Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα για Ταξίδια  (Αναγνώστηκε 6346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Κιθάρα για Ταξίδια
« στις: 05/04/04, 16:12 »
Ταξιδεύω συχνά. Και εντός χώρας και εκτός. Έχω 2 κιθάρες κανονικό μέγεθος, 1 ακουστική και 1 κλασσική. Σκέφτομαι αν αξίζει το κόπο να αγοράσω μια μικρή 3/4 κιθάρα για τα ταξίδια ή αν απλώς παίρνω μαζί μου την κλασσική (την οποία δεν προσέχω όσο την ακουστική ;D). Θα είναι σημαντική διαφορά να κουβαλάω μια 3/4 κιθάρα από μια κανονικού μεγέθους στα ταξίδια? Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/04, 16:12 από markleo »

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κιθάρα για Ταξίδια
« Απάντηση #1 στις: 05/04/04, 18:42 »
Δεν έχω παίξει με κιθάρα 3/4 και δεν ξέρω πώς είναι... Πάντως και εγώ έχω μια δεύτερη κιθάρα σχετικά μικρού μεγέθους για ταξίδια, που δεν την προσέχω πολύ, σε μια ελαφριά και όχι πολύ ογκώδη θήκη. Μέχρι στιγμής με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Κιθάρα για Ταξίδια
« Απάντηση #2 στις: 06/04/04, 10:43 »
mia kalh 3/4 kithara einai h baby taylor...dustuxws einai arketa akribh, opote den leei...opws kai o kith , exw kai egw mia kithara fthnh (kausoxulo), thn opoia den thn prosexw polu, kai thn koubalaw mazi mou, opou kai an paw....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Re:Κιθάρα για Ταξίδια
« Απάντηση #3 στις: 09/04/04, 13:45 »
Σε αντίθεση με σένα, εγώ δεν ταξιδεύω σχεδόν καθόλου... (τουλάχιστον με αεροπλάνα και βαπόρια...) Οπόταν δεν μετράει και πολύ η άποψη μου, αφού προσωπική εμπειρία δεν υπάρχει... Αλλά πιστεύω ότι δεν εξυπηρετεί κάτι παραπάνω μια κιθάρα 3/4... Δεν μπαίνει δα και στην τσέπη σου, και μου φαίνεται το ίδιο το σκόρσο της μεταφοράς, όπως και με μια κανονική κιθάρα...
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re:Κιθάρα για Ταξίδια
« Απάντηση #4 στις: 15/05/04, 13:17 »
mia kalh 3/4 kithara einai h baby taylor...dustuxws einai arketa akribh, opote den leei...opws kai o kith , exw kai egw mia kithara fthnh (kausoxulo), thn opoia den thn prosexw polu, kai thn koubalaw mazi mou, opou kai an paw....

ναι έχω παίξει τη κιθάρα αυτή και είναι πάρα πολύ καλή.. και εγώ ταξιδεύω συνεχώς... και πάντα μαζί η κιθάρα.. αλλά θα έλεγα ότι δεν είναι και μεγάλη η διαφορά... απλά λίγο πιο μεγάλη η ακουστική ή κλασσική.. εγώ έχω μία ελαφριά θήκη την οποία χρησιμοποιώ.. αλλά επειδή ταξιδεύω με το αεροπλάνο τις περισσότερες φορές σκέφτομαι για μια καλή σκληρή θήκη για να τι βάζω με τις αποσκευές.. ξέρω πολλούς που το κάνουν και η κιθάρα τους ποτέ δεν έπαθε τίποτα... :)
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Κιθάρα για ταξίδια
« Απάντηση #5 στις: 04/08/05, 08:38 »
Ταξιδεύω συχνά και σκέφτομαι να αγοράσω μια κιθάρα που θα βολεύει στα ταξίδια. Παίζω ακουστική, όμως σκέφτομαι να αγοράσω μια κλασική 3/4 διότι οι κλασσικές είναι πιο ελαφριές και το μέγεθος θα βολεύει περισσότερο στη μεταφορά.  Θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας ιδέες.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για ταξίδια
« Απάντηση #6 στις: 04/08/05, 08:50 »
Φίλε μου η ιδανική για την περίπτωσή σου είναι αυτή
http://www.martinguitar.com/guitars/choosing/guitars.php?p=z&g=q&m=Steel%20String%20Backpacker%20Guitar
πανάλαφρη, βολικότατη κατά τη μεταφορά, χωρίς συμβιβασμούς στον ήχο, Martin και σε τιμή έκπληξη για Martin (και για οποιαδήποτε άλλη solid). Την έχω πιάσει στα χέρια μου και μη σε γελάει στο σχήμα, έχει πολύ καλύτερο ήχο από διάφορες φτηνές κανονικές ακουστικές. Πήγαινε στο Διαμαντόπουλο, έχει μερικές και δοκίμασέ τη. Θα με θυμηθείς.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/05, 08:52 από fatses asteies »
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για ταξίδια
« Απάντηση #7 στις: 04/08/05, 10:01 »
 ??? ??? ??? Καλά ποιός ο λόγος να βάλεις νέο θέμα και δε συνέχιζες εκείνο; Πάλι πάνω θα ερχότανε και θα το βλέπαμε για να απαντήσουμε. Και μετά από ένα χρόνο ακόμα ψάχνεσαι;
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για ταξίδια
« Απάντηση #8 στις: 04/08/05, 10:45 »
Ταξιδεύω και εγώ πολύ συχνά, και η λύση που έχω βρει είναι μια μικρή ηλεκτρική. Φυσικά δεν μπορείς να παίξεις για την παρέα, αλλά είναι πολύ καλή για μελέτη. Και κυρίως βολέυει για τα αεροπλάνα, οπού είχα ατέλειωτους καυγάδες για να τους κατεφέρω να με αφήνουν να πάιρνω την κιθάρα στην καμπίνα. Και φαντάσου ακουστική κιθάρα με μαλακή θήκη να πάει με τις βαλίτσες....φρίκη.
Οπότε η λύση για μένα τα τελευταία χρόνια είναι η εξής:
Κιθάρα: Steinberger spirit (320$) http://www.musicyo.com/product_specs.asp?pf_id=044
πολύ καλή επίσης για εφεδρική σε συναυλίες
Και επίσης για εφέ, τύμπανα, και να γράψεις καποιες ιδέες έχω και το ζουμάκι: http://www.zoom.co.jp/english/models/PS02/pdmodel.html
Οπότε με μία τσαντούλα 3 κιλών που είναι λίγο μεγαλύτερη από τις αντίστοιχες των ρακετών του τένις είμαι κομπλέ.
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

Αποσυνδεδεμένος mleo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Εδώ δεν είναι το σπίτι μου
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για ταξίδια
« Απάντηση #9 στις: 04/08/05, 10:56 »
??? ??? ??? Καλά ποιός ο λόγος να βάλεις νέο θέμα και δε συνέχιζες εκείνο; Πάλι πάνω θα ερχότανε και θα το βλέπαμε για να απαντήσουμε. Και μετά από ένα χρόνο ακόμα ψάχνεσαι;

Γι' αυτό ακριβώς το λόγο που λες. Ενα χρονο τώρα που να το ψαχνω. Το έφερε πιο πάνω ο Πελαργός όμως  ;D. Σταμάτησα να ψαχνω για κιθάρα αλλά τώρα μου ξανάρθε. Θα δω αυτή την Martin αν και δεν μου πολυαρέσει η φατσα της.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/05, 10:58 από Μάρκος Λεονάρδος »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για ταξίδια
« Απάντηση #10 στις: 04/08/05, 17:25 »
Κατ' αρχας Μάρκος Λεονάρδος μπορουσες να κανεις μια αναζητηση... Δεν ειναι τοσο δυσκολο...

Anyway τα συνεννωσα... Γι αυτο υπαρχουν οι συντονιστες...  ::)

fatses asteies, την εχω πετυχει εδω και εκει αυτην την κιθαρα αλλα ποτε δεν δοκιμασα... Κακως... Οποτε επομενη φορα που θα περασω θα της ριξω μια...  ;D

Andreoulis, κι εγω φανταρος στην Ξανθη πηρα μια μικρη Shredder... Μαπα κιθαρα αλλα ειχε γελιο... Ο καβαλαρης θελει φτιαξιμο κι ισως στρωσει λιγο... Μαλιστα ειχα κι εναν mini ενισχυτη που εκανε overdrive με το που τον περναγες πανω απο το 4...  ;D

Επισης εκτος απο το PS-2 υπαρχει και το Korg Pandora PX-4 αμα δεν θες recording δυνατοτητες η το PXR-4 αν θελεις...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα για Ταξίδια
« Απάντηση #11 στις: 05/08/05, 10:11 »
Ξάνθη;;; 724 ΤΜΧ ολε, σειρα 252! ;)
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
2694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/06, 00:50
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
1634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/06, 15:37
από ilianthos-Kanlis
17 Απαντήσεις
7283 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 02:04
από Jezus
51 Απαντήσεις
51152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 20:38
από Jezus
15 Απαντήσεις
3704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 21:37
από Crool
9 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 17:30
από ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
0 Απαντήσεις
1268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 17:05
από ivikos
3 Απαντήσεις
2694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 23:34
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
2 Απαντήσεις
2364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/13, 20:53
από Ιππέας
0 Απαντήσεις
1493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/14, 13:42
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ