Αποστολέας Θέμα: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...  (Αναγνώστηκε 116364 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #25 στις: 18/07/07, 15:12 »
Καλό είναι να κρατάμε χαμηλότερους τόνους σε όσα γράφουμε ,γιατί ο φανατισμός δεν βοηθάει.Οσοι κάτοικοι βοηθούν σε κάθε κατάσβεση ,είναι αυτοί που ενδιαφέρονται για το περιβάλλον και τις περιουσίες τους σε τποπικό επίπεδο.Πολλοί απο αυτούς είναι σε οικολογικές οργανώσεις ,συμμετέχουν σε συγκεντρώσεις κ.λ.π .Οι απλοί ποίτες πολλές φορές κάνουν παραπάνω απο το καθήκον τους ..Σε κάποιους άλλους με μεγάλα συμφέροντα πρεπει να στρέψουμε την προσοχή μας ......

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #26 στις: 18/07/07, 15:16 »
ολοκληρη αθηνα γιατι δεν εχει ενα παρκο???

καθε μεγαλη πολη ειναι μεσα στα δεντρα
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #27 στις: 18/07/07, 15:26 »
Papou, στο θεμα της Παρνηθας, κατηγορησες 1000000 πολιτες της Αθηνας πως αφησαν το δασος τους να καει.
Τωρα κατηγορεις και τους οικολογικα ευαισθητοποιημενους πολιτες, για την ελλειψη συνεισφορας τους στο εργο της κατασβεσης.
Ενδεικτικα αναφερω πως χτες, ο υπευθυνος των Δασοπυροσβεστων μιλωντας στον ΣΚΑΪ 100,3 ζητησε απο τους πολιτες που πανε να συνεισφερουν στην κατασβεση, να μην το κανουν γιατι θα εμποδισουν το εργο της πυροσβεστικης, αφου θα πρεπει να προσεχει εκτος απο τη φωτια και τους μη εκπαιδευμενους ανθρωπους που θα ειναι διασπαρτοι σε ολο το μηκος της φωτιας

Επειδη κατηγορεις πολυ ευκολα, αλλα ξεχνας να ζητησεις συγνωμη, σου θυμιζω πως ηδη εχεις στο λογαριασμο σου μια συγνωμη για αυτα που κατηγορησες τους Αθηναιους για τη φωτια της Παρνηθας. Τωρα μπορεις να τις κανεις 2..

Και εαν αισθανεσαι τοσο ασχημα απο αυτους τους πολιτες που δηλωνουν οικολογοι αλλα δεν βοηθησαν, μπορεις να παρεις το πλοιο απο Κρητη, να νοικιασεις ενα αμαξι και να ανεβεις εσυ ο ιδιος στη φωτια για να βοηθησεις...

Εξω απο το χορο, ολα ειναι καλα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #28 στις: 18/07/07, 15:31 »
Συγνωμη, αλλα εαν δεν το πηρατε ειδηση, στον Καρεα η φωτια σταματησε γιατι..δεν ειχε τιποτα αλλο να καψει!

Συγγνώμη, αν δεν το πήρατε είδηση, στον Καρέα η φωτιά σταμάτησε:
1) Διότι δεν φύσαγε
2) Διότι κινητοποιήθηκαν αμέσως τα εναέρια μέσα
3) Διότι υπήρχε πολύ καλός συντονισμός
και το κυριότερο
4) Διότι πήραν μέρος στην κατασβεσή της χιλιάδες άνθρωποι από Βύρωνα, Καισαριανή, Ηλιούπολη και Παπάγου, καθώς και από πολλά άλλα μέρη της Αθήνας και της Ελλάδας.

Στενοχωρήθηκα μόνο που δεν είδα κάποιους συνηδειτοποιημένους οικολόγους των διαδηλώσεων. Αλλά αυτοί βέβαια περίμεναν να καεί όλος ο Υμμητός ώστε αργότερα να μπορέσουν να "συνεισφέρουν" μέσω μιας πορείας στο Σύνταγμα για την αναδάσωσή του!


Δεν ημουν στον Καρεα τη δευτερα αλλα οι ανεμοι γενικως στην αττικη ηταν πολυ ισχυροι..

Πωπω να δειτε με τη ευχαριστηση που μιλαγαν για τη φωτια στο δελτιο του Μεγκα ρε...Τι να πω... >:(


Μηπως για το παρκο φταινε ειδικα οι αθηναιοι?Ε ρε  μισος.... ::)...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #29 στις: 18/07/07, 17:06 »
ολοκληρη αθηνα γιατι δεν εχει ενα παρκο???

καθε μεγαλη πολη ειναι μεσα στα δεντρα


ναι προσεξε εσυ μην παθεις τπτ απτο πολυ οξυγονο λες και δεν εισαι σε πολη.Εσυ δλδ πιστευεις το προβλημα ειναι στην Αθηνα??Προφανως δεν ξερεις καταστασεις και συνεχως αυτο λες τπτ ωφελιμο δεν ειπες....Ναι ξερω και η Θεσσαλονικη μεστο πρασινο.100 Σεντραλ παρκ εχει ::) ::) ::)
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #30 στις: 18/07/07, 18:10 »
ολοκληρη αθηνα γιατι δεν εχει ενα παρκο???

καθε μεγαλη πολη ειναι μεσα στα δεντρα


ναι προσεξε εσυ μην παθεις τπτ απτο πολυ οξυγονο λες και δεν εισαι σε πολη.Εσυ δλδ πιστευεις το προβλημα ειναι στην Αθηνα??Προφανως δεν ξερεις καταστασεις και συνεχως αυτο λες τπτ ωφελιμο δεν ειπες....Ναι ξερω και η Θεσσαλονικη μεστο πρασινο.100 Σεντραλ παρκ εχει ::) ::) ::)
του θιξαμε την αθηνα του απολλωνιου κορμιου και κατι εγινε..καλα ρε φιλε χωρανε τοπικιστικα σε ενα τετοιο θεμα?φυσικα και η θεσσαλονικη δεν εχει παρκα αλλα η αθηνα ειναι και 4πλασια,και λογω της προσφατης πυρκαγιας την αναφερω μονο αυτη..αλλα συγνωμη ενα παρκο δεν θα πρεπε να χει?δλδ ελεος. αααα και για το οσο για το που μενω δεν με ξερεις και απο χθες
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #31 στις: 18/07/07, 19:00 »
Εμείς το αναγάγαμε σε κόντρα Αθήνα-Θεσ/κη, οι άμεσα αρμόδιοι το έχουν αναγάγει σε κόντρα ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.

Ιδού!

Πάντα κάποιος κάφρος θα βρεθεί να κάνει πολιτική, εκεί που πρέπει να γίνει διάλογος.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #32 στις: 18/07/07, 22:03 »
Πάντα κάποιος κάφρος θα βρεθεί να κάνει πολιτική, εκεί που πρέπει να γίνει διάλογος.

Πες τα ρε γμτ!
Στενοχωρήθηκα μόνο που δεν είδα κάποιους συνηδειτοποιημένους οικολόγους των διαδηλώσεων. Αλλά αυτοί βέβαια περίμεναν να καεί όλος ο Υμμητός ώστε αργότερα να μπορέσουν να "συνεισφέρουν" μέσω μιας πορείας στο Σύνταγμα για την αναδάσωσή του!

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να συνεισφέρουν οι πολίτες μιας πόλης, και η κατάσβεση ανήκει στους τελευταίους...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #33 στις: 18/07/07, 23:33 »
ολοκληρη αθηνα γιατι δεν εχει ενα παρκο???

καθε μεγαλη πολη ειναι μεσα στα δεντρα


ναι προσεξε εσυ μην παθεις τπτ απτο πολυ οξυγονο λες και δεν εισαι σε πολη.Εσυ δλδ πιστευεις το προβλημα ειναι στην Αθηνα??Προφανως δεν ξερεις καταστασεις και συνεχως αυτο λες τπτ ωφελιμο δεν ειπες....Ναι ξερω και η Θεσσαλονικη μεστο πρασινο.100 Σεντραλ παρκ εχει ::) ::) ::)
του θιξαμε την αθηνα του απολλωνιου κορμιου και κατι εγινε..καλα ρε φιλε χωρανε τοπικιστικα σε ενα τετοιο θεμα?φυσικα και η θεσσαλονικη δεν εχει παρκα αλλα η αθηνα ειναι και 4πλασια,και λογω της προσφατης πυρκαγιας την αναφερω μονο αυτη..αλλα συγνωμη ενα παρκο δεν θα πρεπε να χει?δλδ ελεος. αααα και για το οσο για το που μενω δεν με ξερεις και απο χθες
Χωρις να θελω να γινω δικηγορος του απολλωνα βλεπω μια ηλιθια σταση απο μερους σου.Απο τη μια εσυ ξεκινας πικροχολα σχολια και απο την αλλη λες οτι αυτος το γυρναει στα τοπικιστικα...
Το οτι θα πρεπε να εχει παρκο γιατι το λες σε εμας ας πουμε?Εδω ο κοσμος καιγεται και ο αλλος κανει την ερωτηση χωρις απαντηση για να φαενι εξυπνος και οικολογικα συνειδητοποιημενος(καλα γιατι δεν ψηφιζετε ενα οικολογικο κομμα ::))..
Επισης το που μενεις το δειχνει το προφιλ του καθενος νομιζω...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #34 στις: 19/07/07, 01:55 »
και σε ποιον να το πουμε ρε φιλαρακι?στον λαρισαιο στον ρωμαιο στον παριζιανο η στον κερκυραιο?
απο τη μια δεν ευθυνονται οι πολιτικοι που δεν υπαρχει παρκο,αν δεν κανω λαθος ειπωθηκε πριν''τι το αναγετε σε πολιτικο μωρε το ζητημα''(ειμαι και γραφικος με το κομμα οικολογων)
απο την αλλη ειναι ακαιρο που το λεω σε εσας τους αθηναιους να δραστηριοποιηθειτε(οχι ομως του στυλ ειμαι εξυπνος αλλα το λεω σαν ενα ρητορικο ερωτημα π θα πρεπει να σας απασχολει)
αρα 1)πολιτες να καθονται να σχολιαζουν που καιγονται τα αποκαιδια και καλη δουλεια κανει η πυροσβεεστικη
2)πολιτικους να επικροτουν το συστημα
συμπερασμα:τα παρκα απο μονα τους θα γινουν

ωραιο πικροχολο σχολιο εκανα(''γιατι δεν υπαρχει ενα παρκο στην αθηνα'')μιλαμε τετοια χολη ειχα καιρο να βγαλω για την πολη που γεννηθηκα(!!!),ενω εσυ π με λες ηλιθιο με σεβεσαι απολυτα...στηριζεις με επιχειρηματα την αποψη σου,αναμφισβητητα
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #35 στις: 19/07/07, 02:38 »
ολοκληρη αθηνα γιατι δεν εχει ενα παρκο???

καθε μεγαλη πολη ειναι μεσα στα δεντρα


ναι προσεξε εσυ μην παθεις τπτ απτο πολυ οξυγονο λες και δεν εισαι σε πολη.Εσυ δλδ πιστευεις το προβλημα ειναι στην Αθηνα??Προφανως δεν ξερεις καταστασεις και συνεχως αυτο λες τπτ ωφελιμο δεν ειπες....Ναι ξερω και η Θεσσαλονικη μεστο πρασινο.100 Σεντραλ παρκ εχει ::) ::) ::)
του θιξαμε την αθηνα του απολλωνιου κορμιου και κατι εγινε..καλα ρε φιλε χωρανε τοπικιστικα σε ενα τετοιο θεμα?φυσικα και η θεσσαλονικη δεν εχει παρκα αλλα η αθηνα ειναι και 4πλασια,και λογω της προσφατης πυρκαγιας την αναφερω μονο αυτη..αλλα συγνωμη ενα παρκο δεν θα πρεπε να χει?δλδ ελεος. αααα και για το οσο για το που μενω δεν με ξερεις και απο χθες
Χωρις να θελω να γινω δικηγορος του απολλωνα βλεπω μια ηλιθια σταση απο μερους σου.Απο τη μια εσυ ξεκινας πικροχολα σχολια και απο την αλλη λες οτι αυτος το γυρναει στα τοπικιστικα...
Το οτι θα πρεπε να εχει παρκο γιατι το λες σε εμας ας πουμε?Εδω ο κοσμος καιγεται και ο αλλος κανει την ερωτηση χωρις απαντηση για να φαενι εξυπνος και οικολογικα συνειδητοποιημενος(καλα γιατι δεν ψηφιζετε ενα οικολογικο κομμα ::))..
Επισης το που μενεις το δειχνει το προφιλ του καθενος νομιζω...
Ρε παιδιά, με το συμπάθειο και όλας, χωρίς να θέλω να το παίξω κάπως, αλλά νομίζω οτι βλέπετε το δέντρο και χάσατε το δάσος (όσων μας απέμειναν...)!Εντάξει δεν νομίζω πως αυτή τη στιγμή σ'αυτό το forum είναι καίριο να μιλήσουμε για την χρηστικότητα των πάρκων και να αρχίσουμε να μετράμε το πόσα πάρκα έχει η Θεσσαλονίκη και πόσα η Αθήνα...Φυσικά και δεν υποτιμώ την χρηστικότητα τους και εννοείται οτι μας είναι απαραίτητα...Αλλα ρε παιδιά εδω η Ελλάδα καίγεται και σεις συγκρίνετε ποιά από τις 2 πόλεις έχει περισσότερους πνεύμονες πρασίνου και άλλα τέτοια που δεν πρόκειται ποτέ να φέρουν ένα αποτέλεσμα...Επίσης θα ήθελα να εκφράσω την αντίρρηση μου σε κάτι που πήρε το μάτι μου ότι δεν πρέπει να ανάγουμε το θέμα σε πολιτικό ζήτημα...Ε όχι δά....Είναι κατεξοχήν πολιτικό ζήτημα! Το κράτος πρέπει να δίνει τη σωστή υποδομή και πάνω σε αυτή να βαδίζουμε και εμείς...Στο δικό μας κράτος θα ήταν γελοίο να μιλήσουμε για την στοιχειώδη ύπαρξη υποδομής, όχι μόνο στο θέμα της πυρόσβεσης αλλά γενικώς... Και όπως είχα πει και τότε με την Πάρνηθα , ο Έλληνας αποκτά μια εφήμερη οικολογική συνείδηση τις ημέρες που οι πυρκαγιές θα είναι πρώτο θέμα και θα ενδιαφερθεί μόνο όταν θα είναι κοντά στο σπίτι του!!! Τώρα το τι θα έκανε ένα οικολογικό κόμμα εάν ήταν στην εξουσία δεν μπρώ να το ξέρω, αλλά σίγουρα κάτι καλύτερο από το κυβερνόν κόμμα :) ....Και ακόμα πιο σίγουρα θα έκανε πολύ καλή αντιπολίτευση ,εάν φυσικά είχε τη δυνατότητα...Το θέμα είναι να του δώσουμε αυτή τη δυνατότητα εμείς οι ίδιοι....Και όχι να περιμένουμε να αλλάξει ένα κόμμα που εδώ και εκατό χρόνια που υπάρχει είναι γνωστές και οι πολιτικές του και το καταστατικό του ή να μας έρθει βοήθεια εξ ουρανού!Γιατί αυτή είναι η ρίζα του προβλήματος... ο ατομικσμός και ο ''ωχαδερφισμός'' μας, να φταίνε για όλα πάντα οι άλλοι και να τα περιμένουμε όλα από τους άλλους     
και εμείς ποτέ να μην πρέπει και να χρειάζεται να κάνουμε τίποτα...Δεν γίνεται δουλεία όμως έτσι....Απο εδώ και εμπρός μπορούμε άφοβα να κλαίμε για τα καμμένα μας δάση και να κατηγορούμε τον Κακλαμανη και τον Ψωμιάδη γιατί δεν κάνοουν στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη Σέντραλ Παρκ.... >:(       

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #36 στις: 19/07/07, 05:07 »
Αυτήν την ώρα καίγεται όλη η Ναύπακτος...Απίστευτα μεγάλη η φωτιά, η οποία άναψε κατά τις 11 το βράδυ, κ αυτή την στιγμή κατεβαίνει σε κατοικημένη περιοχή...
Δεν ξέρω τι λέτε για πάρκα και για Κακλαμάνηδες και Ψωμιάδηδες, το θέμα είναι οτι μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν θα έχει μείνει δέντρο για δέντρο...

ΚΡΕΜΑΛΑ ΣΤΟΥΣ ΕΜΠΡΙΣΤΕΣ!!!
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #37 στις: 19/07/07, 12:18 »
και σε ποιον να το πουμε ρε φιλαρακι?στον λαρισαιο στον ρωμαιο στον παριζιανο η στον κερκυραιο?
απο τη μια δεν ευθυνονται οι πολιτικοι που δεν υπαρχει παρκο,αν δεν κανω λαθος ειπωθηκε πριν''τι το αναγετε σε πολιτικο μωρε το ζητημα''(ειμαι και γραφικος με το κομμα οικολογων)
απο την αλλη ειναι ακαιρο που το λεω σε εσας τους αθηναιους να δραστηριοποιηθειτε(οχι ομως του στυλ ειμαι εξυπνος αλλα το λεω σαν ενα ρητορικο ερωτημα π θα πρεπει να σας απασχολει)
αρα 1)πολιτες να καθονται να σχολιαζουν που καιγονται τα αποκαιδια και καλη δουλεια κανει η πυροσβεεστικη
2)πολιτικους να επικροτουν το συστημα
συμπερασμα:τα παρκα απο μονα τους θα γινουν

ωραιο πικροχολο σχολιο εκανα(''γιατι δεν υπαρχει ενα παρκο στην αθηνα'')μιλαμε τετοια χολη ειχα καιρο να βγαλω για την πολη που γεννηθηκα(!!!),ενω εσυ π με λες ηλιθιο με σεβεσαι απολυτα...στηριζεις με επιχειρηματα την αποψη σου,αναμφισβητητα
Το θεμα δεν ειναι αυτα που λες αλλα πως τα λες.Ειναι ωραιο να εισαι στην απεξω και να λες ..ψηφιστε ενα σοβαρο κομμα οικολογων ή καθηστε και φτιαξτε παρκα...Απο την αλλη που ξερεις ποιοι απο μας δρασητριοποιουμαστε και ποιοι οχι.Γενικοποιεις και λες εσεις οι αηναιοι λες και ενεργουμε ολοι μαζι.. ???..Τεσπα
Οσον αφορα αυτο για την επικαιρη οικολογικη συνειδηση δεν διαφωνω καθολου.Το ειπα αλλωστε και για την συγκεντρωση.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος SPATH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
  • A PUBLIC PIECE OF DNA.
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #38 στις: 19/07/07, 20:23 »
Πολυ Γιακουματο βλεπετε ...''το πρασινο καει πρασινο'' και στο δρομο που χαραξε αυτο ''η Αθηνα που καιγεται απο τους Αθηναιους'' >:( .Το μονο που θελω να πω ειναι οτι  οταν ο οικολογος ή μη παει να βοηθησει σε μια πυρκαγια δεν φοραει το μπλουζακι ''ειμαι στο ταδε κομμα,ημουν και εγω στη διαδηλωση''.Οποιος και να σαι,αν εχεις γνωσεις και πας να κανεις κατι καλο δε λες τι αλλο εχεις κανει πανω στο θεμα.Εδω ολοκληρη η Ελλαδα καιγεται και φταινε τις περισσοτερς φορες ΕΜΠΡΙΣΤΕΣ.Και αφου αναφερθηκαν τοσο οι οικολογοι, να σημειωσω πως σε προσφατη συζητηση μου με  φιλο δασολογο εμαθα οτι οι οικολογοι σε προηγουμενες πυρκαγιες,χωρις αδεια και γνωση,πηγαιναν και φυτευαν πευκα στις καμμενες δασικες περιοχες,πραγμα απαραδεκτο,διοτι τα πευκα δεν ειναι για αναδασωση και καιγονται πιο ευκολα.Το θεμα δεν ειναι να δρασεις απλα για να πεις πως εδρασες,πρεπει να δρασεις ΣΩΣΤΑ.
IF THE FACTS DON'T FIT THE THEORY,CHANGE THE FACTS.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #39 στις: 19/07/07, 20:32 »
Εμπρηστες...για το Θεο ρε παιδια...το ειδα ποσες φορες.. :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος SPATH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
  • A PUBLIC PIECE OF DNA.
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #40 στις: 19/07/07, 20:48 »
Εμπρηστες...για το Θεο ρε παιδια...το ειδα ποσες φορες.. :D
Μη με παρεξηγεις,μετα τις πανελληνιες ειπα να ξεχασω τα παντα... :-X
IF THE FACTS DON'T FIT THE THEORY,CHANGE THE FACTS.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #41 στις: 19/07/07, 20:57 »
Στην προκειμένη περίπτωση όταν υπάρχει δημόσια παραδοχή του Πολύδωρα ότι η πρόσληψη σεβαστού αριθμού πυροσβεστών, ανακλήθηκε λόγω χαμηλών κονδυλίων, από το υπουργείο οικονομίας, κ λίγες μέρες μετά καίγονται σπίτια στην Κόρινθο, τότε νομίζω δεν φταίει ούτε η πυροσβεστική ούτε ο άνεμος ούτε η ξηρασία που επικράτησε το χειμώνα!

Κ βγαίνει το ΠΑΣΟΚ κ αποδεικνύει πόσο ώριμοι είναι οι πολιτικοί μας: απαγορεύει σε μέλος του να έρθει σε τηλεοπτική αντιπαράθεση με το Γιακουμάτο, γιατί υπονόοησε (το είπε ο τύπος δεν το υπονόησε) ότι πίσω από τους εμπρησμούς κρύβεται το ΠΑΣΟΚ.

Δηλαδή, όταν λέγεται από κάποιον κάτι που δεν μας αρέσει, απλά τον ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ από κάθε δημόσια συνομιλία.

Τί ωραία...

Θα αρχίσω να το εφαρμόζω κ στην καθημερινότητα μου αυτό!

Πιστεύω ο Καραμανλής πρέπει να συγκαλέσει υπουργικό συμβούλιο, να φωνάξει έναν ινδιάνο μάγο, κ όλοι μαζί να αρχίσουν να χορεύουν το χορό της βροχής, γιατί μόνο αυτό τους σώζει.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #42 στις: 20/07/07, 01:54 »
Papou, στο θεμα της Παρνηθας, κατηγορησες 1000000 πολιτες της Αθηνας πως αφησαν το δασος τους να καει.
Τωρα κατηγορεις και τους οικολογικα ευαισθητοποιημενους πολιτες, για την ελλειψη συνεισφορας τους στο εργο της κατασβεσης.


1)Το θέμα αυτό με την κατηγόρια μου προς τους Αθηναίους κοντεύει να γίνει σίριαλ! Κοντεύει να ξεπεράσει και την επαναληψιμότητα της Λάμψης του Φώσκολου.  :D

Για να μην αφήσω κενά - μια παρέα είμαστε - ας παραθέσω ακριβώς τα λόγια μου. Διότι ο freemind, ακολουθώντας την τακτική των ΜΜΕ, κατακρίνει χωρίς να παραθέτει στοιχεία.  :'(

...... για να δουμε τις ελαχιστες ζημιες που προκληθηκαν. Οι εφημεριδες αναφερουν 9.000 στρεμματα. Μπα? Ολοκληρη η μια πλευρα της Παρνηθας ειναι 9.000 στρεμματα? χωρις να μπορω να διασταυρωσω τα στοιχεια, ηδη η βικιπαιδεια δινει τα 180τ.χλμ απο συνολο 300τ.χλμ δασους της παρνηθας ΚΑΜΜΕΝΑ.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%AC%CF%81%CE%BD%CE%B7%CE%B8%CE%B1


Δεν αισθάνεστε λίγο γελίοι? 5.000.000 άνθρωποι και να μην μπορείτε να προστατέψετε 9.000 στρέματα? Πάντως μην πτοείστε. Υπάρχουν ακόμα πανέμορφα δάση στην Αττική, στο χέρι σας είναι να τα διασώσετε.


Αν υπήρχε κατηγορία σ' αυτήν την ερώτηση ήταν εναντίον των ΜΜΕ, τα οποία έδωσαν σαν καμένα 9.000 στρέματα ενώ στην πραγματικότητα ήταν 260.000.
Γιατί?

2) Δεν κατηγόρησα καθόλου τους οικολόγους. Είπα απλώς:

Στενοχωρήθηκα μόνο που δεν είδα κάποιους συνηδειτοποιημένους οικολόγους των διαδηλώσεων. Αλλά αυτοί βέβαια περίμεναν να καεί όλος ο Υμμητός ώστε αργότερα να μπορέσουν να "συνεισφέρουν" μέσω μιας πορείας στο Σύνταγμα για την αναδάσωσή του!


Ευχαριστώ, παρόλα αυτά, τον freemind για την τιμή που μου κάνει. Διότι:
α) Παραδέχεται ότι η δική μου στενοχώρια και λύπη, τα υποκειμενικά μου συναισθήματα δηλ., αφορούν αντικειμενικές αλήθειες. Πράγμα που οπωσδήποτε με γεμίζει με υπερηφάνεια.

β) Αποδεικνύει την αξία του διαλόγου. Διότι πείσαμε έναν εντελώς αρνητικό άνθρωπο για την αξία των διαδηλώσεων αλλά και για το δικαίωμα του πολίτη να αμφισβητεί νόμους του κράτους!

3) Η τακτική των ΜΜΕ συνεχίζεται:
Παράθεση
Ενδεικτικα αναφερω πως χτες, ο υπευθυνος των Δασοπυροσβεστων μιλωντας στον ΣΚΑΪ 100,3 ζητησε απο τους πολιτες που πανε να συνεισφερουν στην κατασβεση, να μην το κανουν γιατι θα εμποδισουν το εργο της πυροσβεστικης, αφου θα πρεπει να προσεχει εκτος απο τη φωτια και τους μη εκπαιδευμενους ανθρωπους που θα ειναι διασπαρτοι σε ολο το μηκος της φωτιας


Η παραπληροφόρηση σ' όλο της το μεγαλείο! Δεν θα είχα γνώμη γιαυτό το θέμα, αν δεν ήμουν μπροστά στην συνέντευξη που έδωσε ο συντονιστής των πυροσβεστικών δυνάμεων, μετά την κατάσβεση, και δεν άκουγα με τα ίδια μου τ' αυτιά τον άνθρωπο να επαινεί και να ευχαριστεί τους εθελοντές για την βοήθεια τους!

Όσο για τους μη εκπαιδευμένους πολίτες στην κατάσβεση? Ένα έχω να πω: Έχουμε εκπαιδευτεί στον στρατό φίλτατε freemind. Όσοι από εμάς ήμασταν σε μάχιμες μονάδες, έχουμε πάρει μέρος σε τουλάχιστον 4 κατασβέσεις ο καθένας! Όποιος έχει παρευρεθεί έστω και σε μια κατάσβεση σε δάσος με κωνοφόρα γνωρίζει την πολύτιμη βοήθεια που προσφέρει ένας άνθρωπος που απλώς ασχολείται με τον έλεγχο της φωτιάς που προκαλείται από τα κουκουνάρια που πέφτουν μακριά από το μέτωπο!
Αρκεί βέβαια να μην υπάρχουν ισχυροί άνεμοι.

Φανταστείτε δηλ.: Όταν είμαστε φαντάροι είμαστε εκπαιδευμένοι δασοπυροσβέστες, ενώ όταν γινόμαστε πολίτες τα ξεχνάμε όλα και γινόμαστε ανεκπαίδευτοι.  :D  :D  :D  :D  :D  :D

Παράθεση
Επειδη κατηγορεις πολυ ευκολα, αλλα ξεχνας να ζητησεις συγνωμη, σου θυμιζω πως ηδη εχεις στο λογαριασμο σου μια συγνωμη για αυτα που κατηγορησες τους Αθηναιους για τη φωτια της Παρνηθας. Τωρα μπορεις να τις κανεις 2..


Σε λίγο θα μου ζητήσεις να ζητήσω συγγνώμη επειδή αναπνέω και επειδή μπορώ και σκέφτομαι!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #43 στις: 20/07/07, 02:36 »
Και κάτι άλλο:
Μην κατηγορείτε τους εμπρηστές! Είναι τόσο εύκολο να πιάσει φωτιά ένα δάσος που οι άνθρωποι έχουν χάσει την δουλειά τους και αναγκάζονται να καίνε αυτοκίνητα και τράπεζες!  ;D

Τα αίτια? Στην Πάρνηθα από πυλώνα, στην Κόρινθο από σκουπιδότοπο, στον Υμμητό από τσιγάρο! Για ποιούς εμπρησμούς μιλάτε και ποιές τιμωρίες? Σε ποιούς και από ποιούς? Μην μασάτε ότι σας σερβίρουνε χωρίς να το ελέγξετε!

Και για την καταπάτηση δασικών εκτάσεων? Στον τόπο μου δεν τολμάει να κάνει κανείς τέτοιο πράγμα. Δεν τολμάει γενικά να κάνει οτιδήποτε έρχεται σε αντίθεση με τους νόμους. Διότι δεν θα περιμένουμε την πολεοδομία και τα δικαστήρια να λύσουν το θέμα, θα το γκρεμίσουμε μόνοι μας το ρημάδι του.

Και παρακαλώ, μην αναφέρει κανείς ότι πρόκειτε για αυτοδικία. Διότι σε αντίθετη περίπτωση θα νιώθαμε σαν να παρακολουθούσαμε τον βιασμό μιας κοπέλας και να μην επεμβαίνουμε μέχρι να έρθει η αστυνομία. Και στην περίπτωση του δάσους αυτή η κοπέλα δεν είναι φίλη μας ούτε αδερφή μας απλά. Είναι η μάνα μας η ίδια, η πατρίδα μας!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #44 στις: 20/07/07, 10:03 »
Όμορφος κόσμος, αγγελικά πλασμένος. Υπερβολικά καχύποπτοι όσοι εικάζουν πως μιλάμε για εμπρησμό, από τη στιγμή που βρέθηκαν ανάλογοι μηχανισμοί, ενώ η φωτιά ξεκινούσε παράλληλα από διαφορετικές εστίες και μάλιστα σε ημέρες που ο άνεμος λυσσομανούσε. Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη μας πως κάποια από αυτά τα εκτάρια γης τα διεκδικούσαν διάφοροι φορείς, δε βρίσκω κανένα απολύτως λόγο να μιλάμε για εμπρησμό. Πιθανότερο είναι να έριξαν καμία ακτίνα λέιζερ τα ξαδέλφια μας από το Σείριο.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #45 στις: 20/07/07, 10:50 »
Papou, εισαι 100% σιγουρος πως ο,τι λες στεκει?
Πχ, πιστευεις πως οι φανταροι εκπαιδευονται για δασοπυροσβεση?
Εισαι σιγουρος πως ο υπευθυνος των Δασοπυεροσβεστων δεν μιλησε στην εκπομπη των 17:00 με 19:00 στον ΣΚΑΪ?
Εισαι σιγουρος πως οι φωτιες ξεκινανε απο "φυσικα" αιτια και οχι απο εμπρησμο?

Συγχωρεσε με, αλλα δεν νομιζω πως η αληθεια ειναι τοσο ρομαντικη.
Διοτι:
Εαν οι φανταροι ηταν ικανοι δασοπυροσβεστες, τοτε το στρατοπεδο στον Καρεα θα εβγαζε ολους τους φανταρους εξω και η φωτια θα εσβηνε στο αψε σβησε.
Ο υπευθυνος Δασοπυροσβεστης δεν ηξερε τι ελεγε στον ΣΚΑΙ και απλα χαρηκε που του εδωσαν μικροφωνο.
ΤΑ στουπια, οι φωτοβολιδες, τα μπιτονια με βενζινη και τα βραδυκαυστα φυτιλια, ειναι ψευτικα στοιχεια που η πυροσβεστικη δημιουργει για να καλυψει το ανωτατο μυστικο σχεδιο, που θελει την ιδια την πυροσβεστικη να βαζει τις φωτιες..

Αν μη τι αλλο, διασκεδαζουμε με τετοιες αποψεις πρωι πρωι...

Μην προσπαθεις να δικαιολογηθεις για τους Αθηναιους και τους οικολογους..Ετσι κανει μονο ο Γιακουματος, οταν λεει πως οι πρασινοι βαζουν φωτιες και μετα λεει πως εννοουσε τον Βεργη..Αρκετα ρεζιλι γινεται η μια αποψη..μην τις κανουμε δυο.Οι δηλωσεις σου υπαρχουν και δεν ειμαι ο μονος που τις ειδε..

Και σε παρακαλω, μην ανακατευεις φιλοσοφικες συζητησεις με πραγματικα γεγονοτα. Εκτος αν εμεις ειμαστε οι δουλοι που λες και εσυ ο φιλοσοφος που μας κανει πλακα.

Μενεις πολυ μακρια απο την Αθηνα για να εχεις λογο για ο,τι συνεβη εδω...Ευχαριστω.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #46 στις: 20/07/07, 11:29 »
Aγαπητοί μου, το μόνο που χρειάζεται για να βγάλεις συμπέρασμα είναι να γνωρίζεις τους μηχανισμούς.

Μετά από υψηλές θερμοκρασίες και όταν αρχίζουν ισχυροί άνεμοι, αυξάνει η πιθανότητα προκλήσεως πυρκαϊάς από τους πυλώνες, μετασχηματιστές και τα σκουπίδια. Ο λόγος είναι ο εξής: Στα ηλεκτρικά στοιχεία έχουμε ΄διαστολή λόγω της θερμοκρασίας. Οι ισχυροί άνεμοι επιφέρουν συστολή και τριβή πάνω στις βρώμικες πορσελάνες. Αυτό οδηγεί σε παραγωγή σπινθήρων. Αν οι σπινθήρες πέσουν πάνω σε ξερά χόρτα τότε η πιθανότητα να αρχίσει φωτιά είναι τεράστια.

Τα συσωρευμένα σκουπίδια με την ζέστη παράγουν αυξημένες ποσότητες βιοαερίων,(μεθάνιο, αμμωνία κλπ) που εγκλωβίζονται στην μάζα τους. Ο ισχυρός αέρας τα ανακατεύει, προσφέρει οξυγόνο, με αποτέλεσμα να σχηματίζεται εκρηκτικό μίγμα. Είναι αυτό που ονομάζουμε "αυτανάφλεξη".

Τα τσιγάρα νομίζω ότι ξέρετε πως λειτουργούν.

Πάρα πολύ πιθανόν βέβαια είναι, ότι οι διακόσιες πυρκαϊές που έχουν εμφανιστεί από την αρχή του καλοκαιριού, να οφείλονται όλες ή κατά ένα μεγάλο μέρος τους σε εμπρησμό. Αυτό θα σήμαινε ότι χρησιμοποιήθηκαν 200 ή και πολύ περισσότερες εμπρηστικές βόμβες (εφόσον σε κάθε πυρκαϊα είχαμε πολλαπλές εστίες).

Δεν θα πρέπει να νιώθουμε και πολύ ασφαλείς, έτσι δεν είναι? Με διακόσιες βόμβες χρησιμοποιημένες από εγκληματίες σε δύο μόλις μήνες, πως έχουμε το θράσσος να λέμε ότι εξαφανίσαμε την τρομοκρατία? Και πως περιμένουμε να μην βγάλουν ταξιδιωτική οδηγία για μας οι Αμερικάνοι?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #47 στις: 20/07/07, 11:40 »
Ποιος ακριβώς μίλησε για βόμβες; Σε λίγο θα μιλάμε και για ρουκέτες που εκτόξευσε η 17 Νοέμβρη.

Ακόμα και το τσιγάρο που θα πέσει, μπορεί να αποτελεί προϊόν συνειδητής απόπειρας πρόκλησης πυρκαϊάς. Από τη στιγμή μάλιστα που υπάρχουν συγκεκριμένα αποδεικτικά στοιχεία εμπρησμού, αναρωτιέμαι γιατί ακριβώς το ρίχνουμε σε εναλλακτικές θεωρίες. Εκτός κι αν καταλήξουμε πως άπαντες ψεύδονται για πλειάδα λόγων κι απλώς αποδεχθούμε πως οι δικές μας εικασίες είναι εξ ορισμού ορθές.

Φυσικά θα υπάρχουν και φωτιές που εκδηλώθηκαν χάρη στα σκουπίδια ή την απροσεξία. Όλως τυχαίως όμως άναψαν και σε περιοχές που διεκδικούνται από συγκεκριμένα συμφέροντα. Τι σου είναι αυτή η συγκυρία βρε παιδί μου.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #48 στις: 20/07/07, 11:46 »
Στην προκειμένη περίπτωση όταν υπάρχει δημόσια παραδοχή του Πολύδωρα ότι η πρόσληψη σεβαστού αριθμού πυροσβεστών, ανακλήθηκε λόγω χαμηλών κονδυλίων, από το υπουργείο οικονομίας, κ λίγες μέρες μετά καίγονται σπίτια στην Κόρινθο, τότε νομίζω δεν φταίει ούτε η πυροσβεστική ούτε ο άνεμος ούτε η ξηρασία που επικράτησε το χειμώνα!

Κ βγαίνει το ΠΑΣΟΚ κ αποδεικνύει πόσο ώριμοι είναι οι πολιτικοί μας: απαγορεύει σε μέλος του να έρθει σε τηλεοπτική αντιπαράθεση με το Γιακουμάτο, γιατί υπονόοησε (το είπε ο τύπος δεν το υπονόησε) ότι πίσω από τους εμπρησμούς κρύβεται το ΠΑΣΟΚ.

Δηλαδή, όταν λέγεται από κάποιον κάτι που δεν μας αρέσει, απλά τον ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΜΕ από κάθε δημόσια συνομιλία.

Τί ωραία...

Θα αρχίσω να το εφαρμόζω κ στην καθημερινότητα μου αυτό!

Πιστεύω ο Καραμανλής πρέπει να συγκαλέσει υπουργικό συμβούλιο, να φωνάξει έναν ινδιάνο μάγο, κ όλοι μαζί να αρχίσουν να χορεύουν το χορό της βροχής, γιατί μόνο αυτό τους σώζει.
Οποτε εχουμε απο τη μια τους μεν που βλεποντας ολη την κατασταση του ξηρου και ζεστου χειμωνα δεν εκαναν καμια επιπλεον κινηση αλλα επιπλεον μειωσαν τα κονδυλια και απο την αλλη τους αλλους που βλεποντας αλλη μια τετραετια να χανεται προσπαθησαν να  εκμεταλλευτουν αυτην την ανοργανωσια  και αποδεικνυονται τοσο γουρουνια καιγντας την μιση ελλαδα.Εγω μια τετοια εκδοχη την πιστευω αν και για τη φωτια της Παρνηθας σαν αιτια εχει βγει ο σπασμενος πυλωνας.
Τελος παντων δεν ξερω..Το κριμα στο λαιμο μας..

Απο την αλλη δεν εχω παρα να συμφωνησω με τον SPATH και να προσθεσω οτι ο απλος πολιτης βοηθαει στις φωτιες με την προληψη.Δηλαδη με το να μην πεταει σκουπιδια τσιγαρα,να μην χτιζει παρανομα μεσα στα δαση κλπ.Απο κει και περα η κατασταση επερχεται στα χερια του κρατους και δευτερευοντως(εντελως δευτερευοντως) σε καποιες εθελοντικες ομαδες.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: Χθές η Πάρνηθα, σημερα...
« Απάντηση #49 στις: 20/07/07, 12:55 »
Aγαπητοί μου, το μόνο που χρειάζεται για να βγάλεις συμπέρασμα είναι να γνωρίζεις τους μηχανισμούς.

Μετά από υψηλές θερμοκρασίες και όταν αρχίζουν ισχυροί άνεμοι, αυξάνει η πιθανότητα προκλήσεως πυρκαϊάς από τους πυλώνες, μετασχηματιστές και τα σκουπίδια. Ο λόγος είναι ο εξής: Στα ηλεκτρικά στοιχεία έχουμε ΄διαστολή λόγω της θερμοκρασίας. Οι ισχυροί άνεμοι επιφέρουν συστολή και τριβή πάνω στις βρώμικες πορσελάνες. Αυτό οδηγεί σε παραγωγή σπινθήρων. Αν οι σπινθήρες πέσουν πάνω σε ξερά χόρτα τότε η πιθανότητα να αρχίσει φωτιά είναι τεράστια.

Λοιπον για να μην λεμε κι οτι θελουμε :

1) Η πορσελανη ειναι μονωτικο υλικο και μαλιστα με πολυ υψηλο βαθμο μονωσης. Για αυτο αλλωστε χρησιμοποιειται και στους πυλωνες υψηλης τασης, οπως και στις τηκτες ασφαλειες στα σπιτια και στην βιομηχανια, οπως ακομα και σε διακοπτες και ρευματοδοτες ισχυος.
2) Ακομα ομως κι αν δεν ηταν μονωτης, σε τι ακριβως επανω τριβονται για να παραγουν τον σπινθηρα?
3) Δεν ξερω οταν πηγες παππου εσυ τον στρατο εαν σας εκαναν ειδικη εκπαιδευση για να σβηνετε φωτιες...παντως οταν πηγα εγω το 92, το μονο που εκαναν ηταν να βγαζουν μια υπηρεσια που λεγοταν "πυρασφαλεια" και μας εδιναν μια πετσετα για να την βρεχουμε και να την βαζουμε στο σβερκο κι ενα πτυοσκαπανο που ακομα και σημερα δεν εχω καταλαβει που ακριβως θα το χρησιμοποιουσαμε.
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 17:51
από ENAS
4 Απαντήσεις
2078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 09:13
από FSL
0 Απαντήσεις
1387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/05, 11:21
από Stergios Kourou
4 Απαντήσεις
2253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 15:08
από Fusalida
55 Απαντήσεις
15896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 13:13
από UNPLAGGED
1 Απαντήσεις
1865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/08, 06:43
από gkou
13 Απαντήσεις
3603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 09:07
από mantinada
5 Απαντήσεις
2913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:56
από armagedon
51 Απαντήσεις
13759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 11:41
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
2276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:15
από happydreamer