


  • #24 από Amylo στις 17 Mar 2008
  • ηδη υπαρχουν ομοφιλοφιλες οικογενειες που μεγαλωνουν παιδια..αλλα επειδη αυτο ειναι σημερινο φαινομενο οποτε τα παιδια ειναι πολυ μικρα ακομα,δεν μπορουμε να ξερουμε το πως θα σκεφτονται αυτα τα παιδια και το τι θα βλεπουν φυσιολογικο...
    Άντε αυτό δεν το ήξερα... Εννοείς εκτός ελλάδος έτσι?
    νομιζω καπου (σε ενα αρθρο) ειχα διαβασει οτι εκτος απο λευκους γαμους στην ελλαδα εχουν προχωρησει και σε γενησει παιδιου εκτος του λευκου...το οτι γινεται εκτος ελλαδος ειναι βεβαιο...αλλα νομιζω γινεται και εδω..μεσω εξωσωματικης...

    εγω προσωπικα θα περιμενω πολλα χρονια για να βγαλω συμπερασμα... ;)
    Εδώ ακριβώς μπαίνουν τα ηθικά ζητήματα... γιατί πειραματιζόμαστε με κάποια ανθρώπινη ζωή...

    Υ.Γ. Γιατί έχεις κάνει μικρές αλλαγές στο τραγούδι του σιδηρόπουλου που έχεις για υπογραφή?
    χμμ..απλα δεν εγραψα ολο το τραγουδι...αφαιρεσα κομματια,για οικονομια πιο πολυ :P, και αφησα αυτους τους στιχους ,σαν περιλιψη, που με εκφραζουν. ;)
  • #25 από SWEET*STRINGS στις 17 Mar 2008
  • Υ.Γ. Γιατί έχεις κάνει μικρές αλλαγές στο τραγούδι του σιδηρόπουλου που έχεις για υπογραφή?
    [/quote]χμμ..απλα δεν εγραψα ολο το τραγουδι...αφαιρεσα κομματια,για οικονομια πιο πολυ :P, και αφησα αυτους τους στιχους ,σαν περιλιψη, που με εκφραζουν. ;)
    [/quote]
    Οι φασίστες είναι παράνομοι οι μετανάστες όχι....οι λαθρομετανάστες τι είναι????
Σελίδες: