Ειδικά θέματα > Εκμάθηση – Πρώτα βήματα

Αρχάριοι μαθητές και επιλογή δασκάλου

(1/3) > >>

Efi Altis:
Γειά σας!
Είμαι 36 χρονών και θέλω να ξεκινήσω μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας με δύο δασκάλους ταυτόχρονα. Ο λόγος είναι ότι 1ον) είναι και οι δύο πολύ καλοί μουσικοί και μέλη δύο αγαπημένων μου συγκροτημάτων, οπότε δε ξέρω ποιόν να διαλέξω και
2ον) έχουν διαφορετικό στυλ παιξίματος, εξειδικεύονται σε διαφορετικά είδη μέταλ και πιστεύω ότι έτσι θα μπορέσω εξαρχής και πιο σύντομα να μάθω κάποια πιο εξειδικευμένα πράγματα που με ενδιαφέρουν, παίζοντας κομμάτια που μου αρέσουν πραγματικά (αφού φαντάζομαι ότι τουλάχιστον κάποια από αυτά που θα μου βάζουν να παίζω, θα είναι δικά τους)

Θεωρείτε ότι είναι καλή ή άσχημη ιδέα να ξεκινάει ένας αρχάριος μαθητής μάθημα με δυο δασκάλους ταυτόχρονα;
Να πω, τέλος, ότι δεν είμαι άσχετη με τη μουσική, γνωρίζω πολύ καλά θεωρία και παίζω και πιάνο.

Uriah:
Σαν αρχαρια θα διδαχθεις σε μεγαλο βαθμο τα ιδια πραγματα: κλιμακες, τεχνικες, συγχορδιες. Ισως απο τον 2ο-3ο χρονο να δεις πως θες να παρεις αλλον δρομο και να αλλαξεις δασκαλο. Εαν ομως ειναι και οι 2 εξισου καλοι δεν θα εχουν κανενα προβλημα να σου δειξουν ο,τιδηποτε θες, αφου παιζουν και οι 2 μεταλ ασχετως των προσωπικων τους προτιμησεων. Προσωπικα το βρισκω υπερβολη και ασυμφορο.

Harpwood:
Υποθέτοντας πως κάθε δάσκαλος θα σου κάνει μάθημα 1 φορά την εβδομάδα, τότε ρεαλιστικά:

α) με το ζόρι θα προλαβαίνεις να μελετήσεις την ύλη του ενός (εκτός αν είσαι άνεργη και χωρίς σκυλιά, γατιά, παιδιά και λοιπές υποχρεώσεις)
β) η μάθηση όπως θα έχεις δει από το πιάνο είναι μια αργή διαδικασία, ειδικά όσων αφορά την αφομοίωση της γνώσης στο παίξιμο
άρα, γ) δύο δάσκαλοι δεν συνεπάγεται με γρηγορότερη μάθηση
και τέλος δ) "για να μάθεις κάποια πιο εξειδικευμένα που σε ενδιαφέρουν" πρέπει πρώτα να αποκτήσεις και την κατάλληλη τεχνική

Efi Altis:
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ωστόσο, εγώ το είχα λίγο διαφορετικά αυτό στο μυαλό μου και, αν θέλετε, πείτε μου ξανά τη γνώμη σας:

1ον) θα έκανα μάθημα κάθε 14 μέρες με κάθε δάσκαλο (οπότε 1 μάθημα/ εβδομάδα) και έτσι θα προλάβαινα την ύλη και των δύο

2ον) σε περίπτωση που δυσκολευόμουν κάπου, θα είχα τουλάχιστον δύο διαφορετικές προσεγγίσεις στην αντιμετώπιση του εκάστοτε τεχνικού προβλήματος, αλλά ακόμη και στην εκμάθηση των διάφορων τεχνικών παιξίματος που υπάρχουν (και θα διάλεγα αυτή που είναι λειτουργική σε μένα)

3ον) επειδή και οι δύο μουσικοί έχουν τακτικά περιοδείες με τα συγκροτήματά τους για 1-3 μήνες, με αυτό τον τρόπο θα εξασφάλιζα καλύτερα ότι τα μαθήματα θα γίνονταν με έναν πιο συστηματικό τρόπο

Ουσιαστικά, δηλαδή, λόγω του δικού τους προγράμματος (αλλά και του δικού μου, λόγω της εργασίας μου), θα κάνω π.χ. μάθημα για 2-3 μήνες και μετά μπορεί να μελετάω μόνη μου για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι μία τακτική που γνωρίζω ότι υιοθετούν οι πιο προχωρημένοι σπουδαστές, ίσως πιο πολύ στο εξωτερικό βέβαια... Και αν δεν έχουν πρόβλημα οι ίδιοι οι καθηγητές, θα ήθελα να το δοκιμάσω!

Όσον αφορά το "ασύμφορο", προς μεγάλη μου έκπληξη, το να κάνω ιδιαίτερο μάθημα με αυτούς τους δύο καθηγητές θα μου κόστιζε το ίδιο ή και λιγότερα από το να κάνω εβδομαδιαίο μάθημα με έναν καθηγητή σε κάποιο ωδείο! Και χάρηκα που δέχτηκαν και οι δύο να κάνουμε μάθημα κάθε 2 εβδομάδες ή όποτε βολεύουν τα ωράριά μας...

Πιστεύετε δηλαδή ότι δεν ωφελεί καθόλου να έχεις δύο καθηγητές όντας αρχάριος, υπό αυτές τις συνθήκες;


panixgr:

--- Παράθεση από: Efi Altis στις 28/12/18, 19:43 ---Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Ωστόσο, εγώ το είχα λίγο διαφορετικά αυτό στο μυαλό μου και, αν θέλετε, πείτε μου ξανά τη γνώμη σας:

1ον) θα έκανα μάθημα κάθε 14 μέρες με κάθε δάσκαλο (οπότε 1 μάθημα/ εβδομάδα) και έτσι θα προλάβαινα την ύλη και των δύο

2ον) σε περίπτωση που δυσκολευόμουν κάπου, θα είχα τουλάχιστον δύο διαφορετικές προσεγγίσεις στην αντιμετώπιση του εκάστοτε τεχνικού προβλήματος, αλλά ακόμη και στην εκμάθηση των διάφορων τεχνικών παιξίματος που υπάρχουν (και θα διάλεγα αυτή που είναι λειτουργική σε μένα)

3ον) επειδή και οι δύο μουσικοί έχουν τακτικά περιοδείες με τα συγκροτήματά τους για 1-3 μήνες, με αυτό τον τρόπο θα εξασφάλιζα καλύτερα ότι τα μαθήματα θα γίνονταν με έναν πιο συστηματικό τρόπο

Ουσιαστικά, δηλαδή, λόγω του δικού τους προγράμματος (αλλά και του δικού μου, λόγω της εργασίας μου), θα κάνω π.χ. μάθημα για 2-3 μήνες και μετά μπορεί να μελετάω μόνη μου για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι μία τακτική που γνωρίζω ότι υιοθετούν οι πιο προχωρημένοι σπουδαστές, ίσως πιο πολύ στο εξωτερικό βέβαια... Και αν δεν έχουν πρόβλημα οι ίδιοι οι καθηγητές, θα ήθελα να το δοκιμάσω!

Όσον αφορά το "ασύμφορο", προς μεγάλη μου έκπληξη, το να κάνω ιδιαίτερο μάθημα με αυτούς τους δύο καθηγητές θα μου κόστιζε το ίδιο ή και λιγότερα από το να κάνω εβδομαδιαίο μάθημα με έναν καθηγητή σε κάποιο ωδείο! Και χάρηκα που δέχτηκαν και οι δύο να κάνουμε μάθημα κάθε 2 εβδομάδες ή όποτε βολεύουν τα ωράριά μας...

Πιστεύετε δηλαδή ότι δεν ωφελεί καθόλου να έχεις δύο καθηγητές όντας αρχάριος, υπό αυτές τις συνθήκες;

--- Τέλος παράθεσης ---

καταρχάς χρόνια πολλά σε όλους!

Η αδελφή μου είχε πάρει πολλά χρόνια μαθήματα πιάνου, και έμαθε μόνη της κλασική κιθάρα μέσα σε ένα χρόνο, οπότε σίγουρα η γνώσση θεωρητική αλλά και μυϊκή απο το πιάνο βοηθάει.
Οσον αφορά τους 2 δασκάλους, θα μπορούσες να δοκιμάσεις μια άλλη προσέγγιση, δηλ οι 2 τους να έχουν κοινό πρόγραμμα σπουδών, κοινή ύλη, οπότε θα ακολουθείς μια συγκεκριμένη ροή. Αυτό μπορεί να γίνει αν ακολουθήσουν το ίδιο βιβλίο ή την ίδια μέθοδο, νομίζω για τους πρώτους μήνες γίνεται άνετα, αρκεί να υπάρχει θέληση.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View