Σελίδες:
  • #1 από Lo.Lee.Ta στις 03 Dec 2013
  • Με 6χορδη ακουστική κιθάρα, 4χορδο μπουζούκι και 3χορδο μπαγλαμά. Ηχογράφηση με ένα μικρόφωνο (15ευρώ), On board κάρτα ήχου Realtek Ac97 και Audacity.

    1) To μουσικό αρχείο : http://kiwi6.com/file/pvb2f4lnvl

    2) Μουσικό αρχείο μόνο με τις συγχορδίες και τα αρπίσματα της κιθάρας, για όσους θέλουνε να τα χρησιμοποιήσουνε σαν backing track, παίζοντας με το μουσικό τους όργανο τη βασική μελωδία  :  http://kiwi6.com/file/83h7p3khk0

    Μια βοήθεια με τις συγχορδίες:

    **Εισαγωγή**
    Em - D - C - G - Am - Am - Em
    Em - D - D - C - B -       Em - B - Em

    **Πρώτη στροφή**
    Em                       Am        Em
    D                        G
    Am                        Em
    B                                   1B 2(Em)

    **Ρεφραίν**
    C
    D                          G
    Am                         Em
    B                                  1B 2(Em)

     
     Υ.Γ.: Ευχαριστώ πολύ τον Alex_Under από Θεσσαλονική, για το υπέροχο μπαγλαμαδάκι που απόκτησα πριν 2 μήνες από τις αγγελίες του Kithara.gr
  • #2 από Alex_Under στις 03 Dec 2013
  • Με συγκίνησες πανάθεμά σε...  :-[
    Μπράβο. Τι να πω. Μπράβο.
  • #3 από hot_sauce (φλουτσ) στις 03 Dec 2013
  • Καταπληκτικό...

    Και η εκτέλεσή σου αλλά και το κομμάτι γενικά!

    Αν δεν ακουγόταν αυτό το φύσημα και με ένα τσακ καλύτερη παραγωγή θα στεκόταν πολύ επάξια!

    Αλλά δε γκρινιάζω καθόλου! Για τα εδώ,τα "μεταξύ μας",είναι τέλειο! Μπράβο!
  • #4 από Πέτροc στις 03 Dec 2013
  • Πολύ Καλό !!  :)
    Βέβαια, μια "στενότης"  ;D στις αρμονικές των οργάνων ήταν σαφώς ακουστή ... Αντί να μας παίρνουν τα μυαλά με τα ηχοχρώματά τους, απλά ακούγονται αξιοπρεπώς ...  ::)

    Κάπου στην εισαγωγή διέκρινα και ένα λαθάκι (στο Μπαγλαμαδάκι νομίζω), αλλά η βασική μου γκρίνια είναι στο παίξιμο της κιθάρας ... Το κομμάτι δεν τους χρειάζεται τους δακτυλισμούς ... είναι "αυστηρό" χασάπικο, δωρικό και βαρύ ... καλύτερα η κιθάρα να έπαιζε το ρυθμό (πως το λένε στακάτο ; ) πιο "ξερά", πιο αυστηρά (2/4 και όχι 4/4)  ;)

    Άιντε βρε, βρέιτε και έναν Τάκη Μπίνη να το τραγουδήσει !!!  ;D

    /Πέτροc  8)
  • #5 από Lo.Lee.Ta στις 03 Dec 2013
  • Alex_Under, χαίρομαι που το ευχαριστήθηκες και είσαι άνθρωπος με ευαισθησίες. Να είσαι καλά!
    Hot Sauce, με κάμεις και κοκκινίζω, αφού το μόνο πρόβλημα είναι στο φύσημα έστω και για το μεταξύ μας!
    Πέτρε με C, μου αρέσει όταν γκρινιάζεις για όλα, γιατί είναι ο βέλτιστος τρόπος που θα μου άρεσε να ηχογραφώ, να παίζω και να σε είχα και από δίπλα να μου δείχνεις τι και πως εννοείς να μαθαίνω και να βελτιώνομαι. Στην ουσία ότι ανεβάζω να ακούσετε, αν και δεν έχω ενδοιασμούς να τα ανεβάσω, γνωρίζω πολύ καλά ότι πολλά άτομα στο Kithara.gr είναι επαγγελματίες μουσικοί, είτε ερασιτέχνες με μεγάλο ταλέντο και επιμονή οπότε οι προσπάθειές μου είναι Μερμυγκένιες. Ενώ λοιπόν νιώθω μεγάλη ευχαρίστηση γι΄αυτό που κάνω, μεγάλη υπερηφάνια νιώθω μόνο για ανθρώπους που έχουν καταφέρει να φτάσουν σε πολύ ανώτερα επίπεδα το παίξιμό τους και τις γνώσεις τους για τη μουσική σε σχέση με μένα.
     
  • #6 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 03 Dec 2013
  • Να πώ και γώ το μακρύ μου και το κοντό μου με την ιδιότητα του επαγγελματία ταλαντούχου! ;D

    Το παίξιμο στην εισαγωγή ειναι πολύ καλό, βγάζει Ξαρχακίλα! Στα κουπλέ διακρίνω οτι ο μπαγλαμάς χάνει λίγο το μπουζούκι ή το αντίστροφο με αποτέλεσμα να μην πατάνε μαζί σε πολλά σημεία. Τα αρπίσματα όπως λέει και ο Πέτροc το πλαδαρεύουν λίγο το κουπλέ κυρίως λόγω της απουσίας του στακάτου ρυθμικού. Αν υπήρχαν και τα δύο μαζί πιστεύω θα χρωμάτιζαν όμορφα.

    Όλα αυτά τα παρατηρώ γιατί εγώ θα το έπαιζα πολύ....ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!

    ΥΓ: Που'ν η φωνή α;
  • #7 από Lo.Lee.Ta στις 04 Dec 2013
  • Με εργάζεσαι Σατυρικό τριπλό γαζί Λουδοβίκε των Καθωδείων, State of the Art Professionalist.
    Τα όργανα είναι σωστό να μην πατάνε ακριβώς μεταξύ τους, όταν επρόκειται για τέτοιου είδους ρεμπέτικα, γιατί δείχνουνε άνθρωπο-καλλιτέχνη εκτός κλίματος της αυθεντικής δημιουργίας. Τέτοια άσματα χρειάζονται τουλάχιστον 2-3 μαυροδάφνες δια ελαφρά προθέρμανση. Σε ρυθμό παραπατούμενο επιμελώς ατιμέλητο.
    Αλλά αυτό το στακάτο, θα ήθελα να το ακούσω πως πάει για να σας εννοήσω, διότι φαντασιωτικά μπορώ κάπως να το πλησιάσω, αλλά στην πράξη θέλω να ακούσω για να μπορώ αύριο μεθαύριο να το παίξω στο Πάλκο.
    Οπότε άσε τα "χειρότερα" και πιάσε εκεί να μου φτιάξεις ένα αρχειάκι να μπω εις το νόημα. Αρκεί να μπορώ να ξαναβγώ.
    Όσο για τη φωνή, έχω συμβόλαιο με την PINOS E.M.I. Όσο δεν τραγουδώ δημόσια, χωρίς την άδειά τους, με εφοδιάζουν με μπουκάλες. Πότε θα μου το τραγουδήσεις ??
    Σ'ευχαριστώ και σένα για τα σχόλια :D
  • #8 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 04 Dec 2013
  • Κακούργα δημοσιότις... Άλλους τους αγοράζεις κι άλλους τους κατεβάζεις!!
    Προφανώς αγαπητέ φίλαθλε αναφέρεσαι στην παλαιά "Παραπατητική μέθοδο αυτιοδυτών μετά πλήρους εξοπλισμού διπλής μπουκάλας ρακογόνου συνωδεία ψαρομεζεδοτούφεκου (άνευ διδασκάλου)". Είμαι κάτοχος της δευτέρας συμπεπληρωμένης ανατυπώσεως μετά συντόμου ερμηνείας αλλά ρυθμίζω delay λέει mix level 100%, repeats 10%, delay έτσι λέει time με ταπ ταπ tempo ηχολήπτου και ακούγομαι σωστά! Δια το ρυθμικόν άκου το πρωτότυπον, Δια να άδω είναι βαθειά και χρειάζομαι μπουκάλα και μικρό(τόσο δα)φωνο. Επιφυλάσσομαι!!
  • #9 από Πέτροc στις 04 Dec 2013
  •  ;D ... τι ακριβώς είπαμε ότι πίνετε εσείς οι δύο ;  ;D
     ;D ... την ημερομηνία λήξης την κοιτάξαμε ή ...  ;D

    /Πέτροc  8)
  • #10 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 04 Dec 2013
  • Το νερό της βρύσης φταίει...
  • #11 από gas-13 στις 04 Dec 2013
  • Καλα Πετρο, δεν ξερεις ,οτι Καθοδιος και Χολιδοχος ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΖΙ ειναι για να φτιαξεις καινουργιο συκωτι?
    Φιλε Παναγιωτη η προσπαθεια [κατα δηλωσιν σου ερασιτεχνικη] ειναι αριστη κατα την γνωμη της ασημαντοτητος μου.
    Διαπυρος προς Κυριον ευχετης δια την υγειαν απαντων υμων και ημων.
    Γιωργος
  • #12 από Lo.Lee.Ta στις 05 Dec 2013
  • Πέτροc, όπως βλέπεις, μας την έπεσε η Κάθοδος των Δωριέων μετά τον ανάλογο ρυθμό και ύφος, οπότε τι να πει το δημοτικό των θρανίων,  μπρος στο Πανεπιστήμιο της Ζωής ( βλέπε kathodios - gas-13). Καθόδιε, είσαι Αγγελοπουλικός τύπος και μ' αρέσεις{έλιωσα} Σ'ευχαριστώ Γκαζιάρη για τα καλά σου λόγια και περιμένω να σακούσω στο τζουρά και όχι μόνο!
Σελίδες: