Αποστολέας Θέμα: Σχολεία: Γιατί να είναι τόσο οπισθοδρομικά;  (Αναγνώστηκε 73752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
μα ειναι σωστο να μην περναει στη σχολή που θέλει ενας μηχανολογος μηχανικός επειδή στις πανελλήνιες εγραψε 4 στην εκθεση;;;;;;

    ...ναι! Να μην περασει! Αφου δεν ειναι ικανπς να εκφραστει και να παραθεσει τις ιδιες του σκεψεις, να μην περασει! Πως θα συννενοηθει για ενα εργο αυτος, οταν αποφοιτησει, αν αποφοιτησει?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...Sto ΕΠΛ ειχαμε και Ανθρωπολογια, και αν δεν κανω λαθος, στο ΤΕΛ ειχαν και στοιχεια Ιατρικης στην Α' ταξη!

Παντως τωρα ουτε σε Ενιαιο ουτε σε Τεχνικο εχουν.Ουτε καν ως μαθημα επιλογης!!!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
μα ειναι σωστο να μην περναει στη σχολή που θέλει ενας μηχανολογος μηχανικός επειδή στις πανελλήνιες εγραψε 4 στην εκθεση;;;;;;

 ...ναι! Να μην περασει! Αφου δεν ειναι ικανπς να εκφραστει και να παραθεσει τις ιδιες του σκεψεις, να μην περασει! Πως θα συννενοηθει για ενα εργο αυτος, οταν αποφοιτησει, αν αποφοιτησει?

Σωστός!!!!!!!!!!
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Σου κάνει παρατήρηση ο καθηγητής γιατί φιλίθηκες με την κοπελιά σου στο προαύλιο
Σου τη μπαίνουν για αυτά που φοράς
Είσαι υποχρεωμένος να πεις την προσευχή το πρωί ακόμα και αν δεν θες
Σε πετάνε έξω επειδή έτσι τους κ**λωσε...
Εσύ τι κάνεις;

το να φιληθεις δημοσια δεν είναι κακο εκτος σχολειου...εντος σχολειου, ειναι λαθος...σορρυ κιολας, αλλα...η σαξουαλικη απευελυθερωση στα σχολεια...ειναι μαλλον λάθος παιδεια, ασε τα παρατραγουδα...και αυτο εινια το λιγοτερο...
Σου τη μπαινουν;; καλα σου κανουν..σαν χωρος με κανονες, οφειλεις να τους σεβαστεις...
χριστιανος εισαι και εντασεται στους κανονες...
επειδη τους κ***λωσε;; αληθεια;; φαινεται απο την συμπεριφορα σου και εδω σεβεσαι πολύ τους κανονες συμπεριφορας....καλα κανουν και σε πετανε..
δεν θα γινω καθηγητης....αχχχχχχ!!!!!! παρτυ θα κανω!!!!

έχει τύχει σε φίλο μου να του λέει η διευθύντρια έλα να πεις την προσευχή αλλιώς θα πάρεις διήμερη. Αυτό κατά την άποψή μου είναι λάθος. Κανόνες; Ποιοι κανόνες; Να λες στην γυμνάστρια ότι δεν έχεις παπούτσια για την παρέλαση και δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις λόγω οικονομικών προβλημάτων και να σου λέει κόψε το λαιμό σου και βρες αλλιώς διήμερη (η οποία έρχεται στο μάθημά της με τζιν και μπότες); Να μπαίνει ο καθηγητής με το τσιγάρο στο χέρι; Να κοιμάται ο καθηγητής μέσα στην τάξη; Πού είναι οι κανόνες;

τη συμπεριφορα και τον τροπο ζωης μας δεν εχουν δικαιωμα να τον κρινει κανεις εκτος της οικογενειας μας.ολα τα αλλα ειναι φασιστικα και ρατσιστικα.οσο για τη θρησκεια......ποιος με ρωτησε εμενα αν θελω να ειμαι χριστιανος ή αν θελω να πω την προσευχη στο σχολειο?οπως σεβομαι αυτους που πιστευουν ετσι και αυτοι να σεβαστουν αυτους που δεν πιστευουν.τι προβλημα εχουν οταν σκαει καποιος στο σχολειο με μπλουζα SLAYER?ειναι κομπλεξικοι ολοι τους!
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
καλα....οτι ναναιιιιιιιιιιι!!!!!!!!..και φτου και βγαινω...και παμε απο την αρχη......
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

lora_pap

  • Επισκέπτης
Συγγνώμη που θα γράψω κάτι τελείως άσχετο (μπορεί να είναι και σχετικό δε ξέρω). Όταν πήγα στο γυμνάσιο τα πράγματα ήταν λίγο σφιγμένα δεν υπήρχε αρκετή ελευθερία δηλαδή το κάθε παιδί δεν έκανε ότι ήθελε, λογικό ήτανε να υπάρχουν κάποιοι κανόνες που δεν έπρεπε να τους παραβούμε.
Αλλά όταν πήγα στο Λύκειο και συγκεκριμένα σε ΤΕΕ πληροφορικής τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Η πρώτη εβδομάδα τελείωσε χαλαρά, αλλά στη συνέχεια μου φανήκανε όλα τελείως διαφορετικά. Το πρωί όταν ήταν η ώρα να κάνουμε προσευχή όλα τα παιδιά γελάγανε (δε σέβονται επιτέλους τίποτα) έτσι για να μη γελάνε κάθε πρωί την έλεγα εγώ(δε με συμπαθούσανε, απλός φοβόντουσαν γιατί είχα τσακωθεί με ορισμένα παιδιά για αυτό το θέμα)(δε μπορώ να πω ήταν πολύ ευχάριστο, μ' άρεσε η πρωινή προσευχή, ίσως ήτανε το μόνο που μου άρεσε) Τα περισσότερα παιδιά καπνίζανε μέσα στην αίθουσα ηλικίας 16-18 υπήρχε και μια κοπέλα 38 ετών και ένας κύριος 45. Άμα υπήρχαν κανόνες θα έπρεπε να απαγορεύεται το κάπνισμα στο σχολείο ή μόνο για της αίθουσες. Συνεχίζω, μέσα στην αίθουσα κατά την διάρκεια του μαθήματος τα παιδιά σηκώνονταν (μπροστά στον καθηγητή, χωρίς φυσικά να ρωτήσουνε τον καθηγητή) και φιλιόντουσαν με χιδαίο τρόπο.
Επίσης, στα διαλήματα βρίσκανε όλα τα αδύναμα παιδάκια και τα χρησιμοποιούσανε σαν σκουπίδια (και δεν ερχότανε κανένας καθηγητής, να τους σταματήσει) δεν είναι σωστό, πρέπει ο άλλος να σκέφτεται πρώτα "αν θα του άρεσε να βρισκότανε στη θέσει του".
Στους καθηγητές, στον διευθυντή μιλάγανε στον ενικό, χρησιμοποιούσανε άσεμνες εκφράσεις.
Δε νομίζω ότι αυτό ήταν σωστό πρέπει να υπάρχει σεβασμός ανάμεσα στους καθηγητές και στους μαθητές.
Πολλές φορές είχα μείνει "κόκκαλο" με τον τρόπο που συμπεριφέρονταν.
Περίμενα ότι θα ήταν λίγο ελεύθερα τα πράγματα (αφού τα παιδιά είναι λίγο πιο μεγάλα) αλλά όχι και έτσι.
Μπορεί να το έβλεπα με αυτόν τον τρόπο γιατί ήμουνα η μικρότερη δεν είχα κλείσει ούτε τα 15 όταν πήγα Α' Τάξη Α' Κύκλος.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Ποια είναι η γνώμη σας για τις καταλήψεις που πραγματοποιούνται στα σχολεία; Πιστεύεται ότι υπάρχει σημαντικός λόγος;

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Ποια είναι η γνώμη σας για τις καταλήψεις που πραγματοποιούνται στα σχολεία; Πιστεύεται ότι υπάρχει σημαντικός λόγος;


Ναι, δεδομένης της περιόδου που γίνονται, δηλαδή παράλληλα με τις απεργίες των εκπαιδευτικών. Εάν συνεχιστούν και οι καταλήψεις των πανεπιστημίων το εκπαιδευτικό σύστημα θα παγώσει εντελώς και η κυβέρνηση θα αναγκαστεί να αλλάξει στάση. Αν είχαμε μόνο καταλήψεις στα σχολεία (χωρίς άλλες κινητοποιήσεις) θα ήταν άκυρες και ανώφελες, αλλά τώρα πιστεύω πως είναι απαραίτητες.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Παράθεση
Εάν συνεχιστούν και οι καταλήψεις των πανεπιστημίων το εκπαιδευτικό σύστημα θα παγώσει εντελώς και η κυβέρνηση θα αναγκαστεί να αλλάξει στάση.

Εντελώς άκυρο το σχόλιο σου...Να με συχωρείς αλλά δεν μιλάμε για Πανεκπαιδευτικό μέτωπο...Εγώ (ο φοιτητής) δεν έχω αίτημα την αύξηση των μισθών των δασκάλων αλλά τον εκσυγχρονισμό της ανώτατης εκπαίδευσης (με λίγα λόγια).
Δεν συστρατεύομαι με κάποιον μόνο κ μόνο επειδή είναι εκπαιδευτικός, το θέμα είναι να έχει ουσιαστικά αιτήματα...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Γιατί ακριβώς είναι "απαραίτητες"?
Δεν τους έφτασαν οι καλοκαιρινές διακοπές?
Ή καίγονται για το μισθό των καθηγητών τους τους οποίους "στολίζουν" όπως μπορούν με κάθε ευκαιρία?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
τώρα εχει δικιο ο fsl. Στο σχολείο όλο κόντρα τους πάμε,και τώρα είμαστε και στο πλευρό τους;

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
τώρα εχει δικιο ο fsl. Στο σχολείο όλο κόντρα τους πάμε,και τώρα είμαστε και στο πλευρό τους;

Εάν τα χρήματα που δίνονται για την παιδεία (γύρω στο 3% του προϋπολογισμού έναντι πάνω από 10% που δίνεται για πολεμικούς εξοπλισμούς-τα φανερά τουλάχιστον), το φακέλωμα των μαθητών (λεπτομερέστατη καταγραφή της επίδοσης κάθε μαθητή) και οι πανελλαδικές από την 3η γυμνασίου σου φαίνονται ασήμαντα θέματα, μπες και κάνε μάθημα σαν καλό προβατάκι (γενικά μιλάω).

Εκτός αυτού ναι, είμαστε στο πλευρό τους. Οι πρωτοδιοριζόμενοι δάσκαλοι παίρνουν μισθό 950Ε. Και μην ακούω εξυπνάδες τύπου "Ο τάδε εργάτης παίρνει λιγότερα"! Οι ίδιοι οι δάσκαλοι φώναζαν στις πορείες "Όχι μονάχα στον εκπαιδευτικό, 1.400 σε όλο το λαό" ή κάτι τέτοιο!

Παράθεση
Εάν συνεχιστούν και οι καταλήψεις των πανεπιστημίων το εκπαιδευτικό σύστημα θα παγώσει εντελώς και η κυβέρνηση θα αναγκαστεί να αλλάξει στάση.

Εντελώς άκυρο το σχόλιο σου...Να με συχωρείς αλλά δεν μιλάμε για Πανεκπαιδευτικό μέτωπο...Εγώ (ο φοιτητής) δεν έχω αίτημα την αύξηση των μισθών των δασκάλων αλλά τον εκσυγχρονισμό της ανώτατης εκπαίδευσης (με λίγα λόγια).
Δεν συστρατεύομαι με κάποιον μόνο κ μόνο επειδή είναι εκπαιδευτικός, το θέμα είναι να έχει ουσιαστικά αιτήματα...


Και πιστεύεις ότι οι εκπαιδευτικοί δεν έχουν ουσιαστικά αιτήματα??? Η αναβάθμιση στο εκπαιδευτικό σύστημα δεν μπορεί να περιοριστεί σε μία βαθμίδα. Πρέπει να είναι συνολική! Να ξέρεις πάντως ότι σκοπός των καταλήψεων είναι ακριβώς αυτός, να παραλύσει το σύστημα. Άκουσα να το λέει και ένα παλικάρι στς ειδήσεις, με τα ίδια ακριβώς λόγια που είπα κι εγώ πιο πάνω.

Δεν τους έφτασαν οι καλοκαιρινές διακοπές?

Νομίζω ότι είναι ώρα να σοβαρευτούμε και λίγο...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κοιτα, για τους δασκαλους ειμαι περιπου ουδετερος.Οκ 900Ε ειναι λιγα.Αλλα ειναι πρωτος μισθος αυτος, και με βαση το δεδομενο της δημοσιουπαλληλικης μονιμοτητας, οπωσδηποτε θα παρουν αυτα τα χρηματα που απαιτουν σε λιγα χρονια.Απο την αλλη εγω βγεπω καθε χρονο να συρρεει κοσμος και ντουνιας να δωσει ΑΣΕΠ και ολοι σκιζονται να μπουν.Δεν ξερουν αυτοι ποσο ειναι ο πρωτος μισθος?Αφου δεν τους συμφερει γιατι σκοτωνονται να μπουν?Ας οψεται η δημοσιυπαλληλικη νοοτροπια "θα μπω μεσα, θα γινω μονιμας να μη με κουναει κανενας και μετα θα διεκδικησω Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ!!".Λογικη ειναι αυτη?Αλλα βεβαια, γιατι να κανεις φροντηστηρια και να δουλευεις σε ιδιωτικο σχολειο οπου σε ξεπατωνουν στη δουλεια και αν δεν εισαι καλος ή τεμπελιαζεις σε διωχνουν?Ενω στο δημοσιο, δουλευεις εκει 5-6 ωρες τη μερα κουτσα στραβα, και καλος να μην εισαι τη θεσουλα σου την εχεις, διακοπες 4 ΜΗΝΕΣ το χρονο το ελαχιστο (χωρις να υπολογιζω εκδρομες, περιπατους, μονοημερες αργιες) --δηλαδη πληρωστε μας για να καθομαστε-- και αγιος ο θεος!!Και για οσους λενε οτι η δουλεια ειναι ψυχοφθορα, εγω και αλλα 150 παιδια που περασαμε μαζι ολες τις βαθμιδες της 12χρονης εκπαιδευσης, ζητημα να ειχαμε 3-4 δασκαλους-καθηγητες που ενδιαφερονταν πραγματικα.Οι αλλοι....αμα ειμασταν "ανησυχοι" ή ειχαμε κανενα προβλημα μας ειχαν γραμμενους....

Εαν εσυ ως μαθητης θεωρεις οτι ο δασκαλος-καθηγητης δεν κανει σωστα τη δουλεια του, γιατι εισαι υπερ του να παρει αυξηση?

Τωρα αμα τους εταξε, να τους τα κανει.Αλλα και η απαιτηση 35% ειναι προκλητικη και για ολους τους υπολοιπους εργαζομενους που καταφερνουν να παρουν το μεγιστο 3,5%.Δηλαδη ο λιμενεργατης και ο ημερομισθιος γενικα τι να πει και τι να κανει?Αποκλειεται οι δασκαλοι να παρουν αυτα τα λεφτα, γιατι μετα θα ξεσηκωθουν ολοι οι υπολοιποι εργαζομενοι σκεπτομενοι "πιο μαγκες ειναι αυτοι απο μας?".
Αν ομως γινει το απιθανο και τα καταφερουν, τι να πω, μπραβο τους και ας τα χαρουν τα λεφτα!!!!!!

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ "ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΚΥΛΑΚΙΑ" ΟΠΟΥ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΟΡΥΦΩΝΕΤΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Παράθεση
Να ξέρεις πάντως ότι σκοπός των καταλήψεων είναι ακριβώς αυτός, να παραλύσει το σύστημα. Άκουσα να το λέει και ένα παλικάρι στς ειδήσεις, με τα ίδια ακριβώς λόγια που είπα κι εγώ πιο πάνω.

Καταρχήν σε σοβαρό μέρος άκουσες την παραπάνω πληροφορία...Στα δελτία ειδήσεων γίνεται Η παραπληροφόρηση κ Η προπαγάνδα...Όλοι υπακούουν σε συμφέροντα τα οποία ποτέ δεν ομολογούν κ πάντα υποστηρίζουν...Κομματικά κυρίως...
Όσο για τα αιτήματα των καθηγητών δεν είναι στο σύνολο τους απορριπτέα, αν όμως έχουν την απαίτηση να έχουν βασικό μισθό 1400 ευρώ, τότε μάλλον πρέπει να μετακομίσουν σε άλλη χώρα...
Υπάρχουν παρόλα αυτά βασικές ελλείψεις σε υποδομές, εγκαταστάσεις οι οποίες θα μπορούσαν αισθητά να βελτιωθούν. Γι' αυτά μάλιστα δικαιολογώ την πάλη. Πως θα βελτιωθεί δηλαδή το σύστημα με το να πάρουν οι δάσκαλοι περισσότερα λεφτά;
Όσο για την παράλυση του συστήματος, το καλό το παλικάρι ξέρει κ άλλο μονοπάτι...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Παράθεση
Να ξέρεις πάντως ότι σκοπός των καταλήψεων είναι ακριβώς αυτός, να παραλύσει το σύστημα. Άκουσα να το λέει και ένα παλικάρι στς ειδήσεις, με τα ίδια ακριβώς λόγια που είπα κι εγώ πιο πάνω.

Καταρχήν σε σοβαρό μέρος άκουσες την παραπάνω πληροφορία...Στα δελτία ειδήσεων γίνεται Η παραπληροφόρηση κ Η προπαγάνδα...Όλοι υπακούουν σε συμφέροντα τα οποία ποτέ δεν ομολογούν κ πάντα υποστηρίζουν...Κομματικά κυρίως...
Όσο για τα αιτήματα των καθηγητών δεν είναι στο σύνολο τους απορριπτέα, αν όμως έχουν την απαίτηση να έχουν βασικό μισθό 1400 ευρώ, τότε μάλλον πρέπει να μετακομίσουν σε άλλη χώρα...
Υπάρχουν παρόλα αυτά βασικές ελλείψεις σε υποδομές, εγκαταστάσεις οι οποίες θα μπορούσαν αισθητά να βελτιωθούν. Γι' αυτά μάλιστα δικαιολογώ την πάλη. Πως θα βελτιωθεί δηλαδή το σύστημα με το να πάρουν οι δάσκαλοι περισσότερα λεφτά;
Όσο για την παράλυση του συστήματος, το καλό το παλικάρι ξέρει κ άλλο μονοπάτι...


Έχω σταματήσει να ενημερώνομαι από την τηλεόραση εδώ και πολύ καιρό. Αυτό που λέω το είπε μαθητής σε ρεπορτάζ και το άκουσα αφού έγραψα το πρώτο μύνημα για το θέμα, για να σου δείξω ότι δεν ήταν και τόσο "άκυρο" το σχόλιό μου για το πάγωμα του συστήματος. Το άλλο μονοπάτι πολύ θα ήθελα να το ακούσω... :) Την τελευταία σου απορία τη σχολίασα (απάντησα;) στο άλλο thread, όπου και καλύτερα να συνεχίσουμε τη συζήτηση. ;)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
950 ευρώ για ποιον είναι λίγα?
Για τον εργαζόμενο των 40 -τουλ θα τολμήσω να πω- ωρών την εβδομάδα?
Ή για τον δάσκαλο-καθηγητή των πολύ λιγότερων με 4 μήνες διακοπές?

Αντί για 1400 τι λέτε να το κάνουμε 2000?
Όποιος ξέρει πολύ λίγα οικονομικά και μάλιστα την κατάσταση της Ελλάδας θα ξέρει ότι αυτό είναι ανέφικτο.Επίσης θα ξέρει ότι μεγάλο μέρος ευθύνης για το δημόσιο έλλειμμα της Ελλάδας είναι ο δημόσιος τομέας.
Οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν τη θεσούλα τους και μιλάνε.Αν ήταν στον ιδιωτικό τομέα που το μισθό σου τον κερδίζεις με τη δουλειά σου ελάχιστοι θα είχαν τέτοιες απαιτήσεις.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Όποιος ξέρει πολύ λίγα οικονομικά και μάλιστα την κατάσταση της Ελλάδας θα ξέρει ότι αυτό είναι ανέφικτο.

Φυσικά και είναι ανέφικτο εάν ξοδεύονται όλα τα χρήματα για το Χριστόδουλο και τους εξοπλισμούς... ::)
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
 Όταν εννοούμε ελλάδα,εννοούμε ανθρώπους με μισθούς 1200 ευρώ το μήνα να πληρώνουν για να έχουν όλοι οι βουλευτές και από μία Mercedes που κοστίζει 25000 ευρώ.
 Εννοούμε το 1/3 του προ'υ'πολογισμού της χώρας να πηγαίνει στην εθνική άμυνα,και να σκοτώνονται οι στρατιώτες σε F-16.Φανταστείτε ότι στην Αμερική τα ίδια μοντέλα που έχουμε εμείς για την εκπαίδευση του στρατού,εκείνοι τα έχουν για αντίκες. (Και αυτό δεν ήταν αστείο)
 Πώς μπορεί να προχωρήσει η παιδεία;

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Όταν εννοούμε ελλάδα,εννοούμε ανθρώπους με μισθούς 1200 ευρώ το μήνα να πληρώνουν για να έχουν όλοι οι βουλευτές και από μία Mercedes που κοστίζει 25000 ευρώ.
 Εννοούμε το 1/3 του προ'υ'πολογισμού της χώρας να πηγαίνει στην εθνική άμυνα,και να σκοτώνονται οι στρατιώτες σε F-16.Φανταστείτε ότι στην Αμερική τα ίδια μοντέλα που έχουμε εμείς για την εκπαίδευση του στρατού,εκείνοι τα έχουν για αντίκες. (Και αυτό δεν ήταν αστείο)
 Πώς μπορεί να προχωρήσει η παιδεία;

25000 μονο???εισαι λιγο φθηνος μου φαινεται...γενικα ειμαστε για τον γαιδαρο..αλλοι δεν εχουν να φανε και η κυβερνηση κοιταει να παρει αμαξια και αεροπλανα λες και θα γινει κανας πολεμος...δεν υπαρχει περιπτωση !!!!
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Όταν άκουσα ότι αν δεν γινόταν η Eurovision και τα λεφτά πηγαίναν στις συντάξεις, οι συνταξιούχοι θα παίρναν 50 ευρώ παραπάνω, κατάλαβα τί κοροϊδία μας πουλάνε...
Και στην Ελλάδα ο βασικός μισθός είναι περίπου 600 ευρώ, 1200 είναι στην Ολλανδία, 1500 στην Αγγλία...
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
ρε ειμαστε αθλιοι σου λεω.μη το ψαχνεις!!και που να δεις τι εχει να γινει σε κανα δυο χρονια.θα γελανε και τα τσιμεντα με την ελλαδιτσα..θα κλεβουμε για να φαμε.θα γινουμε αργεντινη οπως βλεπεις στις ταινιες
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Όταν θα αναφέρεστε στο επίπεδο των μισθών επιβάλεται να μιλήσετε και για επίπεδο τιμών.
Και στην Αμερική ο πρώτος μισθός είναι κατά πολύ μεγαλύτερος από εδώ αλλά τα χρήματα που απαιτούνται για να νοικιάσεις για παράδειγμα σπίτι είναι πολύ περισσότερα από εδώ.
Οι μισθοί δεν είναι αυτόνομο μέγεθος.....το πραγματικό τους μέγεθος έχει πάντα να κάνει με το επίπεδο των τιμών.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
αλλά τα χρήματα που απαιτούνται για να νοικιάσεις για παράδειγμα σπίτι είναι πολύ περισσότερα από εδώ.

μόνο σε αυτό ναι , αλλά σχεδόν σε όλα τα υπόλοιπα (αυτοκίνητα ηλεκτρικά ηλεκτρονικά κλπ ) είναι χαμηλότερες από εδώ...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   να απαντησω και εγω για τα αιτηματα των εκ/κων? Ναι ειναι σωστα και δικαια, διοτι ειχαν ταξει προεκλογικα αυξησεις και επιδοματα, ειχαν ταξει 5% του ΑΕΠ για την παιδεια και απο 3,5 το εκαναν 3% αν ειναι δυνατον? Ειχαν ταξει ενα σωρο πραματα τα οποια δεν εχουν πραγματοποιησει! Εχετε διαβασει τα προγραμματα των κομματων? διαβαστε τα πρωτα και μετα ψηφιστε! Αυτοι ειναι οι φερομενοι ως ενεργοι πολιτες, αυτοι που ενημερωνονται πρωτα! Θυμαστε τι εταξαν στους αγροτες? θυμαστε το ΛΑΦΚΑ, το επιδομα θερμανσης? Δεν μπορει η πολιτικη ηγεσια να χαρακτηριζει φασιστες εναν ολοκληρο συλλογο, αυτοι ειναι τα φασισταριά μην κρινουμε τους καθηγητες ευκολα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
θα επιστρεψω στο θεμα "εκθεση"


  Εδω γινεται η μεγαλη σφαγη,και γιατι οι μαθητες δεν μπορουν να εκφραστουν,και γραφουν σα να ειναι στο δημοτικο,αλλα και γιατι οι βαθμολογητες δεν ξερουν να διορθωσουν,ή διορθωνουν εντελως υποκειμενικα..ή και αδιαφορα
  πιστευω οτι ειδικα την εκθεση για να τη διορθωσεις σωστα πρεπει να την εχεις διδαξει 5 χρονια σε τριτη λυκειου και να εχεις ασχοληθει αρκετα,γιατι χρειαζεται η διορθωση της μεγαλη εμπειρια

  Ποια τα αποτελεσματα αυτης της βαθμολογησης?
Α'βαθμολογητης 11
Β'βαθμολογητης 18
Γ' βαθμολογητης δεν θυμαμαι :P
Δεν λεω υπερβολες,σε μια συμμαθητρια μου εγινε αυτο..
  Θα πω και αλλο παραδειγματα..Ειχα παει να δωσω σχεδιο και χαζευα τους βαθμους των μαθητων..Υπηρχαν 3 παιδια που ειχαν γραψει σε ολα τα μαθηματα 19-20 και στην εκθεση απο 9μεχρι 11..Δεν μπορω να δεκτω οτι τα παιδια αυτα δεν μπορουσαν να εκφραστουν,μηπως ειχαν συνθετο λογο και οι φιλολογοι δε ηταν σε θεση να το καταλαβουν ?Τα παδια αυτα λογω 6 μαθηματων χαντακωθηκαν απο την εκθεση γιατι η μια αποτυχια εχει μεγαλη βαρυτητα στα 6 μαθηματα,και δεν περναει απαρατηρητη οπως συνεβαινε στα 9!

nefeli,προφανως η φιλη σου δεν θα τελειωσε φετος..Βγαλε μεσο ορο με 10 στην εκθεση ,να δεις αν μπορει καποιος να μπει ιατρικη!Ο ενας βαθμος ειναι περιπου 130 μορια πλεον που τα μαθηματα ειναι 6
 
..Παντως υψηλη βαθμολογια ηρθε σε αρκετο ποσοστο απο μαθητες αδυνατους στην εκθεση,ενω παιδια που ηξεραν να γραφουν επεσαν στο 14..Αυτο ειναι καπως παραξενο


   Δεν ξερω αν το γνωριζετε αλλα φετος το Υπουργειο για πρωτη φορα νομιζω μας επετρεψε να δουμε τα γραπτα μας..Φυσικα και ειχα αποφασισει να παω να δω την εκθεση,αλλα μαλλον το ειχαν αποφασισει και αλλοι πολλοι και πηγαν πριν απο εμενα,και στο συγκεκριμενο μαθημα εγινε χαμος..Εβγαζαν φωτοτυπια τα διορθωμενα γραπτα,τα εστελναν με fax σε σχολεια και φροντιστηρια,ξαναδιορθωνονταν απο καθηγητες σχολειων και φροντιστες ,εγινε ενα μπαχαλο και τελικα χαθηκε αυτη η ευκαιρια να δεις τουλαχιστον πως στο καλο εγραψες τετοιο βαθμο εκθεση ενω υπολογιζες πολυ παραπανω..

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
11517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/08, 14:11
από Xaris(πρωην Jizm)
16 Απαντήσεις
9251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 02:05
από Fteo
13 Απαντήσεις
4251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/10, 09:47
από Guitarholic_punk
0 Απαντήσεις
1644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 17:21
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 02:01
από Eagle Of Kamelot
1 Απαντήσεις
2059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/12, 13:05
από tsirigotis
13 Απαντήσεις
27696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
13 Απαντήσεις
8127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/16, 11:00
από talfarlow
1 Απαντήσεις
1047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/22, 01:31
από Xefos6
0 Απαντήσεις
36 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/24, 16:25
από Ioannis Anastassakis