Αποστολέας Θέμα: Σχολεία: Γιατί να είναι τόσο οπισθοδρομικά;  (Αναγνώστηκε 73364 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ναι, τελείωσε το 2003, που τότε δίναμε 9 μαθήματα
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
θα επιστρεψω στο θεμα "εκθεση"

 ..Υπηρχαν 3 παιδια που ειχαν γραψει σε ολα τα μαθηματα 19-20 και στην εκθεση απο 9μεχρι 11..Δεν μπορω να δεκτω οτι τα παιδια αυτα δεν μπορουσαν να εκφραστουν,μηπως ειχαν συνθετο λογο και οι φιλολογοι δε ηταν σε θεση να το καταλαβουν ?Τα παδια αυτα λογω 6 μαθηματων χαντακωθηκαν απο την εκθεση γιατι η μια αποτυχια εχει μεγαλη βαρυτητα στα 6 μαθηματα,και δεν περναει απαρατηρητη οπως συνεβαινε στα 9!


    ...κανεις πλακα ετσι?...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Kala simera to pio aparadekto pragma pou exi simvei pote. o ma8imatikos (sizigos tis dieu8untrias) varese enan ma8iti tin wra tou ma8imatos kai katevaze panagies brosta se oli tin taksi epeidi milage sinexws. ta sxolia dika sas...emena padws mu kopikan ta podia kai pisteuw pws o nomos dn epitrepi ston ka8igiti na sikosei xeri se ma8iti.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Πάρε ένα κινητό και κάν' του μήνυση.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Πάρε ένα κινητό και κάν' του μήνυση.

enas au8airetos nomos pou anaferi tn apagoreusi twn kinitwn sto sxoleio dn bori na sigri8ei me aftin tin aparadekti energeia. Ean afto ginotan se idiotiko o ka8igitis 8a itan anergos afti ti stigmi.

stavros75

  • Επισκέπτης
Κακα τα ψεμματα κι ο καθηγητης ειναι δυσκολο να επιβληθει στους συγχρονους μαθητες, οταν για τον Χ λογο αυτοι βαριουντε, δεν ενδιαφερονται (δικαιως η αδικως) για το μαθημα η δεν σεβονται τον καθηγητη. Απο την αλλη η βια εκ μερους του καθηγητη ειναι κατακριτεα 100%!

Αποσυνδεδεμένος Alucardos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Εχω φαει ξυλο....ΞΥΛΟ να δουν τα ματακια σας. Δημοτικο ειχαμε εναν μ****α ο οποιος μας εσπαγε στο ξυλο καθημερινως και μιλαμε για μπουφλες οχι αστεια. Κουδουνιζε το κεφαλι μας απ το ξυλο. Τα κοριτσακια απλα τους τραβουσε λιγο τα μαλλια. Μια μερα που λετε ενα κοριτσακι με σπρωχνει απο ενα θρανιο στο οποια ειχα ανεβει πανω (ειχαμε αποκριες και ειχαμε ανεβει πανω τους) και το βλαμμενο μου ριχνει μια και πεφτω με τον αγκωνα ραγιζοντας τον....Κλαμμα κακο εγω, και εντελει τι κανει ο καθηγητης; ΤΟ πιανει και του λεει με αυστηρο (πφφφ) υφος "Αυτο που εκανες δεν ηταν καλο" Βλεπετε το κοριτσακι ηταν κορη γνωστου βουλευτη....


Κανονικα θα πρεπε να το χα ξεχασει. Δεν το χω ξεχασει. Μονο που το σκεφτομαι ακομα και σημερα στα 28 μου χρονια με πιανει κατι. Αμα τον πετυχω και τυχει να του μιλησω θα τον βριζω για ωρες. Οι γονεις μου μου παν πως επρεπε να τους το λεγα, αλλα εκεινα τα χρονια κρατουσα το στομα μου κλειστο. Βλεπετε και γω δεν ειμουν αγγελουδι. Αλλα τοσο ξυλο δεν αξιζα να φαω, και σιγουρα οχι απο ατομο που δεν ειχε κανενα δικαιωμα.....

O Εν λογω κυριος ειναι διευθυντης σημερα....
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/06, 17:11 από Alucardos »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Κακα τα ψεμματα κι ο καθηγητης ειναι δυσκολο να επιβληθει στους συγχρονους μαθητες, οταν για τον Χ λογο αυτοι βαριουντε, δεν ενδιαφερονται (δικαιως η αδικως) για το μαθημα η δεν σεβονται τον καθηγητη. Απο την αλλη η βια εκ μερους του καθηγητη ειναι κατακριτεα 100%!
συμφωνω οτι ειναι δυσκολο αλλα αυτη ειναι η δουλεια του.δε φτανει που καθονται ολο το καλοκαιρι,ας τα βγαλουν περα.υπομονη!!! ο καλυτερος συμβουλος και να ψαχνεις για κινητρα,αλλιως αν τα βαλεις με μαθητες την εχεις βαμμενη απο πολλες αποψεις...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Δεν είναι λογική "κάθονται όλο το καλοκαίρι ας τα βγάλουν πέρα" γιατί στην τελική και οι μαθητές κάθονται και μάλιστα περισσότερο.
Δεν είναι δεσμοφύλακες οι καθηγητές...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...ειναι "παιδαγωγοι" ομως, ασχετα αν καποιοι απο αυτους δεν ξερουν καν τι σημαινει αυτη η λεξη!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Οι καθηγητές οφείλουν να είναι μπάτσοι , θηριοδαμαστές , σωματοφύλακες , παιδαγωγοί , ψυχολόγοι , ψυχίατροι.
Επίσης οφείλουν να μπορούν να τα βγάζουν άνετα πέρα με τους 25-30 μαθητές μιας τάξης (όταν οι περισσότεροι γονείς δεν τα βγάζουν πέρα με τα 1-2 παιδιά τους) ως υπεράνθρωποι με τις υπερφυσικές δυνάμεις που οφείλουν επίσης να διαθέτουν απαλλαγμένοι από όλα τα προβλήματα της καθημερινής τους ζωής και να εργάζονται κανονικό 8άωρο ώστε να θεωρούνται άξια και δίκαια τα περίπου 1000 ευρώ το μήνα που παίρνουν ως μισθό...

Αν είναι δυνατόν να είμαστε στο 2006 και να μην πληρούν τα ανωτέρω στάνταρ...Που βαδίζουμε!!!!
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Οι καθηγητές οφείλουν να είναι μπάτσοι , θηριοδαμαστές , σωματοφύλακες , παιδαγωγοί , ψυχολόγοι , ψυχίατροι.
Επίσης οφείλουν να μπορούν να τα βγάζουν άνετα πέρα με τους 25-30 μαθητές μιας τάξης (όταν οι περισσότεροι γονείς δεν τα βγάζουν πέρα με τα 1-2 παιδιά τους) ως υπεράνθρωποι με τις υπερφυσικές δυνάμεις που οφείλουν επίσης να διαθέτουν απαλλαγμένοι από όλα τα προβλήματα της καθημερινής τους ζωής και να εργάζονται κανονικό 8άωρο ώστε να θεωρούνται άξια και δίκαια τα περίπου 1000 ευρώ το μήνα που παίρνουν ως μισθό...

Αν είναι δυνατόν να είμαστε στο 2006 και να μην πληρούν τα ανωτέρω στάνταρ...Που βαδίζουμε!!!!


Δεν τους υποχρεώνει κανείς να γίνουν εκπαιδευτικοί. Και από τη στιγμή που επέλεξαν να γίνουν εκπαιδευτικοί πρέπει να είναι όλα τα παραπάνω που αναφέρεις. Και οκ,δεν είναι και τόσο άσχημα.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Οι καθηγητές οφείλουν να είναι μπάτσοι , θηριοδαμαστές , σωματοφύλακες , παιδαγωγοί , ψυχολόγοι , ψυχίατροι.
Επίσης οφείλουν να μπορούν να τα βγάζουν άνετα πέρα με τους 25-30 μαθητές μιας τάξης (όταν οι περισσότεροι γονείς δεν τα βγάζουν πέρα με τα 1-2 παιδιά τους) ως υπεράνθρωποι με τις υπερφυσικές δυνάμεις που οφείλουν επίσης να διαθέτουν απαλλαγμένοι από όλα τα προβλήματα της καθημερινής τους ζωής και να εργάζονται κανονικό 8άωρο ώστε να θεωρούνται άξια και δίκαια τα περίπου 1000 ευρώ το μήνα που παίρνουν ως μισθό...

Αν είναι δυνατόν να είμαστε στο 2006 και να μην πληρούν τα ανωτέρω στάνταρ...Που βαδίζουμε!!!!


Και οκ,δεν είναι και τόσο άσχημα.

Ναι μωρέ σιγά τώρα... μια χαρά χαλαρά την περνάνε... ::)


Λοιπόν μη λέμε βλακείες... Οι εκπαιδευτικοί που κάνουν σωστά τη δουλειά τους είναι άξιοι θαυμασμού και αξίζουν και με το παραπάνω το μισθό που παίρνουν. Το ερώτημα είναι πόσοι από αυτούς έχουν μείνει...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
ΕΓω πιστευω οτι δεν μπορει ο καθενας να γινει καθηγητης. Και αν καποιος γινεται καθηγητης μονο για να εχει τη σιγουρια του δημοσιου τοτε τα παιδια ειναι χαμενα. Γιατι τα παιδια πληρωνουν το γεγονος οτι θελει ο εκαστοτε εκμεταλευτης την μονιμοτητα που προσφερει το δημοσιο. Καλως η κακως το να κανεις μαθημα ειναι λειτουργημα και θα επρεπε να γινεται κατω απο καποιες προυποθεσεις. Για μενα οι καθηγητες σε δημοτικα και γυμνσια και λυκεια θα επρεπε ΠΡΩΤΑ να ειναι ψηχολογοι και επιστημονες στο επαγγελμα τους. Αλλα το να γνωριζουν ψυχολογια και αρκετα παιδαγωγικα ειναι απαραιτητο.

Επισης οσοι πανε για ΑΣΕΠ απο εδω θα το γνωριζουν οτι οι καθηγητες διαγωνιζονται στη ΙΔΙΑ υλη που εχουν οι μαθητες(!!!!!!) Δηλαδη εμενα ο καθηγητης μου, προκειμενου να γινει καθητης θα πρεπει να μπορεσει σαν φιλολογος φερειπειν να γραψει εναν αξιοπρεπη βαθμο στον Πλατωνα λογου χαρη που κανουμε στην κατευθηνση. Και στη συνεχεια αυτος θα ερθει να μου το διδαξει. Τυπικα ενας αποφοιτος θα μπορουσε τοτε να διδαξει αφου μιλαμε για την ιδια υλη.

Οι δασκαλοι και οι καθηγητες οφειλουν να ειναι παιδαγωγοι και ψυχολογοι για τα παιδια. Γιατι αυτο επελεξαν να κανουν και αυτο πρεπει να κανουν. Κανενας δεν ειπε οτι η ζωη του δασκαλου ειναι ευκολη. Ασχετα αν στην εποχη μας ειναι η χαρα του τεμπελη να γινει καθηγητης. Αλλα αυτο απαξιωνει το επαγγελμα.

Witchking θες να σου απαντησω? Πιστευω οτι ο καθηγητης επρεπε να ειανι απο τους πλεον καλοπληρωμενους, (οπως ειναι στις περισσοτερες χωρες της ευρωπης) ΑΛΛΑ πανω παο ολα θα επρεπε να ειναι καθηγητης. ΚΑι ναι για μενα οφειλει να ειναι και ψυχολογος και παιδαγωγος και δασκαλος. Γιατι οταν αναλαμβανει το επαγγελμα αναλαμβανει την τεραστια ευθηνη να διαπαιδαγωγηση τα παιδια της αυριανης κοινωνιας. Δηλαδη το σημαντικοτερο πραγμα μεσα σε ενα κοινωνικο συστημα. Αυτος λοιπον που θα επιλεξει αυτο το επαγγελμα θα ρπεπει να εχει μερακι να το κανει και οφειλει να τηρει καποια πραγματα.

Να στο θεσω αλλιως. Πως ο παπας δεν μπορει αν δερνει καποιον? Η πως ο παπας θα πρεπει να ζει συγκρατημενα? Εχει αναλαβει να γινει παπας και οφειλει να τηρει καποια πραγματα. Αλλιως ζητω που καηκαμε. Ετσι και ο δασκαλος οφειλει να κανει το λειτουργημα του με την πρεπουσα σοβαροτητα και οχι να λεει "ε 3 μηνες οι διακοπες το καλοκαιρι και 1 μηνες πασχα χριστουγεννα και ενας μηνας αργιες παω να γινω καθηγητης να καθομαι."

Αυτα ειχα να πω και οποιος θελει ας διαφωνησει αλλα εγω πιστευω οτι ο καθηγητης πρεπει να μπορει για να γινει καθητης. Αλλιως ας μην παρει στα χερια του τις ζωες των αλλων.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio


Δεν τους υποχρεώνει κανείς να γίνουν εκπαιδευτικοί. Και από τη στιγμή που επέλεξαν να γίνουν εκπαιδευτικοί πρέπει να είναι όλα τα παραπάνω που αναφέρεις. Και οκ,δεν είναι και τόσο άσχημα.

Ούτε και εσάς σας υποχρέωσε κανένας να πάτε στο λύκειο....γιατί πηγαίνετε όμως?
Μπορείτε να πάτε σε κανένα άσυλο ώστε να βρείτε και με το παραπάνω όλα αυτά τα ζητούμενα...και ψυχιάτρους και ψυχολόγους και σεκιουριτάδες..κλπ..κλπ.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio

Witchking θες να σου απαντησω? Πιστευω οτι ο καθηγητης επρεπε να ειανι απο τους πλεον καλοπληρωμενους, (οπως ειναι στις περισσοτερες χωρες της ευρωπης) ΑΛΛΑ πανω παο ολα θα επρεπε να ειναι καθηγητης. ΚΑι ναι για μενα οφειλει να ειναι και ψυχολογος και παιδαγωγος και δασκαλος. Γιατι οταν αναλαμβανει το επαγγελμα αναλαμβανει την τεραστια ευθηνη να διαπαιδαγωγηση τα παιδια της αυριανης κοινωνιας. Δηλαδη το σημαντικοτερο πραγμα μεσα σε ενα κοινωνικο συστημα. Αυτος λοιπον που θα επιλεξει αυτο το επαγγελμα θα ρπεπει να εχει μερακι να το κανει και οφειλει να τηρει καποια πραγματα.

Να στο θεσω αλλιως. Πως ο παπας δεν μπορει αν δερνει καποιον? Η πως ο παπας θα πρεπει να ζει συγκρατημενα? Εχει αναλαβει να γινει παπας και οφειλει να τηρει καποια πραγματα. Αλλιως ζητω που καηκαμε. Ετσι και ο δασκαλος οφειλει να κανει το λειτουργημα του με την πρεπουσα σοβαροτητα και οχι να λεει "ε 3 μηνες οι διακοπες το καλοκαιρι και 1 μηνες πασχα χριστουγεννα και ενας μηνας αργιες παω να γινω καθηγητης να καθομαι."

Αυτα ειχα να πω και οποιος θελει ας διαφωνησει αλλα εγω πιστευω οτι ο καθηγητης πρεπει να μπορει για να γινει καθητης. Αλλιως ας μην παρει στα χερια του τις ζωες των αλλων.

Όπως το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για τους γονείς.Διότι όταν αναλαμβάνει την ευθύνη του να κάνει παιδιά , οφείλει να είναι όλα τα παραπάνω και η ευθύνη του αυτή είναι η πρωταρχική όλων. Οι ευθύνες των άλλων έρχονται δεύτερες. Ζητήστε το λοιπόν από τους γονείς σας να έχουν διπλώματα ψυχολογίας και ψυχιατρικής πριν σας γεννήσουν.
Ψάξτε λοιπόν πρώτα τι δεν έκαναν οι γονείς και έπειτα το τι δεν κάνουν οι καθηγητές...
Η πρώτη επαφή των παιδιών δεν είναι το σχολείο αλλά η οικογένεια. Μοιράζετε άνετα ευθύνες δεξιά και αριστερά αλλά δεν είδα κανένα να αποδίδει ευθύνες στην ίδια την οικογένεια. Δεν φταίνε οι δάσκαλοι και οι καθηγητές για το πως έγιναν κάποιοι αλλά πρωτίστως η ίδια του η οικογένεια. Μην μετατοπίζετε λοιπόν τις ευθύνες σε άλλους....
Ζητάτε από τους καθηγητές να αντιμετωπίσουν την κάθε εγκληματική φυσιογνωμία που κυκλοφορεί εκεί έξω.Τι είναι οι καθηγητές σωφρονιστικοί υπάλληλοι?
Περίπου το 50% των γονέων (και λίγο ίσως λέω) δεν έχει καμιά επαφή με το σχολείο. Εμφανίζονται μόνο για να πάρουν τους βαθμούς ή αν τους καλέσουν για τις παραβατικές συμπεριφορές των αστεριών τους...

Μιλάτε για την δημοσιουπαλληλίστικη νοοτροπία των καθηγητών , αλλά χωρίς να εμβαθύνετε στα αίτια της ύπαρξής της γιατί ίσως δεν σας συμφέρει να το κάνετε. Όταν κάποιος νέος εκπαιδευτικός μπάινει στο σχολείο έχει και όνειρα και φιλοδοξίες να προσφέρει κάτι. Πολύ σύντομα όμως αυτές πηγαίνουν περίπατο όταν βλέπει ότι ουσιαστικά δεν έχει κανέναν τρόπο παρέμβασης απέναντι σε προσωπικότητες που διαμορφώνονται ερήμην του. Όταν η ίδια η κοινωνία κυρίως δια μέσω της οικογένειας έχει εκ των προτέρων απαξιώσει το έργο του , ανάγοντάς το σε διαδικαστικού χαρακτήρα. Όταν διαπιστώνει ότι ο γονιός μέσω της απουσίας του ουσιαστικά του έχει εξαφανίσει τον οποιοδήποτε ρόλο που θα μπορούσε να παίξει...

Αν θέλετε καλύτερους καθηγητές , τότε αξιώστε καλύτερους γονείς που θα πιέσουν μέσω της παρουσίας τους και του ενδιαφέροντός τους για ένα καλύτερο σχολείο...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Παίρνω μέρος στη συζήτησή σας χωρίς ίσως να έχω άμεση σχέση με το θέμα γιατί ούτε εκπαιδευτικός είμαι, ούτε γονιός κι έχουν περάσει και πάρα πολλά χρόνια από τότε που ήμουν μαθήτρια. Μοιράζομαι όμως εδώ και μήνες την αγωνία της καλύτερής μου φίλης η οποία, ως άρτι διορισθείσα Θεολόγος, αντιμετωπίζει με τρόμο το ενδεχόμενο από το νέο σχολικό έτος να διδάξει Θρησκευτικά σε μαθητές Λυκείου... Η ίδια είναι ένα εξαιρετικά κατασταλαγμένο άτομο, με πραγματική αγάπη και μεράκι για τη δουλειά της (την οποία διάλεξε γιατί ήθελε και όχι για να βολευτεί στο Δημόσιο) και με κυριολεκτική λατρεία για τα παιδιά (μεγαλώνει τέσσερα εν έτει 2007, πράγμα που λέει νομίζω πολλά). Όντας η ίδια πιστή αλλά καθόλου θρησκόληπτη ή φανατική, επιθυμεί να αναλώσει τις διδακτικές της ώρες σε συζητήσεις με μαθητές με μυαλό και ψυχή ανοιχτά στη γνώση, πρόθυμους όχι να οικειοποιηθούν και να υιοθετήσουν τις δικές της πεποιθήσεις αλλά να μοιραστούν μαζί της τις δικές τους αμφιβολίες, ανησυχίες και αναζητήσεις. Πόσοι όμως τέτοιοι μαθητές υπάρχουν? Ξέροντας ήδη την απάντηση, τρέμει τη στιγμή της εισόδου στην τάξη όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει μαθητές στην καλύτερη περίπτωση αδιάφορους και στη χειρότερη ίσως ακόμα και επιθετικούς...
Ναι, συμφωνώ απόλυτα πως ο καθένας δεν μπορεί να γίνει σωστός δάσκαλος, όπως δεν μπορεί να γίνει και σωστός γιατρός (πικρή ιστορία...) ή δικηγόρος ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Οι μαθητές όμως είναι έστω και λίγο ικανοί να ξεχωρίσουν ανάμεσα στους δασκάλους τους παραδείγματα σαν το παραπάνω και να το εκτιμήσουν? Και δεν αναφέρομαι φυσικά στις ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά στην πλειοψηφία που δυστυχώς καθορίζει και χαρακτηρίζει το σύνολο. Μιας και δεν μπορούμε να αποκλείσουμε από τις πανεπιστημιακές αίθουσες των παιδαγωγικών σχολών τους επίδοξους "βολεμένους" του Δημοσίου, ας εκμεταλλευτούμε τουλάχιστον εκείνους που πραγματικά θέλουν να ΔΙΔΑΞΟΥΝ. Και μιας και δεν μπορούμε από κανένα παιδί να στερήσουμε το δικαίωμα της "δωρεάν ελληνικής παιδείας" (άλλη πικρή ιστορία αυτή...) ας οπλιστούν οι (πραγματικοί) δάσκαλοι με κουράγιο και αποφασιστικότητα...
Αγγελικούλα, κουράγιο... ;)
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Παράθεση
Ζητήστε το λοιπόν από τους γονείς σας να έχουν διπλώματα ψυχολογίας και ψυχιατρικής πριν σας γεννήσουν.
Δεν το σχολιαζω καν. Ειναι ατοπο και μονο που το αναφερεις... Ο γονεας μπορει να εχει χιλιες δυο ιδιοτητες. Ο καθηγητης αναλαμβανει μια συγκεκριμενη. Ο γονεας εχει να συντηρησει μια οικογενεια να βρει λεφτα να την θρεψει, ο καθηγητης αναλαμβανει ΜΟΝΟ την διαπαιδαγωγηση και την εκπαιδευση των παιδιων οποτε οφειλει να το κανει οσο καλυτερα γινεται.

Παράθεση
Η πρώτη επαφή των παιδιών δεν είναι το σχολείο αλλά η οικογένεια. Μοιράζετε άνετα ευθύνες δεξιά και αριστερά αλλά δεν είδα κανένα να αποδίδει ευθύνες στην ίδια την οικογένεια. Δεν φταίνε οι δάσκαλοι και οι καθηγητές για το πως έγιναν κάποιοι αλλά πρωτίστως η ίδια του η οικογένεια. Μην μετατοπίζετε λοιπόν τις ευθύνες σε άλλους....
Δεν ειπα οτι το σχολειο εχει αποκλειστικη ευθηνη αλλα εχει μεγαλο μερος της ευθηνης. Συμφωνω 100% οτι οι περισσοτεροι γονεις ειναι αδιαφορει και πολλες φορες εχω συζητησει και τσακωθει με αδιαφορους γονιους για ζητηματα του συλλογου γονεων της υποστηριξεις του σχολειο με οποιονδηποτε τροπο και δεν συμμαζευεται.

Εγω ομως οπως αντιλαμβανομαι το σχολειο αυτο που δεν καταφερνει να δωσει η οικογενεια στο παιδι για οποιονδηποτε λογο οφειλει το σχολειο τουλαχιστον να προσπαθησει να του το δωσει. Οπως καποια ηθη καποιες αξιες καποιες γνωσεις καποιες συμπεριφορες.

Παράθεση
Τι είναι οι καθηγητές σωφρονιστικοί υπάλληλοι?
Οχι ειναι καθηγητες και εχουν αναλαβει αυτο ακριβως το πραγμα. Την διαπαιδαγωγηση και την εκπαιδευση. Αρα αφου το αναλαβανε πρεπει να το φερουν σε περας.

Παράθεση
Αν θέλετε καλύτερους καθηγητές , τότε αξιώστε καλύτερους γονείς που θα πιέσουν μέσω της παρουσίας τους και του ενδιαφέροντός τους για ένα καλύτερο σχολείο...
Επομενοι καθηγητες/γονεις θα ειναι η γενια που τωρα μεγαλωνει. Ε αυτοι οι καλυτεροι γονεις πρεπει να αξιωθουν μεσα απο κατι. Και αφου οι τωρινοι γονεις δεν κανουν τιποτα ο αμεσως επομενος φορεας ειναι οι καθηγητες

Παράθεση
Όταν η ίδια η κοινωνία κυρίως δια μέσω της οικογένειας έχει εκ των προτέρων απαξιώσει το έργο του , ανάγοντάς το σε διαδικαστικού χαρακτήρα.
Και τι κανει ο ιδιος ο καθηγητης ωστε να αλλαξει αυτην την κατασταση? Δεν βλεπω καθηγητες να παρεμβενουν και να προτεινουν λυσεις για την αλλαγη τους συστηματος. 1-2 ισως. Ακομα και τωρα με τις απεργιες των δασκαλων (που και αυτοι λιγοι ηταν) οι καθηγητες κρυφτηκαν πισω απο αυτους και κανανε μερικες μερουλες ετσι για το χαβαλε τους μπας και διεκδηκησουν τιποτα. Κοινως ριξαν αδεια ν απιασουν γεματα.

Εγω ξερω οτι 1 καλο και αξιο καθηγητη που εχουμε στο σχολειο οταν κανει μαθημα δεν κουνιεται μυγα. Αυτος τι ειναι δηλαδη? Πως εχει καταφερει και εχει κερδισει τον σεβασμο των παιδιων? Τι παραπανω ξερει?

Οι καθηγητες στις μερες μας ΔΕΝ ξερουν να κανουν μαθημα. Δεν φταινε αυτοι, το μαθημα ειναι συντελεστης πολλων πραγματων, της ψυχολογιας και της νοοτροπιας των μαθητων της φυσης του μαθηματος ειναι ειναι ειναι ειναι.
Ε με τα ελαχιστα εως μηδαμινα παιδαγωγικα που θα κανει ενας φυσικος/μαθηματικος/ιστορικος σε μια σχολη πως στα κομματια θα κανει μαθημα? Δεν μπροει πολυ απλα.
Ε αμα δεν μπροει τι το αναλαμβανει? Για το δημοσιουπαλλιλικη και τα σταθερα λεφτα ειναι το 90% των καθηγητων.

Αλλα οταν ο καθηγητης παει σε εφορια και τον καθυστερησουν θα βριζει τους δημοσιους υπαλληλους.

Φυσικα μεγαλο μερος της ευθυνης εχουν οι γονεις για τα παιδια (αν οχι ολοκληρο)

ΑΛΛΑ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΦΟΣΟΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΑ ΕΡΓΟ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΗΤΗΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ. Στο κατω κατω αν δεν μπορεις να διδαξει... μη διδασκεις...... Δεν ειναι κατι που κανουν ολοι.

Τελος εδω δεν συζηταμε για οικογενεια αλλα για το τι πρεπει να κανει ενας καθηγητης, η οικογενεια ειναι απλος παραγων δεν μεταβιβασα ευθυνες της οικογενειας στον καθηγητη, αναφερω τι κατα την γνωμη μου πρεπει να κανει ενας καθηγητης
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Οκ..έχεις δίκιο...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ


Δεν τους υποχρεώνει κανείς να γίνουν εκπαιδευτικοί. Και από τη στιγμή που επέλεξαν να γίνουν εκπαιδευτικοί πρέπει να είναι όλα τα παραπάνω που αναφέρεις. Και οκ,δεν είναι και τόσο άσχημα.

Ούτε και εσάς σας υποχρέωσε κανένας να πάτε στο λύκειο....γιατί πηγαίνετε όμως?
Μπορείτε να πάτε σε κανένα άσυλο ώστε να βρείτε και με το παραπάνω όλα αυτά τα ζητούμενα...και ψυχιάτρους και ψυχολόγους και σεκιουριτάδες..κλπ..κλπ.

   ..αυτα τα λες σοβαρα τωρα? Τι σχεση εχει η επαγγελματικη αποκατασταση και σταδιοδρομη καποιου, που ειναι "επιλιγη" μεταξυ αλλων επαγγελματων, με την εκπαιδευση?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αγαπητή amfenster, τι περίεργες απόψεις είναι αυτές? Και βέβαια μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε σωστός δάσκαλος, γιατρός ή και μουσικός (εξαιρούνται ειδικές ψυχοπαθολογικές περιπτώσεις). Γιαυτό άλλωστε υπάρχουν οι παιδαγωγικές ακαδημίες, οι ιατρικές και οι μουσικές σχολές. Η παρουσία ελάχιστων "φωτισμένων" σε κάθε απασχόληση δεν αποκλείει την ύπαρξη του "σωστού" ή του καλού!

Όσον αφορά την υπόλοιπη συζήτηση, ας μην ξεχνάμε ότι οι δάσκαλοι όλων των βαθμίδων είναι και αυτοί γονείς και προέρχονται από τον ίδιο κοινωνικό περίγυρο με τους μαθητές τους. Το οποιοδήποτε δηλ πρόβλημα συμπεριφοράς τους δεν αφορά τους δασκάλους ως κοινωνική ομάδα μόνο, αλλά την κοινωνική δομή γενικότερα. Πιο απλά, με τα λόγια του Μεγάλου Μακρυγιάννη: "Από το χώμα μας φτιάχνουμε τα τσουκάλια μας".

Σε γενικές γραμμές η παιδεία είτε στην οικογένεια είτε στο σχολείο πρέπει να διέπεται, κατά την γνώμη μου, από την παρακάτω γενική αρχή: Είναι δικαίωμα των παιδιών να κάνουν όλες τις τρέλες που συνάδουν με την παιδική ή εφηβική ηλικία, αλλά είναι και υποχρέωση των παιδαγωγών να τους δείχνουν τον δρόμο προς την λογική. Με πιο απλά λόγια: οι καλές αναμνήσεις από τα χρόνια της εκπαίδευσης του καθενός μας οφείλονται στις απαγορεύσεις.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Αγαπητή amfenster, τι περίεργες απόψεις είναι αυτές? Και βέβαια μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε σωστός δάσκαλος, γιατρός ή και μουσικός (εξαιρούνται ειδικές ψυχοπαθολογικές περιπτώσεις). Γιαυτό άλλωστε υπάρχουν οι παιδαγωγικές ακαδημίες, οι ιατρικές και οι μουσικές σχολές. Η παρουσία ελάχιστων "φωτισμένων" σε κάθε απασχόληση δεν αποκλείει την ύπαρξη του "σωστού" ή του καλού!


Αγαπητε papou, πουθενα δε μιλησα για φωτισμενους εντος ή εκτος εισαγωγικων. Για μενα "σωστα" αποδιδει ενας επαγγελματιας οταν αγαπαει πραγματικα αυτο που κανει, πολυ περισσοτερο δε, οταν μιλαμε για δασκαλους, γιατρους και μουσικους που αναφερεις. Η αγαπη, ο ενθουσιασμος, το μερακι και οι καθε ειδους ευαισθησιες δεν διδασκονται σε καμια σχολη και ουτε θα μπορουσαν. Σιγουρα μπορει καποιος που αξιωθηκε πανεπιστημιακης παιδειας να ισχυριστει πως ειναι ενας αρτιος επιστημονας, καταρτισμενος πληρως και με περγ**ηνες αξιοζηλευτες. Οταν ομως ενας δασκαλος στερειται αγαπης, ενας γιατρος ανθρωπισμου κι ενας μουσικος εμπνευσης, λυπαμαι, μα "σωστοι" δεν θα ναι ποτε. Δεν μας λειπουν οι πτυχιουχοι σε τουτη τη χωρα, ουτε ισως και οι "φωτισμενοι"... Οταν ομως η ψυχη ειναι αμμετοχη, το μυαλο, οσο... κοφτερο και να ναι, καθηκοντα σαν τα παραπανω δεν τα εκτελει ποτε σωστα, δεν τα ολοκληρωνει.
Ταπεινη αποψη παντα, και μαλιστα καποιας που τις πανεπιστημιακες αιθουσες τις γνωρισε μονο απο... περιγραφες.
Φιλικα, amfenster.
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όχι όλοι αλλά πολλοί είναι κομπλεξικοί ρουτινιασμένοι μίζεροι άνθρωποι (τουλάχιστον μίζεροι στο σχολείο αν όχι και στη ζωή τους γενικά) και μάλιστα δεν είναι και ότι πιο εύκολο να συγκρατήσεις τα λογικά σου όταν έχεις να κάνεις με τόσα παιδιά κάθε μέρα για 30+ χρόνια.
Και επίσης το σύστημα τους πιέζει και γίνονται τυπικοί χωρίς περιθώρια για αυτοσχεδιασμό στο μάθημα και γενικά περισσότερο φιλικό μάθημα όχι τόσο απρόσωπο.
Μιλάμε πως ρίχνω ένα ποσοστό της ευθύνης και σε κάποια από τα παιδιά που για κάποιο λόγο είναι κάπως ανώριμα...π.χ.
είχαμε συμμαθητή που έπαιζε με κάτι που δε θα πρεπε την ώρα που κάναμε μάθημα... ::)
Και 2 άλλα παιδιά στο λύκειο φασώνονταν μέσα στην τάξη... :-X
Γενικά το σχολείο έχει πολλά μέτωπα και πολλούς παραμέτρους.

Καλύτερα να διαβάζουμε, να περάσουμε στη σχολή που θέλουμε και μετά να θυμόμαστε κυρίως τις παρέες.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
amfenster αναφέρεσαι στο γενικό ρητό:"Επιστήμη χωριζομένη αρετής μωρία εστι"? Ή εννοείς ότι γενικά η αγάπη, η προσήνεια, η αφοσίωση και ο αλτρουϊσμός δεν είναι διδάξιμα?

Όσον αφορά την πρώτη σημασία των λόγων σου θα συμφωνήσω απόλυτα. Με την δεύτερη όμως διαφωνώ, αφού αυτό ακριβώς εννοούμε όταν λέμε πνευματική καλιέργεια. Την διδασκαλία και την αφομίωση γενικών αρχών που συμβάλουν στην καλύτερη λειτουργία ενός ατόμου.
Αυτό ακριβώς προσπαθούν να πετύχουν και οι "σωστοί" δάσκαλοι. Αλλά σίγουρα δεν μπορείς να διδάξεις κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις.

Όσο για την "ταπεινή άποψη" καλή μου, δεν χρειάζεται να το αναφέρεις. Ολωνών μας οι απόψεις είναι ταπεινές. Αλλιώς δεν γίνεται συζήτηση, έτσι δεν είναι?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Ηλιάνα μου ...παλαιό "παιδαγωγικό" δόγμα ήταν ότι "ο δάσκαλος γεννιέται , δεν γίνεται". Αυτό έχει ανατραπεί προ πολλού όμως. Η αγάπη και η αφοσίωση δεν σε εξοπλίζουν με παιδαγωγικές γνώσεις ούτε και με τρόπους διδασκαλίας....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
11443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 14:11
από Xaris(πρωην Jizm)
20 Απαντήσεις
7635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 15:20
από m@ster k@frer
16 Απαντήσεις
9200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 02:05
από Fteo
13 Απαντήσεις
4180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/10, 09:47
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 17:21
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 02:01
από Eagle Of Kamelot
1 Απαντήσεις
2030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/12, 13:05
από tsirigotis
13 Απαντήσεις
27582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
13 Απαντήσεις
8042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 11:00
από talfarlow
1 Απαντήσεις
1011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/22, 01:31
από Xefos6