Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με λαμπάτο  (Αναγνώστηκε 11558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Πρόβλημα με λαμπάτο
« στις: 11/09/08, 14:37 »
Έχω ένα Laney LC-15R, που είναι και ο πρώτος μου λαμπάτος. Τον είχα αγοράσει μεταχειρισμένο πριν μερικούς μήνες και δεν είχαν αλλαχτεί λάμπες από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Πριν από λίγο καιρό άρχισε το πρόβλημα  :(. Ενώ ο ενισχυτής έπαιζε μια χαρά σε "χαμηλές" εντάσεις (π.χ. gain έως 2 και volume έως 4), σε πρόβες και live (με volume πάνω από το 5-6), παρατήρησα ότι ο ήχος "έσπαγε" στιγμιαία. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω ακριβώς, αλλά το σήμα κοβόταν ή παραμορφωνόταν ελαφρώς, και ύστερα επανερχόταν. Παρατήρησα ότι αυτό συνέβαινε ειδικά όταν χρησιμοποιούσα επιπλεον boost στην ένταση (κυρίως ένα Wasabi echo/drive ή ένα Hothead distortion).
Ομολογώ ότι αρχικά αμέλησα το πρόβλημα κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου και δυσκολίας μετακίνησης από το χώρο που κάνουμε πρόβες (Πεντέλη  :-\ ).
Στη χθεσινή πρόβα, αυτό το "σπάσιμο" άρχισε να γίνεται όλο και πιο συχνά, ώσπου στο τέλος σταμάτησε να παίζει εντελώς. Ήταν πάααααρα πολύ ζεστός. Τον έβγαλα από την πρίζα, και μετά από κάποια ώρα που τον ξαναέβαλα, έπαιξε κανονικά για 1-2 λεπτά και μετά τα 'φτυσε πάλι.
Τι μπορεί να φταίει; Ζητάω τα φώτα σας διότι πρόσφατα μπήκα στον κόσμο της λάμπας, κι έχω φρικάρει λίγο (ξεκινάμε live και χρειάζομαι άμεσα τον ενισχυτή). Πρέπει απλώς να αλλάξω λάμπες ή πρέπει να τον πάω για service;
Να σημειώσω ότι δοκιμάσαμε τον ενισχυτή με άλλη κιθάρα και καλώδια, καθώς και με άλλα EQ, με το bright on και off, στη hi και τη lo είσοδο, με και χωρίς reverb, και όλα αυτά δε φάνηκαν να επηρεάζουν.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #1 στις: 11/09/08, 15:20 »
Χελλοου, εγω εχω το μη-ρεβερμπατο αδερφακι του, τον lc15.
Αν και δεν ξερω, που μπορει να οφειλεται το προβλημα, θα σου προτεινα πρωτα απ'ολα να αλλαξετε/τσεκαρετε τις λαμπες. Ενα μεγαλο μερος προβληματων ξεκιναει απο αυτες.

Και το να θερμαινεται ειναι απολυτα φυσιολογικο. Μεχρι και σε σημειο να μην μπορεις να πιασεις το πανελ απο την ζεστη.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #2 στις: 11/09/08, 16:38 »
Και το να θερμαινεται ειναι απολυτα φυσιολογικο. Μεχρι και σε σημειο να μην μπορεις να πιασεις το πανελ απο την ζεστη.
+1
BTW πρεπει να θελουν αλλαγμα οι λαμπες...
Αν με το σπασιμο παρατηρησες και αυξομειωσεις εντασης και ισως κανα βουιτο(βζζζ)  :P ειναι στανταρ οι λαμπες...

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #3 στις: 11/09/08, 16:54 »
Είχα παρόμοιο πρόβλημα με ένα Valveking και τελικά έφταιγαν οι λάμπες.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #4 στις: 11/09/08, 18:30 »
Κι εγώ τις λάμπες υποψιάστηκα εξαρχής. Έχει 3Χ ECC83 στην προενίσχυση και 2 Χ EL84 στην τελική ενίσχυση. Πρέπει να τις αλλάξω όλες; Από που λέτε να αγοράσω στην Αθήνα και πόσο περίπου θα κοστίσει;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #5 στις: 11/09/08, 20:44 »
Πιστευω ότι φταίνε οι λάμπες. Μπορείς με τα χαρακτηριστικά τους να μπείς στο internet και να βρείς σίγουρα.
Αν είναι λάμπες καλή θα είναι η ολική αλλαγή για να είσαι σίγουρος , αλλοιώς θέλουν μέτρημα για να δείς ποιές είναι για πέταμα. Αφού όμως δεν έχουν αλλαχτεί ποτέ η υποψία πάει εκεί.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #6 στις: 12/09/08, 00:21 »
Κι εγώ τις λάμπες υποψιάστηκα εξαρχής. Έχει 3Χ ECC83 στην προενίσχυση και 2 Χ EL84 στην τελική ενίσχυση. Πρέπει να τις αλλάξω όλες; Από που λέτε να αγοράσω στην Αθήνα και πόσο περίπου θα κοστίσει;

Καλο ειναι να τις αλλαξεις ολες θα ελεγα.

Α, με τον ενισχυτη ανοιχτο, προσπαθησε να δεις αμα οι λαμπες αναβουν ολες το ιδιο (κανονικα οι προενισχυτριες πρεπει να εχουν 2 'φωτακια' μεσα τους)

Και στο φως προσπαθησε να δεις αμα εχει παρει καμια κανα παραξενο χρωμα, μαυρο, μωβ, μπλε τπτ τετοιο.

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #7 στις: 12/09/08, 12:27 »
Enema, σίγουρα μετά απο μακρόχρονη σκληρή χρήση οι λάμπες παύουν να έχουν τις ιδιότητες τους. Πιστεύω
ότι αν το πρόβλημα εστιαστεί στις λάμπες, σίγουρα όλες θα είναι πεσμένες και για να μην υπάρξουν προβλήματα στο μέλλον με ημίμετρα (αλαγή μόνο των πολύ πεσμένων) καλό θα είναι για να έχει σωστά αποτελέσματα και τον ήχο που επιθυμεί να αλλαχτούν όλες. Το κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο και θα έχει έναν ενισχυτή που θα τον υπηρετήσει για μεγάλο διάστημα.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #8 στις: 12/09/08, 13:25 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Λογικό μου φαίνεται να τις αλλάξω όλες, ακόμη και αν κάποιες είναι ακόμη ΟΚ. Έχει κάποιος συγκεκριμένη πρόταση για κάποιο μαγαζί;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #9 στις: 12/09/08, 16:22 »
Επανέρχομαι διότι ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα διάφορα θέματα όπου αναφέρεται ότι οι προενισχύτριες έχουν πολύ περισσότερη "ζωή", και αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να αλλάξω μόνο τις τελικές.
Τα "φωτάκια" στις προενισχύτριες που ανέφερε ο Enema φαίνονται κανονικά.
Ρωτάω γιατί ενώ οι τελικές είναι σχετικά φθηνές, το κόστος για τις τρεις προενισχύτριες είναι αρκετά μεγάλο.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #10 στις: 13/09/08, 01:06 »
To γεγονος οτι αλλαζουμε τις προενισχυτριες... σχεδον ποτε, δεν παει να πει οτι ειναι πιο ανθεκτικες απο τις τελικες  ;)
Εγω οταν πηρα τον δικο μου, μεσα σε 1-2 μηνες μου παρουσιασε προβλημα η V1 προενισχυτρια πχ...

Χωρις να θελω να σε χαλασω, μην νομιζεις οτι φταινε μονο οι λαμπες, μπορει να ειναι καποιο προβλημα, καπου αλλου.
Αυτο στο λεω σε περιπτωση που αλλαξεις λαμπες, αλλα παλι δεν φτιαξει (που σου ευχομαι να μην δλδ). Απλα κρατα και μια πισινη.

Επισης μπορει να εχουν καποιο προβλημα τα input του ενισχυτη, η μπορει και τα καλωδια που πηγαινουν στο ηχειο να μην κανουν καλη επαφη, εξου οτι σε χαμηλες εντασεις ηταν οκ, ενω στις υψηλοτερες που τριζει ολος ο ενισχυτης, να ξεκουνηθηκαν παραπανω, και τωρα να μην παιζει.

Ο προηγουμενος ιδιοκτητης, τι χρηση του εκανε?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #11 στις: 13/09/08, 11:52 »
Αυτό που λές φοβάμαι κι εγώ...να μη δώσω τόσα λεφτά για λάμπες και τελικά να φταίει κάτι άλλο.
Σκέφτηκα μήπως ξεκινήσω αλλάζοντας τις τελικές, να δω αν διορθώνεται το πρόβλημα, και αν όχι να τον πάω σε τεχνικό.
Επίσης διάβασα ότι μία μέθοδος για να καταλάβεις αν φταίει η πρώτη λάμπα της προενίσχυσης (που υποτίθεται καταπονείται περισσότερο από τις άλλες, σωστά;) είναι να της αλλάξεις θέση με μία άλλη- αν διορθωθεί το πρόβλημα έτσι, σημαίνει ότι στη συγκεκριμένη λάμπα είναι το πρόβλημα. Είναι safe;  ::)
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έπαιζε κλασική, θέλησε να περάσει στην ηλεκτρική αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα τελικά, δηλαδή ζήτημα να είχε 10-20 ώρες παιξίματος ο ενισχυτής και πάντα στο σπίτι. Εγώ πάλι έχω τον έχω χρησιμοποιήσει σε περίπου 10 πρόβες και 5-6 live, και ελάχιστα στο σπίτι, γιατί είναι σχεδόν πάντα στο μέρος που κάνουμε πρόβες. 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #12 στις: 13/09/08, 12:49 »
Ναι το να αλλαξεις θεση τις προενισχυτριες ειναι οκ... τις τελικες να μην αλλαξεις μονος σου, γιατι μετα χρειαζεται rebias ο ενισχυτης. Αυτο ειναι δουλεια τεχνικου.

Θα σου προτεινα καλυτερα να τον πας σε ενα τεχνικο... αυτος θα δει αμα φταινε οι λαμπες ή τιποτα αλλο. Διαφορετικα, αμα αποφασισεις να αλλαξεις τις προενισχυτριες, σιγουρεψου οτι μπορεις να τις πουλησεις/να τις επιστρεψεις. Γιατι δεν δανειζεσαι καμια λαμπα απο κανα γνωστο σου? Οι προενισχυτικες ειναι φτηνες, σχετικα, περιπου 10 ευρω η μια...

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #13 στις: 17/09/08, 11:14 »
μαλλον φταινε οι τελικες λαμπες
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #14 στις: 17/09/08, 13:46 »
 Δε γνωριζω και πολλα απο λαμπες αλλα απο οσο γνωριζω για να πιασουν την πληρη αποδοση τους πρεπει να εχουν ζεσταθει και μαλιστα αρκετα καλα. Αυτο απαιτει πολλη ωρα (πανω απο 1). Μπορει αυτο να μην εχει σχεση αλλα το προβλημα ο ενισχυτης σου το εκανε αμεσως η και μετα απο πολλη ωρα λειτουργιας;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #15 στις: 17/09/08, 14:32 »
Δε γνωριζω και πολλα απο λαμπες αλλα απο οσο γνωριζω για να πιασουν την πληρη αποδοση τους πρεπει να εχουν ζεσταθει και μαλιστα αρκετα καλα. Αυτο απαιτει πολλη ωρα (πανω απο 1). Μπορει αυτο να μην εχει σχεση αλλα το προβλημα ο ενισχυτης σου το εκανε αμεσως η και μετα απο πολλη ωρα λειτουργιας;


Μπα, το έκανε μετά από αρκετή ώρα, και μάλιστα συνέβη σταδιακά όπως έγραψα στο πρώτο post.
Σήμερα που θα πάω για πρόβα, θα δοκιμάσω να αλλάξω θέση την 1η προενισχύτρια (ελπίζω να είναι αυτό), και θα σας ενημερώσω. Αν δε φταίει η προενισχυση, πάει για τεχνικό.

μαλλον φταινε οι τελικες λαμπες


Πάντως απ' ότι διαβάζω στο manual (http://www.laney.co.uk/manuals/LC15_2008_1.pdf, σελ. 12), το πρόβλημα μοιάζει περισσότερο με την περιγραφή που δίνει για την προενίσχυση ("crackly noise, hiss, hum...").

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, το ξέρω ότι το απλούστερο θα ήταν να τον είχα πάει κατευθείαν σε τεχνικό, αλλά δε θέλω να δίνω χρήματα για εργατικά όταν το πρόβλημα λύνεται απλά.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #16 στις: 17/09/08, 14:46 »
Δε γνωριζω και πολλα απο λαμπες αλλα απο οσο γνωριζω για να πιασουν την πληρη αποδοση τους πρεπει να εχουν ζεσταθει και μαλιστα αρκετα καλα. Αυτο απαιτει πολλη ωρα (πανω απο 1). Μπορει αυτο να μην εχει σχεση αλλα το προβλημα ο ενισχυτης σου το εκανε αμεσως η και μετα απο πολλη ωρα λειτουργιας;

Οχι, ειναι αναλογα τις λαμπες.
Πχ οι λαμπες που φοραει οι LC15R δεν ειναι αναγκη να ζεσταινονται για 1 ωρα. Αποδιδουν σχεδον αμεσως.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/08, 14:50 από Enema »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #17 στις: 12/10/08, 11:06 »
Οι ΕΛ84 ειναι αρκετα ευαισθητες λαμπες, ειδικα αν μετακινησεις τον ενισχυτη ενω οι λαμπες ειναι ακομα ζεστες, ειναι πολυ ευκολο να κοπει καποιο απο τα νηματα τους με καποιο τρανταγμα.
Επισης, με συχνη χρηση αντεχουν περιπου ενα χρονο, αμα ο ενισχυτης ειναι ταξης Α, ακομα λιγοτερο.
Οι 12ΑΧ7 απο την αλλη, μπορεις να τις χρησιμοποιεις 30 χρονια και να παιζουν ακομα σχετικα καλα. Οποτε το προβλημα συνηθως ειναι στις λαμπες του τελικου (ΕΛ84).
ΑΛΛΑ, επειδη οι συγκεκριμενοι ενισχυτες μεχρι προσφατα φορουσαν οτι να'ναι κινεζικες λαμπες (παγια τακτικη της λανει, οπως και αλλων αγγλων, να δημιουργει προβληματα με φθηνο-υλικα φαινεται), εχουν αναφερθει και εκει προβληματα, οποτε αν δεν λυθει το προβλημα αλλαζωντας τις τελικες, πιθανως να ειναι και καποια προενισχυσης.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #18 στις: 12/10/08, 23:02 »
Τελικά ήταν οι τελικές...αλλαγή και όλα ΟΚ.  :)
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #19 στις: 20/12/08, 22:07 »
Λοιπόν επανέρχομαι μετά από τόσο καιρό (μόλις πριν λίγες μέρες έμαθα ακριβώς τι έπαιζε με τον ενισχυτή), γιατί δυστυχώς το πρόβλημα δεν είναι απλώς οι λάμπες...μακάρι να ήταν.
Δηλαδή:
Το αρχικό "σπάσιμο" στις υψηλές εντάσεις όντως οφειλόταν σε πεσμένες τελικές. Τις άλλαξα και ο ενισχυτής έπαιζε πλέον ΟΚ στο σπίτι, αλλά...μόλις τον δοκίμασα ξανά σε πρόβα (master στο 5-6) για πάνω από 30', πάλι "ψόφησε". Ο τεχνικός ταλαιπωρήθηκε αρκετά να βρει τι φταίει, στην αρχή υπέθεσε πρόβλημα ψύξης, αλλά κατέληξε ότι το θέμα είναι στην πλακέτα και μου είπε ότι μόνο στην αντιπροσωπεία μπορούν να βοηθήσουν. Η οποία αντιπροσωπεία είναι ο αγαπημένος μας Νάκας  >:(.  Τον αγόρασα μεταχειρισμένο, οπότε δεν υπάρχει εγγύηση (εξάλλου το πρόβλημα εμφανίστηκε 6-7 μήνες μετά την αγορά).

Για το service του Νάκα έχω ακούσει τα χειρότερα...π.χ. περίπτωση γνωστού που έχει αναφερθεί και αλλού- 1,5 μήνα μόνο για να γίνει η "διάγνωση" και χρέωση 60 Ευρώ απλώς για να του πουν ότι δεν μπορούν να τον φτιάξουν (???).

Μήπως, μιας και σε εντάσεις σπιτιού ο ενισχυτάκος παίζει ακόμα μια χαρά, να τον κρατήσω για το σπίτι και να το πάρω απόφαση για καινούριο ενισχυτή; Γιατί όλο προβλήματα ακούω με τους Laney, και δεν ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία και το κόστος του service για έναν ενισχυτή που αγόρασα 250 Ευρώ και ίσως με "αφήσει" σε ανύποπτο χρόνο και πάλι στη μέση του live ή έστω της πρόβας...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #20 στις: 22/12/08, 09:17 »
Αν και δεν ξερω πολλα απο ενισχυτες,αποφασισα να σου γραψω την γνωμη μου..Αν μπορεις να κανεις χριστουγεννιατικο δωρο στον εαυτο σου ενα ενισχυτη,κανε το τωρα που υπαρχει λογος..(αλλιως με επισκευη θα παιζεις παντα με το φοβο,μηπως...)Εκτος απο τα καταστηματα που πιθανοτατα θα επισκευθεις,για να δεις, πηγαινε και μια βολτα στο Αρμαο,στη Χ.Τρικουπη.Εγω απο εκει αγοραζω, και ειμαι ευχαριστημενος και με τις τιμες και με την εξυπηρετηση.Ειχα δει κατι marshall,και οχι μονο,καιμου φανηκαν σε πολυ καλες τιμες συγκριτικα με τι τιμες αλλων.Ητελικη επιλογη δικη σου.Καλη τυχη η καλη αγορα λοιπον ;) ;)
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #21 στις: 23/12/08, 15:03 »
Μπορει απλα να ειναι κακη κολληση ή προβληματικο ρελε, κατα πασα πιθανοτητα το πρωτο.
Δεν ειναι ιδιεταιρα πολυπλοκος ο ενισχυτης σου, κανονικα θα πρεπει να επισκευαζεται ευκολα και με μικρο κοστος, πηγαινε το και σε εναν αλλο μαστορα να σου πει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #22 στις: 24/12/08, 01:09 »
Μηπως ξεκουνηθηκε τιποτα απο το πολυ τριξιμο (γιατι ο ενισχυτης σε μεγαλες εντασεις τριζει πολυ)?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #23 στις: 25/12/08, 13:19 »
Παιδιά τον παρέλαβα από τον τεχνικό...δεν έχει ξεκολλήσει κάτι ούτε υπάρχει προβληματικό ρελέ , είναι απλά κακή κατασκευή- η πλακέτα αρχίζει να λιώνει σε υψηλές εντάσεις. (Ανατριχιαστικό). Γι'αυτό και με το master σε επίπεδα σπιτιού όλα είναι OK.
Ο τεχνικός μου είπε ότι μπορεί να τον φτιάξει, ουσιαστικά (αν κατάλαβα καλά) να επανασχεδιάσει την πλακέτα, αλλά ο ίδιος είπε ότι το κόστος είναι δυσανάλογα υψηλό (100-150 Ευρώ για έναν ενισχυτή που αγόρασα 250 Ευρώ). Δεν έχω ιδιαίτερες αμφιβολίες για τη γνώμη του συγκεκριμένου τεχνικού (φτιάχνει απίστευτα πράγματα), εξάλλου ο ίδιος προτίμησε να μην πάρει καθόλου χρήματα και να μου πει ειλικρινά ότι δε με συμφέρει να τον φτιάξω.

Ζαχαρώνω έτσι κι αλλιώς τον Blackheart Handsome Devil εδώ και καιρό και ήρθε η ώρα του μου φαίνεται...ο Laney θα μένει σπίτι και μόνο άχρηστος δε θα είναι.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και τις σκέψεις σας.  :)
 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με λαμπάτο
« Απάντηση #24 στις: 25/12/08, 15:26 »
Πωπω, το να λιωνει ενισχυτης πρωτη φορα το ακουω ;D
Μηπως ειπε αμα ειναι απο την ζεστη απο τις λαμπες, η απο την ενταση του ρευματος που διατρεχει τον ενισχυτη?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
11409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/06, 15:14
από slashas
60 Απαντήσεις
20381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Johnie Darko
11 Απαντήσεις
6200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
38 Απαντήσεις
12221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 15:05
από Jezus
5 Απαντήσεις
6003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
21 Απαντήσεις
6793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/11, 12:29
από Spyros Delta
22 Απαντήσεις
7511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/13, 15:49
από downfall
7 Απαντήσεις
4704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/16, 19:42
από saved
17 Απαντήσεις
9326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/17, 00:42
από GVen