Αποστολέας Θέμα: Τί έγινε ρε παιδιά (aka Σπύρος Παπαδόπουλος)  (Αναγνώστηκε 47553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Archangel σ'αρεσει δεν σ'αρεσει ξερεις ποσοι πιτσιρικαδες ξεκινησαν το μπασσο λογω του Cliff Burton ή του Tom Araya???Μονο κ μονο γι'αυτο αξιζει καποιος σεβασμος!!!

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
dude... seriously... διάβασες το σχόλιο μου  ;D ???

η ερώτηση ήταν... "πώς θα φένονταν αυτοί οι μουσικοί (cliff, tom, james, bobbit etc) αν είχαν led στα όργανα τους;" 
άαααρα επαγωγικά σκεπτόμενος μπορείς να καταλάβεις οτι "λατρεύω" αυτούς τους μουσικούς... και κάνω την παράθεση για να δείξω πως δεν χρειάζονταν να slapάρουν 24/7 και να έχουν leds για να μαμάνε...

το θέμα μου δεν είναι η ασέβια στον οποιοδήποτε μουσικό (η σχεδόν) μουσικό είδος.  Το θέμα μου ειναι πως 1) τα led είναι κάπως καγκούρικα και 2) γιατί όταν καποιος slapάρει τις κάλτσες του ο κόσμος απλά goes  ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ;

ps: νόμιζω πως περισσοτεροι ξεκίνησαν λόγο του Steve και του Geezer και του Bruce και των Sly but thats me  ;D

Slainte
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παίδες...δεν πρόκειται να συμφωνήσετε....
σε άλλον αρέσουν τα leds...σε άλλον δεν αρέσουν...άλλος τα αγνοεί γιατί θαυμάζει τη δημιουργικότητα του καλλιτέχνη και δεν παρατηρεί καν πως κρατάει όργανο....

live and let live....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
σορρυ αρχαγγελε το παιρνω πισω...με εχετε μπλεξει με τα λεντακια κ δεν ξερω ποιος εννοει και τί!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
ahahahahahahaha.... (ooops)

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.... (γκρίκ βέρζιον)

εγω το λέω πως τα led ειναι του Σατανά αλλά ποιος με ακούει  ;D ? (;)
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
γελα ο.....φιλος καν τι μη γελοιον ει.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 08/04/13, 00:43
σορρυ αρχαγγελε το παιρνω πισω...με εχετε μπλεξει με τα λεντακια κ δεν ξερω ποιος εννοει και τί!!! ;D
για νά'μαι ξεκάθαρος υποστηρίζω πως το τελευταίο πράγμα που θα κρίνω σε ένα μουσικό είναι το αν έχει led,αν φοράει τζιν ή κουστούμι,αν φοράει σκουλαρίκι κλπ.
επίσης υποστηρίζω πως και οι παραπάνω slaplayers έχουν χώρο στη μουσική,όπως επίσης όλοι οι υπόλοιποι που αναφέρθηκαν...
...είναι αρκετά υποκριτικό να τσεκάρεις τα ledάκια και να τα κατακρίνεις και να γελάς, κι απ'την άλλη νά'σαι μέταλλο που γουστάρεις slayer,metallica κλπ. όντας ο ίδιος κατά κάποιο τρόπο θύμα αυτής της νοοτροπίας,του στυλ κοίτα τον αλήτη με τα μαλλιά και τις αρβύλες....
ο καθένας κάνει τις επιλογές του, όχι όμως όλα για πάρτυ του...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/13, 00:43 από freemind »

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Παράθεση
γελα ο.....φιλος καν τι μη γελοιον ει.

Άουτς, χτύπημα κάτω από τη μέση… (btw man όταν κάνεις κάτι copy/paste mottos τσέκαρε τους τόνους, το παθαίνω και ‘γω ξέρεις συνέχεια μιας και είμαι σκράπας στην ορθογραφία  ::) Τώρα για την συγκεκριμένη τοποθέτηση θα σου έλεγα –αν έχεις χρόνο- να ψάξεις στο net για ένα άρθρο του Rob Nicholson (αν δεν κάνω λάθος στο bass guitar magazine) σχετικά με την σπουδαιότητα της εικόνας στην μουσική.  Επ΄ουδενί δεν σου λέω να λάβεις τα λόγια ενός τρίτου ανθρώπου ως αυθεντία (και φυσικά δεν εννοώ τον εαυτό μου αλλά έναν επαγγελματία).  Απλά παραθέτω μια επιπλέον άποψη (με την οποία συμφωνώ) για το πώς η εικόνα έχει μείζων σημασία και πως δεν μπορείς να την αφήσεις έξω από το γενικότερο πλαίσιο της μουσικής.

Τώρα με όλο το θάρρος JP.M από πού συμπέρανες ότι είμαι «μέταλλο»;  Αν εννοείς πως μου αρέσει το μέταλ είσαι απόλυτα σωστός, αλλά «μέταλλο»; - πίστεψε με πως ο βίος που διάγω κάθε άλλο παρά «μέταλ» είναι.  Πιστεύω πως μόνο οι ρομαντικοί, οι τρελοί και πλούσιοι μπορούν να διάγουν έναν απόλυτα «μέταλ» ή r`n`r βίο (τεράστια κουβέντα, άσε την για κάποιο άλλο debate).  Αν το μόνο που χρειάζεσαι για να αποδόσεις χαρακτηρισμούς (labels στα ελληνικά) είναι δύο βίντεο των metallica και slayer μαζί μία photo του Duff, τότε απλά χμμμμμ… ::) ::) Συγχώρεσε την όποια φαινομενική αποκοτιά μου αλλά μου είναι δύσκολο να δεχτώ πως ένα άτομο που αυτόπροσδιορίζεται τόσο ζεν, κρίνοντας την ουσία και όχι την φόρμα του εκάστοτε μουσικού (που πραγματικά πιστεύω πως είναι μια πολύ ουσιαστική και (παν)σωστη τοποθέτηση την οποία σε ατομικό επίπεδο δεν θα αποκτήσω) μέσα σε ένα τόσο σύντομο κείμενο καταφεύγει σε quotes του Πιττακού (for whom the bell tolls) και σε αναφορές περί ειρωνείας (της οποίας αποδεικνύεται δεινός χειριστής).  Χάνεις την ουσία πώς να περισσότερα postsέχουν σκοπό να διασκεδάσουν και να διακωμωδήσουν καταστάσεις (έστω και με άκομψο τρόπο).  Αν θες να το θέσουμε μέσα σε σοβαροφανέστερα πλαίσια ειλικρινά μπορείς να μου απαντήσεις στο που έγκειται η χρησιμότητα τους;  Και μην μου πεις να βλέπει σε συνθήκες σκότους διότι τέτοιοι μουσικοί ξέρουν την ταστιέρα τους απ`έξω και ανακατωτά.  Άρα καταλήγουμε πως είναι ένα show-off gimmick.  Έχει πλάκα, μερικές φορές μπορεί και να ταιριάζει και σε κάποια όργανα αλλά δεν παύει να είναι κομματάκι καγκούρικο (need more pics?).  Δεν καταλαβαίνω τι σε προσβάλει… αν ο συγκεκριμένος τύπος την δεκαετία του 80 χρησιμοποιούσε τόνους aquanet θα τον λέγαμε poserκαι girly-man(αλλά όπως και στην περίπτωση του CCDeville ή του Lynchσε καμία περίπτωση δεν τους λες άμπαλους).  Απλάαυτάείναιτα 00`s-10`s καιτα leds, well, they relate to certain things…  Όσο για το slapping, well… όπως είπα είναι άλλο ένα όπλο για τον κάθε μουσικό.  Σίγουρα υπό συνθήκες λειτουργεί θετικά.  Ολόκληρο σετ όμως γύρω από αυτό, omg, μουσικός αυνανισμός (sorry for my French) και κραυγές αγωνίας «Δοξάστε με/Προσέξτε με» εγωκεντρικών οργανοπαιχτών.  Δεν εξυπηρετούν κανένα κομμάτι, καμία μπάντα αλλά μόνο ένα «εγώ».  Από την άλλη πλευρά αυτή είναι η δική μου γνώμη (υποκειμενική και  προκατειλημμένη) ωστόσο δεν βαράω κανέναν για να την ενστερνιστεί !!!

Αυτά λοιπον για την ώρα,
Αγάπη και προδέρμ…

Και φυσικά φόρ γιόρ όουν πλέζαρ


This guy rocks  :o !!!
NOT !!!  >:D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/04/13, 12:51 από Απόλλων »
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
...η απάντησή μου δεν αφορούσε μόνο εσένα...αλλά καλά κάνεις κι απαντάς αφού αισθάνεσαι θιγμένος...(γιατί άραγε;)...
άλλοι άνθρωποι κοιτάνε την ουσία κι άλλοι το ''φαίνεσθαι''.
για τους τόνους έχεις δίκιο,καλώς ή κακώς με μονοτονικό έμαθα τα λίγα γράμματα που ξέρω...
αν είσαι metal ή όχι δεν με ενδιαφέρει καθόλου,ο καθένας έχει τα ακούσματά του.
αν προσδιορίζομαι από σένα ως ''ζεν'' άτομο...τιμή μου, αλλά εγώ δεν αυτοπροσδιορίστηκα έτσι.
πάντως και μόνο που ενδιαφέρθηκες κι έμαθες ή ξαναθυμήθηκες ότι το σχόλιο ήταν του Πιττακού,δίνει μια μικρή αξία στην ανάρτησή μου, είδες μπορείς να μάθεις κι από πικρόχωλα άτομα που σκοπό έχουν να σε μειώσουν...
όσο για την ουσία του θέματος που είναι τα ...leds δεν μ'ενδιαφέρουν καθόλου...αυτό υποστηρίζω από την αρχή...
τώρα αν είναι παιχταράς ο άλλος αλλά είναι και εγωκεντρικός,εγώ που δεν τον συναναστρέφομαι αλλά τον ακούω, θα τον κρίνω μουσικά...αν τώρα έχω την τύχη ποτέ να τον γνωρίσω μπορεί να μην μου κάνει για παρέα...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/13, 13:43 από JP.M »

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
 :-*
agaph mono...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
 :-* ..ανταποδίνω.


Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
har-har-har...

αλλά seriously herr Τsirigotis  ;D


Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
we need more chicks with tits (and basses)...  ;D ;D ;D



Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 15/04/14, 07:59 από Βραζίλης »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο χειρισμό κοντραμπάσου....ωραίος!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
κοιτα και αυτον τον τυπα..δεν αστειευετε..
https://www.youtube.com/watch?v=L_dttkuqJwM
ενα μπασο μια μπαντα..με κανενα αλλο οργανο δεν γινετε αυτο
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
11759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/02, 11:12
από Αδιάκριτος
7 Απαντήσεις
12138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/03, 13:05
από Lordos
8 Απαντήσεις
6509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/04, 13:26
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/08, 00:55
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
1405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 13:41
από kxkn48
1 Απαντήσεις
2348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/09, 11:12
από eva...
0 Απαντήσεις
3784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 17:31
από Θοδωρής
1 Απαντήσεις
2004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/11, 17:50
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
1930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/11, 23:55
από tranzistoraki
0 Απαντήσεις
8600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/13, 12:42
από kanulas