Αποστολέας Θέμα: Σχολεία: Γιατί να είναι τόσο οπισθοδρομικά;  (Αναγνώστηκε 73758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Όλα, μα ΟΛΑ, αρχιζουν απο το σπιτι/οικογενεια, το εθιξε αυτο κανεις?

Ναι. ;)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Mα για πιο σπίτι μιλάτε?
Που φωνάζεις τους γονείς να τους πεις πως ο γιόκας τους ή η κορούλα τους έκανε το τάδε και μετά βρίσκει ο δάσκαλος το μπελά του?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Μα ακριβώς από κει ξεκινάν όλα!

Ο γονιός που είναι "εναντίον" του παιδιού του στο σπίτι και κάργα υπέρ του εκτός σπιτιού. Ο γονιός που σωστά είπε ο Σωτήρης, αφήνει την κόρη να πηγαίνει στο σχολείο λες και πάει σε κλαμπ, και το γιο που βγήκε από το αυγό και νομίζει ότι θα συνουσιαστεί με όλο τον κόσμο. Πάει τώρα αυτό το παιδί στο σχολείο και εκεί που είχε συνηθίσει να τα έχει ολα και να γίνεται το δικό του, ξαφνικά έρχεται ένας δάσκαλος, του κάνει μια παρατήρηση και γίνεται παγκόσμιος πόλεμος. Ξαφνικά βλέπει το πιτσιρίκι να καταρρέει ο δικός του κόσμος και μπροστά του να ορθώνεται ένας άλλος κόσμος που έχει δικούς του κανόνες και που είναι αναγκασμένος να τους δεχτεί. Σε αυτά όλα αντιδρά! Σίγουρα, η εφηβεία είναι δύσκολη ηλικία, αλλά, όλοι την περάσαμε και δεν σκοτωνόμασταν με τους καθηγητές μας, ούτε γράφαμε στο ίντερνετ τα παράπονά μας!

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
@sotriani...δασκαλε...συγνωμη που θα στο πω..αλλα η προσευχη ( τουλαχιστον η συμμετοχη στην προσευχη , οχι απαραιτητα να σηκωθει καποιος να κανει προσευχη, αυτο οριζεται απο το εθιμο του σχολειου αλλα οχι απο νομικο πλαισιο και μονο ο υπευθυνος για τα θρησκευτικα μπορει να κανει κατι στον μαθητη αυτο) ειναι υποχρεωτικη ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ!!!!για να ληξει το ζητημα...αν εχεις λογο παιρνεις απαλαγη.αν δεν παρεις πρεπει να συμμετασχεις!
οσον αφορα την ανοχη, πιστευω οτι η ανοχη μου τελειωσε στις πρωτες σελιδες και σε μερικα άλλα θέματα με αυτα που διαβαζω...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Μια κι αναφερθήκαμε και στο ζήτημα της προσευχής, αναμένω τώρα που άρχισε ο χορός -διστακτικά όπως πάντα- του διαχωρισμού κράτους και εκκλησίας, να πάψει μετά την κατάργηση της εξομολόγησης κι αυτή η απαράδεκτη τακτική της πρωινής προσευχής.

Η προσευχή είναι και πρέπει να είναι αποκλειστικά προσωπικό ζήτημα πνευματικής ενδοσκόπησης και διαδικασίας και θεωρώ αισχρό να στην επιβάλλουν με το στανιό κάθε πρωί. Αν ήθελα να προσευχηθώ δημοσίως, θα κατέφευγα σε έναν ναό. Τέτοιες επιβεβλημένες φαιδρότητες ανήκουν σε φονταμενταλιστικές πολιτείες.

Άντε λοιπόν να τελειώνουμε και με αυτό το σκοταδιστικό κατάλειπο.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Μια κι αναφερθήκαμε και στο ζήτημα της προσευχής, αναμένω τώρα που άρχισε ο χορός -διστακτικά όπως πάντα- του διαχωρισμού κράτους και εκκλησίας, να πάψει μετά την κατάργηση της εξομολόγησης κι αυτή η απαράδεκτη τακτική της πρωινής προσευχής.

Η προσευχή είναι και πρέπει να είναι αποκλειστικά προσωπικό ζήτημα πνευματικής ενδοσκόπησης και διαδικασίας και θεωρώ αισχρό να στην επιβάλλουν με το στανιό κάθε πρωί. Αν ήθελα να προσευχηθώ δημοσίως, θα κατέφευγα σε έναν ναό. Τέτοιες επιβεβλημένες φαιδρότητες ανήκουν σε φονταμενταλιστικές πολιτείες.

Άντε λοιπόν να τελειώνουμε και με αυτό το σκοταδιστικό κατάλειπο.


   ...απλα με εβγαλες απο τον κοπο να γραψω! Ευχαρηστω γιατην εξυπηρετηση, δεν θα μπορουσα να πω κατι αλλο!  ;)  :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Μια κι αναφερθήκαμε και στο ζήτημα της προσευχής, αναμένω τώρα που άρχισε ο χορός -διστακτικά όπως πάντα- του διαχωρισμού κράτους και εκκλησίας, να πάψει μετά την κατάργηση της εξομολόγησης κι αυτή η απαράδεκτη τακτική της πρωινής προσευχής.

Η προσευχή είναι και πρέπει να είναι αποκλειστικά προσωπικό ζήτημα πνευματικής ενδοσκόπησης και διαδικασίας και θεωρώ αισχρό να στην επιβάλλουν με το στανιό κάθε πρωί. Αν ήθελα να προσευχηθώ δημοσίως, θα κατέφευγα σε έναν ναό. Τέτοιες επιβεβλημένες φαιδρότητες ανήκουν σε φονταμενταλιστικές πολιτείες.

Άντε λοιπόν να τελειώνουμε και με αυτό το σκοταδιστικό κατάλειπο.

Παράθεση
  ...κατ αρχην, διαβασα ευτυχως ή δυστηχως. ολο το θεμα! Ο garvin σε πολλα σημεια εχει ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο και σε μερικα απλα δεν κανει καλη διατυπωση... μην παρεξηγητε! Λιγη ανοχη δεν βλαπτει (@Συμεον)! και φυσικα καποιος, παλι, χωρις θεσεις και λογο πετιεται για να παιξει ...με ορθογραφικα λαθη(@Βραζιλης   )

   Ολα, μα ΟΛΑ, αρχιζουν απο το σπιτι/οικογενεια, το εθιξε αυτο κανεις? Το οτι το κοριτσακι παει στο σχολειο σαν που**νακι ποιος "φταιει"? Το ελληνικο σχολειο πραγματι ειναι πολυ "πισω". Το σχολειο ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας, μια "μακετα" του μακροκοσμου που ζουμε, και ειδικα σε οτι αφορα τα ελληνικα δεδομενα, εφ' οσων η κοινωνια, η κοινωνικοτητα και η κοινωνικη ζωη του Ελληνα φθεινει και ειναι σε διαρκη εκπτωσηι, το ιδιο θα συμβει και στο σχολειο!

συμφωνώ και με τους 2 ...
   Αναλογιστητε και υποκαταστειστε τους καθηγητες με τους "παραγοντες" της κοινωνιας, πολιτικους, δημοσιους υπαλληλους, δημοσιογραφους κτλ κτλ και τους μαθητες με την κοινη γνωμη, το λαο... Βγαινουν πραγματι πολυ ενδιαφεροντα συμπερασματα, ετσι? Το σχολειο πρεπει να διδασκει πρωτα την κοινωνικοτητα, διοτι μας βαζει σιγα-σιγα στο "συνολο" και μετα ολα τα υπολοιπα (οπως το επιτυχεστατο παραδειγμα με τον γιατρο!). Το σχολειο πρεπει να παιδαγωγει και οχι να χειραγωγει τις παρθενες παιδικες ψυχες.
   Οσο για τη προσευχη και τα θρησκευτικα, πραγματικα λυπαμαι για τις θεσεις πολλων εδωμεσα, αλλα ειδικοτερα για τον Σιμο! Ειναι δυνατον να ειναι υποχρεωτικη η προσευχη σε ατομα που για τον α ή β λογο δεν θελουν να συμετεχουν? Δεν λεω να μη γινεται, αλλα αν καποιος δεν θελει, ειτε γιατι δεν πιστευει, ειτε γιατι ντρεπεται ρε αδερφε, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να τον αναγκασεις για τιποτα!

συμφωνώ ...

@Συμεών : ΚΑι επειδή είναι νόμος να γίνεται προσευχή κάθε πρωί ? Πάει να πει ότι είναι και σωστό ?

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
επειδη βαριεμαι να γραφω μεγαλα ποστ θα μεινω σε 2-3 σημεια...
1ον...τα κοριτσακια που πηγαινουν στο σχολειο σαν που**νακια οπως τα χαρακτηρισε ο σοτριανι δε ξερετε πως φευγουν απο το σπιτι και πως φτανουν στο σχολειο...Κοριτσακια των 14-15 χρονων φευγουν με φορμες απο το σπιτι και αλλαζουν στα αποδυτηρια πριν μπουν για μαθημα...οι φουστιτσες και τα κοντα μπλουζακια κρυβονται επιμελώς στο σακο και βγαινουν μετα απο την απομακρυνση εκ της οικιας...
2ον ...το μακιγιαζ σε καποιες περιπτωσεις αναγκαστικά μπαινει στη μουρη οταν αυτή ειναι γεματη απο σπυρακια και για να αποφευχθουν σχολια του τυπου "σπυριαρα" , "αυτη εχει και λιγο δερμα ρε στο προσωπο" , "αυτη ειναι απο μονη της ενα σπυρί..." Η εφηβεια εχει τα ζορια της παιδακια...μην κατακρινουμε τα παντα...
3ον...για τη προσευχη συμφωνω αλλά και  αντιδραση μου φαινεται αστεια μια και δε νομιζω πως ειναι τοσο σοβαρό θεμα να μας απαχολεί...εγω παντως θυμαμαι πως ποτέ δε με υποχρεωσαν ουτε στο Δημοτικό ουτε στο Γυμνασιο ουτε στο Λυκειο να πώ προσευχη ....ρωτουσαν ποιος θελει να πει προσευχη και διαλεγαν ενα απο τα προσωπα που σηκωναν τα χερια που συνηθως ηταν και μπροστα-μπροστα στη γραμμη...

Τωρα για τη κατασταση στα σχολεια...καλά...όποιος εχει σκοπο να μαθει , θα μαθει οποιος βαριεται να μαθει , βρισκει χιλιες-δυό δικαιολογιες για να δικαιολογησει γιατι δε το κανει....
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Παράθεση
3ον...για τη προσευχη συμφωνω αλλά και  αντιδραση μου φαινεται αστεια μια και δε νομιζω πως ειναι τοσο σοβαρό θεμα να μας απαχολεί...εγω παντως θυμαμαι πως ποτέ δε με υποχρεωσαν ουτε στο Δημοτικό ουτε στο Γυμνασιο ουτε στο Λυκειο να πώ προσευχη ....ρωτουσαν ποιος θελει να πει προσευχη και διαλεγαν ενα απο τα προσωπα που σηκωναν τα χερια που συνηθως ηταν και μπροστα-μπροστα στη γραμμη...


Ε καλά και εγώ στο δημοτικό πήγαινα και έλεγα τη προσευχή και καθώς την έλεγα χαιρόμουνα,έκανα λάθη και τέτοια επίτηδες, το ριχνα στον χαβαλέ δλδ (χωρίς να έχω ,ακόμα, κάποιο λόγο ) .
Στο λύκεο δεν έκανα τον σταρό μου κατά την προσευχή και όλοι κάπως με κοιτάζανε , μέχρι που μια φορά μου την είπαν γιατί δεν έκανα τον σταυρό μου .  ;D

Παράθεση
2ον ...το μακιγιαζ σε καποιες περιπτωσεις αναγκαστικά μπαινει στη μουρη οταν αυτή ειναι γεματη απο σπυρακια και για να αποφευχθουν σχολια του τυπου "σπυριαρα" , "αυτη εχει και λιγο δερμα ρε στο προσωπο" , "αυτη ειναι απο μονη της ενα σπυρί..." Η εφηβεια εχει τα ζορια της παιδακια...μην κατακρινουμε τα παντα...

Ελα σε αυτή την ηλικία ποιος να κοροιδέψει ποιον ?  :P όλοι μες το σπιρί ήμασταν  ;D...
Και μη μας λες ότι η εφηβεία έχει ζόρια αφού (εγώ τουλάχιστον , αλλά και πολλοί άλλοι από εδώ ) εκεί είμαστε ακόμα  ;) (ευτυχώς πέρασα σίγά σιγά την ηλικία που ήμουν όλος ένα σπιρί και που η φωνή μου "έπαιζε".... 8) είμαι μεγάλοθθθθθ ποιά  :P :P :P :P )

Παράθεση
1ον...τα κοριτσακια που πηγαινουν στο σχολειο σαν που**νακια οπως τα χαρακτηρισε ο σοτριανι δε ξερετε πως φευγουν απο το σπιτι και πως φτανουν στο σχολειο...Κοριτσακια των 14-15 χρονων φευγουν με φορμες απο το σπιτι και αλλαζουν στα αποδυτηρια πριν μπουν για μαθημα...οι φουστιτσες και τα κοντα μπλουζακια κρυβονται επιμελώς στο σακο και βγαινουν μετα απο την απομακρυνση εκ της οικιας...

Χα...αυτό αν και λίγο τραβηγμένο ,που και που συμβαίνει  :) αλλά δεν είναι ο κανόνας ....

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Παράθεση
3ον...για τη προσευχη συμφωνω αλλά και αντιδραση μου φαινεται αστεια μια και δε νομιζω πως ειναι τοσο σοβαρό θεμα να μας απαχολεί...εγω παντως θυμαμαι πως ποτέ δε με υποχρεωσαν ουτε στο Δημοτικό ουτε στο Γυμνασιο ουτε στο Λυκειο να πώ προσευχη ....ρωτουσαν ποιος θελει να πει προσευχη και διαλεγαν ενα απο τα προσωπα που σηκωναν τα χερια που συνηθως ηταν και μπροστα-μπροστα στη γραμμη...


Ε καλά και εγώ στο δημοτικό πήγαινα και έλεγα τη προσευχή και καθώς την έλεγα χαιρόμουνα,έκανα λάθη και τέτοια επίτηδες, το ριχνα στον χαβαλέ δλδ (χωρίς να έχω ,ακόμα, κάποιο λόγο ) .
Στο λύκεο δεν έκανα τον σταρό μου κατά την προσευχή και όλοι κάπως με κοιτάζανε , μέχρι που μια φορά μου την είπαν γιατί δεν έκανα τον σταυρό μου . ;D

εδω...τι να σχολιασω? ασε το αφηνω να περασει ασχολιαστο.

Παράθεση
2ον ...το μακιγιαζ σε καποιες περιπτωσεις αναγκαστικά μπαινει στη μουρη οταν αυτή ειναι γεματη απο σπυρακια και για να αποφευχθουν σχολια του τυπου "σπυριαρα" , "αυτη εχει και λιγο δερμα ρε στο προσωπο" , "αυτη ειναι απο μονη της ενα σπυρί..." Η εφηβεια εχει τα ζορια της παιδακια...μην κατακρινουμε τα παντα...
Παράθεση
Ελα σε αυτή την ηλικία ποιος να κοροιδέψει ποιον ? :P όλοι μες το σπιρί ήμασταν ;D...
Και μη μας λες ότι η εφηβεία έχει ζόρια αφού (εγώ τουλάχιστον , αλλά και πολλοί άλλοι από εδώ ) εκεί είμαστε ακόμα ;) (ευτυχώς πέρασα σίγά σιγά την ηλικία που ήμουν όλος ένα σπιρί και που η φωνή μου "έπαιζε".... 8) είμαι μεγάλοθθθθθ ποιά :P :P :P :P )

αλλο αγορι αλλο κοριτσι στην ηλικια των 15...αλλιως βλεπει ενα κοριτσι μια όμορφη συμμαθητρια σε σχεση μετον εαυτό της αλλιως βλεπει ενα αγορι τους συμμαθητες του...Αλλά όλοι όσοι δεν ειναι ενα σπυρι ολοκληροι , σχολιαζουν το ιδιο
για όλους τους αλλους που ειναι....
Παράθεση
1ον...τα κοριτσακια που πηγαινουν στο σχολειο σαν που**νακια οπως τα χαρακτηρισε ο σοτριανι δε ξερετε πως φευγουν απο το σπιτι και πως φτανουν στο σχολειο...Κοριτσακια των 14-15 χρονων φευγουν με φορμες απο το σπιτι και αλλαζουν στα αποδυτηρια πριν μπουν για μαθημα...οι φουστιτσες και τα κοντα μπλουζακια κρυβονται επιμελώς στο σακο και βγαινουν μετα απο την απομακρυνση εκ της οικιας...


Χα...αυτό αν και λίγο τραβηγμένο ,που και που συμβαίνει :) αλλά δεν είναι ο κανόνας ....

εχεις δικιο μου ξεφυγε επρεπε να βαλω καποια απο αυτα τα κοριτσακια....για τα αλλα δε θα πω...μαλλον βλεπουν πολύ fashion tv....παντως σχολιασα ως προς το τι κανουν και ποσο φταινε οι γονεις σε αυτες τις περιπτωσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/06, 12:40 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Αφού θέλετε να καταργήσετε όλα τα οπισθοδρομικά κατάλοιπα του σχολείου,γιατί δεν ξεκινάτε απο το πιο βασικό?
Γιατί κανείς μέχρι στιγμής δεν έχει μιλήσει για την κατάργηση των παρελάσεων?Είναι ο μοναδικός θεσμός που έχει διατηρηθεί αναλλοίωτος απο την δικτατορία...κ που έχει ξεφτιλιστεί παντελώς.
Μιλάτε για οπισθοδρομικά σχολεία κ δέχεστε να διακρίνονται οι μαθητές ως άξιοι ή όχι να κρατήσουν την σημαία(είναι άξιοι να εκπροσωπήσουν την πατρίδα...αυτοί που δεν είναι παραστάτες απλά δεν είναι άξιοι...),βάση μόνο της βαθμολογικής τους επίδοσης?Αν αυτό δεν πρέπει να καταργηθεί,τότε τι πρέπει?
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν μίλησε κανένας για αυτό το θέμα...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Cadmus...εσύ μιλάς για επανάσταση ολκής τώρα! Κατάργηση στρατοειδών εκδηλώσεων που εκφράζουν το εθνικό μας μεγαλείο κι υπεροχή, αντιμετωπίζονται ως ανίερες προθέσεις σκοτεινών προοδευτικών κι εκσυγχρονιστικών κύκλων, με απώτερο στόχο την πλήρη απεθνοποίηση της συνείδησής μας. Δηλαδή γιατί ακριβώς δε σ' αρέσει η εικόνα μιας ομάδας 12χρονων που παρελαύνουν με εν'-δυο σε πρότυπα γυμνασίων του πεζικού, προκειμένου να τιμηθούν οι διαχρονικοί αγώνες  του έθνους, να χαρούν τα τιμημένα πολιτικά γηρατειά για το υψηλό φρόνημα της νεολαίας και να μπούμε και στο μάτι των λυκόφιλων γειτόνων;

Να παραμείνει κι αυτό το κατάλειπο, για να μην αισθάνονται μοναξιά τα υπόλοιπα.

Edit: Παραθέτω και ντοκουμέντα που αποδεικνύουν πως οι παρελάσεις μπορούν να διατηρήσουν υψηλότατα το φρόνημα, τουλάχιστον των αρσενικών μας...στη photo βλέπουμε μια σύγχρονη Λασκαρίνα, που προσθέτει επιχειρήματα υπέρ της διατήρησης των παρελάσεων:

« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/06, 15:48 από schizm »

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Αφού θέλετε να καταργήσετε όλα τα οπισθοδρομικά κατάλοιπα του σχολείου,γιατί δεν ξεκινάτε απο το πιο βασικό?
Γιατί κανείς μέχρι στιγμής δεν έχει μιλήσει για την κατάργηση των παρελάσεων?Είναι ο μοναδικός θεσμός που έχει διατηρηθεί αναλλοίωτος απο την δικτατορία...κ που έχει ξεφτιλιστεί παντελώς.
Μιλάτε για οπισθοδρομικά σχολεία κ δέχεστε να διακρίνονται οι μαθητές ως άξιοι ή όχι να κρατήσουν την σημαία(είναι άξιοι να εκπροσωπήσουν την πατρίδα...αυτοί που δεν είναι παραστάτες απλά δεν είναι άξιοι...),βάση μόνο της βαθμολογικής τους επίδοσης?Αν αυτό δεν πρέπει να καταργηθεί,τότε τι πρέπει?
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που δεν μίλησε κανένας για αυτό το θέμα...


+1

Απορώ πώς δε θυμήθηκα να το αναφέρω.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Cadmus...εσύ μιλάς για επανάσταση ολκής τώρα! Κατάργηση στρατοειδών εκδηλώσεων που εκφράζουν το εθνικό μας μεγαλείο κι υπεροχή, αντιμετωπίζονται ως ανίερες προθέσεις σκοτεινών προοδευτικών κι εκσυγχρονιστικών κύκλων, με απώτερο στόχο την πλήρη απεθνοποίηση της συνείδησής μας. Δηλαδή γιατί ακριβώς δε σ' αρέσει η εικόνα μιας ομάδας 12χρονων που παρελαύνουν με εν'-δυο σε πρότυπα γυμνασίων του πεζικού, προκειμένου να τιμηθούν οι διαχρονικοί αγώνες  του έθνους, να χαρούν τα τιμημένα πολιτικά γηρατειά για το υψηλό φρόνημα της νεολαίας και να μπούμε και στο μάτι των λυκόφιλων γειτόνων;

Να παραμείνει κι αυτό το κατάλειπο, για να μην αισθάνονται μοναξιά τα υπόλοιπα.

Edit: Παραθέτω και ντοκουμέντα που αποδεικνύουν πως οι παρελάσεις μπορούν να διατηρήσουν υψηλότατα το φρόνημα, τουλάχιστον των αρσενικών μας...στη photo βλέπουμε μια σύγχρονη Λασκαρίνα, που προσθέτει επιχειρήματα υπέρ της διατήρησης των παρελάσεων:



χα.... γιαυτό είμαι υπερ ων παρελάσεων ....  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Σε καμία χώρα στον κόσμο δε γίνονται παραλάσεις. Σε καμία χώρα στον κόσμο σε ρωτάνε στα 17 σου τι θες να γίνεις.Εγώ θεωρώ τον ευατό μου πολύ μικρό για να αποφασίσει.Σίγουρα υπάρχουν κάποιες κλίσεις αλλά μέχρι εκεί...Σε καμία χώρα στον κόσμο το μάθημα των θρησκευτικών είναι υποχρεωτικό.Σε καμία χώρα στον κόσμο δεν υπάρχει παραπαιδεία (φροντιστήρια,καθηγητές που παραδίνουν ιδιαίτερα και τα παίρνουν ''μαύρα''). Σε καμία χώρα στον κόσμο δεν υπάρχει δουλειά για το σπίτι. Όλα γίνονται στο σχολείο. Και δε μιλάω σαν παραπονεμένος ότι μας βάζουν πολλά και άντε να τα βγάλω πέρα,αλλά πιστεύω πως στο τέλος καταντάς να διαβάζεις μόνο για το φροντιστήριο (το οποίο και δε γλυτώνεις στη β' ή στη γ΄λυκείου.). Μόνο στην Ελλαδάρα όλα αυτά....και αναρωτιέμαι...μήπως είμαστε ένας ξεχωριστός κόσμος;; :-\

Αποσυνδεδεμένος apopira

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
  • Ελληνική Rock Μουσική Εκφραση
    • Προφίλ
    • www.apopira.gr
Στο σχολείο μαθαίναμε για ΗΡΩΕΣ παλαιότερα,

κυρίως στήν επαρχία, τους γνωρίζαμε, ηταν δικοί μας άνθρωποι.

Δεν μας έμαθαν γιά άλλους. Γιατί;

Δέν υπάρχουν δάσκαλοι;

Οι απόψεις ειναι σαν τις κωλοτρυπίδες. Ολοι έχουν από μία. Βρόμικος Χαρι

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Σε καμία χώρα στον κόσμο σε ρωτάνε στα 17 σου τι θες να γίνεις.Εγώ θεωρώ τον ευατό μου πολύ μικρό για να αποφασίσει.Σίγουρα υπάρχουν κάποιες κλίσεις αλλά μέχρι εκεί...

Δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο της "Ελλαδάρας". Για ρώτα από τί διαδικασία προγραμματισμού περνάει ένα παιδί στην Ελβετία, ξεκινώντας από το δημοτικό...

Σε καμία χώρα στον κόσμο δεν υπάρχει παραπαιδεία (φροντιστήρια,καθηγητές που παραδίνουν ιδιαίτερα και τα παίρνουν ''μαύρα'')

Τη βρίσκεις και αλλού. Π.χ. στην Ιταλία η παραπαιδεία φορά κυρίως το πανεπιστημιο, υπάρχουν "ινστιτούτα μελέτης" έναντι αστρονομικών διδάκτρων. Απλώς, στην Ελλάδα το φαινόμενο είναι περισσότερο διαδεδομένο στη μέση εκπαίδευση.

Μόνο στην Ελλαδάρα όλα αυτά....και αναρωτιέμαι...μήπως είμαστε ένας ξεχωριστός κόσμος;; :-\

"Ανάδελφος ελληνισμός", φίλτατε Garvin. Φράση-τσιχλόφουσκα για την "γκρίνια" αλλά και την "αλαζονεία" (διότι "όταν εδώ οι αρχαίοι ημών πρόγονοι έθεταν τα θεμέλια του πολιτισμού, οι υπόλοιποι λαοί κοιμόντουσαν στα δέντρα[...]" κτλ κτλ κτλ) που μας χαρακτηρίζει ώρες ώρες σαν λαό ;)

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
ena paidi stin elvetia dn kanei anousia ma8imata opws stin elladara! dn exei kamia sxesi afto pou leme frontistirio me ta institouta meletis tou panepistimiou(!) tis italias.

afto gia tn anadelfo ellinismo liiigo asxeto.

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
ena paidi stin elvetia dn kanei anousia ma8imata opws stin elladara!

Garvin, η απάντηση για το τί επικρατεί στην Ελβετία αφορούσε τη διαπίστωσή σου πως μόνο στην Ελλάδα οι μαθητές "υποχρεώνονται" να αποφασίσουν για το μέλλον τους από (πολύ) μικρή ηλικία.

dn exei kamia sxesi afto pou leme frontistirio me ta institouta meletis tou panepistimiou(!) tis italias.

Αυτό που ονομάζεται "φροντιστήριο" στην Ελλάδα εξυπηρετεί τους ίδιους ακριβώς σκοπούς με τα "ινστιτούτα μελέτης" της Ιταλίας, εκείνο που διαφέρει είναι το target group: στην πρώτη περίπτωση προσφέρεται προετοιμασία για υποψήφιους φοιτητές, στην δεύτερη περίπτωση για υποψήφιους πτυχιούχους. Παραμένουν και τα δύο στο χώρο της παραπαιδείας.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
ena paidi stin elvetia dn kanei anousia ma8imata opws stin elladara! dn exei kamia sxesi afto pou leme frontistirio me ta institouta meletis tou panepistimiou(!) tis italias.

afto gia tn anadelfo ellinismo liiigo asxeto.

Φίλε garvin μπορώ να πω ότι συμφωνώ με πολλά από αυτά που λες . Ομως να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα . Μιλάμε πάντα για χώρες της Ευρώπης - Αμερικής  και σε αυτές βάλε και την Ιαπωνία . Γι; δες τι γίνεται στην Αφρική και στην Ασία ....Στα αραβικά και μουσουλμανικά κράτη έχεις δει τι γίνεται ? Σε άλλες χώρες της αφρικής απλά δεν υπάρχει σχολείο ....
Οπότε δεν μπορείς να λες ότι σε καμία χώρα δεν συμβαίνει αυτό και αυτό κτλ ...
Απλά βλέποντας τις χώρες που είναι σε καλύτερη θέση από την ελλάδα σε αυτόν τον τομέα , βρίσκεις κάποιες διαφορές και κρίνεις ποιο σύστημα είναι καλύτερο και για ποιον λόγο .
Και εγώ πιστεύω ότι το θέμα δεν είναι μόνο της εκπαίδευσης . Αν έχεις προσέξει η μιζέρια είναι γενικότερη . Τα οικονομικά του κράτους είναι χειρότερα , οι μισθοί χαμηλότεροι , η οργάνωση της παιδείας χειρότερη , η γραφειοκρατεία κυριαρχεί ....

Επίσης στο τελευταίο σου θέμα μίλησες για ανούσια μαθήματα. Κανένα μάθημα δεν είναι ανούσιο .  Απόλα κάτι θα πάρεις . Πιο συγκεκριμένα , να μιλήσω για τον ευατό μου (όπου μόλις τελείωσα το σχολείο) , πήγαινα τεχνολογική κατεύθινση του κύκλου υπηρεσιών κτλ όπου είχα ένα μάθημα που λεγόταν αρχές οργάνωσης και διοίκισης επιχειρήσεων ... Μόνο στν ιδέα ότι θα διάβαζα αυτό το πράμ και θα το έδινα πανελλήνιες έτρωγ μεγάλη φρίκη.... Τελικά όμως και από αυτό το φαινομενικά άχρηστο μάθημα για μένα απέκτησα γνώσεις οι οποίες ,πιστεύω, είναι πολύ σημαντικές....Και που να πας στο πανεπιστήμιο , εκεί να δεις "αχρηστα" μαθήματα...
Ομως το βασικό δεν είναι , ας πούμε, να μάθεις να μάθεις ξερά κάποια πράγματα.....Το θέμα είναι να ακονίσεις το μυαλό σου ,να μαθεις να σκέφτεσαι . Οτι άσκηση βλέπεις , πρέπει να της αντιμετωπίζεις σαν γρύφο , τελικά χωρίς να το καταλαβαίνεις ανεβάζεις το iq σου....Και αυτό είναι το βασικότερο...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Έχοντας παρακολουθήσει από την αρχή το θέμα θα πω τα εξής ολίγα:

Μιλάμε για το σχολείο.Τί είναι λοιπόν το σχολείο;

1. Μιλώντας για τις πρώτες τάξεις του δημοτικού θα λέγαμε είναι αυτό που σε μαθαίνει να γράφεις κ να διαβάζεις.
2. Είναι αυτό που σε εντάσσει στη δεύτερη κοινωνική ομάδα της ζωής σου (μετά την οικογένεια).
3. Είναι αυτό που σε βοηθάει να αναπτύξεις ικανότητες κ δεξιότητες, κ σε διδάσκει επίσης αξίες.

Περνάμε στο γυμνάσιο...
Οι απαιτήσεις αυξάνονται. Πλέον συνηδειτοποιείς ότι υπάρχουν δικαιώματα κ υποχρεώσεις. Πρέπει να είσαι υπεύθυνος! Δεν μπορείς να βασίζεισαι σε άλλους (μαμά+μπαμπά) αλλά πρέπει να στηριχτείς στα πόδια σου. Ταυτόχρονα οι φυλετικές ορμόνες, των οποίων η παραγωγή ξεκινά σ'αυτήν την ηλικία, σε κάνουν νευρικό, οξύθυμο. Αρχίζει να σε ελκύει το αντίθετο φύλο...

Κ πάμε στο λύκειο...
Η προσωπικότητα του ανθρώπου λένε διαμορφώνεται μεταξύ 17-20...Τότε είναι που για πρώτη φορά το άτομο μπορεί να φιλτράρει τα ερεθίσματα που δέχεται περνώντας μέσα από το δικό του πρίσμα! Πριν οι πληροφορίες συνέρρεαν κ αποθηκεύονταν διαδικαστικά, τώρα αποθηκεύονται μετά από επεξεργασία!

Ε λοιπόν στην Ελλάδα έχουμε καταφέρει να καταργήσουμε την τελευταία διαδικασία...Βασικά έχουμε καταφέρει να καταργήσουμε εντελώς οτιδήποτε έχει να κάνει με προσφορά γνώσης από το σχολείο...Γιατί;;;

Πολύ απλά γιατί έχουμε εντάξει ολόκληρη την εκπαιδευτική διαδικασία στο πλαίσιο της εισαγωγής ενός ατόμου στο πανεπιστήμιο, στο πλαίσιο της επαγγελματικής αποκατάστασης!

Αυτοί που θα γίνουν γιατροί, μηχανικοί κοκ. δεν ξέρουν να κλίνουν το ειμί, αλλά ξέρουν να παραγωγίζουν, ξέρουν γεωμετρία, ξέρουν τί είναι εφαπτομένη, τι είναι ηλεκτρική αντίσταση κτλ.
Αυτοί που θα γίνουν δικηγόροι, δάσκαλοι, φιλόλογοι κτλ. ξέρουν να βρίσκουν το αντικείμενο του κατηγορουμένου σε οποιαδήποτε πρόταση, αλλά όχι τί είναι η έλλειψη, τί είναι η ταλάντωση, τί είναι η ροπή κοκ.
Κοινώς από τα σχολεία βγαίνουν άνθρωποι ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ. Α Μ Ο Ρ Φ Ω Τ Ο Ι!Μισοί, ανολοκλήρωτοι!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Προχθές άκουσα από συμφοιτητή μου το εξής ΤΡΑΓΙΚΟ: Η πρωτεύουσα λέει της Πολωνίας είναι η Ρουμανία! Μπράβο καλά βαδίζουμε!

ΥΓ 1: Εννοείται το παράδειγμα με τη Γεωγραφία αναγάγετε το σε οποιοδήποτε άλλο μαργαριτάρι έχετε βιώσει κατά τη σχολική σας φοίτηση.
ΥΓ 2: Δεν είναι τυχαίο ότι η ανορθογραφία στο forum πάει σύννεφο. Υπάρχει κ το λεξικό στο Word, μια πρόταση κάνω!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
. . . .
Κοινώς από τα σχολεία βγαίνουν άνθρωποι ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ. Α Μ Ο Ρ Φ Ω Τ Ο Ι!Μισοί, ανολοκλήρωτοι!
. . . . .

χμμμ  ::)... μην κρίνεις εν των ιδίων τα αλλότρια ...  :-\
δηλ. μην ανάγεις την προσωπική και ελλειπή σου οπτική σε γενικό κανόνα ...  απλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ...  :-\
 
ή καλύτερα πες μας από που "βγαίνουν" άνθρωποι ολοκληρωμένοι  ...  ;D
ή επίσης καλύτερα πες μας με την παιδεία ποιάς χώρας συγκρίνεις και βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα ...  :-\

/nEwBiE  8)

ΥΓ Μιλώντας γενικότερα, έχω αρχίσει να κουράζομαι απ' το γεγονός του να βγαίνει ο κάθε μαθητής (ή πρωτοετής φοιτητής) και να αποφαίνεται με τις πλέον βαρύγδουπες επικρίσεις σχετικά με την Παιδεία, με τους/τις εκάστοτε Υπουργούς, με... με ...  ::)
ΟΚ, παιδιά, καλά κάνετε και λέτε την άποψή σας -και ειδικότερα σε κάτι που σας απασχολεί, σας καίει- αλλά καταλάβετε πια ότι βλέπετε ΜΌΝΟ ΤΗ ΜΙΑ ΟΨΗ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ ... όταν -και αν- εμπλακείτε στην Παιδεία και με την άλλη όψη (για να μην πω τις άλλες), μόνο τότε η άποψή σας θα αποκτήσει κάποιο ειδικό βάρος....

« Τελευταία τροποποίηση: 22/09/06, 11:03 από nEwBiE »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Η προσωπικότητα του ανθρώπου λένε διαμορφώνεται μεταξύ 17-20...

Φίλε Zeppelin η προσωπικότητα του ανθρώπου σύμφωνα με την σύγχρονη ψυχολογία διαμορφώνεται στην ηλικία των 8-10 ετών  ;)
Στα 17-20 διαμορφώνεται ο χαρακτήρας του ανθρώπου. Είναι 2 διαφορετικά πράγματα! Βέβαια να μη κολλάμε μόνο σε θέματα ψυχολογίας, γιατί αν το κάνουμε τότε θα πρέπει να αποφανθούμε ότι ένα παιδάκι 8 ετών μπορεί να αποφασίσει για την υπόλοιπη του ζωή τι θα κάνει και πώς.  ;D
Θα συμφωνήσω με τον μέγιστο nEwBIE σε όσα λέει, γιατί πρέπει να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα για κάτι όταν βγάζουμε συμπεράσματα και μάλιστα βαρύγδουπα.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Παράθεση
δηλ. μην ανάγεις την προσωπική και ελλειπή σου οπτική σε γενικό κανόνα ...  απλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ...  Undecided
 
ή καλύτερα πες μας από που "βγαίνουν" άνθρωποι ολοκληρωμένοι  ...  Grin
ή επίσης καλύτερα πες μας με την παιδεία ποιάς χώρας συγκρίνεις και βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα ...  Undecided

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου πρώτα, θα σου έλεγα ότι ολοκληρωμένοι κ μορφωμένοι έβγαιναν οι μαθητές όταν το σχολείο ήταν απαλλαγμένο από τον πέλεκυ της επαγελματικής αποκατάστασης. Κ αν δεν κάνω λάθος αυτό ήταν το σύστημα με το οποίο τέλειωσαν οι πατεράδες μας.Δηλαδή:
1.Έδινες πανελλήνιες στο ΣΥΝΟΛΟ των μαθημάτων, κ μάλιστα στην ύλη κ των τριών τάξεων του λυκείου.
2.Ο βαθμός του απολυτηρίου αν αυτός ήταν άριστα συνδεδεόταν άμεσα με το επίπεδο των γνώσεων...
3.Οι εξετάσεις για την ανώτατη εκπαίδευση γινόντουσαν μέσα στην εκάστοτε σχολή. Το πώς, πότε, πού κτλ. το καθόριζε το εκάστοτε ανώτατο ίδρυμα, το οποίο ήταν αυτοδιοίκητο. Δεν χρειαζόταν ΟΛΟΙ να πάνε πανεπιστήμιο. Μόνο όποιος άντεχε...

Φίλε μου το να θεωρείς ότι ένας 4ετής φοιτητής δεν έχει τα προαπαιτούμενα στοιχεία για να συμμετέχει σε μια συζήτηση επειδή δεν "δεν έχει εμπλακεί στην ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ" το θεωρώ απλά αστείο...
Γιατί πιστεύω ότι την πιο εμπεριστατωμένη άποψη περί του εκπαιδευτικού συστήματος διαθέτει ένα άτομο που πρόσφατα έχει αποφοιτήσει από αυτό, που βλέπει γύρω του συνεχώς τα αποτελέσματα του εκπαιδευτικού συστήματος σε επίπεδο ανθρώπων, γνώσεων κ κατάρτισης...Μπορεί να μην έχει αντιμετωπίσει ακόμα αυτά που του προσμένει η δύσκολη πραγματικότητα εκεί έξω αλλά σίγουρα έχει μια δυο ιδέες κ ήδη ξέρει πως θα χειριστεί ορισμένες καταστάσεις, γιατί είναι καλά προετοιμασμένος από πριν, από τώρα δηλαδή!
Σίγουρα, κρίνω εκ των ιδίων...Μα τα ιδία μου είναι τα "προιόντα" του εκπαιδευτικού συστήματος. Από τί θα κρίνω δηλαδή; Από τη γενιά του 60;
Όσο για την προσωπική κ ελλειπή εικόνα επίτρεψε μου να την διατηρήσω, καθώς δεν υπάρχουν αντεπιχειρήματα.

Παράθεση
Φίλε Zeppelin η προσωπικότητα του ανθρώπου σύμφωνα με την σύγχρονη ψυχολογία διαμορφώνεται στην ηλικία των 8-10 ετών  Wink

Με συγχωρείς για το λάθος.Thanx για τη διόρθωση, αυτό ήθελα να πω!


The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Σε καμία χώρα στον κόσμο δεν υπάρχει δουλειά για το σπίτι. Όλα γίνονται στο σχολείο.


...εδω εχεις μεγα λαθος, διοτι στο εξωτερικο καποια σχολεια ειναι ΟΛΟΗΜΕΡΑ, και φυσικα υπαρχει ακομα και εkει το περιφημο "homework". Επισης οταν εγινε μια προσπαθεια να ενταχθει το προγραμμα του "ολοημερου" σχολειου, το οποιο απαλασσει τους γονεις απο τα εξοδα του παιδικου σταθμου και ενα σωρο αλλα προβλητα, καποιοι αντεδρασαν, θυμασαι ποιοι? ...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
11520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 14:11
από Xaris(πρωην Jizm)
16 Απαντήσεις
9253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 02:05
από Fteo
13 Απαντήσεις
4252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/10, 09:47
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 17:21
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 02:01
από Eagle Of Kamelot
1 Απαντήσεις
2061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/12, 13:05
από tsirigotis
13 Απαντήσεις
27696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
13 Απαντήσεις
8128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 11:00
από talfarlow
1 Απαντήσεις
1049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/22, 01:31
από Xefos6
0 Απαντήσεις
37 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/24, 16:25
από Ioannis Anastassakis