Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE  (Αναγνώστηκε 6123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« στις: 03/02/08, 18:29 »
Διάβασα σε σχετικά θέματα ότι το noise gate μπαίνει μετά την παραμόρφωση του ενισχυτή.Θέλω να πάρω ένα noise gate αλλα ο ενισχυτής μου δεν έχει fx loop.Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?Μπορεί να μπει πριν το βρώμικο του ενισχυτή?Αν ναι ποια μειονεκτήματα υπάρχουν?
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #1 στις: 03/02/08, 19:20 »
Συνήθως το noise gate χρησιμοποιείται για να αφαιρείς το θόρυβο που ενισχύει το Distortion ή το overdrive.  Αν το βάλεις ίσως να μην λειτουργεί σωστά, αφού η στάθμη του θορύβου (noisefloor) θα είναι σίγουρα πιο χαμηλά.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #2 στις: 03/02/08, 19:57 »
    Αν δεν εχει effects loop ο ενισχυτης σου θα χρειαστει να βαλεις το noise gate πριν το input του ενισχυτη και αρα ουσιαστικα το μονο που θα κανει ειναι να μειωνει το θορυβο που προερχεται απο πηγες πριν τον ενισχυτη σου. Αυτο σημαινει οτι αν η κυρια πηγη θορυβου που σε ενοχλει ειναι π.χ το distortion καναλι του ενισχυτη σου ουσιαστικα το noise gate δεν θα κανει τιποτα.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Επειδη γενικα βλεπω πολλες ερωτησεις για noise gate τελευταια...........το noise gate ειναι κατι χωρις το οποιο μπορειτε να ζησετε.....φροντιστε απο την αρχη της αλυσιδας του ηχου σας το σημα να ειναι οσο πιο καθαρο γινεται (με καλωδια καλης ποιοτητας, προσεκτικη χρηση χωρις ακραιες ρυθμισεις των διαφορων εφε και κυριως αυτων που "παραγουν πολυ θορυβο οπως κομπρεσσορες distortions κλπ) και δεν θα το χρειαστειτε ποτε.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #3 στις: 03/02/08, 21:08 »
Βασικά να πω οτι δεν χρησιμοποιώ κανένα άλλο πετάλι και κανένα εφέ.Κατευθείαν η κιθάρα καρφί στον ενισχυτή.Ο μόνος θόρυβος είναι αυτός της παραμόρφωσης.Αν χρησιμοποιούσα έναν κομπρέσορα πάλι δεν θα δούλευε?
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #4 στις: 03/02/08, 22:07 »
Μόνο αν αυτός ο compressor είχε κ κάποια λειτουργία gate. Αλλά σε αυτή την περίπτωση το μόνο που θα έκοβε θα ήταν ο θόρυβος της κιθάρας κ του καλωδίου σου...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #5 στις: 03/02/08, 22:36 »
Παράθεση
Επειδη γενικα βλεπω πολλες ερωτησεις για noise gate τελευταια...........το noise gate ειναι κατι χωρις το οποιο μπορειτε να ζησετε.....φροντιστε απο την αρχη της αλυσιδας του ηχου σας το σημα να ειναι οσο πιο καθαρο γινεται (με καλωδια καλης ποιοτητας, προσεκτικη χρηση χωρις ακραιες ρυθμισεις των διαφορων εφε και κυριως αυτων που "παραγουν πολυ θορυβο οπως κομπρεσσορες distortions κλπ) και δεν θα το χρειαστειτε ποτε.

...και βεβαια συμφωνω απολυτα κι εγω....παρολαυτα καποιες φορες ο ''θορυβος'' ειναι υπαρκτος λογω παρεμβολων απο ground loops η παρακειμενες ηλεκτρικες συσκευες...ειδικα σε μεγαλες ποσοτητες gain/volume γινεται ανυποφορος...αυτο που προτινω εγω ειναι να παρετε ενα καλο noise gate αν εχετε τα χρηματα αλλιως μη το παρετε καθολου...πιο πολυ θα αλλιωσει το σημα της κιθαρας παρα θα το καθαρισει  :-\ :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #6 στις: 03/02/08, 22:54 »
Τον ενισχυτή τον βάζω full το gain.Ακόμα και όταν δεν παίζω βγαίνει ένα βουητό,όπως και όταν ακουμπάω απλα τις χορδές βγαίνει φασαρία.Αυτό απο σήμα της κιθάρας δεν είναι?Γιατί να μην δουλέψει?Όταν λες καλό noise gate για πόσα λεφτά μιλάς?Να τονίσω απλα οτι δεν περιμένω να μην υπάρχει καθόλου θόρυβος..απλα όταν δεν παίζω να μην το ακούω.
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #7 στις: 03/02/08, 23:03 »
Για πες κιθαρα-ενισχυτη-καλωδια που χρησιμοποιεις....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #8 στις: 03/02/08, 23:18 »
Jackson wrxt,ibanez tbx 30,καλώδια διάφορα..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #9 στις: 03/02/08, 23:21 »
...χμμμμ...σε αλλους ενισχυτες εχεις το ιδιο προβλημα?Ενα σετ μαγνητες θα σου ελυνε παντως μεγαλο μερος του προβληματος....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #10 στις: 03/02/08, 23:23 »
Σε όποιον ενισχυτή και να μπώ απ'την στιγμή που βάζω το gain full είναι πολύ λογικό να βγαίνει αρκετός θόρυβος που δεν θέλω.Πάντως μαγνήτη θα αλλάξω,μάλλον για sd invader σκέφτομαι γιατι αυτός που έχει πάνω είναι γ.τ.π..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #11 στις: 03/02/08, 23:26 »
Παράθεση
Σε όποιον ενισχυτή και να μπώ απ'την στιγμή που βάζω το gain full είναι πολύ λογικό να βγαίνει αρκετός θόρυβος

...χμμμμμ....το 8εμα ειναι ποσο θορυβος....αλλα ναι,ενας καλος μαγνητης θα αλλαξει τα πραγματα προς το καλυτερο...ξεκινα απο εκει...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #12 στις: 04/02/08, 12:16 »
 Μιας και γίνεται κουβέντα περί θορύβου κλπ έχετε υπόψιν σας το hum debugger της electro harmonix? Το αγόρασα πριν ένα χρόνο περίπου και από τότε δεν με απασχόλησε ξανά ο θόρυβος... Δεν επηρρεάζει σε τίποτα τον ήχο της κιθάρας και το σημαντικότερο δεν είναι noise gate, άρα και το sustain παραμένει ως έχει!!  :D :D ;) ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #13 στις: 04/02/08, 17:02 »
Μωρε μια χαρα ειναι...αλλα τα βρισκει λιγο σκουρα με το ''θορυβο'' του gain η του ground loop.....μια πολυ καλη λυση παρολαυτα...και σε σχετικα καλη τιμη...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #14 στις: 07/02/08, 04:06 »
Αλλαξε μαγνητες... ;)

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #15 στις: 07/02/08, 16:16 »
Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις ποιος φερνει το rocktron hush(οχι το πεταλι,το rack unit) Ελλαδα?Μηπως υπαρχει κανενα σχετικο λινκ?Ευχαριστω.Κατα προτιμηση Αθηνα.Μπαινω στο σαιτ του Νακα αλλα δεν το βρισκω πουθενα,μονο σε πεταλι.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/08, 16:18 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #16 στις: 07/02/08, 16:56 »
Ο Λογοθετης τα φερνει τα Rocktron....τουλαχιστον συμφωνα με το επισημο site της Rocktron,αυτος ειναι ο dealer  της στην Ελλαδα....και για του λογου το αληθες...

http://www.logothetismusic.gr/product.asp?prID=1541
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #17 στις: 08/02/08, 15:51 »
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου mace για αλλη μια φορα!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ NOISE GATE
« Απάντηση #18 στις: 08/02/08, 16:44 »
Δε κανει τιποτα φιλος....απλα κανε κανα τηλεφωνο πριν πας απο εκει να το δεις για να σιγουρευτεις οτι υπαρχει  ;)....πολυ καλη λυση για τα λεφτα του παντως...ειχα το προηγουμενο μοντελο και ειμουν αρκετα ευχαριστημενος απο αποδοση/αξιοπιστια...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/08, 17:12 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 17:23
από Jezus
Noise gate/reduction?????

Ξεκίνησε από MakisSRV Εφέ

12 Απαντήσεις
5421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 18:24
από Evangelos 123
16 Απαντήσεις
6956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/11, 23:01
από Σατάνης
noise gate?

Ξεκίνησε από a7xjoey Εφέ

12 Απαντήσεις
6464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 15:46
από Garvin
6 Απαντήσεις
3019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/10, 21:51
από metalmike
12 Απαντήσεις
13185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/19, 11:07
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/11, 22:29
από Σατάνης
Noise Gate

Ξεκίνησε από zeromancer Εφέ

5 Απαντήσεις
2535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 15:48
από zeromancer
6 Απαντήσεις
2611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/12, 19:53
από RandomHero
0 Απαντήσεις
2265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 11:01
από DeniaHD